Түрлерді жүйелеу. Бинарлы наменклатура 9-сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Әртүрлі түрлерді
сипаттау үшін
бинарлы
наменклатураны
қолдану
ЖОББ “Смарт Білім” мектеп-
гимназиясы
Биология 9-
сынып
1 слайд
Әртүрлі түрлерді сипаттау үшін бинарлы наменклатураны қолдану ЖОББ “Смарт Білім” мектеп- гимназиясы Биология 9- сынып
2 слайд
Сабақтың
мақсаты
1.- әр түрлі түрлерді сипаттауда
бинарлы номенклатураны қолдану
2.- өсімдіктер мен
жануарлардың түрлерін
ерекшелік
белгілері бойынша танып білу
(анықтағыш бойынша)
2 слайд
Сабақтың мақсаты 1.- әр түрлі түрлерді сипаттауда бинарлы номенклатураны қолдану 2.- өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін ерекшелік белгілері бойынша танып білу (анықтағыш бойынша)
3 слайд
Сабақтың
кезеңдері
Алдыңғы білімді қайталау Жаңа сабақ
Зертханалық жұмыс Қорытындылау
3 слайд
Сабақтың кезеңдері Алдыңғы білімді қайталау Жаңа сабақ Зертханалық жұмыс Қорытындылау
4 слайд
Еркін
шағылыса
,
алатын
будандаса
алатын даралар
тобын
түр деп
.
атаймыз
Джон Рей
“Түр” терминін
енгізді
Түр дегеніміз
не?
4 слайд
Еркін шағылыса , алатын будандаса алатын даралар тобын түр деп . атаймыз Джон Рей “Түр” терминін енгізді Түр дегеніміз не?
5 слайд
Карлл
Линней
жүйел
еуі
Тірі ағзаларды алғаш рет
топтастырып жүйеге келтірген швед
ғалымы, жаратылыстанушы.
Өсімдіктер мен жануарларды класқа,
отрядқа, туысқа, түрге бөлуді де
бірінші болып ұсынған.
Биологияға 1000 - ға
жуық терминдерді
енгізген.
Жүйелеуде өсімдіктер мен
жануарларды латын тілінде түрі
мен туысын білдіретін қос атпен
атауды(бинарлы номенклатураны)
ұсынды.
5 слайд
Карлл Линней жүйел еуі Тірі ағзаларды алғаш рет топтастырып жүйеге келтірген швед ғалымы, жаратылыстанушы. Өсімдіктер мен жануарларды класқа, отрядқа, туысқа, түрге бөлуді де бірінші болып ұсынған. Биологияға 1000 - ға жуық терминдерді енгізген. Жүйелеуде өсімдіктер мен жануарларды латын тілінде түрі мен туысын білдіретін қос атпен атауды(бинарлы номенклатураны) ұсынды.
6 слайд
Өсімдікт
ер
жүйелеу
Жануарлар
ды
жүйелеу
6 слайд
Өсімдікт ер жүйелеу Жануарлар ды жүйелеу
7 слайд
Бинарлы
наменклатура
7 слайд
Бинарлы наменклатура
8 слайд
8 слайд
9 слайд
Құрал-жабдықтар: кеппешөптер
немесе суреттері, анықтағыш
атластар, АКТ
құралдары(ноутбук, планшет)
Жұмыс барысы:
1.Берілген өсімдіктің
ерекшеліктерін
зерттеу(жапырағы, тамыры, гүл,
жеміс) 2.Анықтағыш пайдалану
арқылы түрін
анықтау
№1 Зертханалық жұмыс «Анықтағыш
көмегімен өсімдіктер мен жануарлар түрлерін
(жергілікті регионның) анықтау».
9 слайд
Құрал-жабдықтар: кеппешөптер немесе суреттері, анықтағыш атластар, АКТ құралдары(ноутбук, планшет) Жұмыс барысы: 1.Берілген өсімдіктің ерекшеліктерін зерттеу(жапырағы, тамыры, гүл, жеміс) 2.Анықтағыш пайдалану арқылы түрін анықтау №1 Зертханалық жұмыс «Анықтағыш көмегімен өсімдіктер мен жануарлар түрлерін (жергілікті регионның) анықтау».
10 слайд
Үйге
тапсырма:
Тақырыпты оқу,
К.Линней өмірбаяны, еңбектері
(Реферат)
10 слайд
Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу, К.Линней өмірбаяны, еңбектері (Реферат)