ҰМЖ 1 - бӛлімі: Жаңа
заманның басталуы
|
Мектебі: Федоровка қазақ
ЖОББМ
|
|
Сынып: 8 б
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Ізбас Сенім Айтжанқызы І санатты тарих, құқық және
экономика негіздері пәні мұғалімі
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Курсқа кіріспе. XVII ғасырдың ортасындағы Ағылшын
буржуазиялық революциясы қандай маңызға ие болды?
|
|
Оқу мақсаттары
|
7.4.2.3 дүниежүзі тарихының жаңа кезеңін сипаттау
үшін «жаңа заман» ұғымын қолдану;
7.3.2.1 - Батыс Еуропадағы буржуазиялық
революциялардың себептерін сипаттау
7.1.1.1 – «капитал», «буржуазия», «жұмысшы табы»
/пролетариат/ ұғымдарын қоғамның әлеуметтік құрылымын түсіндіру
үшін қолдану
7.1.2.1 - экономикалық
және саяси жүйенің ӛзгеруіне буржуазияның әсерін анықтау
|
|
Сабақ мақсаты
|
Барлығы: ХҮІІ ғас. Батыс Европа мен Солтүстік Америкадағы
буржуазиялық революциялардың себептерін сипаттайды;
Кӛпшілігі: қоғамдық қатынастар жүйесіндегі буржуазияның
рӛлін анықтайды;
Кейбірі:
Батыс Европа мен Солтүстік
Америкадағы буржуазиялық революцияларды салыстыра отырып, негізгі
қорытындыларын талдайды
|
|
Ойлау
дағдылары
|
Білу және
түсіну
|
|
Бағалау
критериі
|
Батыс Еуропадағы
буржуазиялық революциялардың себептерін анықтайды
|
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар белсенді әрекет арқылы қоғамдық
қатынастар
жүйесіндегі буржуазия рӛлін сипаттап,
түсіндіреді
Негізгі сӛздер мен тіркестер:
буржуазия, абсолютизм,
революция, гуманизм, монархия
Сыныптағы диалог/жазылым үшін тілдік
бірліктер:
Буржуазиялық революцияның маңызы
...........
Мұнан біз ..................................
деген қорытынды жасай аламыз
Жазылым
бойынша: «Баяндама» әдісі
|
|
Тарихи концепт
|
Себеп-салдар
|
|
Құндылыққа
баулу
|
ынтымақтастық,
жауапкершілік, сын тұрғысынан ойлау
|
|
Пәнаралық
байланыс
|
География, Қазақстан
тарихы
|
|
Алдыңғы білім
|
Жалпы революция және
ӛнеркәсіп тӛңкерісі жайлы мағлұматты біледі
|
|
Жоспар
|
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
|
Басталуы
2 минут
1 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі
Топтастыру: 1-топ: «Революция»; 2-топ: «Буржуазия»; 3-топ
«Пролетариат». (Ұ) «Брейнсторминг» әдісі
Шарты:
алдыңғы білімдерді
жаңғырту
|
Қима қағаздар
|
|
|
Революция деген не? Оның қозғаушы күштерін атай
аласыздар ма?
Қандай буржуазиялық революциялармен
таныспыз?
Буржуазиялық-демократиялық революциялар қай
құрылықта басым болды? Неліктен?
|
|
|
Ортасы
12 минут
7 минут
4 минут
7 минут
|
(Т) «Ақпараттық карточкалар» әдісі
1-қадам: «Ағылшын революциясы» кезеңі бойынша,
оның ӛнеркәсіптік тӛңкеріс және қазіргі капитализмнің алғышарты
ретіндегі маңызын айқындайтын 12 карточка таратылады.
2-қадам: әр топ «Уақыт сызығына» сәйкес келеді
деген ақпараттық карточкаларды орналастырады (барлық
карточканы таңдау міндетті емес)
3-қадам: топтық шешім
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» (Жт) «Баяндама» әдісі
Шарты: жұптарға мәтін беріледі, жұптар мәтіннің мазмұнын
ашатын тілдік бірліктерді жинақтайды. Бұл «шпаргалканы» оқушы оң
жағындағы оқушыға береді, енді әрқайсысы ӛз жұбының жинақтаған
тілдік бірліктерін пайдаланып, баяндама жасайды.
ҚБ «Мен саған, сен маған»
(Ж) «Толықтыру
тесті»
|
Ақпараттық карточкалар
№1-12
«Уақыт
сызығы»
үлестірме
стикер
үлестірме
ҚБ парағы
Дескриптор
|
|
|
ұғымдар
|
анықтамасы
|
|
1.Шаруа
|
|
2.Буржуазия
|
|
3. Пролетариат
|
|
4. капитализм
|
|
ҚБ «Бағдаршам»
(Ж) Қалыптастырушы бағалауға арналған
тапсырма
XVII ғасырдағы қоғамдық қатынастардың
ерекшеліктерін анықтаңыз.
Берілген қоғамдық қатынастарды басқа елдердегі
қоғамдық қатынастарымен салыстырыңыз.
ҚБ «Ӛзін-ӛзі бағалау»
|