Материалдар / Векторлық бейнелерді құру.
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Векторлық бейнелерді құру.

Материал туралы қысқаша түсінік
сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Желтоқсан 2018
397
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.2
Мектеп: Г.Титов атындағы №54 жалпы орта мектебі

Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:
Атықаева Сусар

Сынып: 6



Сабақтың тақырыбы
Векторлық бейнелерді құру.


Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
6.2.2.2- векторлық кескіндерді құру және өңдеу.

Сабақтың мақсаты
Барлығы: Векторлық кескіндерді құру және өңдеуді білу.
Көпшілігі: Векторлық кескіндерді өз шығармашылығына қарай өңдеу.
Кейбірі: Векторлық графиканың құралдарының қызметін сиппаттау.

Бағалау критерийі
- Векторлық кескіндерді құру және өңдеуді біледі;
- Векторлық кескіндерді өз шығармашылығына қарай өңдей алады.
-Векторлық графиканың құралдарының қызметін сипаттай алады.

Ойлау дағдыларының деңгейлері
Білу,түсіну,қолдану

Тілдік мақсаттар

Лекция және терминология:
Векторлық кескін-
Тіктөртбұрыш, шеңбер, жұлдызша, эллипс, контур, мәтін,таңдау құралдары.
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
- басқару құрал-саймандар тақтасындағы . қызметін пайдаланамыз.
- Inkscape программасындағы нысандардың түстерін өзгерту үшін ........ қолданылады.

Құндылықтарға баулу

-Зайырлы қоғам және жоғары руханият құндылығына тәрбиелейді.
- Денсаулық, достық және айналамыздарға қамқорлық жасау;
- Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау.

Пәнаралық байланыс
Геометрия, орыс тілі, ағылшын тілі

Алдыңғы білім
Ақпаратты екілік кодтау арқылы ұсыну.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы










5 минут
Ұйымдастыру.
Оқушылармен сәлемдесу.
Сыныпқа ынтымақтастық атмосфераны орнату.
Оқушыларға әр түрлі геометриялық фигура таңдауды ұсыну.
Таңдалган фигура арқылы оларға психологиялық мінездеме беру.
Топтастыру. Геометриялық фигура арқылы сыныпты 3 топқа біріктіру.
1-топ Үшбұрыш
2-топ Шеңбер
3-топ Тіктөртбұрыш
Оқушылардың өткен тақырыпты Миға шабуыл әдісі арқылы пысықтаймын.
1.Кодтау дегеніміз не?
2.Ақпаратты бір тілден басқа тілге аудару, басқа әдіспен ұсыну ережесін айту.
3.Екілік кодта қандай символдар қолданылады?











Сабақтың ортасы
10 минут



















10 минут






















7 минут





















5 минут
Жаңа тақырып.
Векторлық бейнелерді құру тақырыбы бойынша оқушыларға бейнесюжеттен үзінді көрсету,оқушылар өз ойларын айтады.
Серпілген сауал әдісі арқылы оқушыларды сұрақтар қою арқылы жаңа тақырыпқа кіру.
1. Компьютерлік графика дегеніміз не?
2. Компьютерлік графика қанша түрге бөлінеді?
3.Растрлық графиканың векторлық графикадан айырмашылығы.
4. Inkscape редакторы не үшін қажет?

1-тапсырма Топтық жұмыс
Суреттерге саяхат әдісі арқылы 3-топқа тапсырмалар беремін.
Inkscape бағдарламасы арқылы түрлі кескіндерді салып, түрлі түске бояу, өзгерту.
Жалау жасау
1-топ: Kamerun
2-топ: Kongo-kinshasa
3-топ: Kuveyt

Дескриптор:
стандартты сурет салу құрал-саймандарын қолданады;
көшіру, қию, қою амалын пайдаланып, векторлық кескінді өңдей алады
палитраны пайдалана алады

2-тапсырма:Топтық жұмыс
Практикалық жұмыс: итбалық немесе арыстанды бейнелеу









Дескриптор:


Бейнелеу үшін геометриялық фигураларды қолдана алады
-көшіру, қию, қою амалын пайдаланып, векторлық кескінді өңдейді
Шығармашылдық және фантазиясы дамиды
Қалыптастырушы бағалау: Смайликтер арқылы бағалау

3-тапсырма.Жұптық жұмыс
Inkscape қосымшасындағы жиі қолданылатын құралдардың атауы немесе атқаратын қызметі берілген. Кестенің бос орындарын толтырыңдар.



Дескриптор:

-құралдар атауын, атқаратын қызметіне түсініктеме береді;
-кестенің бос орындарын толтырады.

Қалыптастырушы бағалау:Ауызша бағалау
Интерактивті тақта,
тарқатпа материалдар




Inkscape бағдарламасы




























Компьютер, интерактивті тақта, слайд






Тарқатпа қағаздар









Сабақтың соңы
3 минут








3 минут
Қара жәшік әдісі арқылы оқушылар қораптағы сұрақтарға жауап беру арқылы қорытындылаймын.
Растрлық графикамен векторлық графиканың айырмашылығы.
Пиксель дегеніміз не?
Компьютерлік графикалық редакторларға қандай бағдарламалар жатады?
Компьютерлік графиканың түрлері

Кері байланыс: Бағдаршам әдісі
Бағдаршам әдісі: үш түрлі стикерге оқушылар осы сабақтан алған әсерлерін жазады.

Үйге тапсырма: Inkscape қосымшасында құрал-саймандар тақтасынан түрлі кескіндермен суретін құру және түсін өңдеп келу.

Кеспе қағаздары







Стикерлер








Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Оқушылардың қажеттілігін ескере отырып,деңгейлік тапсырмалар ұйымдастырдым.
Үй тапсырмасын барлық оқушыларды қамту мақсатында
Миға шабуыл әдісін қолдандым.
Жаңа білімді меңгеруге
Серпілген сауал арқылы жаңа тақырыпты ашу.
Әр топқа жаңа сабақ бойынша тапсырмалар беріледі. Сабақ барысында тапсырмалар деңгейлеп берілді.
Қара жәшік әдісі арқылы оқушылар қораптағы сұрақтарға жауап беру арқылы қорытындылаймын.
Ауызша бағалау
Смайликтермен бағалау
Бас бармақ әдісі арқылы өзара бағалайды.





Техникалық ережелерін сақтауды үнемі ескерту, жаттығулар жасау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?





Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:



2:




Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:




2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



























Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!