1 слайд
Сабақтың тақырыбы:Сабақтың тақырыбы:
Бақылаушы жауынгер.Бақылаушы жауынгер.
2 слайд
•
Сабақтың мақсаты:
•
Оқушыларды бақылаушы
жауынгердің міндеттерімен
таныстыру.
•
Оқушыларға жауынгердің ұрыстағы
міндеттерін және ұрыстағы жылжу
тәсілдеріне үйрету.
•
Оқушыларды атыс жүйесімен және
атыспен маневр жасауға үйрету.
3 слайд
•
Сабақтың барысы:
1. Кіріспе бөлім
Сәлемдесу, оқушыларды белгілеу,уй
тапсырмасын пысықтау.
2. Негізгі бөлім
Жаңа тақырыпты түсіндіру.
3. Қорытынды бөлім
Жаңа материалды бекіту,оқушылар-
дың білімін бағалау, үйге тапсырма
4 слайд
•
Үйге берілген тапсырмаларды
тексеруге арналған сұрақтар:
1. Жауынгердің ұрыстағы іс-
әрекеті.
2. Ұрыстағы жауынгердің
міндеттері.
3. Ұрыс даласындағы
жауынгердің жылжу тәсілдері.
5 слайд
•
Қарастырылатын сұрақтар
тізбегі:
•
бақылаушының міндеттері қандай?
•
бақылаушы қайда орналасады?
•
бақылау үшін белгіленетін орын қандай
талаптарға сай болуы керек?
•
бақылаушы қарсыластың пайда болуын
қалай баяндайды?
6 слайд
•
Мотоатқыш бөлімшесінде қарсыласқа
бақылау жүргізу үшін бақылаушы
тағайындалады. Бөлімше командирі
бақылаушыға келесі міндеттерді жүктейді:
бақылау орнын бүркемелеу және жабдықтау;
бақылаудың көрсетілген секторындағы
жергілікті жерді және заттарды зерттеу;
бағдар мен жергілікті заттарға дейінгі
қашықтықты өлшеу және жергілікті жердің
сызбасын құрастыру; қарсыласты байқаған
сәтте оның жергілікті жердегі орнын анықтап
бөлімше командиріне баяндау және оны
бақылау журналына жазу.
7 слайд
•
Бөлімше командирінен тапсырма алған соң, бақылаушы
бақылау орнын бүркемелейді және жабдықтайды,
бақылаудың көрсетілген секторындағы жергілікті жерді
және заттарды зерттейді, бағдар мен жергілікті заттарға
дейінгі қашықтықты өлшейді және жергілікті жердің
сызбасын құрастырады. Қарсыласты байқаған сәтте
бақылаушы оның жергілікті жердегі орнын анықтайды да,
бөлімше командиріне баяндайды. Осыдан кейін ол
нысананы сызбаға шартты түрде түсіреді де, бақылау
журналына түсіреді.
•
Бақылаушы бақылау нәтижелерін дауыстап баяндау
үшін командирге жақын орналасады. Оның қолында
бақылау аспаптары (дүрбі, стереотүтік немесе перископ),
жергілікті жердің картасы немесе сызбасы, бақылау
журналы, құлабыз (компас) және сағат болуы керек.
Бақылау үшін өзі қарсыласқа көрінбейтіндей, бірақ
мүмкіндігінше көбірек естіп, көре алатындай болып
орналасуы керек.
•
Оқулық. 146-147 беттер
8 слайд
•
Жергілікті жерді бақылау тиімді болу үшін
бақылаушыға бекітілген сектор қашықтығына қарай
2-3 аймаққа бөлінеді. Аймақ шекаралары бағдар
немесе жергілікті жер бойынша белгіленеді.
Бақылаушы, ең алдымен өзіне берілген сектордағы
жерді асықпай зерттеуі және барлық жергілікті жер
заттарының санын, мөлшерін, формасын, өлшемін
және өзара орналасуын еске сақтауға міндетті. Бұл
дер кезінде қарсыластың пайда болуын байқауға
немесе оның қимылы мен орналасуындағы
өзгерістерді байқауға мүмкіндік береді. Осыдан
кейін бақылаушы жақын аймақтан бастап, оңға,
солға қарсылас жағына қарап жерді және жергілікті
заттарды жүйелі бір ізбен тексере отырып, көзбен
тағы бір шолып өзін-өзі тексереді. (Тақтамен
жұмыс)
9 слайд
•
Егер бақылаушы қарсыластың болу
белгілерін байқап қалса, бұл аймақты
бақылау аспаптары көмегімен қарап, нысана
сипатын анықтайды. Қарсыласты байқаған
сәтте бақылаушы оның жергілікті жер
жағдайындағы орналасуын анықтайды. Бұл
үшін ол байқалған нысананың
арақашықтығын белгілі жақын бағдарға
дейінгі (оң, сол, жақын, алыс), қашықтығын
өлшейді. Содан кейін ол бақылауды
тоқтатпай, байқалған объект туралы
командирге баяндайды.
10 слайд
•
Бақылаушының баяндауы қысқа әрі нақты болуға
тиіс. Бақылаушы қатты айғайламай, командир
еститіндей дауыспен бағдар немесе жергілікті
жерге қатысты алғанда нысананың жағдайын, оның
қимыл - әрекетін баяндайды. Бұл кезде ол
бағдардан оңға немесе солға қарай нысананың
орналасуын метрдің мыңдық үлесі бойынша, ал
сосын нысананың бағдарға жақын немесе алыс
орналасуын метрмен көрсетеді. Мысалы: Бағдар –
2, оңға –10, 100-ден алыс, оқпанада – «танк»,
немесе «Дөңгелек» биіктегі, солға – 20, 200-ге
жақын, бұта арасында – «бақылаушы», немесе
«Фигуралы» тоғайынан батысқа бронетранспортер
жылжып келеді және т. б.
Оқулық. 149 бет. 21- сурет
11 слайд
•
Бақылау журналындағы жазу формасы
Бағдарлау уақыты Қайда, не
байқалды Кімге, қашан
баяндалды.
6сағ 10мин «Дөңгелек» биіктігі,
солға – 20, 200-ге
жақын, бұта
арасында –
«бақылаушы» 6сағ 10минБөлімше
командиріне
7сағ 20мин Бағдар – 2, оңға –
10, 100-ден алыс,
оқпанада – «танк» 7сағ
20мин.Бөлімше
командиріне
12 слайд
•
ЖАҢА ТАҚЫРЫПТЫ БЕКІТУГЕ АРНАЛҒАН
СҰРАҚТАР:
•
бақылаушы жергілікті жерді қалай
зерделейді ?
•
бақылаушы қарсыластың пайда болуын
қалай баяндайды?
•
бақылаушының міндеттері қандай?
•
бақылаушы қайда орналасады?
13 слайд
•
Оқушылардың білімін бағалау.
•
Үйге тапсырма:
АӘД оқулығы. § 7. 146-149 беттер
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз