Дүниетанудан презентация
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
« № 3 Қабанбай орта мектебі мектеп жасына дейінгі шағын
орталығы бар» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Елубаева Кенжетай Бейсекеновна
Бастауыш сынып мұғалімі
1 слайд
« № 3 Қабанбай орта мектебі мектеп жасына дейінгі шағын орталығы бар» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Елубаева Кенжетай Бейсекеновна Бастауыш сынып мұғалімі
2 слайд
Ортақ тақырып
Бізді қоршаған
орта Бөлім
Мен ж әне қоғам Бөлімше
Менің атамекенім Сабақтың тақырыбы:
Қала мен ауыл
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары 1.1.3.2 өзі тұратын елді мекеннің басты көшесін, ғимараттарын және көрнекі жерлерін сипаттау
Сабақ
мақсаттары Барлық оқушылар Өзі тұратын мекенжайды атау.
Көптеген оқушылар .Өэі тұратын елді мекеннің басты көшесін, ғимараттарын сипаттау, қала
мен ауылды ажырату.
Кейбір оқушылар Жергілікті жердегі көрікті орындарын анықтау, қала мен ауылдың
айырмашылығын түсіндіру.
Ойлау
дағдыларының
деңгейлері Білу және түсіну, қолдану.
Бағалау
критерийлері -өзі тұратын мекенжайды біледі;
-өзі тұратын елді мекеннің көрнекі жерлерін сипаттайды;
-қала мен ауылдың айырмашылығын түсінеді;
Тілдік мақсат Оқушылар:
Қала ауыл ұғымын дұрыс пайдаланады.сөйлем арасында қолданады.
Пәнге тән лексика мен терминология :
Қала –город- сitу
Ауыл-село-villag
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Қала, ауыл
Талқылауға арналған сұрақтар :
1.Қала мен ауылдың қандай айырмашылығы бар?
2. Өз туған өлкеңнің көрікті жерлерін білесің бе?
3. Өзің тұратын мекенжайды сипаттай аласың ба?
2 слайд
Ортақ тақырып Бізді қоршаған орта Бөлім Мен ж әне қоғам Бөлімше Менің атамекенім Сабақтың тақырыбы: Қала мен ауыл Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары 1.1.3.2 өзі тұратын елді мекеннің басты көшесін, ғимараттарын және көрнекі жерлерін сипаттау Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар Өзі тұратын мекенжайды атау. Көптеген оқушылар .Өэі тұратын елді мекеннің басты көшесін, ғимараттарын сипаттау, қала мен ауылды ажырату. Кейбір оқушылар Жергілікті жердегі көрікті орындарын анықтау, қала мен ауылдың айырмашылығын түсіндіру. Ойлау дағдыларының деңгейлері Білу және түсіну, қолдану. Бағалау критерийлері -өзі тұратын мекенжайды біледі; -өзі тұратын елді мекеннің көрнекі жерлерін сипаттайды; -қала мен ауылдың айырмашылығын түсінеді; Тілдік мақсат Оқушылар: Қала ауыл ұғымын дұрыс пайдаланады.сөйлем арасында қолданады. Пәнге тән лексика мен терминология : Қала –город- сitу Ауыл-село-villag Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Қала, ауыл Талқылауға арналған сұрақтар : 1.Қала мен ауылдың қандай айырмашылығы бар? 2. Өз туған өлкеңнің көрікті жерлерін білесің бе? 3. Өзің тұратын мекенжайды сипаттай аласың ба?
3 слайд
Бағалау критерийі Дескритор
Өз мекенжайын
біледі -өзінің мекенжайын
айта алады;
Қала мен ауылдың
айырмашылығын
түсінеді -қала туралы
әңгімелейді;
-ауыл туралы
әңгімелейді; Бағалау критерийі Дескритор
Өзі тұратын елді
мекеннің көрнекі
жерлерін
сипаттайды -өзінің ауылы туралы
жарнама жасайды;
-ауылдың көрікті
жерлері туралы
айтады;
Өзі тұратын
мекенжайын
біледі -берілген ресурстар
арқылы өз үйін
құрастырады, үйінің
нөмірін жаза алады;
Бағалау критерийі Дескриптор
Қала мен ауылдың
айырмашылығын
түсінеді -көп қабатты үйлер
қалада болатынын
анықтайды;
-университеттер,
колледждер қалада
болатынын анықтайды;
-қосалқы шаруашылық
ауылда болатынын
анықтайды;
-зауыттар мен
фабрикалар қалада
болатынын анықтайды;
-бау-бақша ауылда
болатынын анықтайды;
-омарта ауылда
болатынын анықтайды;«»
жжж »Жәрмеңке»әдіс
і
«» жжж »Жабық
конверт»әдісі «» жжж »Орындап
көр»әдісі
Бағалау критерийі Дескриптор
Қала мен ауылдың
айырмашылығын
түсінеді -ауылдың
айырмашылығын
айтады;
-қаланың
айырмашылығын
айтады;«»
жжж »Топтастыру»әдісі
3 слайд
Бағалау критерийі Дескритор Өз мекенжайын біледі -өзінің мекенжайын айта алады; Қала мен ауылдың айырмашылығын түсінеді -қала туралы әңгімелейді; -ауыл туралы әңгімелейді; Бағалау критерийі Дескритор Өзі тұратын елді мекеннің көрнекі жерлерін сипаттайды -өзінің ауылы туралы жарнама жасайды; -ауылдың көрікті жерлері туралы айтады; Өзі тұратын мекенжайын біледі -берілген ресурстар арқылы өз үйін құрастырады, үйінің нөмірін жаза алады; Бағалау критерийі Дескриптор Қала мен ауылдың айырмашылығын түсінеді -көп қабатты үйлер қалада болатынын анықтайды; -университеттер, колледждер қалада болатынын анықтайды; -қосалқы шаруашылық ауылда болатынын анықтайды; -зауыттар мен фабрикалар қалада болатынын анықтайды; -бау-бақша ауылда болатынын анықтайды; -омарта ауылда болатынын анықтайды;«» жжж »Жәрмеңке»әдіс і «» жжж »Жабық конверт»әдісі «» жжж »Орындап көр»әдісі Бағалау критерийі Дескриптор Қала мен ауылдың айырмашылығын түсінеді -ауылдың айырмашылығын айтады; -қаланың айырмашылығын айтады;«» жжж »Топтастыру»әдісі
4 слайд
Сабақ барысында белсенді оқытуды жүзеге асырып отырдым. Оқушы мақсаты-алда
орындалатын іс-қимыл әрекеттің нақты көрінісін көрген соң нәтижеге жету. Оқу мақсатын,
сабақ мақсаттарын,сабақ критерийлеріне орай, түрлі белсенді жұмыстарды жүргіздім.
“ Миға шабуыл” әдісі
Мақсаты: Өткен сабақты пысықтау
Нәтижесінде: Оқушыларға түрлі сұрақтар қою арқылы өткен сабақты пысықтау
Бейнежазба көру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашамын.
1-тапсырма бойынша Суретке м ұқият қара. .Белсенді оқытудың нұсқау беру және айту, сұрақ
қою және талқылау кезеңі жүзеге асты.Берілген тапсырма мақсатына жету үшін ашық және
жабық сұрақтарды қоя отырып ,қабілеті жағынан әртүрлі оқушыларды пікірталасқа
қатыстырдым, кейбір оқушыларға ойлануына уақыт бердім.
2-тапсырма бойынша топқа бөлдім.Әр топ берілген тапсырма бойынша постер
қорғады.Белсенді оқытудың көрсету және модельдеу, сұрақ қою және қолдану кезеңдері жүзеге
асты.
1 топқа Өз ауылың туралы жарнама жаса
2 топқа Ауылдың көрікті жерлері туралы таныстыр
3 топқа Берілген ресурстар арқылы өз үйіңді құрастыр
3-тапсырмада « Жабық конверт » әдісі арқылы өткіздім.Белсенді оқытудың нұсқау беру және
айту кезеңі жүзеге асты. Мақсатым:ұсынылған нысандар тізімінен қалаға
және ауылға тән белгілерді тауып,қаланы «Қ» әрпімен,ауылды «А»
әрпімен белгілету
4-тапсырмада сабақта жұмыс барысына шолу жасап, не үйренгенін түйіндеу мақсатында
«Топтастыру» әдісін қолдандым. Бұл әдіс бойынша қала мен ауылдың суреттерін себетке
салдыру,нәтижесінде қала мен ауылдың айырмашылықтарын ажырата алады. Белсенді оқытудың
қорытынды шығару және есте сақтау әдісін жүзеге асрдым.
.
4 слайд
Сабақ барысында белсенді оқытуды жүзеге асырып отырдым. Оқушы мақсаты-алда орындалатын іс-қимыл әрекеттің нақты көрінісін көрген соң нәтижеге жету. Оқу мақсатын, сабақ мақсаттарын,сабақ критерийлеріне орай, түрлі белсенді жұмыстарды жүргіздім. “ Миға шабуыл” әдісі Мақсаты: Өткен сабақты пысықтау Нәтижесінде: Оқушыларға түрлі сұрақтар қою арқылы өткен сабақты пысықтау Бейнежазба көру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашамын. 1-тапсырма бойынша Суретке м ұқият қара. .Белсенді оқытудың нұсқау беру және айту, сұрақ қою және талқылау кезеңі жүзеге асты.Берілген тапсырма мақсатына жету үшін ашық және жабық сұрақтарды қоя отырып ,қабілеті жағынан әртүрлі оқушыларды пікірталасқа қатыстырдым, кейбір оқушыларға ойлануына уақыт бердім. 2-тапсырма бойынша топқа бөлдім.Әр топ берілген тапсырма бойынша постер қорғады.Белсенді оқытудың көрсету және модельдеу, сұрақ қою және қолдану кезеңдері жүзеге асты. 1 топқа Өз ауылың туралы жарнама жаса 2 топқа Ауылдың көрікті жерлері туралы таныстыр 3 топқа Берілген ресурстар арқылы өз үйіңді құрастыр 3-тапсырмада « Жабық конверт » әдісі арқылы өткіздім.Белсенді оқытудың нұсқау беру және айту кезеңі жүзеге асты. Мақсатым:ұсынылған нысандар тізімінен қалаға және ауылға тән белгілерді тауып,қаланы «Қ» әрпімен,ауылды «А» әрпімен белгілету 4-тапсырмада сабақта жұмыс барысына шолу жасап, не үйренгенін түйіндеу мақсатында «Топтастыру» әдісін қолдандым. Бұл әдіс бойынша қала мен ауылдың суреттерін себетке салдыру,нәтижесінде қала мен ауылдың айырмашылықтарын ажырата алады. Белсенді оқытудың қорытынды шығару және есте сақтау әдісін жүзеге асрдым. .
5 слайд
Саралау- әрбір оқушының жеке қабілеттеріне сәйкес нұсқауларды, тапсырмаларды,
материалдарды, әдістерді іріктеу үдерісі.
Сабақтың басында оқушыларды саралаудың жіктеу тәсілі арқылы топқа бөлдім:велосипед төмен
деңгейлі, орта деңгейлі машина, жоғары деңгейлі ұшақтың суретін беру арқылы топқа біріктірдім.
1-тапсырмада саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілін қолдандым. Бұны қолдану
мақсатым: оқушыларға қолдау көрсету арқылы тапсырмаларды орындауға нұсқау бердім,
«1. Суретте не көріп тұрмыз?
.Өз мекенжайыңды ата.» деген сұрақтар қоюмен қатар қосымша мадақтау (жарайсың, талпынысың
жақсы ) сөздер арқылы қолдау көрсетіп отырдым.
2-тапсырмада (топпен жұмыс) жүргіздім. «Тапсырма арқылы» саралау тәсілін жүзеге асырдым.
Ондағы мақсатым : Сыныпта білім деңгейі әртүрлі оқушылар отырды. Әр топқа білім деңгейіне
байланысты тапсырма берілді.Анағұрлым күрделі тапсырманы орындайтын оқушыларға төмен
деңгейде қолдау көрсеттім.Көбірек қолдауға мұқтаж оқушыларға барынша қолдау көрсеттім.
3-тапсырмада «Жеке жұмыс» жүргіздім. «Қарқын» арқылы саралауды іске асырдым. Бұл әдісті
қолданудағы мақсатым:ұсынылған нысандар тізімінен қалаға және ауылға тән белгілерді тауып,
қаланы «Қ» әрпімен, ауылды «А» әрпімен белгілеттім.Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда
жылдам жұмыс істейді.Осы оқушыларға қосымша тапсырма және сұрақтар бердім. Мысалы: Ауыл
тұрғындары немен айналысады? Кімдерді қалалық деп атайды? деген сұрақтар қоямын.Алайда,
көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт бердім.осы тапсырмаға 3 мин жоспарлағанмын,
қосымша тағы 1 минут беремін.
4-тапсырма. (жеке жұмыс)
Саралаудың қорытынды тәсілі арқылы іске асырдым. Оқушыларға қала мен ауылдың фотосуреттерін
арластырып таратып беремін. Әр суретте не бейнеленгенін анықтауы тиіс. Ауылдың суреттерін
бірінші себетке, ал қаланың суреттерін екінші себетке топтастырып салады.
Саралаудың бұл тәсілін алудағы мақсатым: барлық оқушылар бір тапсырманы орындаса да олардың
нәтижелері әртүрлі болады. Сол үшін оқушыларға бағытталған сұрақ бере отырып, олардың
әрқайсысының өздерінен не күтілетіндігін түсінгендеріне көз жеткізу.
5 слайд
Саралау- әрбір оқушының жеке қабілеттеріне сәйкес нұсқауларды, тапсырмаларды, материалдарды, әдістерді іріктеу үдерісі. Сабақтың басында оқушыларды саралаудың жіктеу тәсілі арқылы топқа бөлдім:велосипед төмен деңгейлі, орта деңгейлі машина, жоғары деңгейлі ұшақтың суретін беру арқылы топқа біріктірдім. 1-тапсырмада саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілін қолдандым. Бұны қолдану мақсатым: оқушыларға қолдау көрсету арқылы тапсырмаларды орындауға нұсқау бердім, «1. Суретте не көріп тұрмыз? .Өз мекенжайыңды ата.» деген сұрақтар қоюмен қатар қосымша мадақтау (жарайсың, талпынысың жақсы ) сөздер арқылы қолдау көрсетіп отырдым. 2-тапсырмада (топпен жұмыс) жүргіздім. «Тапсырма арқылы» саралау тәсілін жүзеге асырдым. Ондағы мақсатым : Сыныпта білім деңгейі әртүрлі оқушылар отырды. Әр топқа білім деңгейіне байланысты тапсырма берілді.Анағұрлым күрделі тапсырманы орындайтын оқушыларға төмен деңгейде қолдау көрсеттім.Көбірек қолдауға мұқтаж оқушыларға барынша қолдау көрсеттім. 3-тапсырмада «Жеке жұмыс» жүргіздім. «Қарқын» арқылы саралауды іске асырдым. Бұл әдісті қолданудағы мақсатым:ұсынылған нысандар тізімінен қалаға және ауылға тән белгілерді тауып, қаланы «Қ» әрпімен, ауылды «А» әрпімен белгілеттім.Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді.Осы оқушыларға қосымша тапсырма және сұрақтар бердім. Мысалы: Ауыл тұрғындары немен айналысады? Кімдерді қалалық деп атайды? деген сұрақтар қоямын.Алайда, көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт бердім.осы тапсырмаға 3 мин жоспарлағанмын, қосымша тағы 1 минут беремін. 4-тапсырма. (жеке жұмыс) Саралаудың қорытынды тәсілі арқылы іске асырдым. Оқушыларға қала мен ауылдың фотосуреттерін арластырып таратып беремін. Әр суретте не бейнеленгенін анықтауы тиіс. Ауылдың суреттерін бірінші себетке, ал қаланың суреттерін екінші себетке топтастырып салады. Саралаудың бұл тәсілін алудағы мақсатым: барлық оқушылар бір тапсырманы орындаса да олардың нәтижелері әртүрлі болады. Сол үшін оқушыларға бағытталған сұрақ бере отырып, олардың әрқайсысының өздерінен не күтілетіндігін түсінгендеріне көз жеткізу.
6 слайд
Критериалды бағалау
Қалыптастырушы бағалау – оқушы мен мұғалім арасындағы
кері байланысты қамтамасыз ететін және оқу үдерісін дер кезінде
түзетуге мүмкіндік беретін бағалаудың түрі болып табылады
Оқушылардың белсенділігін арттыру, ынталандыру мақсатында
“От шашу” арқылы бағаладым.
Қалыптастырушы бағалауды “ Гүл күлтешелерін бояу” арқылы
жүргізіп отырдым. Себебі, бұл тақырып бірінші жарты
жылдықта өтілетін болғандықтан, оқушылар өздігінен жаза
алмайды. Сондықтан гүл күлтешелерін бояды.
Кері байланыс «Кубизм» әдісі арқылы жүргізілді.
Окушыларға текшедегі сұрақтарды қою арқылы кері байланыс
жүргіздім.
-Балалар өздерің бояп отырған гүл күлтешелеріне қарап, бүгінгі
сабақта қандай нәтижеге жеттіңдер? Айта аласыңдар ма?
-Сабақ соңындағы көңіл – күйлерің қалай?
«Табыс ағашы» арқылы рефлексия жасадым
6 слайд
Критериалды бағалау Қалыптастырушы бағалау – оқушы мен мұғалім арасындағы кері байланысты қамтамасыз ететін және оқу үдерісін дер кезінде түзетуге мүмкіндік беретін бағалаудың түрі болып табылады Оқушылардың белсенділігін арттыру, ынталандыру мақсатында “От шашу” арқылы бағаладым. Қалыптастырушы бағалауды “ Гүл күлтешелерін бояу” арқылы жүргізіп отырдым. Себебі, бұл тақырып бірінші жарты жылдықта өтілетін болғандықтан, оқушылар өздігінен жаза алмайды. Сондықтан гүл күлтешелерін бояды. Кері байланыс «Кубизм» әдісі арқылы жүргізілді. Окушыларға текшедегі сұрақтарды қою арқылы кері байланыс жүргіздім. -Балалар өздерің бояп отырған гүл күлтешелеріне қарап, бүгінгі сабақта қандай нәтижеге жеттіңдер? Айта аласыңдар ма? -Сабақ соңындағы көңіл – күйлерің қалай? «Табыс ағашы» арқылы рефлексия жасадым
7 слайд
Назарларыңызға рахмет!
7 слайд
Назарларыңызға рахмет!