Материалдар / "Уақытты бағалайсың ба?"
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

"Уақытты бағалайсың ба?"

Материал туралы қысқаша түсінік
Мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжайды. Шырайлардың қызметін біледі.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Мамыр 2024
66
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

«Махамбет жалпы орта білім беру мектебі» Мемлекеттік Мекемесі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Уақытты бағалайсың ба?
(сабақтың тақырыбы)
Бөлім:
Педагогтің Т.А.Ә:
Күні:
Сынып: 7 «Б»
Сабақтың тақырыбы:
Оқу бағдарламасына
оқыту мақсаттары:
Сабақтың мақсаты:

Уақыт – ұлы күш
Жумашева Нургуль Муратовн
22.09.2023 жыл
Қатысушылар саны
Қатыспағандар саны
Уақытты бағалайсың ба?
сәйкес 7.1.1.1 мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжау.
7.5.1.2 салыстырмалы, күшейтпелі, асырмалы шырайдың қызметін білу, жазба, ауызша жұмыстарда
қолдану.
Барлық оқушы орындай алады: Мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжайды. Шырайлардың
қызметін біледі.

Бағалау критерийлері:

Оқушылардың көпшілігі орындай алады. Мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжай
алады.Салыстырмалы, күшейтпелі, асырмалы шырайлардың қызметін біледі, жазба, ауызша жұмыстарда
қолданады. Кейбір оқушылар орындай алады: Мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжай алады.
Салыстырмалы, күшейтпелі, асырмалы шырайлардың қызметін біледі, жазба, ауызша жұмыстарда
қолданады.
- мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжайды;

Тілдік мақсаттары

- салыстырмалы, күшейтпелі, асырмалы шырайларды ажыратады; - шырай түрлерін жазба, ауызша
жұмыстарда дұрыс қолданады.
Уақытты бағалау,үнемдеу,күнделікті, парыз

Сабақтың
кезеңі/уақыты
Сабақтың басы

Педагогтің әрекеті
Сәлемдесу.
Топқа бөлу
Сары гүлдер мен жасыл гүлдер алып

Сабақтың барысы
Оқушының әрекеті
Шеңбер құрады.
Оқушылар шеңбер болып тұрады. Бастапқы
қатысушы жанындағы көршісінің қолын

Бағалау

Ресурста
р

шеңбер құру.Шаттық шеңбер :«Сенім
аралы» әдісі

ұстап, «Мен саған сенемін, себебі сен ...»
сөйлемді бір сөзбен аяқтайды. Тренинг
шеңбер бойымен жалғасады, соңында бір«Психологиялық жағымды ахуал
бірлерінің қолдарын ұстайды. Сөйлемді
қалыптастыру: Мақсаты: жылылық,
мынандай сөздермен аяқтайды: мейірімдісің,
сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту.
ақылдысың, әдептісің, ұқыптысың,
тәртіптісің, әдемісің, т.б.
Сабақтың мақсатын айту:Жаңа сөздерді
Топқа бөлу.
меңгеріп,тақырып бойынша өз ойларыңды
Сары гүлдер: « Апта » тобы
жеткізу.
Жасыл гүлдер : «Ай» тобы
«Миға шабуыл» әдісі арқылы үй
жұмысын тексеру.
1.Бір жылда қанша мезгілі бар ? Оны
атап шығыңыз??
2.Бір жылда неше ай бар?Оны атап
шығыңыз?
3.Бір аптада неше күн бар?Оны атап
шығыңыз?
4.Бір тәулікте неше сағат бар?
5.Бір сағатта неше минут бар?

Сабақтың ортасы
1-тапсырма.

І. Оқылымалды жұмыс.
 Сөздікпен жұмыс
Жаңа сөздермен таныстырады,
оқушыларға қайталатады.
Жаңа сөздермен сөйлем құрастыру.

«Бас бармақ» әдісі
«Миға шабуыл»әдісі бойынша сұрақтарға
жауап беру.
1.
1.Бір
жылда
төрт
мезгіл
бар:қыс,көктем,жаз, күз.
2. Бір жылда он екі ай бар:Олар:
Қаңтар,ақпан,
наурыз,сәуір,мамыр,
маусым,
шілде,
тамыз,
қыркүйек,
қазан,қараша,желтоқсан.
3. .Бір аптада жеті күн бар.Олар:Дүйсенбі,
сейсенбі,
сәрсенбі,
бейсенбі,жұма,сенбі,жексенбі.
4. Бір тәулікте жеті күн бар.
5. Бір сағатта алпыс минут бар.
Оқушылар жаңа сөздерді оқиды, қайталайды: Өзара бағалау «Екі
жұлдыз, бір тілек» әдісі
1.Уақытты бағалау- ценить ценить время ,
арқылы
2.Үнемдеу-экономить,
3.Күнделікті-Ежедневный,
4.Парыз -долг
Оқушылар
жаңа
сөздермен
сөйлем
құрастырады.

2-тапсырма

. Топтық жұмыс: Тыңдалым.Оқылым.
Айтылым
Мәтінмен жұмыс
«Хикая картасы» әдісі бойынша мәтінді
мұқият тыңдаңыз.

3-тапсырма
Оқушылар мәтінді тыңдайды..

«Бағдаршам»
әдісі
арқылы бағаланады

3-тапсырма

42 беттегі 4-тапсырмасы.
Балалар,тақырыпты толық тыңдап және
оқып шықтыңыз.Тақырыпты қалай
меңгергенгеніңізді тексеру мақсатында
тапсырмалар орындаймызМәтінге сүйеніп,
ақпараттың дұрыстығын тексеріп
түсіндіріреді.
Әр топқа үлестірмелі қағаздар
беріледі.Оқушылар берілген сөйлемдердің
дұрыс немесе бұрыстығын дәлелдейді.

4-тапсырма 42 бет
«Жарайсың! Керемет!»
Оқушылар мәтінге сүйеніп, ақпараттың деген
мадақтау
дұрыстығын тексеріп түсіндіріреді.
сөздерімен
ынтыландыру
Ақпарат
Дұрыс
Дұрыс емес
Мен
күнде
алты =
жарымда тұрамын
Төсегімді жинап, 20
минут таңғы жаттығу
жасаймын

=

Мектебім үйге жақын
болғандықтан, жетіде
үйден шығамын

-

Биыл орыс тілінен
қосымша
сабаққа
барып жүрмін

--

Болашақта
суретші
болғым келеді

-

Қазір нанотехнология
туралы ақпараттармен

-

танысып жүрмін
Сабақтан
соң =
аптасына
екі
рет
орталықтағы
жүзу
бассейніне барамын
Қазіргі
ғаламтордан
көріп жүрмін

4-тапсырма

«Топтастыру» әдісі бойынша
,«Уақыт» сөзіне
кластер құру .

5-тапсырма
Жеке жұмыс
Дәптермен жұмыс
Мақсаты:
Мәтіннен сын есімдерді теріп жазып,
«Атаулар (терминдер) кестесі» әдісі
абойынша
3
негізгі
атауларға
(терминдерге)
кесте
толтырыңыз.
Мәтіннен сын есімдерді теріп жазыңыз,
шырай түрлеріне айналдырып кестеге
қойыңыз.
«Апта»тобына екі сын есім

кезде
кино

-

Мен күнімді алдынала
жоспарлаймын

-

Күн день
Апта неделя
Ғасыр век
Ай месяц
Жеке жұмыс
«Атаулар (терминдер) кестесі» әдісін
қолданып, мәтіннен сын есімді теріп жазып,
оларды шырай түрлеріне түрлендіріңіз, сын
есімнің шырайларымен сөйлем құрастырып
жазыңыз.
«Атаулар (терминдер) кестесі»
Күшейт Асы Салы
пелі
рма стырм
шырай
лы
алы
шыр шыра
ай
й

Қошеметтеу

«Ай» тобына екі сын есім табуы керек.

«Апта»тобына:
1.Алыс-алыстау-өте алыс.
2.Жақсы-жақсылау-ең жақсы:
«Ай» тобына
1.Кең -кеңдеу -тым кең
2.Таза- тазарақ -өте таза
Дескриптор:
- мәтіннен сын есімді теріп жазу
- кестені толтыру

6-тапсырма

«Керекті сөзді табу» әдісі бойынша
тақтада сөйлемдер жазылған,бірақ көп
нүктенің орнына қажетті дұрыс сөздерді
таңдап қою.

