1 слайд
ЕКІ ӨРНЕКТІҢ КУБТАРЫНЫҢ ҚОСЫНДЫСЫ МЕН
АЙЫРМАСЫТақырып :
) )( (
2 2 3 3
b ab a b a b а ) )( (
2 2 3 3
b ab a b a b а
7.2.1.17 қысқаша көбейту формулаларын a 2
-b 2
=(a-b)
(a+b);
(a±b) 2
=a 2
±2ab+b 2
білу және қолдану;
7.2.1.18 қысқаша көбейту формулаларын
білу және қолдану; оқу мақсаттары .
сабақ мақсаты .
Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасы
формуласын білеміз, түсінеміз, осы формуланы
есептерде оңнан солға, солдан оңға қолдана аламыз
2 слайд
Ғылымды танып – білуде ережеден
мысал пайдалы ,
Математикада ережеден , есептер
шығарған әлде қайда пайдалы
И. Ньютон :
Сабақ жоспары:
Математикалық диктант;
А деңгейлік есептер: өрнекті ықшамдау;
В деңгейлік есептер; теңдеулер шешу;
С деңгейлік есептер: теңсіздіктер шешу;
Қосымша есептер.
Рефлексия, қорытынды.
3 слайд
Ұйымдастыру кезеңі
Қиынды қағаздармен топқа
бөлінеді
Формулаларды құрастырады. Білім алушылардың іс-әрекеті :
4 слайд
Жұптық жұмыс Ой қозғау
Тез-тез
3
64 b
3
27 с
1 8
3
х
3
8 а
3 125 а
2 3
4 16 4 64 b b b b
2 3
3 9 3 27 с с с с
1 2 4 1 2 1 8
2 3
х х х х
2 3
2 4 2 8 а а а а
2 3
5 25 5 125 а а а а
5 слайд
(a+b) 2
=a 2
+2ab+b 2
(a-b) 2
=a 2
-2ab+b 2
(a - b)(a+b) =a 2
- b 2ӨТКЕН САБАҚҚА ШОЛУ0
121
9
0 32 2
0 25, 0
2
2
2
у
х
х
№ 1.Теңдеулерді шеш:
1 14 49
9 12 4
2
2
m m
a a № 2. Көбейткішке жіктеу:
Көпмүше түрде жазу:
1 1
2
x x x ой қозғау
Өзіңді тексер
№ 1 тапсырма . Жеке жұмыс
Математикалық диктант
9 3 3
2
a a a
6 слайд
Өз өзіңді тексер:
Математикалық диктант5, 0; 5, 0 :
5, 0 , 5, 0
0 ) 5, 0 )( 5, 0 (
0 25, 0
2
жауабы
х х
х х
х
4;4 :
4 , 4
0 ) 4 )( 4 (
0 16
0 32 2
2
2
жауабы
х х
х х
х
х
11
3
;
11
3
:
11
3
;
11
3
0 )
11
3
)(
11
3
(
0
121
9 2
жауабы
у у
у у
у
2 2
2 2
) 1 7 ( 1 14 49
) 3 2 ( 9 12 4
m m m
a a a
1 1
2
x x x
x 3
-1Теңдеулерді шешу:
27 9 3 3 ) 2
3 2
а a a a
Көбейткішке жіктеу:
Көпмүше түрде жазу:
7 слайд
№ 2.тапсырма
Өрнекті ықшамда :
1
2) Мағынаны ашу
А деңгейі 3 3 2 2 8
125
7
4
5
4
25
4
2
5
2
)3 d c d cd c d с
3 2
9 729 81 9 9 ) 4 х x x x
Дискриптор:
Сандардың кубтарын табамыз
Екі өрнектің кубтарының +- формулаларын қолданамыз;
Өрнекті ықшамдап, жауабын көрсетеміз:
2 3 2 2
49 8 2 4 2 7 2 7 2 ) 5 m n m nm n m n m n m n Ұжымдық жұмыс
8 слайд
9 слайд
725, 1 2 25, 0 5, 0 5, 0 ) 2
4 15 ) 64 8 )( 8 )( 1
2 3
3 2
у у у у у
х х х х х
20
10
1000
) 4 , 3
49 7
343
) 3
2
3
2
3
у
у
у
х х
х№ 3.тапсырма
Теңдеулерді шешу :
Дискриптор:
Екі өрнектің кубтарының +- формулаларын қолданамыз;
Теңдеулерді ықшамдаймыз:
Есептеп, жауабын жазамыз В деңгейі : талдау
Жұптық жұмыс
10 слайд
№ 4.тапсырма
Теңсіздіктерді шеш :
17 4 49 7 7
1 6 6 25 5 5
3 2
2 3 2
у у у у у
х х х х х х х
Дискриптор:
Екі өрнектің кубтарының +- формулаларын қолданамыз;
Теңсіздікті ықшамдаймыз:
Есептеп, жауабын жазамыз Тақтамен жұмыс
11 слайд
51 87
138
51 87
)
23 97
74
23 97
)
49 57
106
49 57
)
3 3
3 3
3 3
с
b
a№ 5. Тапсырма
есептеС деңгейі
Дискриптор:
Екі өрнектің кубтарының +-
формулаларын қолданамыз;
Бөлшектерді қысқартамыз:
Есептеп, жауабын жазамыз
12 слайд
№ 6 тапсырма
а)123 3
+27 3
қосындысы 15 -ге еселі екенін дәлелде.
ә) дәлелде.
б)
в) қорытынды .
қосымша
13 слайд
a 3
- b 3
=(a - b)(a 2
+ ab+b 2
)= 9 7 2 + 9 7 2 3 + 2 3 2 − 97 ∙ 23 = ¿
¿
7 4 ( 9 7 2 + 9 7 2 3 + 2 3 2 )
7 4
− 7 4 ∙ 23 = ¿
= 9 7 2 + 2 3 2 = 9938
14 слайд
Үй тапсырма
№ 32.14 есепБ i з даналықты үш жолмен үйренем i з:
ойлану — ең i зг i жол;
ел i ктеу — ең жең i л жол; және
үш i нш i, тәж i рибе жолы — ең ауыр жол
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз