Материалдар / 10 сынып гигиена
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

10 сынып гигиена

Материал туралы қысқаша түсінік
қолданбалы курс қмж
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Мамыр 2018
825
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

1 Сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: Гигиена ғылымының қысқаша даму тарихы

Мектеп:


КҮНІ:

Мұғалім:


СЫНЫП: 10

Қатыспағандар қатысқандар:


саны:


Осы сабақ мүмкін ететін оқыту мақсаты

  • Гигиена ғылымының қысқаша даму тарихын түсіну;



Сабақтың түрі

Жаңа оқу материалын игерту


Сабақ мақсаты

  • Гигиена туралы түсінік беру

  • Басқа ғылымдардан айырмашылығын білу;

  • Тарихымен таныстыру;


Бағалау критерийлері

Гигиена туралы білу.

Ғылымның салаларын түсіну.

Тарихын, еңбек сіңірген ғалымдар жайлы айта білу.


Тілдік мақсаттар


Гигиена туралы айта біледі.


Құндылықтарды дарыту




Оқушылармен жахандық азаматтық, ашықтық құндылығы бойынша талқылау.



Пәнаралық байланыстар

Ағылшын тілі-кілтті сөздер, биология адам ағзасына әсері, тарих.


АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта


Алдыңғы білім

Алдыңғы сыныптардан біледі


Жоспар


Жоспарланғанмерзімдер

Жоспарланғаніс-әрекет

Ресурстар

Басы


5 минут

І. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Мозайка әдісімен 3 топқа бөлу.

Миға шабуыл.

Проблемалық сұрақ қою.

Гигиена туралы не білеміз?

Біз гигиена талаптарын орындаймызба? Оқушылардың пікірін тыңдау.

слайд

Ортасы



20 минут






ІІ. Жаңа тақырыпты талқылау.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. Кілтті сөздерді ендіру. Сабақ барысында осы кілтті сөздермен жұмыс болатындығын ескерту.



Бірік.Ойлан.Бөліс. Мәтінмен жұмыс жасау.

1.Алғашқы қауымдық және құл иеленушілік қоғамдардағы гигиенаның дамуы.

2. Гигиеналық білімдердің орта ғасырлардағы дамуы.

3. Кеңестік мемлекетттің құрылуы кезеңіндегі алдын алу медицинасының дамуы. 

Іс-әрекет түрі: топтық

Бағалау: кері байланыс арқылы






Кілтті сөздер жазылған парақтар.


Үш топқа мәтіндер беріледі





5 минут




Кімдер жылдам?

Тақырыпты өту барысындағы айтылған ғалымдардың тізімін жасау

Іс-әрекет түрі: жұптық

Бағалау: кері байланыс арқылы







16 минут






ІІІ. Сабақты бекіту.

Топтар өздері дайындаған сұрақтарға жауап беру

Іс-әрекет түрі: топтық

Бағалау: бағалау дескрипторлары арқылы

Бағалау дескрипторлары:

  • Гигиена ғылымы жайлы біледі

  • Тарихын сипаттайды

  • Гигиена ғылымының маңызын түсінеді

  • Зор үлес қосқан ғалымдарды атайды










Соңы

4 минут




Бағалау :Оқушылар бағалау критерийлеріне байланысты сұрақтарға сигналдық белгілер арқылы жауап береді.

Үй тапсырмасы: Гигиена ғылымында қолданылатын әдістер

Сигналдық белгілер








Қосымша ақпарат


Дифференциация – кеңқолдаудықалайорындамақсың? Барынша ұғымтал оқушыларға қандай тапсырмалар жоспарлап отырсың?

Бағалау- Оқушылар білімін қалай тексеруді жоспарлайсың?

Айқаспа оқу сілтемелері

Денсаулық пен қауіпсіздікті тексеру

АТ-сілтемелер

Шамаларға сілтемелер


Барлық оқушылар: Гигиена ғылымы жайлы біледі.

Көпшілік оқушылар: Гигиена тарихын айтады

Кейбір оқушылар: Гигиенаға зор үлес қосқан ғалымдар жайлы баяндайды

Сұрақ-жауап, бағалау дескрипторлары, сигналдық белгілер арқылы бағалау.

