Мотоатқыштар бөлімшесін ұйымдастыру және ұрыстық мүмкіндіктері
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Мектеп: Ойыл ауданы, Сарбие селосы, Сапақкөл орта мектебі КММ
Педагогтың аты-жөні: Абдрахманов Сембай Хасенович
Сабақтың тақырыбы :§7. Мотоатқыштар бөлімшесін ұйымдастыру және
ұрыстық мүмкіндіктері
Сынып: 10
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:
Бөлімшенің қарулануы және ұрыс техникасы.
Бөлімшенің тактикалық мүмкіндіктері
Сабақ мақсаттары:
Барлық оқушылар: Тактикалық дайындық туралы біледі
Оқушылардың басым бөлігі: Бөлімшенің қарулануы мен ЖҰМ туралы біледі
Кейбір оқушылар(дарынды): Бөлімшенің құрамы мен қару-жарағы туралы
біледі
1 слайд
Мектеп: Ойыл ауданы, Сарбие селосы, Сапақкөл орта мектебі КММ Педагогтың аты-жөні: Абдрахманов Сембай Хасенович Сабақтың тақырыбы :§7. Мотоатқыштар бөлімшесін ұйымдастыру және ұрыстық мүмкіндіктері Сынып: 10 Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: Бөлімшенің қарулануы және ұрыс техникасы. Бөлімшенің тактикалық мүмкіндіктері Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: Тактикалық дайындық туралы біледі Оқушылардың басым бөлігі: Бөлімшенің қарулануы мен ЖҰМ туралы біледі Кейбір оқушылар(дарынды): Бөлімшенің құрамы мен қару-жарағы туралы біледі
2 слайд
Бағалау критерийі:
-Бөлімшенің ұрыс мүмкіндіктерін айтады
-ЖҰМ қандай мақсатта қолданылуын біледі
-ЖҰМ құрамын айтады
Тілдік мақсаттар:
Оқушыларға Мотоатқыштар бөлімшесін ұйымдастыру туралы түсіндіру .
Негізгі сөздер: тактика, мотоатқыштар бөлімшесі, қару-жарағы, ЖҰМ, ұрыстық
мүмкіндіктері.
Талқылауға арналған сұрақтар:
1.Мотоатқыш бөлімшелері қандай бөлімшеге жатады?
2.ЖҰМ мотоатқыштар бөлімшесінің құрамын атаңдар.
Құндылықтарды дарыту:
“ Мәңгілік ел” стратегиясы бойынша: Қазақстандық патриотизм және азаматтық
жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық қалыптастыру.
Пәнаралық байланыс:
қазақ тілі, информатика, тарих, география, математика
АКТ қолдану дағдылары:
Слайд, смартфон, компьютер, интернет
Бастапқы білім:
Әскери тәртіп және оның маңызы
2 слайд
Бағалау критерийі: -Бөлімшенің ұрыс мүмкіндіктерін айтады -ЖҰМ қандай мақсатта қолданылуын біледі -ЖҰМ құрамын айтады Тілдік мақсаттар: Оқушыларға Мотоатқыштар бөлімшесін ұйымдастыру туралы түсіндіру . Негізгі сөздер: тактика, мотоатқыштар бөлімшесі, қару-жарағы, ЖҰМ, ұрыстық мүмкіндіктері. Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Мотоатқыш бөлімшелері қандай бөлімшеге жатады? 2.ЖҰМ мотоатқыштар бөлімшесінің құрамын атаңдар. Құндылықтарды дарыту: “ Мәңгілік ел” стратегиясы бойынша: Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық қалыптастыру. Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, информатика, тарих, география, математика АКТ қолдану дағдылары: Слайд, смартфон, компьютер, интернет Бастапқы білім: Әскери тәртіп және оның маңызы
3 слайд
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтың басы
5 мин
Білу:
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, информатика, тарих,
математика, география
Белсенді оқыту әдісі: «Миға шабуыл»
Оқылым
Жазылым
Айтылым
Тыңдалым
3 слайд
Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтың басы 5 мин Білу: Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, информатика, тарих, математика, география Белсенді оқыту әдісі: «Миға шабуыл» Оқылым Жазылым Айтылым Тыңдалым
4 слайд
Сабаққа жоспарланған іс-әрекет
Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, рапорт беру,
оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Белсенді оқыту әдісі: «Миға шабуыл»
Мақсаты: Қандайда болмасын ақпарат туралы бар
білгендерін жазбаша немесе ауызша ой салу.
