|
Бөлімі: |
1А. Сандар мен цифрлар |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
||
|
Күні: |
|
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
10 көлеміндегісандардықосу мен азайту / Күзгі кеппешөп |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
1.5.2.1 цифрды саннан ажырату,көрнекі түрде біртаңбалы сандардытүрлі тәсілдермен: нүктелержиынтығымен, таяқшалармен және сан сәулесінде көрсету; 1.1.2.5** ондықтан аттамай біртаңбалы сандарды ауызшақосу мен азайтуды орындау. |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
10-ға дейінгі сандардың құрамын қайталайсың, қосып-азайтасың. |
|
Сабақтың барысы:
|
Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Қызығушылықты ояту 0-3 |
Ынталандыру. Мұғалім өмірде дұрыс, жылдам санауға үйренудің маңыздылығы туралы әңгіме жүргізеді. |
|
|
|
|
4-6 |
Өзектендіру. Ауызша санау.«Кім жылдам» ойыны. Мұғалім ауызша санауға ойын ұйымдастырады. |
Оқушылар ойынға қатысады. |
|
«Кім жылдам» ойыны. |
|
7-10 |
Мақсат қою (мәселелік жағдаят). Біз 10 көлеміндегі сандарды қосу мен азайтуды меңгере алғанымызды анықтайық. Оқулықтағы №1 тапсырма.Сандар құрамын есіне түсіреді. Кестеге қарайды. Оны сандарды қосу үшін қалай қолдануға болатынын айтып бере ала ма? |
Сандар құрамын есіне түсіреді. |
|
Оқулық, дәптер. |
|
Мағынаны тану 10-15 |
Өзіндік жұмыс. Оқулықтан 2-тапсырманы орындауды ұсынады. Мұғалім кесте мысалдарды құруға бағыт береді. 9+1=10 9-5=4 5-3=2 1+3=4 10-2=8 4+4=8 |
Дәптеріне мысалдарды жазып, оларды есептейді.Тапсырманы өзбетімен орындайды. 7-4=3 3+4=7 7-3=4 4+3=7 4-1=3 |
Оқушылар тапсырманы орындау деңгейіне байланысты «Отшашу» әдісіарқылы өзін-өзі бағалайды. |
Оқулық, дәптер. |
|
15-25 |
Қиындықтарды түзету. Мұғалім тапсырмалардың орындалуының дұрыстығын тексереді. – Кімде қиындықтар туындады? – Сендер қай жерде қателік жібердіңдер? – Жіберілген қателіктің себебі неде? – Өз жұмыстарында қателік болмағандар, өздеріңнің іс-әрекеттеріңнің мақсатын тұжырымдаңдар. (Қосымша тапсырмалар орындау.) – Қателік байқағандардың жұмысындағы ары қарайғы мақсаты қандай? (Қателіктерді түзету.) – Қателіктерді түзету алгоритмін қолданамыз. Қателікті түзету үшін оқулықтан 3-тапсырманы орындауды ұсынуға болады. Әрбір қабаттағы сандардың қосындысы көрсетілген санға тең болатындай бос орындарға тиісті сандарды анықтауды ұсынады. Cоңғы қабаттағы сандарды анықтау үшін қосындысы 8-ге, 10-ға тең болатындай үш қомылғышты анықтаса жеткілікті. |
Оқушылар үш санның қосындысы көрсетігне санға тең болатындай мысалдар жазады. 4 + 1 + 3 = 8 2 + 1 + 5 = 8 2 + 6 + 0 = 8 5 + 2 + 3 = 10 5 + 1 + 4 = 10 0 + 7 + 3 = 10 |
|
Оқулық, дәптер. |
|
25-32 |
Осығандейінөтілгенматериалменжұмыс. Оқулықтағы4-тапсырманы орындауды ұсынуға болады. Арифметикалық пирамиданың қалай құрылғанынанықта.
