Үлестер. Жай бөлшектер
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Сабақтың тақырыбы
5.1. Үлестер. Жай бөлшектер
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
5.1.1.9 жай бөлшек ұғымын меңгеру;
5.5.2.1 жай бөлшектерді оқу және жазу;
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар:
Оқушылар жай бөлшек ұғымын біледі, жай бөлшектерді оқиды, жаза алады.Есептердің ішінен
жай бөлшектерді ажырата алады
Оқушылардың басым бөлігі:
Жай бөлшекті анықтай, оқй, жаза алады.
Кейбір оқушылар:
Жай бөлшек тақырыбындағы жоғары деңгейдегі есептерді шығарады, талдайды.
Бағалау критерийлері:
Оқушылар жай бөлшектің анықтамасын біледі, дұрыс оқи, жаза алады.
Мысалдар келтіре алады,өмірбен байланыстырады.
Тілдік мақсат
Оқушылар:
Үлестер. Жай бөлшектер анықтамасын біледі, өз ойларын бір- біріне жеткізе алады, есептерді
талдайды, шығара... (қолданады) алады.
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Бөлімі, алымы, үлестер, бөлшек сызығы, бөлік , ширек.
Құндылықтарға баулу
Оқушылар ынтымақтастық ортада жұмыс жасайды. Бір бірімен қатынасқа түсе отырып,
басқалардың пікірлерін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады.
Пәнаралық байланыс Информатика. Физика.Геометрия. Тарих
Алдыңғы білім
Координаталық сәуледе тең кесіндіге бөлу
1 слайд
Сабақтың тақырыбы 5.1. Үлестер. Жай бөлшектер Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 5.1.1.9 жай бөлшек ұғымын меңгеру; 5.5.2.1 жай бөлшектерді оқу және жазу; Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар: Оқушылар жай бөлшек ұғымын біледі, жай бөлшектерді оқиды, жаза алады.Есептердің ішінен жай бөлшектерді ажырата алады Оқушылардың басым бөлігі: Жай бөлшекті анықтай, оқй, жаза алады. Кейбір оқушылар: Жай бөлшек тақырыбындағы жоғары деңгейдегі есептерді шығарады, талдайды. Бағалау критерийлері: Оқушылар жай бөлшектің анықтамасын біледі, дұрыс оқи, жаза алады. Мысалдар келтіре алады,өмірбен байланыстырады. Тілдік мақсат Оқушылар: Үлестер. Жай бөлшектер анықтамасын біледі, өз ойларын бір- біріне жеткізе алады, есептерді талдайды, шығара... (қолданады) алады. Негізгі сөздер мен тіркестер: Бөлімі, алымы, үлестер, бөлшек сызығы, бөлік , ширек. Құндылықтарға баулу Оқушылар ынтымақтастық ортада жұмыс жасайды. Бір бірімен қатынасқа түсе отырып, басқалардың пікірлерін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады. Пәнаралық байланыс Информатика. Физика.Геометрия. Тарих Алдыңғы білім Координаталық сәуледе тең кесіндіге бөлу
2 слайд
Критериалды бағалау парағы
№ 1362 есеп бойынша
1 балл2 балл3 балл4 балл 5 балл
1-2 есеп
шығарса
3-5 есеп
шығарса
6-8 есеп
шығарса
9-10 есеп
шығарса
11-12 есеп
шығарса
№ 1372 есеп бойынша
2 балл 3 балл 4 балл 5 балл
1-2 есеп
шығарса
3-5 есеп
шығарса
6-7 есеп
шығарса
8-9 есеп
шығарса
2 слайд
Критериалды бағалау парағы № 1362 есеп бойынша 1 балл2 балл3 балл4 балл 5 балл 1-2 есеп шығарса 3-5 есеп шығарса 6-8 есеп шығарса 9-10 есеп шығарса 11-12 есеп шығарса № 1372 есеп бойынша 2 балл 3 балл 4 балл 5 балл 1-2 есеп шығарса 3-5 есеп шығарса 6-7 есеп шығарса 8-9 есеп шығарса
3 слайд
Сабақ моделі
Сабақтың тақырыбы
Мақсаты
Кеспе
қағаздары
Кестелер
Сабақ
көрнекілігі
Сабақ
жабдығы
Сабақ
түрі
Сабақ
типі
Байланысы
Сабақ
әдісі
Тақта
Бор
Компьютер
Интеракт.
тақта
Жаңа
сабақты
топтастыру
Тарихпен,
өмірмен,
қоршаған
ортамен
Түсіндіру
Сұрақ-
жауап
Қызығу-
шылығын
ояту
Ойын
Топтау
Аралас
сабақ
3 слайд
Сабақ моделі Сабақтың тақырыбы Мақсаты Кеспе қағаздары Кестелер Сабақ көрнекілігі Сабақ жабдығы Сабақ түрі Сабақ типі Байланысы Сабақ әдісі Тақта Бор Компьютер Интеракт. тақта Жаңа сабақты топтастыру Тарихпен, өмірмен, қоршаған ортамен Түсіндіру Сұрақ- жауап Қызығу- шылығын ояту Ойын Топтау Аралас сабақ
4 слайд
Сабақ моделі
Сабақ барысы
Ұйымдастыру
кезеңі
Үй
тапсырмасын
сұрау әдістері
Жаңа сабақты
түсіндіру әдісі
1.Сабаққа қатысып
отырған
оқушыларды
ұйымдастыру
2.Оқу құралдарын
түгелдеу, реттеу
1.Сұрақ-жауап
2.Жұптық жұмыс
1.Өткен сабақпен
байланыстыра
түсіндіру.
2.Ойын элементтерін
қолдану арқылы.
3.Ұлттық педагогика
элементтерін қолдана
отырып түсіндіру
Бекіту. Деңгейлік тапсырмалар. Ойындар. Кеспе қағаздағы тапсырмалар.
Оқушылардың білімдерін анықтау, бағалау.
4 слайд
Сабақ моделі Сабақ барысы Ұйымдастыру кезеңі Үй тапсырмасын сұрау әдістері Жаңа сабақты түсіндіру әдісі 1.Сабаққа қатысып отырған оқушыларды ұйымдастыру 2.Оқу құралдарын түгелдеу, реттеу 1.Сұрақ-жауап 2.Жұптық жұмыс 1.Өткен сабақпен байланыстыра түсіндіру. 2.Ойын элементтерін қолдану арқылы. 3.Ұлттық педагогика элементтерін қолдана отырып түсіндіру Бекіту. Деңгейлік тапсырмалар. Ойындар. Кеспе қағаздағы тапсырмалар. Оқушылардың білімдерін анықтау, бағалау.
5 слайд
Қайталау сұрақтары
1.Шеңбер деген не?
2.Дөңгелек деген не?
3.Қандай кесінді шеңбердің радиусы
деп аталады?
4.Диаметр радиустан неше есе
ұзын?
5.Шеңбердің доғасы деп нені
айтады?
“Кім жылдам?”
5 слайд
Қайталау сұрақтары 1.Шеңбер деген не? 2.Дөңгелек деген не? 3.Қандай кесінді шеңбердің радиусы деп аталады? 4.Диаметр радиустан неше есе ұзын? 5.Шеңбердің доғасы деп нені айтады? “Кім жылдам?”
6 слайд
Үй тапсырмасын тексеру
№394. Амалдарды орындаңдар:
1620205127.
3
Ш
5147:)121110(
223
659:)15814(.
2
А
Қ.
15081503)7128:0722(. Л
2109:)944217186(. Б
2 6 1 5 6 16
Б А Л Қ А Ш
6 слайд
Үй тапсырмасын тексеру №394. Амалдарды орындаңдар: 1620205127. 3 Ш 5147:)121110( 223 659:)15814(. 2 А Қ. 15081503)7128:0722(. Л 2109:)944217186(. Б 2 6 1 5 6 16 Б А Л Қ А Ш
7 слайд
7 слайд
8 слайд
к
е
р
е
г
е
у
ы
қ
шаңырақ
8 слайд
к е р е г е у ы қ шаңырақ
9 слайд
4
1
4
1
4
1
4
1
9 слайд
4 1 4 1 4 1 4 1
10 слайд
4
1
4
3
10 слайд
4 1 4 3
11 слайд
6
1
6
1
6
1
6
1
6
1
6
1
11 слайд
6 1 6 1 6 1 6 1 6 1 6 1
12 слайд
12 слайд
13 слайд
Бөлшектің бөлімі неше үлеске
бөлгенін көрсетеді, ал алымы
неше үлестің алынғанын
көрсетеді.
