Ашық сабақ 8сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Мұғалім: Мархабаева Нургуль
Ахметовна
Т.Жалғасбайұлы атындағы Шайыр орта
мектебі Сабақ тақырыбы:
Қазақтың ұлттық сәндік-
қолданбалы бұйымдары (ши
тоқу киіз басу)
Сынып:
8Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
8.1.2.1 Тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындылардың ерекшеліктері
туралы түсінігін көрсету
8.1.3.1 Шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін
қолдану(оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы)
Қазақ халқының сәндік-қолданбалы
өнерінің түрлерімен (ши мен киіз
басу) танысу
Ши тоқу мен киіз басудың
ерекшеліктерімен танысу
Ұлттық дәстүрді насихаттау, ұлттық
жәдігерлерге деген
қызығушылықтарын оятуСабақ
мақсаты
1 слайд
Мұғалім: Мархабаева Нургуль Ахметовна Т.Жалғасбайұлы атындағы Шайыр орта мектебі Сабақ тақырыбы: Қазақтың ұлттық сәндік- қолданбалы бұйымдары (ши тоқу киіз басу) Сынып: 8Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 8.1.2.1 Тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындылардың ерекшеліктері туралы түсінігін көрсету 8.1.3.1 Шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану(оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы) Қазақ халқының сәндік-қолданбалы өнерінің түрлерімен (ши мен киіз басу) танысу Ши тоқу мен киіз басудың ерекшеліктерімен танысу Ұлттық дәстүрді насихаттау, ұлттық жәдігерлерге деген қызығушылықтарын оятуСабақ мақсаты
2 слайд
Белсенді оқу тәсілдері
АКТны қолдана отырып, қазақтың
ұлттық қолөнер туындылары
туралы(ши, текемет, сырмақ,
тұскиіз, алаша, бау-басқұр) туралы
видеоролик көрсету. Қолөнер
туындыларымен танысу
Жаңа тақырыпты «Жұмбақ» әдісін
алып, ашуСұрақтар қоя отырып,
жаңа тақырыпты ашып,
сабақтың мақсатын
айқындайды
Бейнежазбадан не
байқадыңыздар?
Текемет, сырмақ дегеніміз
не?
Осы бейнежазбаның бүгінгі
сабағымызға қатысы бар деп
ойлайсыздарма?
Олай болса сабағымыздың
тақырыбы қалай деп
ойлайсыздар? сабақ барысында
тақырыпты «жұмбақтап» беріп, өз
бетімен шешсе, анағұрлым тиімді
болады Топтық жұмыс
1-топ Текеметке
салынатын ою-
өрнек түрлерінен
коллаж
құрастыру
2-топ Киіз басу
түрлері,
қолданылуы АКТ-
ны қолдана
отырып
ерекшеліктерін
анықтау
Топтық
жұмыстың
тиімділігі:
Тапсырманы
топпен бірлесе
отырып, орындап,
тез шешімін
табады.Топтық
жұмыс сабақтың
келесі кезеңіне
жеңіл өтуіне
көмектеседі «Реттеп қой» әдісі
Топтарға тапсырма:
Ортаға дайын түрлі
түсті қағаздан қиылған
көп мөлшерде оюлардың
түрлері
қойылады.Дайын
оюлардан коллаж
құрастыру 2-топқа:
Орама ши орауда
қолданылатын ою
түрлерін пайдаланып,
түрлі түсті қағаздан
апликация құрастыру
бұл әдістің тиімділігі:
тапсырманы ретімен
орындап, тез
орындалуына септігін
тигізеді
2 слайд
Белсенді оқу тәсілдері АКТны қолдана отырып, қазақтың ұлттық қолөнер туындылары туралы(ши, текемет, сырмақ, тұскиіз, алаша, бау-басқұр) туралы видеоролик көрсету. Қолөнер туындыларымен танысу Жаңа тақырыпты «Жұмбақ» әдісін алып, ашуСұрақтар қоя отырып, жаңа тақырыпты ашып, сабақтың мақсатын айқындайды Бейнежазбадан не байқадыңыздар? Текемет, сырмақ дегеніміз не? Осы бейнежазбаның бүгінгі сабағымызға қатысы бар деп ойлайсыздарма? Олай болса сабағымыздың тақырыбы қалай деп ойлайсыздар? сабақ барысында тақырыпты «жұмбақтап» беріп, өз бетімен шешсе, анағұрлым тиімді болады Топтық жұмыс 1-топ Текеметке салынатын ою- өрнек түрлерінен коллаж құрастыру 2-топ Киіз басу түрлері, қолданылуы АКТ- ны қолдана отырып ерекшеліктерін анықтау Топтық жұмыстың тиімділігі: Тапсырманы топпен бірлесе отырып, орындап, тез шешімін табады.