Ежелгі Қазақстан адамдарының антропологиялық тұрпаты 5СЫНЫП
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Смаилова Эльмира Даулетхановна
“№ 3 Қабанбай орта мектебі мектепке дейінгі
шағын орталығы бар” коммуналдық
мемлекеттік мекемесі“ Қазақстан тарихы” және “Құқық негіздері” пәндері
бойынша педагог-кадрлардың біліктілігін арттыру курсы
Сабақтың тақырыбы:
Ежелгі Қазақстан адамдарының
антропологиялық тұрпаты
1 слайд
Смаилова Эльмира Даулетхановна “№ 3 Қабанбай орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығы бар” коммуналдық мемлекеттік мекемесі“ Қазақстан тарихы” және “Құқық негіздері” пәндері бойынша педагог-кадрлардың біліктілігін арттыру курсы Сабақтың тақырыбы: Ежелгі Қазақстан адамдарының антропологиялық тұрпаты
2 слайд
Сабақтың
тақырыбы: Ежелгі Қазақстан адамдарының антропологиялық
тұрпаты
Сабаққа
негізделген
оқу мақсаты
5.1.1.2 – Ежелгі Қазақстан адамдарының антропологиялық
тұрпатын анықтау
Сабақтың
мақсаттары
Барлық оқушылар істей алады: -Ежелгі заман
адамдарының қоршаған ортаға байланысты нәсілдік
ерекшеліктерін біледі;
Оқушылардың көпшілігі істей алады: - Тайпаларды нәсілдік
ерекшеліктерін және шаруашылық ерекшеліктерін
анықтай алады
Кейбір оқушылар істей алады: Қазақ халқының нәсілдік
ерекшеліктерін негіздейді,дәлелдейді .
2 слайд
Сабақтың тақырыбы: Ежелгі Қазақстан адамдарының антропологиялық тұрпаты Сабаққа негізделген оқу мақсаты 5.1.1.2 – Ежелгі Қазақстан адамдарының антропологиялық тұрпатын анықтау Сабақтың мақсаттары Барлық оқушылар істей алады: -Ежелгі заман адамдарының қоршаған ортаға байланысты нәсілдік ерекшеліктерін біледі; Оқушылардың көпшілігі істей алады: - Тайпаларды нәсілдік ерекшеліктерін және шаруашылық ерекшеліктерін анықтай алады Кейбір оқушылар істей алады: Қазақ халқының нәсілдік ерекшеліктерін негіздейді,дәлелдейді .
3 слайд
Бағалау
критерийлері Ежелгі заман адамдарының тұрпатарына
қарап, олардың қоршаған ортасын
айтады,шаруашылықпен байланыстыра
алады;
-Қазақ халқының нәсілдік белгісін
қолданып,олардың өмірін сипаттайды.
Пәнаралық
байланыс География, дүние жүзі тарихы,әдебиет
Құндылықта
рмен
байланыс -Өзін қандай да бір ұлттың өкілі ретінде сезіну.
-Өз елі үшін мақтаныш;
3 слайд
Бағалау критерийлері Ежелгі заман адамдарының тұрпатарына қарап, олардың қоршаған ортасын айтады,шаруашылықпен байланыстыра алады; -Қазақ халқының нәсілдік белгісін қолданып,олардың өмірін сипаттайды. Пәнаралық байланыс География, дүние жүзі тарихы,әдебиет Құндылықта рмен байланыс -Өзін қандай да бір ұлттың өкілі ретінде сезіну. -Өз елі үшін мақтаныш;
4 слайд
Тілдік мақсат Оқушылар:
дамдардың шығу тегі мен дене құрылымын болғаны туралы
түсініктеме береді.
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және
терминология):
Н әсіл ,австролопитек,негроид,монғолоид
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер
- Нәсілдерді қалай ажыратамыз?
- Ғалымдар адамдардың биологиялық қасиеттер қанша түрге бөлінеді?
