Презентация физика 8 сынып "Жылу мөлшері"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Сабақты жоспарлау
бойынша таныстырылым О ҚО, Жетысай ауданы,
Әл-фараби елді мекені
Х.Доспанова атындағы №28
жалпы орта мектебінің
информатика пәні мұғалімі
Зулпыхаров Алмас
Тынышбайұлы
Ұзақ мерзімді
жоспардың бөлімі: 8.1 А
«Жылу
құбылыстары» Сабақтың тақырыбы:
Жылу мөлшері. Заттың
меншікті жылу
сыйымдылы Физика пәні
8- сынып
1 слайд
Сабақты жоспарлау бойынша таныстырылым О ҚО, Жетысай ауданы, Әл-фараби елді мекені Х.Доспанова атындағы №28 жалпы орта мектебінің информатика пәні мұғалімі Зулпыхаров Алмас Тынышбайұлы Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 8.1 А «Жылу құбылыстары» Сабақтың тақырыбы: Жылу мөлшері. Заттың меншікті жылу сыйымдылы Физика пәні 8- сынып
2 слайд
8.3.2.5-жылу алмасу процесә кезінде
алған немесе берген жылу мөлшерін
анықтау;
8.3.2.6-заттың меншікті жылусыйымды
лығының мағынасын түсіндіру;
Сабақтың мақсаттары:
Барлық оқушылар:
Оқушылардың
басым бөлігі:
Кейбір оқушылар: Жылу алмасу процесі кезінде
алған немесе берілген жылу
мөлшерін сипаттау
Заттың меншікті
жылусыйымдылығының
физикалық мағынасын түсіну,
формуласын пайдаланып есептер
шығару
Дененің жылу алмасу кезінде
температураны анықтауОсы сабақта қол
жеткізілетін
оқу мақсаты :
2 слайд
8.3.2.5-жылу алмасу процесә кезінде алған немесе берген жылу мөлшерін анықтау; 8.3.2.6-заттың меншікті жылусыйымды лығының мағынасын түсіндіру; Сабақтың мақсаттары: Барлық оқушылар: Оқушылардың басым бөлігі: Кейбір оқушылар: Жылу алмасу процесі кезінде алған немесе берілген жылу мөлшерін сипаттау Заттың меншікті жылусыйымдылығының физикалық мағынасын түсіну, формуласын пайдаланып есептер шығару Дененің жылу алмасу кезінде температураны анықтауОсы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты :
3 слайд
Жылу алмасу процесі кезінде алған немесе берілген жылу
мөлшерін сипаттайды .
Заттың меншікті жылусыйымдылығының мағынасын
түсіну, формуласын пайдаланып есептер шығарады.
Дененің жылу алмасу кезінде температураны анықтайды.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер
Жылу мөлшері, температура, масса, эксперимент, энергия,
график, жылусыйымдылық, уақыт, табиғат.
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
Температуарның өзгерісін …. деп белгілейміз.
Массасы 0,8 кг алюминий шәйнектің жылу …….. анықтаңдар.
168 кДж ……… мөлшерін жұмсап, қанша мөлшердегі суды
10 0
С-ке қыздыруға болады?
Еліміздің ғылым саласында, техника саласында, ауыл
шаруашылығында жылу өндірісін инновациялық
индустриялық кластерлерді дамытуда.
Фосфор өндірітен химиялық заводтарында жылу пештерінің
жүзеге асырылады.
Тірі ағзалардың тіршілігінде жылу құбылыстарының
атқаратын рөлін біледі. Жануарлар мен өсімдіктердің
ағзаларындағы жылу реттелуі қалай жүзеге асырылатынын
түсінеді. Бағалау
критерийлері
Тілдік
мақсатта
р
Құндылыққа
баулу
Пәнаралық
байланыс
Алдыңғы білім
3 слайд
Жылу алмасу процесі кезінде алған немесе берілген жылу мөлшерін сипаттайды . Заттың меншікті жылусыйымдылығының мағынасын түсіну, формуласын пайдаланып есептер шығарады. Дененің жылу алмасу кезінде температураны анықтайды. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер Жылу мөлшері, температура, масса, эксперимент, энергия, график, жылусыйымдылық, уақыт, табиғат. Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Температуарның өзгерісін …. деп белгілейміз. Массасы 0,8 кг алюминий шәйнектің жылу …….. анықтаңдар. 168 кДж ……… мөлшерін жұмсап, қанша мөлшердегі суды 10 0 С-ке қыздыруға болады? Еліміздің ғылым саласында, техника саласында, ауыл шаруашылығында жылу өндірісін инновациялық индустриялық кластерлерді дамытуда. Фосфор өндірітен химиялық заводтарында жылу пештерінің жүзеге асырылады. Тірі ағзалардың тіршілігінде жылу құбылыстарының атқаратын рөлін біледі. Жануарлар мен өсімдіктердің ағзаларындағы жылу реттелуі қалай жүзеге асырылатынын түсінеді. Бағалау критерийлері Тілдік мақсатта р Құндылыққа баулу Пәнаралық байланыс Алдыңғы білім
4 слайд
Сабақтың басы
Ұйымдастыру
1) Оқушылармен сәлемдесу
2) Сыныпқа ынтымақтастық атфосфераны орнату.
