Қонақасы

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Қонақасы

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларды қазақтың ас әзірлеу , қонақ күту, табақ тарту салт-дәстүрлерімен таныстыру және тереңірек мағлұмат беру. Дамытушылық: Ас әзірлеу, қонақ күтуде жасалатын сый-сыяпатын жөн-жоралғысын жасаудағы қабілеттерін дамыту. Тәрбиелік:Үй шаруасына икемді болуға, ас мәзірін дайындаудатиянақты, ұқыпты болуға, қонақжай болуға тәрбиелеу.
Материалдың қысқаша нұсқасы
img_page_1
Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Слайдтың жеке беттері
Т.Шанов атындағы орта мектебінің Технология пәнінің мұғалімі Төлеш Әлібек Тілеужанұлы

#1 слайд
Т.Шанов атындағы орта мектебінің Технология пәнінің мұғалімі Төлеш Әлібек Тілеужанұлы

1 слайд

Т.Шанов атындағы орта мектебінің Технология пәнінің мұғалімі Төлеш Әлібек Тілеужанұлы

Сабақтың тақырыбы: Қонақасы

#2 слайд
Сабақтың тақырыбы: Қонақасы

2 слайд

Сабақтың тақырыбы: Қонақасы

Қосымша ру бл икал ар “А қпаратт ық ресу р ст ар” Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларды қазақтың ас әзір

#3 слайд
Қосымша ру бл икал ар “А қпаратт ық ресу р ст ар” Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларды қазақтың ас әзірлеу , қонақ күту, табақ тарту салт- дәстүрлерімен таныстыру және тереңірек мағлұмат беру. Дамытушылық: Ас әзірлеу, қонақ күтуде жасалатын сый-сыяпатын жөн- жоралғысын жасаудағы қабілеттерін дамыту. Тәрбиелік:Үй шаруасына икемді болуға, ас мәзірін дайындаудатиянақты, ұқыпты болуға, қонақжай болуға тәрбиелеу.

3 слайд

Қосымша ру бл икал ар “А қпаратт ық ресу р ст ар” Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларды қазақтың ас әзірлеу , қонақ күту, табақ тарту салт- дәстүрлерімен таныстыру және тереңірек мағлұмат беру. Дамытушылық: Ас әзірлеу, қонақ күтуде жасалатын сый-сыяпатын жөн- жоралғысын жасаудағы қабілеттерін дамыту. Тәрбиелік:Үй шаруасына икемді болуға, ас мәзірін дайындаудатиянақты, ұқыпты болуға, қонақжай болуға тәрбиелеу.

Қосымша ру бл икал ар “А қпаратт ық ресу р ст ар” Сабақтың түрі: аралас Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру,сарамандық жұм

#4 слайд
Қосымша ру бл икал ар “А қпаратт ық ресу р ст ар” Сабақтың түрі: аралас Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру,сарамандық жұмыс Көрнекілігі: Қой етін мүшелеу әдісі.Нұсқау карта.Еттен дайындалатын тағамдар Пәнаралық байланыс: биология, математика Кәсіби бағдар: аспазшылыққа баулу Сабақтың барысы: •Ұйымдастыру кезеңі •Үй тапсырмасын сұрау •Жаңа сабақ •Бекіту •Қорытынды бағалау

4 слайд

Қосымша ру бл икал ар “А қпаратт ық ресу р ст ар” Сабақтың түрі: аралас Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру,сарамандық жұмыс Көрнекілігі: Қой етін мүшелеу әдісі.Нұсқау карта.Еттен дайындалатын тағамдар Пәнаралық байланыс: биология, математика Кәсіби бағдар: аспазшылыққа баулу Сабақтың барысы: •Ұйымдастыру кезеңі •Үй тапсырмасын сұрау •Жаңа сабақ •Бекіту •Қорытынды бағалау

Қосымша ру бл икал ар “А қпаратт ық ресу р ст ар” Халқымыздың тарихи әлеуметтік, тұрмыстық жағдайындағы ерекше қымбат дәстүрлі

