Математика сабагында ақпараттық технологияларды қолдану
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Жақсы №1 орта мектебі
Тақырыбы:
Математика сабақтарында жаңа
ақпараттық технологияларды
пайдалану тиімділігі
Математика пәнінің мұғалімі:
Кенжебаева Айгерим
Камалжанқызы
1 слайд
Жақсы №1 орта мектебі Тақырыбы: Математика сабақтарында жаңа ақпараттық технологияларды пайдалану тиімділігі Математика пәнінің мұғалімі: Кенжебаева Айгерим Камалжанқызы
2 слайд
Мақсаты:
ХХІ ғасыр –бұл ақпараттық қоғам
дәуірі, технологиялық мәдениет дәуірі.
Қазіргі жас ұрпақ - ол ертеңгі ұлттың үміті, жас
ұрпақты әлеуметтік белсенділікке,
жауапкершілікке, тиянақтылыққа, туған
халқының тарихын, мәдениетін жетістіктерін
құрметтей білуге, қоғамның сұранысына лайықты
ізгілік(гуманист) қасиеттерді бойына сіңірген
тұлғаны тәрбиелеу.
2 слайд
Мақсаты: ХХІ ғасыр –бұл ақпараттық қоғам дәуірі, технологиялық мәдениет дәуірі. Қазіргі жас ұрпақ - ол ертеңгі ұлттың үміті, жас ұрпақты әлеуметтік белсенділікке, жауапкершілікке, тиянақтылыққа, туған халқының тарихын, мәдениетін жетістіктерін құрметтей білуге, қоғамның сұранысына лайықты ізгілік(гуманист) қасиеттерді бойына сіңірген тұлғаны тәрбиелеу.
3 слайд
«Қазіргі заманда жастарға ақпараттық
технологиямен байланысты әлемдік
стандартқа сай мүдделі жаңа білім беру өте
қажет»
Н.Ә.Назарбаев
3 слайд
«Қазіргі заманда жастарға ақпараттық технологиямен байланысты әлемдік стандартқа сай мүдделі жаңа білім беру өте қажет» Н.Ә.Назарбаев
4 слайд
4 слайд
5 слайд
Ақпараттық
технология
құралдары Ақпараттық
технология
құралдарыКомпьютер
КомпьютерИнтернет ИнтернетТелекомуни-
коциялық
желі
Телекомуни-
коциялық
желіИнтербел-
сенді тақта
Интербел-
сенді тақтаҰялы
телефон
Ұялы
телефонЭлектронд
ы оқулық
Электронд
ы оқулық
5 слайд
Ақпараттық технология құралдары Ақпараттық технология құралдарыКомпьютер КомпьютерИнтернет ИнтернетТелекомуни- коциялық желі Телекомуни- коциялық желіИнтербел- сенді тақта Интербел- сенді тақтаҰялы телефон Ұялы телефонЭлектронд ы оқулық Электронд ы оқулық
6 слайд
Бiлiм берудi ақпараттандырудың негiзгi мiндеттерi:
•- ақпараттық және телекоммуникациялық техникалық
құралдармен қамтамасыз ету;
•- бiлiм берудi ақпараттандыру бойынша практикалық
шараларды анықтап, жүзеге асыру;
•- оқу-тәрбие процесiне жаңа ақпараттық технологияны
енгiзудi қамтамасыз ету бойынша ғылыми-iзденушiлiк және
оқу-әдiстемелiк жұмыстарын жүргiзу;
•- оқу жүйесі бойынша жасақталатын жалпыға мiндеттi бiлiм
стандарттарының және оқу-әдiстемелiк кешендерiнiң
мазмұнын ақпараттық технологияны пайдалану
мүмкiндiктерiмен жетiлдiру бiлiм берудi басқаруда
ақпараттық жүйенi құру;
6 слайд
Бiлiм берудi ақпараттандырудың негiзгi мiндеттерi: •- ақпараттық және телекоммуникациялық техникалық құралдармен қамтамасыз ету; •- бiлiм берудi ақпараттандыру бойынша практикалық шараларды анықтап, жүзеге асыру; •- оқу-тәрбие процесiне жаңа ақпараттық технологияны енгiзудi қамтамасыз ету бойынша ғылыми-iзденушiлiк және оқу-әдiстемелiк жұмыстарын жүргiзу; •- оқу жүйесі бойынша жасақталатын жалпыға мiндеттi бiлiм стандарттарының және оқу-әдiстемелiк кешендерiнiң мазмұнын ақпараттық технологияны пайдалану мүмкiндiктерiмен жетiлдiру бiлiм берудi басқаруда ақпараттық жүйенi құру;
7 слайд
•- бiлiм беру мекемелерiнiң қызметкерлерi үшiн
программалық-техникалық құралдарды
қамтамасыз ету және мультимедиялық
программаларды, электрондық оқулықтарды
жасақтау;
•- педагог кадрларды жаңа ақпараттық
технологияны өз қызметтерiне еркiн пайдалана
бiлуге дайындау және жүйелi түрде бiлiктiлiктерiн
көтеру.
•Бiлiм берудi ақпараттандырудың қағидалары:
•- қоғамның әрбiр мүшесi үшiн алынатын бiлiмдер
мен мәлiметтердiң түсiнiктiлiгi ;
•- жеке тұлғаның интеллектуальдық және
шығармашылық қабiлеттерiн дамыту;
•- бiлiм мен тәрбиенiң бiрiздiлiгi;
•- жалпы компьютерлiк сауаттылық;
•- оқыту мен тәрбиелеудiң жылдамдығы
(интенсификация).
7 слайд
•- бiлiм беру мекемелерiнiң қызметкерлерi үшiн программалық-техникалық құралдарды қамтамасыз ету және мультимедиялық программаларды, электрондық оқулықтарды жасақтау; •- педагог кадрларды жаңа ақпараттық технологияны өз қызметтерiне еркiн пайдалана бiлуге дайындау және жүйелi түрде бiлiктiлiктерiн көтеру. •Бiлiм берудi ақпараттандырудың қағидалары: •- қоғамның әрбiр мүшесi үшiн алынатын бiлiмдер мен мәлiметтердiң түсiнiктiлiгi ; •- жеке тұлғаның интеллектуальдық және шығармашылық қабiлеттерiн дамыту; •- бiлiм мен тәрбиенiң бiрiздiлiгi; •- жалпы компьютерлiк сауаттылық; •- оқыту мен тәрбиелеудiң жылдамдығы (интенсификация).
8 слайд
Ақпараттық
технологиялардың
мүмкіндіктері Ақпараттық
технологиялардың
мүмкіндіктерінақтылығ
ы
нақтылығ
ытереңдігі
тереңдігіжеделдігі жеделдігіберіктілігі
беріктілігіжүйелігі жүйелігі түсініктіліг
і
түсініктіліг
іикемділігі
икемділігі
толықтығы
8 слайд
Ақпараттық технологиялардың мүмкіндіктері Ақпараттық технологиялардың мүмкіндіктерінақтылығ ы нақтылығ ытереңдігі тереңдігіжеделдігі жеделдігіберіктілігі беріктілігіжүйелігі жүйелігі түсініктіліг і түсініктіліг іикемділігі икемділігі толықтығы
9 слайд
Сабаққа техникалық құралдарды, дидактикалық
материалдарды қолдану тиімділігі
Компьютерді қолдану дәл дәлдікпен
айқын сандық мәндерді кіргізу мүмкіндігін береді.
бейнелеуді қажет ететін стандартты
амалдарды орындау жөніндегі жүктемеден құтқарады
Сабақ барысында кез-келген сөзді сақтауға,
тақтадан көрсетуге және материалдың меңгеру
деңгейін жеңіл тексеру мүмкіндігі
Мұғалім тақта алдында тұрып, бір мезетте мәтіндік,
аудио, бейне құжаттарды және Интернет
ресурстарын қолдана алады.
М
Ұ
Ғ
А
Л
І
М
9 слайд
Сабаққа техникалық құралдарды, дидактикалық материалдарды қолдану тиімділігі Компьютерді қолдану дәл дәлдікпен айқын сандық мәндерді кіргізу мүмкіндігін береді. бейнелеуді қажет ететін стандартты амалдарды орындау жөніндегі жүктемеден құтқарады Сабақ барысында кез-келген сөзді сақтауға, тақтадан көрсетуге және материалдың меңгеру деңгейін жеңіл тексеру мүмкіндігі Мұғалім тақта алдында тұрып, бір мезетте мәтіндік, аудио, бейне құжаттарды және Интернет ресурстарын қолдана алады. М Ұ Ғ А Л І М
10 слайд
Сабақты қызықты етеді және мотивацияны дамытады
Материалдың анық,тиімді және серпінді берілуі нәтижесінде
күрделі сұрақтарды тез қабылдайды және игереді
Оқу материалдарын меңгеру, жүйелеу кезінде
мүмкіндіктерін кеңейту
Абстрактілі түсініктерді өз көздерімен “көре алады”
(графиктің түрлену процесін бақылай алады)
О
Қ
У
Ш
Ы
Практикалалық дағдыларды игеруі артады.
10 слайд
Сабақты қызықты етеді және мотивацияны дамытады Материалдың анық,тиімді және серпінді берілуі нәтижесінде күрделі сұрақтарды тез қабылдайды және игереді Оқу материалдарын меңгеру, жүйелеу кезінде мүмкіндіктерін кеңейту Абстрактілі түсініктерді өз көздерімен “көре алады” (графиктің түрлену процесін бақылай алады) О Қ У Ш Ы Практикалалық дағдыларды игеруі артады.
11 слайд
11 слайд
12 слайд
x-10 1 2 3
y-3.5-2-0.512.5
x=-1; y=1,5•(-1)-2=-3,5
x=0; y=1,5•0-2=-2
x=1; y=1,5•1-2=-0,5
x=2; y=1,5•2-2=1
x=3; y=1,5•3-2=2,5
y
=
1
,5
x
-2F
E
y=1,5x-2
Графигін салу
Кесте
қолдану
ЕСЕП
Формуланы
қолдану
Сызықтық функция және оның графигі
12 слайд
x-10 1 2 3 y-3.5-2-0.512.5 x=-1; y=1,5•(-1)-2=-3,5 x=0; y=1,5•0-2=-2 x=1; y=1,5•1-2=-0,5 x=2; y=1,5•2-2=1 x=3; y=1,5•3-2=2,5 y = 1 ,5 x -2F E y=1,5x-2 Графигін салу Кесте қолдану ЕСЕП Формуланы қолдану Сызықтық функция және оның графигі
13 слайд
Geogebra – геометрия, алгебра,
планиметрия пәндерінде қолданылатын
кескіндер, функцияларды динамикалық
түрде сызуға мүмкіндік беретін тегін
компьютерлік бағдарлама. Бұл
бағдарламаны австриялық математик
Маркус Хохенвартер Java-да жазып
шыққан. Математикалық интерактивті
бұл бағдарлама 39 тілге аударылған,
қазір әлемнің 149 елінде қолданылады.
Бағдарлама тегін, кез келген
компьютерге орнатып, қолдануға болады
(5мб).
13 слайд
Geogebra – геометрия, алгебра, планиметрия пәндерінде қолданылатын кескіндер, функцияларды динамикалық түрде сызуға мүмкіндік беретін тегін компьютерлік бағдарлама. Бұл бағдарламаны австриялық математик Маркус Хохенвартер Java-да жазып шыққан. Математикалық интерактивті бұл бағдарлама 39 тілге аударылған, қазір әлемнің 149 елінде қолданылады. Бағдарлама тегін, кез келген компьютерге орнатып, қолдануға болады (5мб).
14 слайд
k>0, І және ІІ ширек
k<0, ІІ және IVширек
y=kx+l
y
=
1
,5
x
-2
y
=
-
x
-
1
F
E
14 слайд
k>0, І және ІІ ширек k<0, ІІ және IVширек y=kx+l y = 1 ,5 x -2 y = - x - 1 F E
15 слайд
Бағдарлама оқушыға оқу мәселесін
ұйымдастыруға көмектеседі: компьютерді
зерттеу құралы ретінде пайдалана отырып х
параметрі өзгергенде функциясының
графигі қалай өзгеретіндігін анықтауға
көмектеседі. Оқушылардың дайындығына
сәйкес олар болжамды бірден немесе
бірнеше рет байқап көруден кейін
қалыптастырады. Содан кейін х-ға әртүрлі
мән енгізе отырып және экрандағы
графиктің өзгеріс процесін бақылай отырып,
алға қойған болжамды тексеріп көруге
болады. Қорытындысында оқушылар түйін
жасап, талдап қорытады, оның дұрыстығын
тексеретін де бағдарлама
15 слайд
Бағдарлама оқушыға оқу мәселесін ұйымдастыруға көмектеседі: компьютерді зерттеу құралы ретінде пайдалана отырып х параметрі өзгергенде функциясының графигі қалай өзгеретіндігін анықтауға көмектеседі. Оқушылардың дайындығына сәйкес олар болжамды бірден немесе бірнеше рет байқап көруден кейін қалыптастырады. Содан кейін х-ға әртүрлі мән енгізе отырып және экрандағы графиктің өзгеріс процесін бақылай отырып, алға қойған болжамды тексеріп көруге болады. Қорытындысында оқушылар түйін жасап, талдап қорытады, оның дұрыстығын тексеретін де бағдарлама
16 слайд
16 слайд
17 слайд
y=
xy
=
2
x
y=0,5x
y
=
-
x
y
=
-
2
x
y
=
-
0
,
5
x
y=kx тура пропорционалдықтың
графигі-координаталар басы арқылы өтетін түзу.
17 слайд
y= xy = 2 x y=0,5x y = - x y = - 2 x y = - 0 , 5 x y=kx тура пропорционалдықтың графигі-координаталар басы арқылы өтетін түзу.
18 слайд
y
=
1
,5
x
-4y =
1 , 5 x
y =
1 ,5 x +
2
k-ның (k1=k2=k3)бірдей мәндерінде
y=kx функциясының графигі болатын
түзу y=kx+l функциясының графигі
болатны түзумен параллель орналасады.
18 слайд
y = 1 ,5 x -4y = 1 , 5 x y = 1 ,5 x + 2 k-ның (k1=k2=k3)бірдей мәндерінде y=kx функциясының графигі болатын түзу y=kx+l функциясының графигі болатны түзумен параллель орналасады.
19 слайд
y =
x +
4
y=0,25x+4
y
=
-
0
,
5
x
+
4
k
1
≠k
2
≠k
3
k
1
=1, k
2
=0,25, k
3
=-0,5
19 слайд
y = x + 4 y=0,25x+4 y = - 0 , 5 x + 4 k 1 ≠k 2 ≠k 3 k 1 =1, k 2 =0,25, k 3 =-0,5
20 слайд
y
=
2
x
+
1
y=0,5x+4
k
1
≠k
2
k
1
=2, k
2
=0,5
20 слайд
y = 2 x + 1 y=0,5x+4 k 1 ≠k 2 k 1 =2, k 2 =0,5
21 слайд
y
=
2
x
2
y
=
x
2
y
=
1
/2
x
2
y
=
-
2
x
2
y
=
-
1
/2
x
2
y
=
x
2
y
=
-
x
2
21 слайд
y = 2 x 2 y = x 2 y = 1 /2 x 2 y = - 2 x 2 y = - 1 /2 x 2 y = x 2 y = - x 2
22 слайд
22 слайд
23 слайд
Нәтижелер:
•- жаңа ақпараттық технологияны қолдану арқылы бiлiмнiң сапасын
көтеру;
•- жаңа ақпараттық және телекоммуникациялық технологияларды
енгiзу арқылы бiлiм беру мазмұнын жаңарту;
•- жаңа ақпараттық технологияны қолдану саласы бойынша
оқушылардың мамандыққа баулу механизмiн құру;
•- бiздiң елiмiздегi және шет елдердегi жинақталған ақпараттық
ресурстарға жедел ену;
•- мультимедиялық электрондық оқулықтарды, виртуальдық
лабораторияларды және бақылау программаларын жасақтап,
қамтамасыз ету;
•- отандық бiлiм беру жүйелерiн бiртұтас әлемдiк ақпараттық
бiлiмдiк кеңiстiкке ену арқылы сабақтастыру;
•- бiлiм берудiң телекоммуникациялық желiлерiн құру;
•- республиканың бiлiм беру мекемелерiн басқарудың бiртұтас
ақпараттық желiсiн құруға негiздеп, бiлiм берудiң басқару
салаларының ақпараттық желiсiн құру.
23 слайд
Нәтижелер: •- жаңа ақпараттық технологияны қолдану арқылы бiлiмнiң сапасын көтеру; •- жаңа ақпараттық және телекоммуникациялық технологияларды енгiзу арқылы бiлiм беру мазмұнын жаңарту; •- жаңа ақпараттық технологияны қолдану саласы бойынша оқушылардың мамандыққа баулу механизмiн құру; •- бiздiң елiмiздегi және шет елдердегi жинақталған ақпараттық ресурстарға жедел ену; •- мультимедиялық электрондық оқулықтарды, виртуальдық лабораторияларды және бақылау программаларын жасақтап, қамтамасыз ету; •- отандық бiлiм беру жүйелерiн бiртұтас әлемдiк ақпараттық бiлiмдiк кеңiстiкке ену арқылы сабақтастыру; •- бiлiм берудiң телекоммуникациялық желiлерiн құру; •- республиканың бiлiм беру мекемелерiн басқарудың бiртұтас ақпараттық желiсiн құруға негiздеп, бiлiм берудiң басқару салаларының ақпараттық желiсiн құру.
24 слайд
Қорытынды
Осы жаңа ақпараттық технологияның
көмегімен сабақ өтудің нәтижесінде
оқушының өз бетінше жұмыс істеуіне, сөйлеу
шеберлігінің артуына үлкен ықпал етеді.
Сонымен қатар, мұғалімдердің де кәсіби
шеберлігін жетілдіріп, оларды ғылыми
ізденіске және шығармашылыққа жетелейді.
24 слайд
Қорытынды Осы жаңа ақпараттық технологияның көмегімен сабақ өтудің нәтижесінде оқушының өз бетінше жұмыс істеуіне, сөйлеу шеберлігінің артуына үлкен ықпал етеді. Сонымен қатар, мұғалімдердің де кәсіби шеберлігін жетілдіріп, оларды ғылыми ізденіске және шығармашылыққа жетелейді.
25 слайд
25 слайд