3) Оқушыларды «Шаттық шеңбер» бойымен тұрғызып
«Жүректен жүрекке» әдісі арқылы бір-біріне жақсы тілек
айтады.
Топтастыру.
«Мозайка» әдісі сурет қиындылар арқылы сыныпты
3 топқа біріктіремін.
1-топ «Жылу өткізгіштік»
2-топ «Конвекция»
3-топ «Сәуле шығару»
Оқушыларды «Ой қозғау» әдісі арқылы пысықтаймын.
1.Күн ыстық кезде металдардың беті неге ағашқа қарағанда
ыстығырақ болады? (бөлшектері жылдам энергия аламсады)
2.Сұйықтағы қозғалыс қандай күштің әсерінен болады?
(Архимед)
3. Жылу алмасуды тоқтату үшін екі дененің арасына қандай
затты қоюға болады? (экран)
«Миға шабуыл» шабуыл әдісі арқылы жаңа сабаққа кіру.
Векторлық кескіндерді құру және өңдеуді қандай
әрекет орындалады?
4 слайд
Сабақтың басы Ұйымдастыру 1) Оқушылармен сәлемдесу 2) Сыныпқа ынтымақтастық атфосфераны орнату. 3) Оқушыларды «Шаттық шеңбер» бойымен тұрғызып «Жүректен жүрекке» әдісі арқылы бір-біріне жақсы тілек айтады. Топтастыру. «Мозайка» әдісі сурет қиындылар арқылы сыныпты 3 топқа біріктіремін. 1-топ «Жылу өткізгіштік» 2-топ «Конвекция» 3-топ «Сәуле шығару» Оқушыларды «Ой қозғау» әдісі арқылы пысықтаймын. 1.Күн ыстық кезде металдардың беті неге ағашқа қарағанда ыстығырақ болады? (бөлшектері жылдам энергия аламсады) 2.Сұйықтағы қозғалыс қандай күштің әсерінен болады? (Архимед) 3. Жылу алмасуды тоқтату үшін екі дененің арасына қандай затты қоюға болады? (экран) «Миға шабуыл» шабуыл әдісі арқылы жаңа сабаққа кіру. Векторлық кескіндерді құру және өңдеуді қандай әрекет орындалады?
5 слайд
Сабақтың ортасы
Жаңа тақырып. Векторлық бейнелерді құру.
Мақсаты: Inkscape бағдарламасы арқылы түрлі кескіндерді салып, түрлі түске бояп
өзгерту. «Суреттерге саяхат» әдісі арқылы 3 топқа таппсырмалар беремін.
1-топ: «Менің сүйікті жануарым»
2-топ: «Менің сүйікті кемем»
3-топ: «Менің сүйікті ауылым»
Дескриптор:
- білім алушы: - стандартты сурет салу құрал-саймандарын
қолданылады;
- -көшіру, қию, қою амалын пайдаланып, векторлық кескінді
өңдеу.
- қалыптатырушы бағалау: топтық өзара бағалау жасайды.
1-тапсырма. Практикалық жұмыс:
Компьютермен жұмыс. «Үй» кескінін салу.
1. Inkscape бағдарламасын іске қосыңдар.
2.Тіктөртбұрыш суретін салыңдар.
3.Құрал-саймандар тақтасынан Қалам құралын пайдаланып үй контурын кескінін салыңдар.
4.Екі нысанды белгілеп алып, Контур – Бөлу (Деление) командасын орындаңдар. Тіктөртбұрыш бірнеше бөлікке
бөлінгендіктен , оларды топтап ( Ctrl+G, Нысан (Объект) мәзір жолынан сәйкес батырманы басып, оларды 90
градусқа бұрыңдар.
5 слайд
Сабақтың ортасы Жаңа тақырып. Векторлық бейнелерді құру. Мақсаты: Inkscape бағдарламасы арқылы түрлі кескіндерді салып, түрлі түске бояп өзгерту. «Суреттерге саяхат» әдісі арқылы 3 топқа таппсырмалар беремін. 1-топ: «Менің сүйікті жануарым» 2-топ: «Менің сүйікті кемем» 3-топ: «Менің сүйікті ауылым» Дескриптор: - білім алушы: - стандартты сурет салу құрал-саймандарын қолданылады; - -көшіру, қию, қою амалын пайдаланып, векторлық кескінді өңдеу. - қалыптатырушы бағалау: топтық өзара бағалау жасайды. 1-тапсырма. Практикалық жұмыс: Компьютермен жұмыс. «Үй» кескінін салу. 1. Inkscape бағдарламасын іске қосыңдар. 2.Тіктөртбұрыш суретін салыңдар. 3.Құрал-саймандар тақтасынан Қалам құралын пайдаланып үй контурын кескінін салыңдар. 4.Екі нысанды белгілеп алып, Контур – Бөлу (Деление) командасын орындаңдар. Тіктөртбұрыш бірнеше бөлікке бөлінгендіктен , оларды топтап ( Ctrl+G, Нысан (Объект) мәзір жолынан сәйкес батырманы басып, оларды 90 градусқа бұрыңдар.
