1 слайд
Р.Исетов атындағы №20 ЖОМ
КММ
Тарих пәні мұғалімі:Абакеева Ирода Закировна
Сабақтың тақырыбы:
«Қаныш Сәтпаевтің феномені неде?»
2 слайд
Оқу мақсаты:
8.2.3.4. Қаныш Сәтпаевтың Қазақстан өнер
кәсібі мен ғылымын дамытудағы рөліне баға
беру.
Барлық оқушылар:
Қаныш Сәтпаевтің ғылымға қосқан үлесін,ғылыми
еңбектерін талдау.
Көпшілігі:
Ғалымның Қазақстан өнеркәсібін дамытуға қосқан
үлесін талдау.
Кейбірі:
Қаныш Сәтпаевті жан-жақты ғалым ретінде бағалау Саба қтың мақсаты: •
Саба қтың мақсаттары оқу мақсаттары
негізінде жасалады
•
Сабақ мақсаттары пәннің
ерекшеліктеріне қарай оқушылардың
қажеттілігіне қарай жасалады
3 слайд
Бейне таспадан «Қаныш
Сәтпаев Ұлы тұлға» деректі
фильм көрсету арқылы
баланың,ой - пікірін білуге
боладыКинометафора әдісі Оқушының логикалық
ойлау қабілеті дамиды
«Кластер әдісі» Қ.Сәтпевтің ғылым
жолындағы портретін
жасайды. Тақырыпқа байланысты
жауап іздейді,идеяларды
жинақтайды
Қаныш Сәтпаевтің
ғылымға қосқан
үлесін,ғылыми
еңбектерін талдайды. Тұжырымды ойларын
картаға түсіріп,топтық
жұмыс қорғалады
«Таза тақта»әдісі Оқушылардың ойлау
қәбілеті дамиды,сөздік
қоры молаяды Терминдерге
анықтама
жазады
Белсенді оқыту әдісі
•
Сабақ Әдістерді таңдау пән бойынша тақырыптың мазмұнымен анықталады
•
Әдістер оқу мақсатына жетуге ықпал жасайды
•
Әдістер оқушыларды оқуға қызықтырады
4 слайд
Саралау әдістері
Тапсырма
Дереккөздер
Қарқын
Қорытынды
Диолог және қолдау көрсету
Бағалау
Жіктеу Тапсырмалар
оқушылардың қажеттілігін
қарай сараланадыСаралау
әдістері
оқушылардың
мақсаттарға
жетуіне ықпал
жасайды
5 слайд
Саралау әдістері
«Тапсырма»тәсілі
Үй тапсырмасын
«Футбол» ойыны
арқылы
пысықтадым Бұл тәсілде оқушы
лар өз қажеттілігіне,
деңгейіне қарай сұрақты
таңдайды
«Дереккөздер»
тәсілі Жаңа сабақты
менгеруде
дереккөздерден
пайдаландым Бұл тәсіл кейбір
оқушылардың күрделі
дереккөздермен ,қиын
сөздермен,мәтіндермен
жұмыс жасауына тиімді
«Қорытынды»
тәсілі Оқушылар бір-
бірімен ақпарат алу
арқылы ,ой қорыта
алады«Бір минуттық
әңгіме» тәсілі
«Домино» ойыны
«Жіктеу»
тәсілі «Гүлмен тілек»
әдісі арқылы
оқушыларды
топқа біріктірдім Оқушыны бір - біріне
тілек айту арқылы
жақындастырады,көңіл
күйін көтереді,
бауырмалдығын оятады
6 слайд
Бағалау
Қалыптастырушы бағалау Жиынтық бағалау Білім деңгейі бойынша
бағалау
Бағалауда критерийлер
қолданылады
Критериалды бағалау оқу
мақсаттарына сәйкес
болуы керек
Қалыптастырушы бағалау
оқуды қолдайды
7 слайд
Критериалды бағалау
Қаныш Сәтпаевтің
ғылымға қосқан
үлесін,ғылыми
еңбектерін талдайды. Геологиялық
деректерді
анықтайды Қ.Сәтпаевтің ашқан
кен орындарының
аймақтарын кескін
картаға түсіреді.
Дескриптор:
1.Қаныш Сәтпаевтің ғылымға
қосқан үлесін талдайды
2.Ғылыми еңбектерін
талдайды.
3..Ғалымның Қазақстан
өнеркәсібін дамытуға қосқан
үлесін талдайды.
4.Қаныш Сәтпаевқа жан-жақты
ғалым ретінде баға береді. Дескриптор:
1.Геологиялық деректерді
анықтайды.
2.Қ.Сәтпаевтің ашқан кен
орындарының аймақтарын
кескін картаға түсіреді. Дескриптор:
Феномен ұғымын
анықтайды.
Минерология ұғымына
анықтайды.
Геология ұғымын анықтайды.
Академия ұғымын
анықтайды.
Қалыптастырушы бағалау:
Топтар бірі-біріні бағалайды
Оқушылар жұпта өзара
бағалау жүргізеді
Оқушы өзін - өзі бағалайды «Домино» ойыны
Сабақ барысында есте қалған
сөздерден сөйлем құрайды, кері
байланыс жасалады Үй жұмысының
Критерийі:
Эссе жазу. «Қ.Сәтпаевтің өмірі
жайлы 5 қызықты дерек
жазу.
8 слайд
А Байтурсыновтың
шығармаларын атаңыз?ХХ ғ басындағы
ақындардың атын
атаңыз?
Алаш
қайраткерлерін
атаңыз? “ Футбол”
•
ойыны
Бес арысты
атаңыз?
Үш бәйтеректі
атаңыз? Қазақ газетінің
бас редакторы кім
болды?
Тапсырма. Футбол
добындағы сұрақтарды
таңдап ,сұрақтарға жауап
беру. Бір гол соққан дұрыс
жауап болып саналадыСауатсыздықты жою
қоғамы қай жылы
құрылды?
9 слайд
Қаныш Сәтпаевтің ғылым жолынындағы портретін жасаңыз .
Дескриптор:
1.Қаныш Сәтпаевтің ғылымға қосқан үлесін талдайды
2.Ғылыми еңбектерін талдайды.
3..Ғалымның Қазақстан өнеркәсібін дамытуға қосқан үлесін талдайды.
4.Қаныш Сәтпаевті жан-жақты ғалым ретінде баға береді.
---------------------------------------
----------------------------------------
----------------------------------------
----------------------------------------
----------------------------------------
----------------------------------------
----------------------------------------
-----------------------------------------
-----------------------------------------
-----------------------------------------
----------------------------------------- -------------------------------------
-------------------------------------
--------------------------------------
--------------------------------------
---------------------------------------
---------------------------------------
-----------------------------------------
-----------------------------------------
------------------------------------------
------------------------------------------
-----------------------------------------
-----------------------------------------------------------------
-----------------------
10 слайд
Картамен жұмыс
Дискриптор:
1.Геологиялық деректерді анықтайды.
2.Қ.Сәтпаевтің ашқан кен орындарының
аймақтарын кескін картаға түсіреді
11 слайд
«Таза тақта» ойыны
Феномен
Минерология
АкадемияГеология
Дискриптор:
Феномен ұғымын анықтайды.
Минерология ұғымына анықтайды.
Геология ұғымын анықтайды.
Академия ұғымын анықтайды.
12 слайд
Сөзімді жалғастыр!.................
Оқушылар тақырыпқа қатысты бір- бір сөйлемнен
кезектесіп айтып шығады.
Сөйлемді нақтылайды
оқушылармен кері байланыс жасалады Кері байланыс
«Бір минуттық әңгіме»тәсілі
«Домино» ойыны
Қаныш Сәтбаевтың ғылыми зерттеулері негізгі
геология, тарих және мәдениет сияқты
салаларды қамтиды
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз