Материалдар / Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер презентация
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер презентация

Материал туралы қысқаша түсінік
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
19 Қаңтар 2024
284
4 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
250 тг 188 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
img_page_1
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Математика 6 А сынып Сабақтың тақырыбы: С а н д ы т е ң с і з д і к т е р. Пән мұғалімі:

1 слайд
Математика 6 А сынып Сабақтың тақырыбы: С а н д ы т е ң с і з д і к т е р. Пән мұғалімі:

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары 6.2.2.5 тура санды теңсіздіктер анықтамасын білу және қолдану; 6.2.2.6 санды теңсі

2 слайд
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары 6.2.2.5 тура санды теңсіздіктер анықтамасын білу және қолдану; 6.2.2.6 санды теңсіздіктердің анықтамасын пайдаланып сандарды салыстыра білу. Екі теңсіздіктен қос теңсіздік құра алу;

С а б а қ т ы ң м а қ с а т ы : Барлық оқушылар үшін: Тура санды теңсіздіктерді ажырата білед

3 слайд
С а б а қ т ы ң м а қ с а т ы : Барлық оқушылар үшін: Тура санды теңсіздіктерді ажырата біледі, координаталық түзуде нүктелердің координаталарын салыстыра біледі. Көпшілік оқушылар үшін: Санды теңсіздіктердің анықтамасын пайдаланып сандарды салыстыра алады. Екі теңсіздіктен қос теңсіздік құра алады Кейбір оқушылар үшін: Тура санды теңсіздікке түсінік қалыптасады. Теңсіздіктің тура болатынын дәлелдеу қалыптасады

Психологиялық ахуал тудыру. Бір, екі, үш, Сыныптың іші тып-тыныш. Жалқаулықты тастаймыз. Сабақты біз бастаймыз.

4 слайд
Психологиялық ахуал тудыру. Бір, екі, үш, Сыныптың іші тып-тыныш. Жалқаулықты тастаймыз. Сабақты біз бастаймыз.

Сабақтың кезеңдері. Бағалау критерийлері Оқуш ының тегі,ат ы Үй тапсыр масы Ауыз ша есеп сұрақ тар Қызығу шылықт ы ояту

5 слайд
Сабақтың кезеңдері. Бағалау критерийлері Оқуш ының тегі,ат ы Үй тапсыр масы Ауыз ша есеп сұрақ тар Қызығу шылықт ы ояту Ма ғына ны ажырату Жұпт ық жұмыс А деңгей Топтық Жұмыс В деңгей Жеке жұмыс С деңгей Пысық тау сұрақт ары Қоры тын ды ұпай 1 1 1 1 1+1+ 1+1 1 1 1

Үй жұмысын тексеру №817 Қайталау сұрақтары Қандай теңдеулер бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер деп аталады? Қандай те

6 слайд
Үй жұмысын тексеру №817 Қайталау сұрақтары Қандай теңдеулер бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер деп аталады? Қандай теңдеулер мәндес теңдеулер деп аталады? Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің неше түбірі болуы мүмкін?

Т е ң д е у д і ш е ш і ң д е р (ауызша) 1) х + 3,5 = 5; 2) I х I +6=9 3) х + 0,5 = 0,5

7 слайд
Т е ң д е у д і ш е ш і ң д е р (ауызша) 1) х + 3,5 = 5; 2) I х I +6=9 3) х + 0,5 = 0,5 + х 4 ) 3,2 х + 1,3 = 3 , 2х - 5;. 1) шекс із ; 2) 1,5; 3)шешімі жоқ 4) -3; 3 .

Қызығушылықты ояту: Салыстырылатын екі санның біреуі екіншісінен үлкен немесе кіші екенін анықтау үшін, берілген екі санның айы

8 слайд
Қызығушылықты ояту: Салыстырылатын екі санның біреуі екіншісінен үлкен немесе кіші екенін анықтау үшін, берілген екі санның айырмасына қарап, қорытынды жасаңдар : 1) 6 а сыныпта 15 оқушы 6 ә сыныпта 12 оқушы 15 – 12 = 3 ; 3 > 0 – оң сан, онда 15 >12; а – в > 0 болса а * в болады 2) 6 а сыныпта 15 оқушы 5 а сыныпта 22 оқушы 15 – 22 = -7; -7< 0 – тер іс сан, онда 15< 22; а – в < 0 болса а * в болады 15 >12 12 < 15 12 < 15 < 22 қос теңсіздік 15< 22 15 < 22

Жаңа сабақ «Мағынаны ажырату» Егер а – b айырмасы оң сан болса, ……….. Егер а – b айырмасы теріс сан болса, …………. Егер а > b

9 слайд
Жаңа сабақ «Мағынаны ажырату» Егер а – b айырмасы оң сан болса, ……….. Егер а – b айырмасы теріс сан болса, …………. Егер а > b болса, онда а – b ? 0 Егер а< b болса, онда а – b ? 0 Екі санды өрнектің («>» немесе «<») теңсіздік белгісімен жазылуы санды теңсіздік деп аталады.

• Мысалы :  7>0 және 5 < 9 .......теңсіздік белгілері бар санды теңсіздіктер  7 >5 және 9>2 ......... теңсіздік

10 слайд
• Мысалы :  7>0 және 5 < 9 .......теңсіздік белгілері бар санды теңсіздіктер  7 >5 және 9>2 ......... теңсіздік белгілері бар санды теңсіздіктер.  < немесе > белгілерімен жазылса, қатаң теңсіздіктер  ≤ немесе ≥ белгілерімен жазылса , қатаң емес теңсіздіктер деп аталады. • 1) a ≥ 5 теңсіздігі: «а саны 5 – тен артық немесе тең» деп оқылса ,«а саны 5 – тен кем емес» деп те оқылады. • 2) b ≤ 4 теңсіздігі:...........................

Серг іту сәті «Координаталық түзуге тұру» ойыны

11 слайд
Серг іту сәті «Координаталық түзуге тұру» ойыны

Оқулықпен жұмыс А – деңгейі Жұптық жұмыс № 851.Координаталық түзуде А, В және С нүктелері берілген. 1. А нүктесінің ко

12 слайд
Оқулықпен жұмыс А – деңгейі Жұптық жұмыс № 851.Координаталық түзуде А, В және С нүктелері берілген. 1. А нүктесінің координатасы мен В нүктесінің координатасын; 2. В нүктесінің координатасы мен С нүктесінің координатасын 3. А нүктесінің координатасы мен С нүктесінің координатасын салыстырып, теңсіздік түрінде жазыңдар. А В О С -5 -4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

Жауабы № 851.Координаталық түзуде А, В және С нүктелері берілген. 1. А(-4) < В(-2) 2. В(-2) < С(3)

13 слайд
Жауабы № 851.Координаталық түзуде А, В және С нүктелері берілген. 1. А(-4) < В(-2) 2. В(-2) < С(3) 3. А(-4) < С(3) А В О С -5 -4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

№ 850 Мына теңсіздіктердің ішінен тура теңсіздіктерді теріп жазыңдар: 1) 5,6> 4,3 2) -9,7> 6,5

14 слайд
№ 850 Мына теңсіздіктердің ішінен тура теңсіздіктерді теріп жазыңдар: 1) 5,6> 4,3 2) -9,7> 6,5 3) 4) 5) - 0,9< 1 6) 0,1 > 0

Жауабы № 850 Мына теңсіздіктердің ішінен тура теңсіздіктерді теріп жазыңдар: : 1) 5,6> 4,3 3)

15 слайд
Жауабы № 850 Мына теңсіздіктердің ішінен тура теңсіздіктерді теріп жазыңдар: : 1) 5,6> 4,3 3) 5) - 0,9< 1 6) 0,1 > 0

В – деңгей Топтық жұмыс № 858 1 топ 2 топ

16 слайд
В – деңгей Топтық жұмыс № 858 1 топ 2 топ 1 + 5 1 + 4 12 – 9 12 – 10 2) х – 3; х – 4 4) х – 5; х – 7.

Жауабы: № 858 1 топ 2 топ

17 слайд
Жауабы: № 858 1 топ 2 топ 1 + 5 > 1 + 4 12 – 9 > 12 – 10 2) х – 3 > х – 4 4) х – 5 > х – 7.

№ 856. Санды теңсіздіктерді салыстырып, жұлдызшаның орнына тиісті теңсіздік белгілерін қойыңдар: 1 топ

18 слайд
№ 856. Санды теңсіздіктерді салыстырып, жұлдызшаның орнына тиісті теңсіздік белгілерін қойыңдар: 1 топ 2 топ 1. 1,5 * ; 4 . -2,5 * -2,3 ; 2. * 0,4 ; 5. * 1 ; 3. * 0,22 ; 6. -0,3 * 0.

Жауабы: № 856. Санды теңсіздіктерді салыстырып, жұлдызшаның орнына тиісті теңсіздік белгілерін қойыңдар: 1 топ

19 слайд
Жауабы: № 856. Санды теңсіздіктерді салыстырып, жұлдызшаның орнына тиісті теңсіздік белгілерін қойыңдар: 1 топ 2 топ 1. 1,5 > ; 4 . - 2,5 < - 2,3 ; 2. < 0,4 ; 5. < 1 ; 3. > 0,22 ; 6. -0,3 < 0.

№ 857. Мына теңсіздіктерді қос теңсіздік түрінде жаз 1 топ 1. 7 < 15 және 15 < 20 ;

20 слайд
№ 857. Мына теңсіздіктерді қос теңсіздік түрінде жаз 1 топ 1. 7 < 15 және 15 < 20 ; 2 топ 2. 0,8 > 0,3 және 0,8 < 1;

• Жауабы: № 857. Мына теңсіздіктерді қос теңсіздік түрінде жаз 1 топ 1. 7 < 15 < 20 ;

21 слайд
• Жауабы: № 857. Мына теңсіздіктерді қос теңсіздік түрінде жаз 1 топ 1. 7 < 15 < 20 ; 2 топ 2. 0, 3< 0,8 < 1;

№ 859 a және b сандарының айырмасы бойынша a және b сандарын салыстырыңдар. 1. a - b = -3;

22 слайд
№ 859 a және b сандарының айырмасы бойынша a және b сандарын салыстырыңдар. 1. a - b = -3; a * b 2. a - b = ; a * b 3. a - b = 0; a * b 4. a - b = - 0,5; a * b 5. b - a = 1; b * a 6. b – a = -0,99; b * a .

Жауабы: № 859 a және b сандарының айырмасы бойынша a және b сандарын салыстырыңдар. 1. a - b = -3;

23 слайд
Жауабы: № 859 a және b сандарының айырмасы бойынша a және b сандарын салыстырыңдар. 1. a - b = -3; a < b 2. a - b = ; a > b 3. a - b = 0; a = b 4. a - b = - 0,5; a < b 5. b - a = 1; b > a 6. b – a = -0,99; b < a .

С тобы Жеке жұмыс № 866. Мына өрнектердің мәндерін салыстырып, теңсіздік(<,>) белгілерімен жазыңдар: 1) х + 0.5

24 слайд
С тобы Жеке жұмыс № 866. Мына өрнектердің мәндерін салыстырып, теңсіздік(<,>) белгілерімен жазыңдар: 1) х + 0.5 және х - ( - 0,3 ); 2) y + (- ) және y - ( + ); 3) n : ( - 7 ) ж әне n : 7; 4) (– n ) : ( - 3 ) ж әне n : ( - 3 ).4 3 2 1

Жауабы: № 866. Мына өрнектердің мәндерін салыстырып, теңсіздік(<,>) белгілерімен жазыңдар: 1) х + 0.5 > х + 0,3