6 слайд
2. Тапсырма. Inkscape қосымшасында 3 маңызды тақтаның атауы, атқаратын қызметтері
мен мүмкіндіктері бойынша тақтадағы берілген кестенің бос орындарын толтырыңдар.
3. Inkscape қосымшасындағы жиі қолданылатын құралдардың атауы немесе
атқаратын қызметі берілген. Кестенің бос орындарын толтырыңдар.
Дескриптор:
- қалам құралымен үй контурын сызады;
-құралдар атауын, атқаратын қызметіне түсініктеме береді;
-кестенің бос орындарын толтырады.
Қалыптастырушы бағалау: бағалау парақшалары
Сергіту сәті. Көзге жаттығулар жасау.
6 слайд
2. Тапсырма. Inkscape қосымшасында 3 маңызды тақтаның атауы, атқаратын қызметтері мен мүмкіндіктері бойынша тақтадағы берілген кестенің бос орындарын толтырыңдар. 3. Inkscape қосымшасындағы жиі қолданылатын құралдардың атауы немесе атқаратын қызметі берілген. Кестенің бос орындарын толтырыңдар. Дескриптор: - қалам құралымен үй контурын сызады; -құралдар атауын, атқаратын қызметіне түсініктеме береді; -кестенің бос орындарын толтырады. Қалыптастырушы бағалау: бағалау парақшалары Сергіту сәті. Көзге жаттығулар жасау.
7 слайд
Сабақтың соңы
Кері байланыс
«Бағдаршам» әдісі: үш түрлі стикерге оқушылар осы
сабақтан алған әсерлерін жазады.
Үйге тапсырма: Inkscape қосымшасында құрал-саймандар
тақтасынан түрлі кескіндермен суретін құру және түсін өңдеп келу.
«Бас бармақ» әдісі арқылы оқушылар өзара бағалайды.
7 слайд
Сабақтың соңы Кері байланыс «Бағдаршам» әдісі: үш түрлі стикерге оқушылар осы сабақтан алған әсерлерін жазады. Үйге тапсырма: Inkscape қосымшасында құрал-саймандар тақтасынан түрлі кескіндермен суретін құру және түсін өңдеп келу. «Бас бармақ» әдісі арқылы оқушылар өзара бағалайды.
8 слайд
Саралау
Оқушыларға орындаушының
әрекетін анықтау үшін
жеңілінен күрделісіне қарай
тапсырмалар мен практикалық
жұмыс орындатамын.
Қабілеті жоғары оқушылар
Сұрақтар оқушылардың ойын
қозғауға, дамытуға арналады.
Топтық жұмысты ұйымдастыру
жұмысын қолға алады.
Қабілеті орта оқушылар:
орта деңгейдегі оқушыларға
үлестірме тапсырмалары
ұсынылады.
Қабілеті төмен оқушылар:
Қабілеті төмен оқушыларға
қажет жағдайда үлгеруші
оқушыны көмек көрсету
ұсынылады. Бағалау
“ Бағдаршам”
әдісімен бағалау
Оқушылар өзара
бағалайды;
Ынталандыру, қолдау
көрсету;
Практикалық жұмысты
қалыптастырушы
бағалау ретінде жүзеге
асырамын.
Бағалау
парақшалары
«Бес бармақ»
әдісімен бағалау Денсаулық және
қауіпсіздік техникасы
Компьютермен жұмыс жасау
барысында қауіпсіздік
техника ережелерін сақтау,
дұрыс отыруын қадағалау.
Көзге арналған жаттығулар
жасаймыз.
Сергіту сәтін жасатамын
8 слайд
Саралау Оқушыларға орындаушының әрекетін анықтау үшін жеңілінен күрделісіне қарай тапсырмалар мен практикалық жұмыс орындатамын. Қабілеті жоғары оқушылар Сұрақтар оқушылардың ойын қозғауға, дамытуға арналады. Топтық жұмысты ұйымдастыру жұмысын қолға алады. Қабілеті орта оқушылар: орта деңгейдегі оқушыларға үлестірме тапсырмалары ұсынылады. Қабілеті төмен оқушылар: Қабілеті төмен оқушыларға қажет жағдайда үлгеруші оқушыны көмек көрсету ұсынылады. Бағалау “ Бағдаршам” әдісімен бағалау Оқушылар өзара бағалайды; Ынталандыру, қолдау көрсету; Практикалық жұмысты қалыптастырушы бағалау ретінде жүзеге асырамын. Бағалау парақшалары «Бес бармақ» әдісімен бағалау Денсаулық және қауіпсіздік техникасы Компьютермен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік техника ережелерін сақтау, дұрыс отыруын қадағалау. Көзге арналған жаттығулар жасаймыз. Сергіту сәтін жасатамын
9 слайд
9 слайд