Оқушылар сол жақтан төменнен бастап жоғарыға қарай жүріп отыру керектігін анықтайды. |
Пирамиданың қалай құрылғанын анықтап, есептеуді орындайды. 2+1=3 1+4=5 3+2=5 3+1=4 5+5=10 |
Оқушылардың жұмысы «Шапалақтау» әдісі бойынша бағаланады. |
Оқулық, дәптер. |
|
Рефлексия 32-35 |
Жеміс – сабақ пайдалы, жемісті болды. Гүл – сабақ жақсы өтті. Жасыл жапырақ – сабаққа көңілі толмады. Сары жапырақ – сабақ ұнамады, зеріктірерлік болды. |
Сабақ аяқталған соң оқушылар ағашқа жапырақ, гүл, жемістерді жабыстырады. |
|
Ағаштың суреті, жапырақ, гүл, жемістер. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
10 көлеміндегісандардықосу мен азайту / Күзгі кеппешөп
10 көлеміндегісандардықосу мен азайту / Күзгі кеппешөп
|
Бөлімі: |
1А. Сандар мен цифрлар |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
||
|
Күні: |
|
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
10 көлеміндегісандардықосу мен азайту / Күзгі кеппешөп |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
1.5.2.1 цифрды саннан ажырату,көрнекі түрде біртаңбалы сандардытүрлі тәсілдермен: нүктелержиынтығымен, таяқшалармен және сан сәулесінде көрсету; 1.1.2.5** ондықтан аттамай біртаңбалы сандарды ауызшақосу мен азайтуды орындау. |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
10-ға дейінгі сандардың құрамын қайталайсың, қосып-азайтасың. |
|
Сабақтың барысы:
|
Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Қызығушылықты ояту 0-3 |
Ынталандыру. Мұғалім өмірде дұрыс, жылдам санауға үйренудің маңыздылығы туралы әңгіме жүргізеді. |
|
|
|
|
4-6 |
Өзектендіру. Ауызша санау.«Кім жылдам» ойыны. Мұғалім ауызша санауға ойын ұйымдастырады. |
Оқушылар ойынға қатысады. |
|
«Кім жылдам» ойыны. |
|
7-10 |
Мақсат қою (мәселелік жағдаят). Біз 10 көлеміндегі сандарды қосу мен азайтуды меңгере алғанымызды анықтайық. Оқулықтағы №1 тапсырма.Сандар құрамын есіне түсіреді. Кестеге қарайды. Оны сандарды қосу үшін қалай қолдануға болатынын айтып бере ала ма? |
Сандар құрамын есіне түсіреді. |
|
Оқулық, дәптер. |
|
Мағынаны тану 10-15 |
Өзіндік жұмыс. Оқулықтан 2-тапсырманы орындауды ұсынады. Мұғалім кесте мысалдарды құруға бағыт береді. 9+1=10 9-5=4 5-3=2 1+3=4 10-2=8 4+4=8 |
Дәптеріне мысалдарды жазып, оларды есептейді.Тапсырманы өзбетімен орындайды. 7-4=3 3+4=7 7-3=4 4+3=7 4-1=3 |
Оқушылар тапсырманы орындау деңгейіне байланысты «Отшашу» әдісіарқылы өзін-өзі бағалайды. |
Оқулық, дәптер. |
|
15-25 |
Қиындықтарды түзету. Мұғалім тапсырмалардың орындалуының дұрыстығын тексереді. – Кімде қиындықтар туындады? – Сендер қай жерде қателік жібердіңдер? – Жіберілген қателіктің себебі неде? – Өз жұмыстарында қателік болмағандар, өздеріңнің іс-әрекеттеріңнің мақсатын тұжырымдаңдар. (Қосымша тапсырмалар орындау.) – Қателік байқағандардың жұмысындағы ары қарайғы мақсаты қандай? (Қателіктерді түзету.) – Қателіктерді түзету алгоритмін қолданамыз. Қателікті түзету үшін оқулықтан 3-тапсырманы орындауды ұсынуға болады. Әрбір қабаттағы сандардың қосындысы көрсетілген санға тең болатындай бос орындарға тиісті сандарды анықтауды ұсынады. Cоңғы қабаттағы сандарды анықтау үшін қосындысы 8-ге, 10-ға тең болатындай үш қомылғышты анықтаса жеткілікті. |
Оқушылар үш санның қосындысы көрсетігне санға тең болатындай мысалдар жазады. 4 + 1 + 3 = 8 2 + 1 + 5 = 8 2 + 6 + 0 = 8 5 + 2 + 3 = 10 5 + 1 + 4 = 10 0 + 7 + 3 = 10 |
|
Оқулық, дәптер. |
|
25-32 |
Осығандейінөтілгенматериалменжұмыс. Оқулықтағы4-тапсырманы орындауды ұсынуға болады. Арифметикалық пирамиданың қалай құрылғанынанықта.
Оқушылар сол жақтан төменнен бастап жоғарыға қарай жүріп отыру керектігін анықтайды. |
Пирамиданың қалай құрылғанын анықтап, есептеуді орындайды. 2+1=3 1+4=5 3+2=5 3+1=4 5+5=10 |
Оқушылардың жұмысы «Шапалақтау» әдісі бойынша бағаланады. |
Оқулық, дәптер. |
|
Рефлексия 32-35 |
Жеміс – сабақ пайдалы, жемісті болды. Гүл – сабақ жақсы өтті. Жасыл жапырақ – сабаққа көңілі толмады. Сары жапырақ – сабақ ұнамады, зеріктірерлік болды. |
Сабақ аяқталған соң оқушылар ағашқа жапырақ, гүл, жемістерді жабыстырады. |
|
Ағаштың суреті, жапырақ, гүл, жемістер. |
шағым қалдыра аласыз