#5 слайд
Қосымша ру бл икал ар “А қпаратт ық ресу р ст ар” Халқымыздың тарихи әлеуметтік, тұрмыстық жағдайындағы ерекше қымбат дәстүрлі қонақжайлылық үйіне келген қонақты құрметпен қарсы алып, мал сойып қонақасы беру- жомарттылықтың, елдіктің, азаматтылықтың үлкен белгісі. Қазақ семіз қойын, басқа да жылы жұмсақ тағамдарын қонаққа сақтап қонақ келеді деп күтініп отырған. Құдайым би болмасамда би түсетін үй қыл деп тілек тілеген қазақ үйіне қонақ түскенді мәртебе бақыт санаған. Қазақтың әр үйінде «қонақтың ырыздығы несібесі бар деген» ұғым қалыптасқан халық дәстүрінде қонақты үйге түсірмеу немесе дұрыс қонақасы бермеу үлкен айып болып саналады.

5 слайд

Қосымша ру бл икал ар “А қпаратт ық ресу р ст ар” Халқымыздың тарихи әлеуметтік, тұрмыстық жағдайындағы ерекше қымбат дәстүрлі қонақжайлылық үйіне келген қонақты құрметпен қарсы алып, мал сойып қонақасы беру- жомарттылықтың, елдіктің, азаматтылықтың үлкен белгісі. Қазақ семіз қойын, басқа да жылы жұмсақ тағамдарын қонаққа сақтап қонақ келеді деп күтініп отырған. Құдайым би болмасамда би түсетін үй қыл деп тілек тілеген қазақ үйіне қонақ түскенді мәртебе бақыт санаған. Қазақтың әр үйінде «қонақтың ырыздығы несібесі бар деген» ұғым қалыптасқан халық дәстүрінде қонақты үйге түсірмеу немесе дұрыс қонақасы бермеу үлкен айып болып саналады.

Қосымша ру бл икал ар “А қпаратт ық ресу р ст ар” Қазақтың тарихи аңыз әңгімелерінде Алаш атамыз өзінің Ақарыс, Бекарыс, Жанары

#6 слайд
Қосымша ру бл икал ар “А қпаратт ық ресу р ст ар” Қазақтың тарихи аңыз әңгімелерінде Алаш атамыз өзінің Ақарыс, Бекарыс, Жанарыс атты үш ұлына енші бөліп бергенде өзіне тиісті еншісін бұл бүкіл қазақтың бөлінбеген еншісі болсын мұныда сендерге бөліп берейін. Бұл үрім бұтақтарыңа жалғассын бір-біріңе қайырымды болыңдар алыстан шаршап-шалдығып келген қонақтың еншісі қонақасы болсын деп аруақты атамыз батасын берген екен. Қонақжайлылық дәстүр содан қалған екен дейді бұрынғы ескі сөзді ескеріп қалған қариялар.Аста , тойда, мерекеде табақ тартудың өзі үлкен өнер, елдікке сын. Сондықтан мұның да өзіндік салттық тәртіптері бар. Олар бас табақ, сый табақ, күйеу табақ, келін табағы, жастар табағы, жай табақ сияқты.

6 слайд

Қосымша ру бл икал ар “А қпаратт ық ресу р ст ар” Қазақтың тарихи аңыз әңгімелерінде Алаш атамыз өзінің Ақарыс, Бекарыс, Жанарыс атты үш ұлына енші бөліп бергенде өзіне тиісті еншісін бұл бүкіл қазақтың бөлінбеген еншісі болсын мұныда сендерге бөліп берейін. Бұл үрім бұтақтарыңа жалғассын бір-біріңе қайырымды болыңдар алыстан шаршап-шалдығып келген қонақтың еншісі қонақасы болсын деп аруақты атамыз батасын берген екен. Қонақжайлылық дәстүр содан қалған екен дейді бұрынғы ескі сөзді ескеріп қалған қариялар.Аста , тойда, мерекеде табақ тартудың өзі үлкен өнер, елдікке сын. Сондықтан мұның да өзіндік салттық тәртіптері бар. Олар бас табақ, сый табақ, күйеу табақ, келін табағы, жастар табағы, жай табақ сияқты.

