Ашық сабақ "Жылдамдық" 8 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Жылдамдық. Жылдамдық бірліктері .
Мақсаты:
1.Білімділік: оқушыларға қозғалыстың түрлерін және
туралы ғылыми түрде түсіндіру.
2.Дамытушылық: оқушылардың логикалық ойлау
қабілетін дамыту.
3.Тәрбиелік: адамгершілікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа,
имандылыққа баулу.
Сабақтың түрі: жаңа білімді қалыптастыру.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: әңгіме, жаттығулар орындау.
Сабақтың көрнекіліктері: плакаттар,
суреттер,видеопроектор
1 слайд
Жылдамдық. Жылдамдық бірліктері . Мақсаты: 1.Білімділік: оқушыларға қозғалыстың түрлерін және туралы ғылыми түрде түсіндіру. 2.Дамытушылық: оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту. 3.Тәрбиелік: адамгершілікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа, имандылыққа баулу. Сабақтың түрі: жаңа білімді қалыптастыру. Сабақтың әдіс-тәсілдері: әңгіме, жаттығулар орындау. Сабақтың көрнекіліктері: плакаттар, суреттер,видеопроектор
2 слайд
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: оқушылардың көңілін
сабаққа аудару, құралдарын тексеру.
ІІ. Жаңа сабаққа дайындық.
1. механикалық қозғалыс. Мысал келтір.
2. Қозғалыс туралы не білесің?
3. Қозғалыс, жол, троектория, қозғалыс түрлері,
уақыт.
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.
1. Қозғалыс жылдамдығы. Орын ауыстыру.
2. Бір қалыпты қозғалыс. Уақыт. Жылдамдық өлшем
бірлігі
2 слайд
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: оқушылардың көңілін сабаққа аудару, құралдарын тексеру. ІІ. Жаңа сабаққа дайындық. 1. механикалық қозғалыс. Мысал келтір. 2. Қозғалыс туралы не білесің? 3. Қозғалыс, жол, троектория, қозғалыс түрлері, уақыт. ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру. 1. Қозғалыс жылдамдығы. Орын ауыстыру. 2. Бір қалыпты қозғалыс. Уақыт. Жылдамдық өлшем бірлігі
3 слайд
Жылдамдық
Суретте арбаға тамызғышты орнатылған тамызғыштан бірдей
уақыт аралығында боялған сұйықтың тамшысы тамады. Егерде
арбаға суретте көрсетілгендей жүкті жалғастырсақ, онда(арба
қозғалған кезде) қағазда тамшының қалдырған іздерінің ара
қашықтығы тең бола алады екен. Бұл арба бірдей уақыт
аралығында тең жол жүріп өтетіндігін білдіреді. Тамызғыштың
кранын тамшы жиі таматындай етіп бұрып, қайрадан қайлалап
жасалғанда. Тамшы іздері бұл жағдайда да бірінші қарағанда
жақын болғанымен бір бірінен бірдей қашықтықта болады екен.
Бұл бірдей уақыт аралығында арба бірдей жол жүріп өтетіндігін
білдіреді.
3 слайд
Жылдамдық Суретте арбаға тамызғышты орнатылған тамызғыштан бірдей уақыт аралығында боялған сұйықтың тамшысы тамады. Егерде арбаға суретте көрсетілгендей жүкті жалғастырсақ, онда(арба қозғалған кезде) қағазда тамшының қалдырған іздерінің ара қашықтығы тең бола алады екен. Бұл арба бірдей уақыт аралығында тең жол жүріп өтетіндігін білдіреді. Тамызғыштың кранын тамшы жиі таматындай етіп бұрып, қайрадан қайлалап жасалғанда. Тамшы іздері бұл жағдайда да бірінші қарағанда жақын болғанымен бір бірінен бірдей қашықтықта болады екен. Бұл бірдей уақыт аралығында арба бірдей жол жүріп өтетіндігін білдіреді.
4 слайд
Егерде әлдебір денеге кез келген уақыт аралығында
бірдей жол жүріп өтетін болса, онда оның қозғалысын
бір қалыпты қозғалыс деп атайды. Қозғалыстың
шапшаңдығын жылдамдық деп аталатын физикалық
шама сипаттайды. Ұшақтың автомобильден
шапшаңырақ қозғалатыны, ал жасанды Жер серігі
ұшақтан шапшаңырақ қозғалатындығы белгілі.
Бір қалыпты қозғалыс кезіндегі дене жылдамдығы
уақыт бірлігі ішінде қандай жол өтетіндігін көрсетеді.
Мысалы, егер жаяу адам әрбір сағатта 3 км жүрсе, ал
ұшақ 900 км-ге ұшатын болса, онда жаяу адамның
жылдамдығы 3 км/сағ, ал ұшақ жылдамдығы 900
км/сағ. деп айтады.
4 слайд
Егерде әлдебір денеге кез келген уақыт аралығында бірдей жол жүріп өтетін болса, онда оның қозғалысын бір қалыпты қозғалыс деп атайды. Қозғалыстың шапшаңдығын жылдамдық деп аталатын физикалық шама сипаттайды. Ұшақтың автомобильден шапшаңырақ қозғалатыны, ал жасанды Жер серігі ұшақтан шапшаңырақ қозғалатындығы белгілі. Бір қалыпты қозғалыс кезіндегі дене жылдамдығы уақыт бірлігі ішінде қандай жол өтетіндігін көрсетеді. Мысалы, егер жаяу адам әрбір сағатта 3 км жүрсе, ал ұшақ 900 км-ге ұшатын болса, онда жаяу адамның жылдамдығы 3 км/сағ, ал ұшақ жылдамдығы 900 км/сағ. деп айтады.