Қазіргі мен сол кездегі өркениетпен салыстыру? (айтылым бойынша )
Тақырып бойынша мәтінді оқиды және топпен талқылайды;
Оқылым, жазылым, тыңдалым, айтылым дағдылары бойынша
ұсыныстар :
Венн диаграммасы арқылы салыстыру жүргізіп,тайпалық нәсілдік
ерекшеліктерін ажыратады
Алдыңғы
білім Алғашқы адамдардың анропологиясын сипаттайды;Қазақстан территориясындағы
алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтайды ;
4 слайд
Тілдік мақсат Оқушылар: дамдардың шығу тегі мен дене құрылымын болғаны туралы түсініктеме береді. Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология): Н әсіл ,австролопитек,негроид,монғолоид Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер - Нәсілдерді қалай ажыратамыз? - Ғалымдар адамдардың биологиялық қасиеттер қанша түрге бөлінеді? Қазіргі мен сол кездегі өркениетпен салыстыру? (айтылым бойынша ) Тақырып бойынша мәтінді оқиды және топпен талқылайды; Оқылым, жазылым, тыңдалым, айтылым дағдылары бойынша ұсыныстар : Венн диаграммасы арқылы салыстыру жүргізіп,тайпалық нәсілдік ерекшеліктерін ажыратады Алдыңғы білім Алғашқы адамдардың анропологиясын сипаттайды;Қазақстан территориясындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтайды ;
5 слайд
Белсенді оқу әдіс-тәсілдер:
«Өрмекші торы»әдісі
Тірек –сызба әдісі Кестені толтыру
«Сұрақ -жауап» әдісі
5 слайд
Белсенді оқу әдіс-тәсілдер: «Өрмекші торы»әдісі Тірек –сызба әдісі Кестені толтыру «Сұрақ -жауап» әдісі
6 слайд
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі
(сәлемдесу,түгендеу, құралдарын тексеру,сабаққа дайындау)
Топқа бөлу
Оқушыларға мәтіндер таратылып беріледі, сол бойынша
топтарын тауып отырады
Негройд,еуропоид,моңғолойд(суреттерімен
байланыстыра отырып сыныпты үш топқа
бөлінеді.
Мұғалім оқушылардың ойларын қозғау мақсатында
қолдарындағы суреттерді толықтырып жаңа сабақтың
тақырыбын анықтайды.
Әдісі :Ой қозғау
Мұғалім оқушылармен біріге отыра сабақтың тақырыбын
анықтауға ықпал етіп сабақта не үйренетіндерін айтады және
бағалау критерийлерімен таныстырады
6 слайд
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі (сәлемдесу,түгендеу, құралдарын тексеру,сабаққа дайындау) Топқа бөлу Оқушыларға мәтіндер таратылып беріледі, сол бойынша топтарын тауып отырады Негройд,еуропоид,моңғолойд(суреттерімен байланыстыра отырып сыныпты үш топқа бөлінеді. Мұғалім оқушылардың ойларын қозғау мақсатында қолдарындағы суреттерді толықтырып жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды. Әдісі :Ой қозғау Мұғалім оқушылармен біріге отыра сабақтың тақырыбын анықтауға ықпал етіп сабақта не үйренетіндерін айтады және бағалау критерийлерімен таныстырады
7 слайд
І топ тапсырмсы 1 топ«
Еуропойд»
Ерте темір дәуір тұрғындары
–сақтардың
анторопологиялық сипатын
зерттеу Дискриптор
-Сақтардың антропологиялық тұрпаты
андроновға ұқсастығын ажырата алады;
-Ерте темір дәуірі тұрғындарының
антропологиялық ерекшеліктерін анықтайды
- Қазақстан аумағындағы нәсілдердің
орналасуының картадан көрсете алады ;
ІІ топ«Негроид»
Үйсіндер мен
сарматтардың тұрпаттары Дискриптор
-Сақтарға қарағанда үйсіндерде
моңғолоидттық белгілерін ажырата
алады.
-Сарматтардың бас сүйектері
тұрпаты жағынан үйсіндерден
ерекшелігін анықтайды ;
-Сарматтардың тұрпатын зерттеу
арқылы орналасқан жерін
картадан көрсете алады
ІІІ топ«Монғолоид ».
Монғолоидтық
белгілердің күшеюі Дискриптор
- Монғолоидтық белгілер ғұндарда басым
екенін ажырата алады;
-еуропоидтық және моңғолоидтық
тайпалардың ерекшелігін анықтай алады ;
-Антропологиялық тұрпаты жағынан
қазіргі қазақ халқына ұқсастығын білді
7 слайд
І топ тапсырмсы 1 топ« Еуропойд» Ерте темір дәуір тұрғындары –сақтардың анторопологиялық сипатын зерттеу Дискриптор -Сақтардың антропологиялық тұрпаты андроновға ұқсастығын ажырата алады; -Ерте темір дәуірі тұрғындарының антропологиялық ерекшеліктерін анықтайды - Қазақстан аумағындағы нәсілдердің орналасуының картадан көрсете алады ; ІІ топ«Негроид» Үйсіндер мен сарматтардың тұрпаттары Дискриптор -Сақтарға қарағанда үйсіндерде моңғолоидттық белгілерін ажырата алады. -Сарматтардың бас сүйектері тұрпаты жағынан үйсіндерден ерекшелігін анықтайды ; -Сарматтардың тұрпатын зерттеу арқылы орналасқан жерін картадан көрсете алады ІІІ топ«Монғолоид ». Монғолоидтық белгілердің күшеюі Дискриптор - Монғолоидтық белгілер ғұндарда басым екенін ажырата алады; -еуропоидтық және моңғолоидтық тайпалардың ерекшелігін анықтай алады ; -Антропологиялық тұрпаты жағынан қазіргі қазақ халқына ұқсастығын білді
8 слайд
Топтық жұмыс: № 2-тапсырма :
Суретті пайдалана отырып, ежелі адамдардың
антропологиялық тұрпаттарын толтырады .
1топ Негроидтық нәсілдердің ерекшелігі.
2топ Еуропоидтық нәсілдің ерекшелігі
3 топ Монғолоидтық нәсілдің ерекшелігі
;
Атауы Сипаты
:Дискрипторлар
- Ежелгі адамдардың тұрпаттарын ажырата алады
- Ежелгі адамдармен қазіргі адамдардың арасында
ерекшеліктерін анықтайды;
- Нәсілдердің қарқынды туындау аудандары, ішкі себептері,
нәсілдік топтар, олардың антропологиялық ерекшеліктерін біледі
8 слайд
Топтық жұмыс: № 2-тапсырма : Суретті пайдалана отырып, ежелі адамдардың антропологиялық тұрпаттарын толтырады . 1топ Негроидтық нәсілдердің ерекшелігі. 2топ Еуропоидтық нәсілдің ерекшелігі 3 топ Монғолоидтық нәсілдің ерекшелігі ; Атауы Сипаты :Дискрипторлар - Ежелгі адамдардың тұрпаттарын ажырата алады - Ежелгі адамдармен қазіргі адамдардың арасында ерекшеліктерін анықтайды; - Нәсілдердің қарқынды туындау аудандары, ішкі себептері, нәсілдік топтар, олардың антропологиялық ерекшеліктерін біледі
9 слайд
Оқушылар алған білімдерін қорыту
мақсатында сұрақтарға жауап береді.
Ежелгі адамдармен қазіргі адамдардың
арасында қандай
айырмашылық бар
Топтар оқулық материалдарынан және қосымша
мәліметтерден алған ақпараттарын шығармашылық
жұмыста бірлесе орындайды.Тапсырма аяқталғаннан кейін
басқа топтардың алдында қорғайды.Топтар өзара бір-бірін бағалау
критерий арқылы өзара бағалайды.
9 слайд
Оқушылар алған білімдерін қорыту мақсатында сұрақтарға жауап береді. Ежелгі адамдармен қазіргі адамдардың арасында қандай айырмашылық бар Топтар оқулық материалдарынан және қосымша мәліметтерден алған ақпараттарын шығармашылық жұмыста бірлесе орындайды.Тапсырма аяқталғаннан кейін басқа топтардың алдында қорғайды.Топтар өзара бір-бірін бағалау критерий арқылы өзара бағалайды.
10 слайд
Венн диаграммасы бойынша «Еуропоид» пен
«Монғолоидтық»
айырмашылығын мен ұқсастығын тауып толтырады
Ұқсастықтар
10 слайд
Венн диаграммасы бойынша «Еуропоид» пен «Монғолоидтық» айырмашылығын мен ұқсастығын тауып толтырады Ұқсастықтар
11 слайд
Бағалауды жоспарлау
Кері байланыс арқылы
Дескриптор арқылы
11 слайд
Бағалауды жоспарлау Кері байланыс арқылы Дескриптор арқылы
12 слайд
САБАҚТЫҢ СОҢЫ
Рефлексия:
Білемін Білдім Білгім келеді
12 слайд
САБАҚТЫҢ СОҢЫ Рефлексия: Білемін Білдім Білгім келеді
13 слайд
* Саралау – 1.Топтық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау,
көмек көрсету жүзеге асырылады.
2. Кестемен жұмыс арқылы алған білімін тәжірибеде қолдана алды
3. «Өрмекші» әдісі арқылы сұрақтар қою.Оқушылар ақпарат алмасады
бір-бірін тексереді, қалыптастырушы бағалау жүзеге асырады.
4.Сұрақ –жауап әдісі
* Бағалау – 1.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін
бақылау арқылы өзара көмек көрсетеді
* 2. Әр оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері
мен дескрипторлар қолдану
* 3. БББ кестесі (жазбаша)
13 слайд
* Саралау – 1.Топтық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. 2. Кестемен жұмыс арқылы алған білімін тәжірибеде қолдана алды 3. «Өрмекші» әдісі арқылы сұрақтар қою.Оқушылар ақпарат алмасады бір-бірін тексереді, қалыптастырушы бағалау жүзеге асырады. 4.Сұрақ –жауап әдісі * Бағалау – 1.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау арқылы өзара көмек көрсетеді * 2. Әр оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану * 3. БББ кестесі (жазбаша)