Оқушылар берілген сөйлемдердегі көп
нүктенің орнына керекті сөздерді қояды.
1. Уақыт- адамның өмірі.
2. Уақыттың бос өткені өмірдің бос кеткені.
3.Уақытты тиімді пайдаланамын.
4.Уақытымды босқа өткізбеуге тырысамын.
5. Балалық шақтағы әрбір қадамымыз да осы
уақытқа кіреді.
6.Біз өмірге келгеннен бастап, уақыт сағаты
іске қосылады.

«Бас бармақ
бағамдары» әдісі

7-тапсырма

«Постер қорғау» әдісі
Балалар,
«Постер
қорғау»
әдісі.
«Апта»тобына «Уақыт адамның өмірі»
тақырыбына,
«Ай»тобына «Уақыттың бос өткені»
тақырыбына постер қорғайды.

Оқушылар берілген ватман плакатқа берілген
үлестірмелі кағаздарды таңдап ,мәтін құрып,
постер қорғайды.
«Апта» тобының жауабыАдамдар уақыттарын бағалайды. Олар
уақытымен мектепке келеді.Мектепте сабақ
оқиды. Кітапханада кітаптар оқиды.Сабаққа
белседі қатысады. Қыздар дене шынықтыру
сабағына да қатысып, жаттығулар
орындап,шынығады.
Сабақтан соң оқушылар уақыттарын бос
өткізбеді,себебі уақыт адамның
өмірі.Сондықтан оны ұқыпты пайдалана
білуіміз керек.
«Ай» тобының жауабы:
Суреттегі бала уақытытын бағаламайды.Ол
уақытын ұқыпты пайдаланбайды.Бос
өткізеді.Ол біріншіден таңертең сабаққа бару
керек.Ол ұйықтап қалады. Таңғы асын ішпей
, мектепке дейін жүгіріп бара жатыр. Сабаққа
кешігіп келді.Мұғалімге және
сыныптастарын кедергі жасады. Сабақта
білім алудың орнына ,од көзің жұмып.
Ұйықтап жатыр. Баланың сол күнгі
уақытының босқа өткені , өміріңнің бос
өткені.Себебі ол кеш ұйқыға жатады.
Алдыңғы күнін жоспарламайды. Алдына
мақсат қоя білмеді
«Жоқ» деп айта алмасаң ,өзіне уақыт
қалмайды
.

Сабақтың соңы
8-тапсырма

Сабақты бекіту мақсатында
«Аударыспақ» әдісі 43 беттегі
8-тапсырманы орындаймыз. Диалогты
толықтырып жазу.

Оқушылар жұптасып, тақырып бойынша
дилогты толықтырады.
Екі топ бір - біріне сұрақ қояды және сол
сұрақтарға жауап береді.
Сен таңертең нешеде тұрасың?
-.....
-Таңертең жаттығу жасайсың ба?
-...
-Мектепке нешеде барасың?
-...
-Мектепке немен барасың?
-...
-Сабағың нешеде басталады?
-...
-Сабақтан нешеде шығасың?
-....
-Сабақтан соң не істейсің?
-...
-Кешке не істейсің?

Үй тапсырмасы
Жазылым
7-тапсырма 42 бет
«Менің бір күнім» деген тақырыпта
өзіңнің күн тәртібіңді құра
(Создай свою повестка дня на тему
«Один мой день»)

3-тапсырмадағы мәліметтерді пайдалана
отырып, өздеріңнің бір күнінің күн тәртібін
жазады.
Дескриптор
Мәтінді оқып, мазмұнын түсінеді.-1
Мәтін бойынша деректер қолдана отырып
«Менің бір күнім» тақырыбына диалог
құрастырады. -4

Кері
байланыс:
Өз
көңіл -...
күйлерін бейнелеген стикерге сабақтан
алған әсерлері мен ұсыныстарын жазады
Бағалау

Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!