5 слайд
Жылдамдықтың формуласы
5 слайд
Жылдамдықтың формуласы
6 слайд
«Қара жатта есте сақта »
қашықтық
Жылдамдық = уақыт
s v = s/t
υ t
Бірліктердің Халықаралық жүйесінде (SI) жылдамдықтың бірлігіне
секундына метр (м/с) алынады. Бұл жылдамдық бірқалыпты түзу
сызықты қозғалатын нүктенің1с ішінде 1 метрге орын
ауыстыратының білдіреді.
6 слайд
«Қара жатта есте сақта » қашықтық Жылдамдық = уақыт s v = s/t υ t Бірліктердің Халықаралық жүйесінде (SI) жылдамдықтың бірлігіне секундына метр (м/с) алынады. Бұл жылдамдық бірқалыпты түзу сызықты қозғалатын нүктенің1с ішінде 1 метрге орын ауыстыратының білдіреді.
7 слайд
Кестеде табиғатта кездесетін кейбір
жылдамдықтардың мәндері келтірілген.
ұлу 0,0014
Ауадағы дыбыс
331
шыбын
5 Жер айналасындағы 1000
қараторғай
20 Күн айналасындағы 30 000
түйеқұс 22
Жарық пен
радиотолқындар 300000000
7 слайд
Кестеде табиғатта кездесетін кейбір жылдамдықтардың мәндері келтірілген. ұлу 0,0014 Ауадағы дыбыс 331 шыбын 5 Жер айналасындағы 1000 қараторғай 20 Күн айналасындағы 30 000 түйеқұс 22 Жарық пен радиотолқындар 300000000
8 слайд
Кесте көрсетілген қозғалыстардың барлығы
бірқалыпты қозғалыс болып саналмайды. Тек
дыбыс пен радиотолқын белгілі бір жағдайларда
ғана тұрақты жылдамықпен тарайды.
IV. Жаңа сабақ бойынша түсінігін тексеру.
1. Жылдамдық қандай шама?
2. Өлшем бірлігі.
V. Жаңа сабақты бекіту. V
А) Жылдамдық қандай шамаларға байланысты?
V Сұрау: Мысалы.
1. Самолеттің; V
2. Машинаның;
3. Жеңіл велосипедтің.
8 слайд
Кесте көрсетілген қозғалыстардың барлығы бірқалыпты қозғалыс болып саналмайды. Тек дыбыс пен радиотолқын белгілі бір жағдайларда ғана тұрақты жылдамықпен тарайды. IV. Жаңа сабақ бойынша түсінігін тексеру. 1. Жылдамдық қандай шама? 2. Өлшем бірлігі. V. Жаңа сабақты бекіту. V А) Жылдамдық қандай шамаларға байланысты? V Сұрау: Мысалы. 1. Самолеттің; V 2. Машинаның; 3. Жеңіл велосипедтің.
9 слайд
VI. Ұй тапсырмасын тексеру
Өзін-өзі тексеру сұрақтарын
ауызша сұрау.
1.Бір қалыпты қозғалысқа анықтама.
2.Бір қалыпты емес қозғалысқа
анықтама.
3.Қозғалыс троекториясы деген не?
4.Материялық нүкте.
9 слайд
VI. Ұй тапсырмасын тексеру Өзін-өзі тексеру сұрақтарын ауызша сұрау. 1.Бір қалыпты қозғалысқа анықтама. 2.Бір қалыпты емес қозғалысқа анықтама. 3.Қозғалыс троекториясы деген не? 4.Материялық нүкте.
10 слайд
VII. Оқушылар білімін жан-жақты тексеру.
Есеп шығару.
Берілгені: Шешуі:
S= 180 км v=S/t
t = 2,5 сағ
Т/к V-?
5-жаттығу №2 есебін тақтаға шығару.
Велосипедші бірқалыпты қозғалып 30 мин
ішінде
9 км жол жүрген. Велосипедшінің жылдамдығын
м/с пен есептеп тап.
10 слайд
VII. Оқушылар білімін жан-жақты тексеру. Есеп шығару. Берілгені: Шешуі: S= 180 км v=S/t t = 2,5 сағ Т/к V-? 5-жаттығу №2 есебін тақтаға шығару. Велосипедші бірқалыпты қозғалып 30 мин ішінде 9 км жол жүрген. Велосипедшінің жылдамдығын м/с пен есептеп тап.
11 слайд
Дидактикалық материалдан есептер.
1. Реактивті ұшақ 20 секундта 8 км қашықтыққа
ұшады, ал дыбыс 4 секундта 1320 м қашықтыққа
таралады. Осы екеуінің жылдамдығын салыстыр.
2. Жаяу адам 20 секундта 30 м, келесі 40 секундта
58 м, сонан соң 30 секундта 45 м жол жүрді.
Адамның осы жолдағы орташа жылдамдығы
қандай?
VII. Ұйге тапсырма . 25 параграф.
5- жаттығу №3 есебі.
11 слайд
Дидактикалық материалдан есептер. 1. Реактивті ұшақ 20 секундта 8 км қашықтыққа ұшады, ал дыбыс 4 секундта 1320 м қашықтыққа таралады. Осы екеуінің жылдамдығын салыстыр. 2. Жаяу адам 20 секундта 30 м, келесі 40 секундта 58 м, сонан соң 30 секундта 45 м жол жүрді. Адамның осы жолдағы орташа жылдамдығы қандай? VII. Ұйге тапсырма . 25 параграф. 5- жаттығу №3 есебі.
12 слайд
Назарланыңызға
рахмет
12 слайд
Назарланыңызға рахмет