Қосымша ру бл икал ар “А қпаратт ық ресу р ст ар” Табақ тарту рәсімі: қой еті А) Бас табақ( бас, жамбас,

#7 слайд
Қосымша ру бл икал ар “А қпаратт ық ресу р ст ар” Табақ тарту рәсімі: қой еті А) Бас табақ( бас, жамбас, ортан жілік, белдеме, сүбе, қабырға, құйрық) Ә) Орта табақ ( жамбас, омыртқа, кәрі жілік, қабырға, сүбе, құйрық) Б) Құда табақ (бас, жамбас, белдеме, тоқпан жілік, құйрық) В) Құрдас табақ ( тоқпан жілік, сүбе, омыртқа, құйрық) Г) Күйеу табақ (төс, құйымшақ, асықты жілік, сүбе, қабырға, бүйрек) Д) Қыз табақ (құйымшақ, бел омыртқа, ортан жілік, сүбе, құйрық) Е) Келін табақ( жауырын, ұлтабар, қабырға, сүбе, құйрық, жүрек) Ж) Бала табақ ( бел омыртқа, қабырға, асықты жілік, қабырға, құйрық, сүбе)

7 слайд

Қосымша ру бл икал ар “А қпаратт ық ресу р ст ар” Табақ тарту рәсімі: қой еті А) Бас табақ( бас, жамбас, ортан жілік, белдеме, сүбе, қабырға, құйрық) Ә) Орта табақ ( жамбас, омыртқа, кәрі жілік, қабырға, сүбе, құйрық) Б) Құда табақ (бас, жамбас, белдеме, тоқпан жілік, құйрық) В) Құрдас табақ ( тоқпан жілік, сүбе, омыртқа, құйрық) Г) Күйеу табақ (төс, құйымшақ, асықты жілік, сүбе, қабырға, бүйрек) Д) Қыз табақ (құйымшақ, бел омыртқа, ортан жілік, сүбе, құйрық) Е) Келін табақ( жауырын, ұлтабар, қабырға, сүбе, құйрық, жүрек) Ж) Бала табақ ( бел омыртқа, қабырға, асықты жілік, қабырға, құйрық, сүбе)

Қосымша ру бл икал ар “А қпаратт ық ресу р ст ар” Қой етін мүшелеу •Бас •12 жілік 1. Жамбас-2 2. Кәрі жілік-2 3. Асықты жілік

#8 слайд
Қосымша ру бл икал ар “А қпаратт ық ресу р ст ар” Қой етін мүшелеу •Бас •12 жілік 1. Жамбас-2 2. Кәрі жілік-2 3. Асықты жілік – 2 4. Ортан жілік-2 5. Тоқпан жілік-2 6. Жауырын-2 1. Белдеме-6 2. Омыртқа-12 3. Қабырға-24 4. Құйымшақ-1 5. Төс-1

8 слайд

Қосымша ру бл икал ар “А қпаратт ық ресу р ст ар” Қой етін мүшелеу •Бас •12 жілік 1. Жамбас-2 2. Кәрі жілік-2 3. Асықты жілік – 2 4. Ортан жілік-2 5. Тоқпан жілік-2 6. Жауырын-2 1. Белдеме-6 2. Омыртқа-12 3. Қабырға-24 4. Құйымшақ-1 5. Төс-1

Қосымша ру бл икал ар “А қпаратт ық ресу р ст ар” Берілген тапсырмаға сәйкес әр оқушыға аталған табақ рәсімін сәйкес бос шеңбер

#9 слайд
Қосымша ру бл икал ар “А қпаратт ық ресу р ст ар” Берілген тапсырмаға сәйкес әр оқушыға аталған табақ рәсімін сәйкес бос шеңбер ішіне қой мүшелерінің атауларын орналастыру керек. Табақ тарту

9 слайд

Қосымша ру бл икал ар “А қпаратт ық ресу р ст ар” Берілген тапсырмаға сәйкес әр оқушыға аталған табақ рәсімін сәйкес бос шеңбер ішіне қой мүшелерінің атауларын орналастыру керек. Табақ тарту

Қосымша ру бл икал ар “А қпаратт ық ресу р ст ар” Оқушылардың еңбектерін бағалау. Қорытынды: Ән:Қазақы дастарханым

#10 слайд
Қосымша ру бл икал ар “А қпаратт ық ресу р ст ар” Оқушылардың еңбектерін бағалау. Қорытынды: Ән:Қазақы дастарханым

10 слайд

Қосымша ру бл икал ар “А қпаратт ық ресу р ст ар” Оқушылардың еңбектерін бағалау. Қорытынды: Ән:Қазақы дастарханым

Файл форматы:
pptx
21.12.2017
1034
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі