Материалдар / [Р] дыбысын сөзде машықтандыру.
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

[Р] дыбысын сөзде машықтандыру.

Материал туралы қысқаша түсінік
Барлық оқушылар орындай алады: [р] дыбысын дыбыстау барысында артикуляциялық қалыпты дұрыс ұстау арқылы, [р] дыбысын сөзде анық дыбыстайды. Көбі орындай алады: дыбысталуында [р] дыбысы бар сөздердің суреттерін топтастырады. Кейбіреулері орындай алады: дыбыстың сөздегі орнын анықтайды.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Сәуір 2024
37
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
700 тг 525 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақтың қысқа мерзімді жоспары

Бөлім:

Дыбыс айту

Педагог:

Мұратова Лаура Қайратқызы

Күні:


Сынып:

Сабаққа қатысушылар саны:

Сабаққа қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

[р] дыбысын сөзде машықтандыру

Сабақ түрі:

Жаңа сабақ

Оқу бағдарламасына сай оқытудың мақсаты:


Сабақ мақсаты:

Барлық оқушылар орындай алады: [р] дыбысын дыбыстау барысында артикуляциялық қалыпты дұрыс ұстау арқылы, [р] дыбысын сөзде анық дыбыстайды.

Көбі орындай алады: дыбысталуында [р] дыбысы бар сөздердің суреттерін топтастырады.

Кейбіреулері орындай алады: дыбыстың сөздегі орнын анықтайды.

Пәнаралық байланыс:

Оқу және тіл дамыту, қазақ тілі



Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс - әрекеті

Оқушының іс - әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қол алысып, қәне, біз

Құшақтасайық бәріміз.

Айтарым бар сендерге,

Тез тұрыңдар шеңберге.

Қандай жақсы бір тұру,

Достарменен бір жүру!

Бір шаңырақ астында

Дөңгеленіп тұрамыз

Жақсы оқып сабақты

Қуантамыз қонақты


Қазір жылдың қай мезгілі? Дидактикалық ойын: «Иә», «Жоқ»

-Көктемде күн жарқырай шығады.

-Көктемде ағаштардың жапырақтары түседі.

-Көктемде қар ериді.

-Көктемде адамдар жылы киімдерін шешіп, жеңіл киімдерін киеді.

-Көктемде егістік жиналады.

-Көктемде жаңбыр жауады.

-Көктемде қардан аққала жасаймыз.

-Көктемде алғашқы гүлдер шығады.


Тақпақтың мағынасына сай қимылдар жасайды










Оқушылар сұраққа «Иә», «Жоқ» деп жауап береді. Егер сұрақ дұрыс болса қолдарын шапалақтайды, е гер сұрақ бұрыс болса, қолмен қимыл жасайды.








Сабақтың

кіріспе

бөлімі

Мұғалім-логопед оқушыларға жұмбақ жасырады.

Жұмбақ.

Рауан өлең жаттады
Раушан да өлең жаттады
Қай әріптен басталды
Екеуінің аттары «Р»


Мұғалім – логопед оқушыларға сабақтың тақырыбын жариялайды.

[Р] дыбысының артикуляциясын еске түсіру.
— ерін аздап дөңгеленіп тұрады;

жоғарғы,төменгі тістер алшақ келеді;

тілдің ұшы қатты таңдайға көтеріледі;

тіл мен таңдай арасында ауа толқыны еркін өтеді;

тілдің шет жақтары азу тістерге жабысып тұрады;


үгін біз сабағымызда қызықты ойын – тапсырмаларды орындаймыз, сонымен қатар [р] дыбысын дұрыс дыбыстаймыз.

Тапсырмаларды орындаймыз ба?





Оқушылар жұмбақты мұқият тыңдайды, қай әріптен басталатынын айтады.




Оқушылар мұғалім-логопедті мұқият тыңдап, [Р] дыбысының артикуляциясы-ның қалпын еске түсіреді.


















Сабақтың негізгі бөлімі




















































Сергіту сәті






Ал енді кескін суреттерді жинау үшін, бірінші тапсырмаға көшейік.

Бірінші тапсырма «мұғалімнің» тапсырмасы.

Тапсырма №1

/Артикуляциялық моториканы дамыту, [р] дыбысын дыбыстау барысында артикуляциялық қалыпты білу/

-«шарбақ», «ине»:

-«сағат»;

-«алтыбақан»;

-«тіс тазалау»;

-«тәтті тосап»;

-«ат шауып келеді»


/Сөйлеу тілдік тыныс алуын қалыптастыру/

Ұшақты бұлттар ортасынан шығару үшін мұрыннан дем алып, ауыз арқылы үрлеп шығарыңдар.

Тапсырма №2

/Фонематикалық естуді дамыту, /р/ дыбысын сөзде машықтандыру/

1. суреттердің айтылуында тек /р/ дыбысы бар суреттерді анықтайды.

2. сөздерді айту барысында /р/ дыбысын анық дыбыстайды.

Тапсырма №3

Өте қызықты тапсырмалар екен! Келесі тапсырманы орындайық.

/р/ дыбысын сөзде машықтандыру.

ракета, ара, шалбар, қарындаш, робот т.б.

1. заттарды атайды, айту барысында /р/ дыбысын анық дыбыстайды.

2. түгел карточкаларды айту барысында /р/ дыбысын анық дыбыстайды.


Тапсырма №4

«Ұйқасын тап»

Ра – ра – ра – гүлге қонды ара.

Ра – ра – ра – Айжан шашыңды тара Ры – ры – ры – бананның түсі сары.

Ры – ры – ры – жүгіріп шықты қасқыр.


Тапсырма №5

Жаңылтпаш

Ара, ара аралар,

Орман ішін аралар.

Қарға, қарға, қарғалар,
Қар үстінде жорғалар




«Көңілді нейро жаттығу»


Тапсырма №6

Дыбыс пен әріп байланысы

/Жазу дағдысын қалыптастыру/


ОРЫНДЫҚ АЛМҰРТ АРА

ҚҰМЫРСҚА ЖҰМЫРТҚА

1. заттарды атайды, айту барысында /р/ дыбысын анық дыбыстайды.

2. түгел карточкаларды айту барысында /р/ дыбысын анық дыбыстайды.








Артикуляциялық жаттығуларды айнаға қарап орындайды











Тыныс жаттығуын тиісті орындайды.



р/ дыбысын дұрыс дыбыстайды, /р/ дыбысы бар заттарды жолдорбаға жинайды.




/р/ дыбысы бар сөздерді дұрыс атайды, заттарды атайды, нейро жаттығуларын берілген нұсқау бойынша көрсетеді.








Оқушылар /ра/ буынынын қосып, сөйлемді аяқтайды






Оқушылар мұғалім-логопедпен бірге жаңылтпашты қайталайды





Оқушылар нейро қимылдармен орындайды






Тапсырманы шартына сай орындайды.

525тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!