Топтық жұмыс сабақтың келесі кезеңіне жеңіл өтуіне көмектеседі «Реттеп қой» әдісі Топтарға тапсырма: Ортаға дайын түрлі түсті қағаздан қиылған көп мөлшерде оюлардың түрлері қойылады.Дайын оюлардан коллаж құрастыру 2-топқа: Орама ши орауда қолданылатын ою түрлерін пайдаланып, түрлі түсті қағаздан апликация құрастыру бұл әдістің тиімділігі: тапсырманы ретімен орындап, тез орындалуына септігін тигізеді
3 слайд
Саралау әдістері
Мен оқушыларға түрлі тапсырма орындатқанда
оларға барынша жұмыс жасауына , тақырыпты
түсінуіне жағдай жасадым
Барлық оқушылар ши тоқу және киіз басу
түрлерін біледі
Көпшілігі: Ши тоқу және киіз басу түрлерінің не
үшін қолданылатынын біледі
Кейбіреулері: АКТ-ны қолданып ши және киіз
бұйымдарының адам ағзасына тигізетін
пайдасын анықтайды және терең мәліметтер
жинайды
3 слайд
Саралау әдістері Мен оқушыларға түрлі тапсырма орындатқанда оларға барынша жұмыс жасауына , тақырыпты түсінуіне жағдай жасадым Барлық оқушылар ши тоқу және киіз басу түрлерін біледі Көпшілігі: Ши тоқу және киіз басу түрлерінің не үшін қолданылатынын біледі Кейбіреулері: АКТ-ны қолданып ши және киіз бұйымдарының адам ағзасына тигізетін пайдасын анықтайды және терең мәліметтер жинайды
4 слайд
Бағалау
критерийлері
Ши тоқу түрлерін білді
Ши тоқу түрлерінің не үшін қолданылатынын
білді
АКТ-ны қолданып ши бұйымдарының адам
ағзасына тигізетін пайдасын анықтайды, терең
мәліметтер жинайды
Ши тоқуда пайдаланылатын ою-өрнек түрлерін
біледі ДЕСКРИПТОР
Текемет,сырмақ деген не екенін біледі
Шидің түрлерімен танысады
Сабақтың тақырыбымен мақсатын
түсінеді
4 слайд
Бағалау критерийлері Ши тоқу түрлерін білді Ши тоқу түрлерінің не үшін қолданылатынын білді АКТ-ны қолданып ши бұйымдарының адам ағзасына тигізетін пайдасын анықтайды, терең мәліметтер жинайды Ши тоқуда пайдаланылатын ою-өрнек түрлерін біледі ДЕСКРИПТОР Текемет,сырмақ деген не екенін біледі Шидің түрлерімен танысады Сабақтың тақырыбымен мақсатын түсінеді
5 слайд
Оқушылардың өз-өздерін бағалау.
Оқушылар әр жұптың дайын
жұмыстарын екі жұлдыз бір тілек
арқылы бағалайды. Дайын
жүмыстарына екі мақтау сөз және бір
ұсыныс (болса егерде) айту. 1 тілек
Сұрақтарға жауап берген оқушыларға
геометриялық фигураларды (бесбұрыш,
төртбұрыш, үшбұрыш) тарату арқылы;
Қауіпсіздік ережесін толық сақтаған
жұптарға мақтау сөздері арқылы;
Сәндік-қолданбалы қолөнер
бұйымдарын ажырата білген оқушыларды
шапалақтау арқылы бағалау;Мұғалімнің бағалауы:
Кері байланыс
5 слайд
Оқушылардың өз-өздерін бағалау. Оқушылар әр жұптың дайын жұмыстарын екі жұлдыз бір тілек арқылы бағалайды. Дайын жүмыстарына екі мақтау сөз және бір ұсыныс (болса егерде) айту. 1 тілек Сұрақтарға жауап берген оқушыларға геометриялық фигураларды (бесбұрыш, төртбұрыш, үшбұрыш) тарату арқылы; Қауіпсіздік ережесін толық сақтаған жұптарға мақтау сөздері арқылы; Сәндік-қолданбалы қолөнер бұйымдарын ажырата білген оқушыларды шапалақтау арқылы бағалау;Мұғалімнің бағалауы: Кері байланыс
6 слайд
6 слайд