Материалдар / Векторлардың скаляр көбейтіндісі
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Векторлардың скаляр көбейтіндісі

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқу мақсаты: 9.1.3.4. Векторлардың скалярлық көбейтіндісін біледі, түсінеді, қолданады.Сабақ мақсаттары:  векторлардың скалярлық көбейтіндісінің тұжырымдамасын білу;  векторлардың скалярлық көбейтіндісінің формуласын табу  векторлардың скалярлық көбейтіндісінің формуласын таба отырып,есеп шығаруда қолдану.Бағалау критерийлері: векторлардың скалярлық көбейтіндісінің тұжырымдамасын біледі;  векторлардың скалярлық көбейтіндісінің формуласын табады;  векторлардың скалярлық көбейтіндісінің формуласын таба отырып, есеп шығаруда қолданады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Маусым 2019
6263
11 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді сабақ жоспары:

9.1А Жазықтықтағы векторлар

«№14 жалпы білім беру орта мектебі» КММ

Күні: 07.06.2019ж

Мұғалім: Келесбай Ж. Л

Сынып: 9

Қатысқандар

Қатыспағандар

Сабақ тақырыбы:

Векторлардың скаляр көбейтіндісі

Оқу мақсаты:

9.1.3.4. Векторлардың скалярлық көбейтіндісін біледі, түсінеді, қолданады.

Сабақ мақсаттары:

  • векторлардың скалярлық көбейтіндісінің тұжырымдамасын білу;

  • векторлардың скалярлық көбейтіндісінің формуласын табу

  • векторлардың скалярлық көбейтіндісінің формуласын таба отырып,есеп шығаруда қолдану.

Бағалау критерийлері:

  • векторлардың скалярлық көбейтіндісінің тұжырымдамасын біледі;

  • векторлардың скалярлық көбейтіндісінің формуласын табады;

  • векторлардың скалярлық көбейтіндісінің формуласын таба отырып, есеп шығаруда қолданады.

Тілдік мақсаттар:

  • векторлардың скалярлық көбейтіндісінің теориясы тұжырымдай алады;

  • векторлардың скалярлық көбейтіндісінің формуласын түсіндіре алады;

Пәнге қатысты лексика және терминология:

Вектор, вектордың скаляр көбейтіндісі, векторлар арасындағы бұрыш, вектордың координатасы, вектордың ұзындығы

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Векторлардың скаляр көбейтіндісін табу үшін...

Векторлардың скаляр көбейтіндісін координаталары

арқылы өрнектеу үшін...

Үштілділік:

Қазақша

Русский

English

Вектор

Вектор

Vector

Вектордың координатасы

Координаты вектора

Vector coordinates

Скаляр көбейтіндісі

Скалярное произведение

Scalar product


Құндылықтарды дамыту:

Жалпыға бірдей еңбек қоғамы”

Оқушыларда топта ұйымдасушылық, жауапкершілік дағдыларын дамыту.

Пәнаралық байланыс:

Физика, сызу

АКТ қолдану:

Дереккөздер (слайд, видеоматериал), интербелсенді тақта, көрнекіліктер.

Бастапқы білім

вектордың координаталарын біледі;

-вектордың ұзындығын біледі;

-векторлардың коллинеарлық шартын қолдана біледі;

-координаталары мен берілген векторларға амалдар қолданады

Сабақ барысы:

Сабақтың кезеңдері

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Оқыту ресурстары

Басы

5 минут




Ұйымдастыру сәті

Оқушылармен сәлемдесу, жағымды көңіл-күй орнату,

т опқа бөлу.


Миға шабуыл

Күшіктер мен үйректер балапандарында 7 бас пен 20 аяқ бар.Қанша ит күшіктері мен үйрек балапандары бар?



Үлестірме қағаздар

Негізгі бөлім

10 минут

Оқу мақсатын ашу.

Оқушылар мұғалімнің нұсқаулығына жүгіне отырып, берілген тапсырманы орындап, оқу мақсаттарын ашады.

Олардан дәптерлерін ашып, күннің жады мен сабақ тақырыбын жазу сұралады.Оқу мақсаты айқындалғаннан кейін, сабақ мақсаттарын ашуға тырысады.


1.Теорема : ( ) және ( ) векторларының скаляр көбейтіндісі мына формуламен анықталады:

= +


Дәлелдеуі:

B = -

= -2 + = + -2

= ( + - )

О A + ; + ;

= +

= ( + + + - - )= +

Топтық жұмыс

( саралау тапсырма)

Оқушылар 4 түрлі-түсті фигура:төртбұрыш,үшбұрыш,дөңгелек,

ромб қиындыларының біреуін таңдап алады.

Ұқсас түсті фигураларды таңдаған оқушылар, фигурадағы әріптерді құрастыру арқылы, жылдың төрт мезгіліндегі ай аттарының атауын табады. Бірінші құрастырған оқушы топ басшысы атанады.Табылған сөзбен топтарын атайды. Осы әрекет барысында төрт топ құрылады. Топтарға үлестірме тапсырмалар таратылады.

Оқулық


20 минут


Векторлардың скаляр көбейтіндісі

1-топ

1 . (5; -1) және векторлары берілген. n-нің қандай мәнінде бұл векторлар перпендикуляр болады?


2.Төбелері M(-2 ;-1), N(0;1), K(0;-1) болатын үшбұрыштың М бұрышын табыңдар.


2-топ

1 . (1;3) және (-3;5) векторларының скаляр көбейтіндісін табыңыз.(1-сурет)

2.Нөлдік емес (m;n) және (-n;m) векторлары перпендикуляр болатынын дәлелдеңдер.

3-топ

1. (-4;m) және (4;-4) векторлары берілген. m-нің қандай мәнінде бұл векторлар перпендикуляр болады?


2 . (4;1) және (-2;7) векторларының скаляр көбейтіндісін табыңыз.(2-сурет)


4-топ

1. (4; 6) және векторлары берілген. n-нің қандай мәнінде бұл векторлар перпендикуляр болады?


2. (3;4) және (8,6) векторларының скаляр көбейтіндісін табыңыз.(3-сурет)

Дескриптор

1. Формула бойынша мәндерін қояды;

2.Амалдарды қолданып есептейді;

3.Дұрыс жауабын табады.

( Мұғалім әрбір топтың тапсырманы қалай орындап жатқанын бақылап, қосымша нұсқаулық беріп жүреді. Соңынан мұғалім әрбір топты қошемет сөздермен бағалайды).


Шешуі:

1-топ

1. , онда =0, = +

+ =0, 5 (-4)+(-1) n=0, -20-n=0, n=-20


2. (2 ;2), (2 ;0)

=

2-топ

1. =1 (-3)+3 5=-3+15=12

2. =m (-n)+n m= -mn+mn=0, онда


3-топ

1

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!