6
5 бөлшектің алымы
бөлшек сызығы
бөлшектің бөлімі
13 слайд
Бөлшектің бөлімі неше үлеске бөлгенін көрсетеді, ал алымы неше үлестің алынғанын көрсетеді. 6 5 бөлшектің алымы бөлшек сызығы бөлшектің бөлімі
14 слайд
Жай бөлшек
b
а алымы
бөлімі
14 слайд
Жай бөлшек b а алымы бөлімі
15 слайд
3
2
2
1
3
3
3
1
15 слайд
3 2 2 1 3 3 3 1
16 слайд
5
4
5
1
5
3
5
2
16 слайд
5 4 5 1 5 3 5 2
17 слайд
3
7
7
7
7
3
10
7
17 слайд
3 7 7 7 7 3 10 7
18 слайд
6
14
6
5
6
8
14
6
18 слайд
6 14 6 5 6 8 14 6
19 слайд
Ірімшікті үш рет кесу арқылы қалай
8 тең бөлікке бөлуге болады?
19 слайд
Ірімшікті үш рет кесу арқылы қалай 8 тең бөлікке бөлуге болады?
20 слайд
2үлес48үлес
Шешуі:
20 слайд
2үлес48үлес Шешуі:
21 слайд
4
9
9
4
5
9
9
5
21 слайд
4 9 9 4 5 9 9 5
22 слайд
бөлімі
73 84
алымы
2473
Жаңғақтың қандай бөлігі ыдыста қалды?
22 слайд
бөлімі 73 84 алымы 2473 Жаңғақтың қандай бөлігі ыдыста қалды?
23 слайд
Бөлшектерді жазып және оқып шығыңдар:
Алымы
Бөлімі
Жазылуы
Алымы
Бөлімі
Жазылуы
Алымы
Бөлімі
Жазылуы
23 слайд
Бөлшектерді жазып және оқып шығыңдар: Алымы Бөлімі Жазылуы Алымы Бөлімі Жазылуы Алымы Бөлімі Жазылуы
24 слайд
Бөлшек түрінде жазып және оқып шығыңдар:
Алымы
Бөлімі
Жазылуы
Алымы
Бөлімі
Жазылуы
Алымы
Бөлімі
Жазылуы
24 слайд
Бөлшек түрінде жазып және оқып шығыңдар: Алымы Бөлімі Жазылуы Алымы Бөлімі Жазылуы Алымы Бөлімі Жазылуы
25 слайд
6
1
8
1
4
1
Мысалы
25 слайд
6 1 8 1 4 1 Мысалы
26 слайд
6
3
8
4
4
2
Мысалы
26 слайд
6 3 8 4 4 2 Мысалы
27 слайд
бестен бір
үштен бір
ширек
жарты
2
1
3
1
4
1
5
1
27 слайд
бестен бір үштен бір ширек жарты 2 1 3 1 4 1 5 1
28 слайд
28 слайд
29 слайд
29 слайд
30 слайд
Сергіту
Қане, сапты түзейік,
Тіземізді бүгейік.
Ыршып алға түсейік,
Ыршып артқа түсейік.
Көбелекше ұшамыз,
Отырамыз, тұрамыз.
Сергітуге мың алғыс!
30 слайд
Сергіту Қане, сапты түзейік, Тіземізді бүгейік. Ыршып алға түсейік, Ыршып артқа түсейік. Көбелекше ұшамыз, Отырамыз, тұрамыз. Сергітуге мың алғыс!