25 слайд
Жауабы: № 866. Мына өрнектердің мәндерін салыстырып, теңсіздік(<,>) белгілерімен жазыңдар: 1) х + 0.5 > х + 0,3 2) y - < y - 3) - n : 7 < n : 7 4) n : 3 > - n : 3 4 3 2 1

Пысықтау сұрақтары: Санды теңсіздік деген не? a және b сандарының қайсысы үлкен, қайсысы кіші екенін қалай білеміз? Координата

26 слайд
Пысықтау сұрақтары: Санды теңсіздік деген не? a және b сандарының қайсысы үлкен, қайсысы кіші екенін қалай білеміз? Координаталық түзуде үлкен сан кіші санның қай жағында кескінделеді? Қатаң, қатаң емес теңсіздіктер деп қандай теңсіздіктерді атайды?

Қ о р ы т ы н д ы • V тарау. Сызықтық теңдеу және сызықтық теңсіздік тарауын бастағанда ЖӘУТІКОВ ОРЫНБЕК АХМЕТБЕКҰЛЫ

27 слайд
Қ о р ы т ы н д ы • V тарау. Сызықтық теңдеу және сызықтық теңсіздік тарауын бастағанда ЖӘУТІКОВ ОРЫНБЕК АХМЕТБЕКҰЛЫ туралы айтып өтсек.Алғашқы ұлттық жоғарғы математика оқулығының авторынан қалған қанатты сөз: “ Қазақ халқы – талантты  халық. Біз  математика мен  механикадан  дүние жүзі  ғалымдарының  назарын  өзімізге  аударуға тиіспіз”. Осы сөздің дәлелі ретінде сіздерде өз білімдеріңіздің нәтижесін көрсеттіңіздер.

• Жәутіков Орынбек Ахметбекұлы • 1911-1989 • Ғалым, физика-математика ғылымдарының докторы, профессор, Қазақстан Ғылым акад

28 слайд
• Жәутіков Орынбек Ахметбекұлы • 1911-1989 • Ғалым, физика-математика ғылымдарының докторы, профессор, Қазақстан Ғылым академиясының академигі, Қазақстанның еңбек сіңірген ғылыми және техника қайраткері, Қазақстанның Мемлекеттік сыйлығының лауреаты.

Рефлексия: «Пантомима» . Сабақ жақсы өтті - қолдарын жоғары көтереді Қанағаттанған жоқ - басы төмен қарайды Ұнамады - беттері

29 слайд
Рефлексия: «Пантомима» . Сабақ жақсы өтті - қолдарын жоғары көтереді Қанағаттанған жоқ - басы төмен қарайды Ұнамады - беттерін қолымен жауып алады Бағалау . Үйге тапсырма :№ 867

Логикалық есеп! Сиқырлы квадратты толтырыңдар: 9 5 11 13 7 5 9 15 17 11 27 13

30 слайд
Логикалық есеп! Сиқырлы квадратты толтырыңдар: 9 5 11 13 7 5 9 15 17 11 27 13

P I Z A есептер і 1-есеп: Аквариум. 1сұрақ: Аквариумның биіктігі 2дм,ұзындығы 5дм, ені 3дм болса, о

31 слайд
P I Z A есептер і 1-есеп: Аквариум. 1сұрақ: Аквариумның биіктігі 2дм,ұзындығы 5дм, ені 3дм болса, оған қанша су құюға болады?(1дм3=1л) 2c ұрақ: Аквариумға 35л су құюға бола ма?

P I Z A есептер і 2-есеп: Үй шатыры. Саматтың үйінің шатырының табанының ұзындығы 6м,биіктігі 4м болатын тең бүйірлі үшбұры

32 слайд
P I Z A есептер і 2-есеп: Үй шатыры. Саматтың үйінің шатырының табанының ұзындығы 6м,биіктігі 4м болатын тең бүйірлі үшбұрыш. 1c ұрақ: Самат үйінің шатырын жаңалау үшін қанша шифер сатып алуы қажет? 2c ұрақ: Самат 50м2 шифер сатып алса , үйінің шатырын жаңалай алады ма?