1 слайд
Сабақтың тақырыбы:
«Бөлшектің бөліміндегі
иррационалдықтан арылу.»
2 слайд
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушыларды түйіндес өрнек ұғымымен
таныстыру;көбейткішті түбір белгісінің алдына шығару,
түбір белгісінің ішіне енгізу, бөлшектің бөлімін
иррационалдықтан босату сияқты түрлендірумен
таныстыру.
2. Логикалық ойлау қабілетімен дағдыларын жетілдіру,
белсенділіктерін , математика деген қызығушылықтарын
арттыру;
3. Оқуға, саналы сезімге, жауапкершілікке, өз бетінше жұмыс
істеуге дағдыландыру.
3 слайд
Сабақтың
әдісіСабақтың
типі Жаңа білімді
игеру
Сұрақ –
жауап,
практикалық
4 слайд
Сабақ барысы:
1. Ұйымдастыру бөлімі
2. Үй тапсырмасын сұрау
3. Жаңа сабақты түсіндіру
4. Кітаппен жұмыс
5. Бағалау
6. Үйге тапсырма
5 слайд
1 .Өрнектің мәнін тап:
1) *
2) Көбейткішті түбір белгісінің алдына
шығар:
1) 2) 3) 3
3) Көбейткішті түбір белгісінің ішіне енгіз:
1) 2 2) 3 3) 4
6 слайд
Түбірлерді түрлендіру
Түбірлерді түрлендіру көбейтіндіні, бөлшекті, дәрежені
түбірден шығару, керісінше түбір астына алу туралы
тұжырымдардан бастау алады. Ал бұлардан өзге арнаулы
тәсілдері де бар. Бірақ олар біраз машықтанып, дағдылануды
қажет етеді.
Бөлшектің бөліміндегі иррационалдықты жою.
Егер бөлшектің бөлімі бір немесе бірнеше түбір таңбасымен
берілген сан болып келгенде, ондай бөлшекпен айналысу оңай
емес. Мысалы:
№ 1 = = 0,7071
Бұлай есептеу едәуір қиындық келтіреді. Сондықтан
бөлшектің алымы мен бөлімін -ге көбейтіп түрлендірсек,
=
№ 2 ( алымы мен бөлімін
ке көбейтіп, түрлендіру жасадым.)
7 слайд
Анықтама
Бөлшектің бөлімін иррационалдықтан
арылу дегеніміз – берілген бөлшекті
түрлендіру арқылы бөлімі рационал сан
болатын бөлшекке келтіру
А) бөлшектің бөлімі бірмүшеден
тұратын түбір
Ә) бөлшектің бөлімі екінші дәрежелі
түбірдің алгебралық қосындысы
8 слайд
Оқулықпен
жұмыс
І топ: №81 ( 1;2;3;4;
Әбілқасымова )
ІІ топ: № 81 ( 5;6;7;8;)
№ 132 ( 1-7 Баймұқанов)
9 слайд
Әрқашанда жаңа ұғымды, анықтаманы енгізген, теореманы
дәлелдеген математик- ғалымның атын білу бізге қызық. Ал,
балалар, қай ғалым ғылымға бірінші болып арифметикалық
түбір ұғымын енгізген?
Тақтадағы ғалымдардың тегі және математикалықтөрнек
жазылып тұр. Тапсырма: кему ретімен орналастыр:
Б.Паскаль -
Р.Декарт - 4
П.Ферма -
Х.Рудольф -
Рене декарт ( 1596 – 1650)
Француз математигі, әрі философ.
1637 жылы
арифметикалық квадрат
түбір ұғымын ғылымға енгізген.
10 слайд
1. - өрнегінің мәнін тап:
а)0,72 в) 0,1 с) 0,2 д) -0,2
2. 5 - өрнегінің мәнін тап:
А) 27 в) 11 с) -11 д) 12
3. - 2,8 өрнегінің мәнін тап:
А) -7,7 в) -11,9 с) 4,4 д) 47
4. бөлшектің бөліміндегі иррационалдықтан
құтыл:
А) 3 в) с) ) д) 0,6
5. бөлшектің бөліміндегі иррационалдықтан
құтыл:
А) -2 - в) с) д) -
11 слайд
Үйге
тапсырма
Баймұқанов
№132
(8-16)
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз