Портрет жанры
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Портрет жанры. Портрет Портрет жанры. Портрет
түрлері.түрлері.
Орындаған: Жаксибаева Галия ОрынтайевнаОрындаған: Жаксибаева Галия Орынтайевна
Әйтеке би ауданы, Т.Жүргенов ЖОББМӘйтеке би ауданы, Т.Жүргенов ЖОББМ
1 слайд
Портрет жанры. Портрет Портрет жанры. Портрет түрлері.түрлері. Орындаған: Жаксибаева Галия ОрынтайевнаОрындаған: Жаксибаева Галия Орынтайевна Әйтеке би ауданы, Т.Жүргенов ЖОББМӘйтеке би ауданы, Т.Жүргенов ЖОББМ
2 слайд
Сабақ мақсаттары:Сабақ мақсаттары:
•
Барлық оқушылар: портрет жанры мен портрет түрлері
туралы біледі;
•
Оқушылардың басым бөлігі: портрет жанры мен
портрет түрлерін жасауда ақпарат көздерін
қолданады;
•
Кейбір оқушылар: портрет түрлерін өз бетінше
орындайды;
2 слайд
Сабақ мақсаттары:Сабақ мақсаттары: • Барлық оқушылар: портрет жанры мен портрет түрлері туралы біледі; • Оқушылардың басым бөлігі: портрет жанры мен портрет түрлерін жасауда ақпарат көздерін қолданады; • Кейбір оқушылар: портрет түрлерін өз бетінше орындайды;
3 слайд
Бағалау критерийлері:Бағалау критерийлері:
•
Білу – портрет жанры мен портрет түрлері туралы мәліметтерді
меңгереді;
•
түсіну- шығармашылық идеяларды іске асыруда ақпарат көздері
тиімді пайдаланады;
•
Қолдану – портрет жанрының өзіндік ерекшелігін анықтайды;
•
Анализ – түрлі ақпарат көздері арқылы портрет жанрындағы
картиналарды қарастырып, оның түрлерін зерттейді;
•
Синтез терминологияны пайдалана отырып, бейнелеу өнерінің
стиліне сипаттама бере алады;
3 слайд
Бағалау критерийлері:Бағалау критерийлері: • Білу – портрет жанры мен портрет түрлері туралы мәліметтерді меңгереді; • түсіну- шығармашылық идеяларды іске асыруда ақпарат көздері тиімді пайдаланады; • Қолдану – портрет жанрының өзіндік ерекшелігін анықтайды; • Анализ – түрлі ақпарат көздері арқылы портрет жанрындағы картиналарды қарастырып, оның түрлерін зерттейді; • Синтез терминологияны пайдалана отырып, бейнелеу өнерінің стиліне сипаттама бере алады;
4 слайд
Сабақтың басы: (7 мин)
“ Қол жесті” әдісі арқылы психологиялық ахуал туғызу;
Оқушылар шеңберге тұрып, топқа бөлінеді. Әрбір топқа бір-бірін тану үшін 30 секунд беріледі.
Кері байланыс: “Бір сөзбен” стратегиясы
Оқушылар өздеріне берілген 12 сөздің ішінен, өздерінің бүгінгі сабақтағы жағдайын сипаттайтындай
3 сөзді таңдап айтады.
“ Төзімділік”, “Ашу”, “Қауныш”,”Немқұрайлылық”, “Қанағаттану”, “Шабыт”, “Зерігу”,
“Алаңдау”,”Тыныштық”, “Сенімділік”, “Рахаттану”
Дескриптор:
-Оқушылар портрет жанры туралы біледі;
-
Портреттің түрлерін талдайды;
-Портреттің түрлерін талдайды
Қалыптастырушы бағалау. “Үш шапалақ” әдісі
Егер оқушы дұрыс жауап берсе сыныптастары – үш шапалақ, толық емес жауап берсе – екі шапалақ,
дұрыс емес жауап берсе – бір шапалақ соғады.
Саралау: дескриптор, сұрақ-жауап, ынтымақтастық формасы арқылы саралау, диалог және қарым –
қатынас арқылы саралау.
4 слайд
Сабақтың басы: (7 мин) “ Қол жесті” әдісі арқылы психологиялық ахуал туғызу; Оқушылар шеңберге тұрып, топқа бөлінеді. Әрбір топқа бір-бірін тану үшін 30 секунд беріледі. Кері байланыс: “Бір сөзбен” стратегиясы Оқушылар өздеріне берілген 12 сөздің ішінен, өздерінің бүгінгі сабақтағы жағдайын сипаттайтындай 3 сөзді таңдап айтады. “ Төзімділік”, “Ашу”, “Қауныш”,”Немқұрайлылық”, “Қанағаттану”, “Шабыт”, “Зерігу”, “Алаңдау”,”Тыныштық”, “Сенімділік”, “Рахаттану” Дескриптор: -Оқушылар портрет жанры туралы біледі; - Портреттің түрлерін талдайды; -Портреттің түрлерін талдайды Қалыптастырушы бағалау. “Үш шапалақ” әдісі Егер оқушы дұрыс жауап берсе сыныптастары – үш шапалақ, толық емес жауап берсе – екі шапалақ, дұрыс емес жауап берсе – бір шапалақ соғады. Саралау: дескриптор, сұрақ-жауап, ынтымақтастық формасы арқылы саралау, диалог және қарым – қатынас арқылы саралау.
5 слайд
Портрет
(тақтада әртүрлі портреттер ілінген)
Салтанатты
топтық
жұптық автопортрет
камералық
Портрет – бейнелеу өнерінің адамды бейнелейтін жанры.Портрет – бейнелеу өнерінің адамды бейнелейтін жанры.
Салтанатты портрет – арнайы сәнді киінген, сымбатты адамды Салтанатты портрет – арнайы сәнді киінген, сымбатты адамды
бейнелейді.бейнелейді.
Камералық портрет- адам қарапайым, табиғи қалыпта Камералық портрет- адам қарапайым, табиғи қалыпта
бейнеленеді.бейнеленеді.
Топтық портрет – екі немесе бірнеше адам бейнеленеді.Топтық портрет – екі немесе бірнеше адам бейнеленеді.
Жұптық портрет – ерлі-зайыптылар, туған-туыстар, жолдастар Жұптық портрет – ерлі-зайыптылар, туған-туыстар, жолдастар
бейнеленеді.бейнеленеді.
Автопортрет – суретшінің өзін бейнелеуі.Автопортрет – суретшінің өзін бейнелеуі.СабақСабақ
ортасы: 15 мин ортасы: 15 мин
5 слайд
Портрет (тақтада әртүрлі портреттер ілінген) Салтанатты топтық жұптық автопортрет камералық Портрет – бейнелеу өнерінің адамды бейнелейтін жанры.Портрет – бейнелеу өнерінің адамды бейнелейтін жанры. Салтанатты портрет – арнайы сәнді киінген, сымбатты адамды Салтанатты портрет – арнайы сәнді киінген, сымбатты адамды бейнелейді.бейнелейді. Камералық портрет- адам қарапайым, табиғи қалыпта Камералық портрет- адам қарапайым, табиғи қалыпта бейнеленеді.бейнеленеді. Топтық портрет – екі немесе бірнеше адам бейнеленеді.Топтық портрет – екі немесе бірнеше адам бейнеленеді. Жұптық портрет – ерлі-зайыптылар, туған-туыстар, жолдастар Жұптық портрет – ерлі-зайыптылар, туған-туыстар, жолдастар бейнеленеді.бейнеленеді. Автопортрет – суретшінің өзін бейнелеуі.Автопортрет – суретшінің өзін бейнелеуі.СабақСабақ ортасы: 15 мин ортасы: 15 мин
6 слайд
Сабақтың соңы: Сабақтың соңы:
жинақтау: 5 минжинақтау: 5 мин
Бағалау Оқушылардың аяқталған
жұмыстарын бір жерге
жинаңыз.Оқушылар өздерінің жұмысы
мен сыныптастарының жұмысын белгілі
бір дескрипторлар бойынша бағалайды
Рефлексия: Сабақ соңында оқушылар
рефлексия жүргізеді:- нені білдім, нені
үйрендім?- нені толық түсінбедім?-
немен жұмысты жалғастыру қажет?
6 слайд
Сабақтың соңы: Сабақтың соңы: жинақтау: 5 минжинақтау: 5 мин Бағалау Оқушылардың аяқталған жұмыстарын бір жерге жинаңыз.Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір дескрипторлар бойынша бағалайды Рефлексия: Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:- нені білдім, нені үйрендім?- нені толық түсінбедім?- немен жұмысты жалғастыру қажет?