31 слайд
1
2
9
6
12
11
10
8
7
4
5
3
бөлімі 1 64
алымы
527
2
1
жарты сағат
31 слайд
1 2 9 6 12 11 10 8 7 4 5 3 бөлімі 1 64 алымы 527 2 1 жарты сағат
32 слайд
бөлімі 2 31
алымы
543
1
2
9
6
12
11
10
8
7
4
5
3
4
1
ширек
32 слайд
бөлімі 2 31 алымы 543 1 2 9 6 12 11 10 8 7 4 5 3 4 1 ширек
33 слайд
бөлімі 61 54
алымы
6275
33 слайд
бөлімі 61 54 алымы 6275
34 слайд
Оқулықпен жұмыс
№776 - 783
34 слайд
Оқулықпен жұмыс №776 - 783
35 слайд
Деңгейлік тапсырмалар
Жай бөлшек түрінде жаз:
а) Жетіден екі
б) Төрттен бір
в) Жүзден жиырма тоғыз
А
35 слайд
Деңгейлік тапсырмалар Жай бөлшек түрінде жаз: а) Жетіден екі б) Төрттен бір в) Жүзден жиырма тоғыз А
36 слайд
Кестедегі бос орынды толтыр:
В
Бөлінді 4:13
Жай бөлшек
түрінде жаз
Бөлінгіш
Бөлгіш
Бөлшектің
алымы
Бөлшектің
бөлімі
36 слайд
Кестедегі бос орынды толтыр: В Бөлінді 4:13 Жай бөлшек түрінде жаз Бөлінгіш Бөлгіш Бөлшектің алымы Бөлшектің бөлімі
37 слайд
Ой толғаныс
Бір жылда 365 күн бар, ал
қазан айында 31 күн бар десек,
қазан айы жылдың қандай
бөлігін құрайтынын жай
бөлшек түрінде жаз.
С
37 слайд
Ой толғаныс Бір жылда 365 күн бар, ал қазан айында 31 күн бар десек, қазан айы жылдың қандай бөлігін құрайтынын жай бөлшек түрінде жаз. С
38 слайд
“Алтын сандық”
Жай сандар
Құрама
сандар
Бөлшектер
23
21
15
6
1
3
2
5
4
19
7 4
Сандарды өз сандықтарына орналастыр:
38 слайд
“Алтын сандық” Жай сандар Құрама сандар Бөлшектер 23 21 15 6 1 3 2 5 4 19 7 4 Сандарды өз сандықтарына орналастыр:
39 слайд
51935
37
53
86
Бөлімі
Алымы
Бөлшек түрінде жаз:
“Кім зерек” ойыны
39 слайд
51935 37 53 86 Бөлімі Алымы Бөлшек түрінде жаз: “Кім зерек” ойыны
40 слайд
Үйге тапсырма:
№784, №788 , №790
40 слайд
Үйге тапсырма: №784, №788 , №790
41 слайд
Тарихи мәліметтер
Атау Уақыты Ұлты Тегі
Бөлшек сызығы,
бөлшек
ХІІ Итальян Леонардо
Пизанский
Алым, бөлім ХІІ Грек Максим
Плануд
Б.з.д.
287-212
Грек Архимед
Бөлшек туралы
толық мәлімет
ХХ Орта Азия
математигі
Әл-Хорезми
n
m
41 слайд
Тарихи мәліметтер Атау Уақыты Ұлты Тегі Бөлшек сызығы, бөлшек ХІІ Итальян Леонардо Пизанский Алым, бөлім ХІІ Грек Максим Плануд Б.з.д. 287-212 Грек Архимед Бөлшек туралы толық мәлімет ХХ Орта Азия математигі Әл-Хорезми n m
42 слайд
Рефлексия
эссе жазу, 20-30 сөз
БАҒАЛАУ
Критериалды бағалау бойынша
қорытындысы шығарылады.
ҮЙГЕ:
1) ӨТКЕН ТАҚЫРЫПТАРДЫ ҚАЙТАЛАП ОҚУ,
ЕРЕЖЕЛЕРІН ЖАТТАУ;
2) №784, №788, №784,
42 слайд
Рефлексия эссе жазу, 20-30 сөз БАҒАЛАУ Критериалды бағалау бойынша қорытындысы шығарылады. ҮЙГЕ: 1) ӨТКЕН ТАҚЫРЫПТАРДЫ ҚАЙТАЛАП ОҚУ, ЕРЕЖЕЛЕРІН ЖАТТАУ; 2) №784, №788, №784,
43 слайд
Назарларыңызға рахмет!
43 слайд
Назарларыңызға рахмет!