Тиімділігі: Оқушыға сұрақ қою, проблеманы зерттеу
арқылы ой-өрісін дамытады, ойын еркін жеткізеді.
Пікірлерлің еркін айтылуы, ешқашан сынға
ұшырамауы керек.
Қолданылуы: Жаңа сабақ бастар алдында осы әдіс
бойынша сұрақтар арқылы өткен сабақты еске
түсіреді.
4 слайд
Сабаққа жоспарланған іс-әрекет Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, рапорт беру, оқушылардың назарын сабаққа аудару. Белсенді оқыту әдісі: «Миға шабуыл» Мақсаты: Қандайда болмасын ақпарат туралы бар білгендерін жазбаша немесе ауызша ой салу. Тиімділігі: Оқушыға сұрақ қою, проблеманы зерттеу арқылы ой-өрісін дамытады, ойын еркін жеткізеді. Пікірлерлің еркін айтылуы, ешқашан сынға ұшырамауы керек. Қолданылуы: Жаңа сабақ бастар алдында осы әдіс бойынша сұрақтар арқылы өткен сабақты еске түсіреді.
5 слайд
Тапсырма:
1.Әскери тәртіп дегеніміз не?
2.Көтермелеулер мен жазалардың қандай түрлері бар?
3.Сарбаздарға тәртіптік жаза мен көтермелеу не үшін қажет?
Дескриптор:
- Оқушылар сұрақтарға нақты жауап бере алады.
- Оқушылар әскери тәртіп туралы біледі.
- Жазалар мен көтермелеулердің түрлерін айтады.
- Сарбаздарға тәртіптік жаза мен көтермелеулер не үшін
қолданатынын біледі.
Кері байланыс ( тиімді сұрақ-жауап, пікір ):
1. Әскери бастықтар қандай құқықтарға ие?
2. Бұйрықтарды беру және оны орындау тәртібі.
Саралап оқыту: дескриптор, кері байланыс – сұрақтар, диалог –
сұхбат
5 слайд
Тапсырма: 1.Әскери тәртіп дегеніміз не? 2.Көтермелеулер мен жазалардың қандай түрлері бар? 3.Сарбаздарға тәртіптік жаза мен көтермелеу не үшін қажет? Дескриптор: - Оқушылар сұрақтарға нақты жауап бере алады. - Оқушылар әскери тәртіп туралы біледі. - Жазалар мен көтермелеулердің түрлерін айтады. - Сарбаздарға тәртіптік жаза мен көтермелеулер не үшін қолданатынын біледі. Кері байланыс ( тиімді сұрақ-жауап, пікір ): 1. Әскери бастықтар қандай құқықтарға ие? 2. Бұйрықтарды беру және оны орындау тәртібі. Саралап оқыту: дескриптор, кері байланыс – сұрақтар, диалог – сұхбат
6 слайд
Сабақтың ортасы
30 мин
Түсіну:
Пәнаралық байланыс: қ азақ тілі, информатика, тарих, математика,
география
Белсенді оқыту әдістері: «Барлық оқушылармен жұмыс»
Оқылым
Жазылым
Тыңдалым
Айтылым
Қолдану:
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, информатика, тарих, математика,
география
6 слайд
Сабақтың ортасы 30 мин Түсіну: Пәнаралық байланыс: қ азақ тілі, информатика, тарих, математика, география Белсенді оқыту әдістері: «Барлық оқушылармен жұмыс» Оқылым Жазылым Тыңдалым Айтылым Қолдану: Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, информатика, тарих, математика, география
7 слайд
Белсенді оқыту әдісі: «Барлық оқушылармен
жұмыс»
Мақсаты: Барлық сынып оқушылары бір мезгілде
жұмысқа жұмылдырылуын қамтамасыз етеді.
Тиімділігі: Оқушылардың есте сақтау қабілеті
(мұқият тыңдалым) сақталады. Өз ойын ашық,
еркін айта алады. Оқушылардың оқылым, айтылым,
тыңдалым, жазылым дағдылары қалыптасады
Қолданылуы: Оқушылар екі топқа бөлінеді, бірінші
топ оқиды немесе айтады, екінші топ тыңдайды
немесе түртіп алады, кейін өз пікірлерімен
алмасады.
Мұғалім: Мотоатқыштар бөлімшесін ұйымдастыру
және ұрыстық мүмкіндіктері туралы түсіндіреді.
7 слайд
Белсенді оқыту әдісі: «Барлық оқушылармен жұмыс» Мақсаты: Барлық сынып оқушылары бір мезгілде жұмысқа жұмылдырылуын қамтамасыз етеді. Тиімділігі: Оқушылардың есте сақтау қабілеті (мұқият тыңдалым) сақталады. Өз ойын ашық, еркін айта алады. Оқушылардың оқылым, айтылым, тыңдалым, жазылым дағдылары қалыптасады Қолданылуы: Оқушылар екі топқа бөлінеді, бірінші топ оқиды немесе айтады, екінші топ тыңдайды немесе түртіп алады, кейін өз пікірлерімен алмасады. Мұғалім: Мотоатқыштар бөлімшесін ұйымдастыру және ұрыстық мүмкіндіктері туралы түсіндіреді.
8 слайд
Тапсырма:
Мұғалім сыныпты екі топқа бөледі.
1-топ. Бөлімшенің қарулануы мен ЖҰМ-ның құрамы туралы
2-топ. Бөлімшенің ұрыстық мүмкіндіктері туралы постер дайындау, қорғау.
Дескриптор:
-Оқушылар мотоатқыштар бөлімшесінің қарулануы туралы айтады, қорғайды.
-Атыс бағытына байланысты ату түрлерін сипаттай алады.
Кері байланыс ( тиімді сұрақ-жауап, пікір ):
1.ЖҰМ қандай машина және ол неге арналған?
2.Қорғаныс кезінде бөлімше командирі қандай жауынгерлік кескіндік құжат
жасайды?
ҚБ. Топ бірін-бірі бағалайды
«Бас бармақ», «Үш шапалақ», әдісітерімен
ҚБ. Мұғалім қолпаштау сөзі арқылы бағалайды
Керемет
Жақсы
Орташа
Саралап оқыту: тапсырма, қосымша ресурс, дескриптор, кері байланыс-
сұрақтар, диолог-сұхбат, топтық тапсырма
8 слайд
Тапсырма: Мұғалім сыныпты екі топқа бөледі. 1-топ. Бөлімшенің қарулануы мен ЖҰМ-ның құрамы туралы 2-топ. Бөлімшенің ұрыстық мүмкіндіктері туралы постер дайындау, қорғау. Дескриптор: -Оқушылар мотоатқыштар бөлімшесінің қарулануы туралы айтады, қорғайды. -Атыс бағытына байланысты ату түрлерін сипаттай алады. Кері байланыс ( тиімді сұрақ-жауап, пікір ): 1.ЖҰМ қандай машина және ол неге арналған? 2.Қорғаныс кезінде бөлімше командирі қандай жауынгерлік кескіндік құжат жасайды? ҚБ. Топ бірін-бірі бағалайды «Бас бармақ», «Үш шапалақ», әдісітерімен ҚБ. Мұғалім қолпаштау сөзі арқылы бағалайды Керемет Жақсы Орташа Саралап оқыту: тапсырма, қосымша ресурс, дескриптор, кері байланыс- сұрақтар, диолог-сұхбат, топтық тапсырма
9 слайд
Сабақтың соңы
5 мин
Талдау
Жинақтау
Бағалау
Белсенді оқыту әдісі : «Қарама-қарсы саптар»
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, информатика,
тарих, математика, география
Оқылым
Тыңдалым
Айтылым
9 слайд
Сабақтың соңы 5 мин Талдау Жинақтау Бағалау Белсенді оқыту әдісі : «Қарама-қарсы саптар» Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, информатика, тарих, математика, география Оқылым Тыңдалым Айтылым
10 слайд
Белсенді оқыту әдіс – «Қарама-қарсы саптар»
Мақсаты: Оқушылар тақырып бойынша түсініктерін айтады.
Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне сұрақ қою арқылы ой-өрісін дамытады,
ойын еркін жеткізеді.
Қолданылуы: Оқушылар 2 топқа бөлініп, қарама-қарсы сапқа тұрады. Сапта
тұрған оқушылар бір-біріне сұрақтар қою арқылы, сабақты қорытындылайды.
Тапсырма:
1.Тактикалық дайындық дегеніміз не?
2.Ату түрлерін ата?
3.Бөлімше командирінің қызметі қандай?
4.ЖҰМ-ның қарулары қандай?
5.Ұрыс техникасының мүмкіндіктері қандай?
Дескриптор:
1.Тактикалық дайындық туралы біледі.
2.Ату түрлерін атай алады.
3.Бөлімше командирінің қызметін біледі.
4.ЖҰМ-ның қаруларын айтады.
5.Ұрыс техникасының мүмкіндіктерін атайды.
10 слайд
Белсенді оқыту әдіс – «Қарама-қарсы саптар» Мақсаты: Оқушылар тақырып бойынша түсініктерін айтады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне сұрақ қою арқылы ой-өрісін дамытады, ойын еркін жеткізеді. Қолданылуы: Оқушылар 2 топқа бөлініп, қарама-қарсы сапқа тұрады. Сапта тұрған оқушылар бір-біріне сұрақтар қою арқылы, сабақты қорытындылайды. Тапсырма: 1.Тактикалық дайындық дегеніміз не? 2.Ату түрлерін ата? 3.Бөлімше командирінің қызметі қандай? 4.ЖҰМ-ның қарулары қандай? 5.Ұрыс техникасының мүмкіндіктері қандай? Дескриптор: 1.Тактикалық дайындық туралы біледі. 2.Ату түрлерін атай алады. 3.Бөлімше командирінің қызметін біледі. 4.ЖҰМ-ның қаруларын айтады. 5.Ұрыс техникасының мүмкіндіктерін атайды.
11 слайд
Кері байланыс ( тиімді сұрақ-жауап, пікір ):
1.Кез келген ұрыс қандай тәсілдерден басталады, жүргізіледі
және аяқталады?
2.Тактикалық дайындыққа оқу пәні ретінде анықтама
беріңдер.
3.Шоғырланған атыс дегеніміз не?
Оқушылардың рефлексиясы:
Мен жаңадан не білдім?
Маған кім көмектесті?
Қандай ақпарат қиындық келтірді?
ҚБ мұғалім: Мұғалім сабаққа қорытынды жасайды,
оқушыларды «Смайлик» әдісі бойынша бағалайды.
Саралап оқыту: тапсырма, қосымша ресурс, дескриптор,
кері байланыс-сұрақтар, диолог-сұхбат, топпен, жеке
тапсырма
Үй тапсырмасы: §7 соңындағы сұрақтарға жауап беру.
11 слайд
Кері байланыс ( тиімді сұрақ-жауап, пікір ): 1.Кез келген ұрыс қандай тәсілдерден басталады, жүргізіледі және аяқталады? 2.Тактикалық дайындыққа оқу пәні ретінде анықтама беріңдер. 3.Шоғырланған атыс дегеніміз не? Оқушылардың рефлексиясы: Мен жаңадан не білдім? Маған кім көмектесті? Қандай ақпарат қиындық келтірді? ҚБ мұғалім: Мұғалім сабаққа қорытынды жасайды, оқушыларды «Смайлик» әдісі бойынша бағалайды. Саралап оқыту: тапсырма, қосымша ресурс, дескриптор, кері байланыс-сұрақтар, диолог-сұхбат, топпен, жеке тапсырма Үй тапсырмасы: §7 соңындағы сұрақтарға жауап беру.
12 слайд
Ресурстар:
Қосымша ресурс-интерактивті тақта, плакаттар,
буклеттер, маркерлер, фластмастер, карандаш
АӘТД оқулығы
10-сынып
39-42 , 44-48 беттер
Авторлары:
Тасбулатов А.Б
Майхиев Д.К
Әкімбаев Е.Ж
Мамырбаев Ө.Ж
12 слайд
Ресурстар: Қосымша ресурс-интерактивті тақта, плакаттар, буклеттер, маркерлер, фластмастер, карандаш АӘТД оқулығы 10-сынып 39-42 , 44-48 беттер Авторлары: Тасбулатов А.Б Майхиев Д.К Әкімбаев Е.Ж Мамырбаев Ө.Ж