Сабақ: Қазақ
тілі
|
Мектеп: Малдыбай орта
мектебі
|
Сабақтың
тақырыбы: Үйсіз жануарларды бірге
қорғайық
|
Күні: Мұғалімнің
аты-жөні: Қазақбаева
Балзия
|
Сынып:5 Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары)
|
Т\А1.Тірек сөздер мен ұсынылған
иллюстрациялар арқылы тақырыпты
болжау.
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:
|
|
|
|
|
|
Бағалау
критерийі:
|
|
1.Суреттермен жұмыс жасай
алады.
2.Тірек сөздерді
пайдаланып,ортақ тақырыптың аясында ертегі
құрастырады.
|
Пәнаралық
байланыс:
|
биология
|
Құндылықтар:
|
Табиғаттағы жануарларды
қорғауға,қамқорлық жасауға тәрбиелеу.
Үйсіз жануарларды қорғауға
тәрбиелеу.
|
|
Алдыңғы
оқу
|
Жануарлар туралы
мәліметтерімен бөлісу.
Жабайы және үй жануарларын
ажырата алады.
|
Жоспар
|
Жоспарлан
ған
уақыт
|
Жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Басталуы
5
минут
|
Сәлемдесу,түгелдеу.
Психологиялық
ахуал.
Топқа бөлу.Өлең арқылы
топқа бөлінеді.
Үй
жануар
Кіп - кішкене
момақан
Қошақанды
ұнатам
Сүйеді апам қозым
деп
Қошақаным қозым
деп
Жабайы
жануарға
Түлкі деген қу
ғой
Жүрген жері шу
ғой
Жатып алып
жағада
Іздегені ду
ғой
Қасқыр жортар
ойменен
Жолықсам деп,-деп
қойменен
І топ: Үй
жануарлар
ІІ топ: Жабайы
жануарлар
«Болжау» әдісі бойынша суреттерге қарап бүгінгі
тақырыпты болжайды..
Бүгінгі
сабақтың оқу мақсатын анықтау үшін қойылатын жетекші
сұрақтар?
1.Үйсіз
жануарларға қандай жануарлар
жатады?
2.Үйсіз
жануарлардың бізге пайдасы бар ма?
3.Қандай
жануарлар ұзақ уақыт сусыз тіршілік
етеді?
4.Үйсіз
жануар мен үй жануарлардың айырмашылығын
ата?
5.Құрып
кету қаупі бар қандай жануарларды
білесің?
|
«Жылы
лебіз»
Өлең тармақтары арқылы топқа
бөлінеді.
|
Ортасы
10
минут
5
минут
15
минут
|
1.Тапсырма.Т.Ж
«Қос диаграмма»
әдісі.
Дала жануары мен үй
жануарларының айырмашылығымен ұқсастығын
салыстырыңдар.
Дескриптор:Жануарлардың
айырмашылығы мен
ұқсастығын салыстырады.
2.Тапсырма.Ж.Ж
«Семантикалық карта»
әдісі.
Жануарлар
|
Күзде
терісінің түсін өзгертеді.
|
Қыста
ұйқыға кететін жануарлар
|
Қысқа
қорек жинайды
|
Қоян
|
|
|
|
Аю
|
|
+
|
|
Қой
|
+
|
|
|
Тиін
|
|
|
|
Ақбөкен
|
|
|
|
Түйе
|
|
|
|
Дескриптор:
-Семантикалық картаны
толтырады.
3.Тапсырма.Ж.Ж «Үш жақтама
күнделігі» әдісі
Қазақстанның «Қызыл
кітабы»-Қазақстан Республикасы аумағында жойылып кету
қаупі төнген және сирек кездесетін жануарлар
сипаттамасы берілген
арнайы басылым.1978 жылы шығарыла бастады.Бізге белгілі жануардың
түрлері жылдан жылға көбеюде.Жалпы жануарлардың 2 млн түрі
зерттелінді.Жануарлар суда,құрлықта,топырақта,ауада тіршілік
етеді.Адамның өмір сүруі үшін жануарлардың маңызы
зор.Қыс түсісімен көп жануарлар өздерінің ініне тығылады. Өзің ауыл
маңын аралағанда,кейбір індерді көрген шығарсыңдар.Бұл
індер тышқан,суыр,борсық сияқты жануарлардың баспанасы.Аюдың
апаны,борсықтың іні тағы болатының
білесіңдер.Аю тұқымдастарына қоңыр аю,ақ аю, ақ кеуделі(гималай)аю
жатады.Аюдың аталығы-« матай»,аналығы -«кірекей»,
ұрпағы-«қонжық»,бір жасар ұрпағы-«апанақ»деп аталады.Қоңыр аю
Қазақстанның қызыл кітабына енген.Қазіргі кезде
желілердің 43-45 мыңдай түрі тіршілік
етеді.Балықтардың 20 мыңнан астам,сүтқоректілердің 5
мыңдайтүрлері кездеседі.Сирек кездесетін жануарларды заңсыз аулауға
тыйым салынады.Оларды қорғау мақсатынды үгіт насихат жұмыстары
жепгілікті тұрғындар арасындакеңінен жүргізілуі
тиіс.
Мәтіндегі тірек сөздерді
жазыңдар.
Мәтіндегі тірек сөздерді
қолданып ертегі құрастырыңдар.
Дескриптор: 1.Тірек сөздерді
жазады.
2.Сөздерді орыс тілі,ағылшын тіліне
аударады.
3.Тірек сөздерден ертегі
құрастырады.
|
Ү й
Дала
Ауызша
мадақтау.
«Қол соғу» арқылы
бағалау
«Бас
бармақ» әдісі бойынша
бағалау
|
Соңы
5минут
|
Сұрақтар.
-
Ақбөкен неліктен қызыл
кітапқа енді? Себебі?
-
Шешімі?
Дескриптор:Проблемалық
сұрақтың шешімін табады.
Кері байланыс.5
минут
Үйге
тапсырма:Үйсіз жануарларды
қорғайық.Ой толғау
|
Күлекештер арқылы көңіл
күйін аңықтау.
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау
– Сіз қосымша көмек көрсетуді
қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау
ережелері АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
Барынша қолдау
көрсету.
.Асты сызылған тірек сөздерді
орыс тілі,ағылшын тілдерінеаударыңдар.
|
«Қол
соғу»әдісі
«Ауызша
мадақтау»
|
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы
ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал қандай
болды?
Мен жоспарлаған саралау
шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ
туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың
тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Сабақтың мақсаттары мен
міндеттері орындалады.
Мұғалім жетекшілігімен
оқушылармен бірге бірлескен жұмыс
жүргізіледі.
Уақытты тиімді
пайдаланылды.
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім?
|