Бірегейлік және сындарлық оқушылардың тәжірибеден алған деректерді өңдеу кезінде қолданатын әдіс-тәсілдері арқылы байқалады. Жұптасып және топта жұмыс, сондай-ақ бір бірімен және мұғаліммен жұмысты талқылау басқалар пікірін құрметтеуді және бір-бірімен және мұғаліммен тиісті үлгіде араласу қасиетін дамытуы керек.


Дифференциация

Сабақ мақсаты/зерттеу мақсаты дұрыс қойылды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқу атмосферасы қандай болды? Менің жоспарлаған дифференциациям жақсы жұмыс істеді ме? Мерзімге сидыра білдім бе? Меніңжоспарымбойыншақандайөзгерістерболдыжәне неге?

Сабақ бойынша ой жүгіртуүшін бос бағананыпайдаланукерек. Солжақтағыбағанадансабақтуралыанағұрлыммаңыздысұрақтарғажауап беру керек.


.












2

Жалпы гигиена


Мектеп: Алдаберген Бисенов атындағы

38 орта мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Мугалова Салтанат Жаксибековна


СЫНЫП:10

Қатысқандар :


Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Гигиена ғылымында қолданылатын әдістер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)



Гигиена ғылымында қолданылатын әдістерді білу

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Гигиена ғылымының қолданатын әдістерін біледі;

  • Әр әдіске мысал келтіреді;


Оқушылардың басым бөлігі:

  • Әдістерін сипаттайды

Кейбір оқушылар:

  • Әдістерге анықтама бере алады.

Бағалау критерийі

  1. әдістерін атайды;

  2. әр әдісті сипаттайды;

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

әдістеріне қатысты анықтамаларын түсіндіреді

Негізгі сөздер мен тіркестер:

  • Қоспа, біртекті, әртекті, тұндыру, сүзу, айдау, қайта кристалдау

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Біздер.....білдік.

Гигиенаның бағыттарын іске асыруда бірнеше тәсілдерді атайды.

Барлығына мысадар келтіреді

Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар:

Гигиена ғылымының қолданатын әдістерін атайды.

Құндылықтарға баулу

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау,қарым –қатынас жасау қабілеті, жауапкершілікті сезіну, өз бетінше білім алуға дайын болу

Пәнаралық байланыс

Химия, жаратылыстану

Сабақ барысы



Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Сабақтың

басы

5 минут

1 минут

1 минут





3 мин






І Ұйымдастыру кезеңі

ІІ Топтастыру

Мозайка әдісі бойынша.

(қағаз қиындылары беріледі, оқушылар қиындылардан суреттерді құрастырады. Сурет артында жазу болады, оны мұғалім сөздерден сөйлем берілген сөзді құрастырады)

Ой қозғау

(Тақырып: Гигиена ғылымында қолданылатын әдістер )



Қағаз қиындылары

Сабақтың ортасы








32 минут


Топтық жұмыс

Топ мүшелері рөлдерді (уақыт сақшысы, хатшы, баяндамашы, төраға, бақылаушы) өзара анықтап алады.

Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды.

Ойлан, Бірік, Бөліс.

Оқушылар мәтінді оқиды, топқа берілген сұрақтарға жауаптарды немесе идеяларды барынша жазады (Ойлан). Одан кейін олар өз идеяларын әріптестерімен біріктіреді (Бірік) және соңында мұғалім бүкіл сыныптың идеяларын талқылауды бастайды (Бөліс).

І топ

физикалық, химиялық

ІІ топ

бактериологиялық

ІІІ топ

физиологиялық

Кері байланыс орнату.

1) Сіздерге бірлескен жұмыс ұнады ма?

2) Өзге топтың жауаптарымен келісесіздер ме? Неліктен?

«




2 жұлдыз - 1ұсыныс» арқылы бағалау.



Сергіту сәті.

Әуенмен қозғалу.

(Оң қол- біртекті қоспа, сол қол -әртекті қоспа, шапалақ-қоспа. Сөздерді қайталағанда қимылмен көрсетіп әуенге билейді)























Сұрақтар жазылған парақтар










Сабақтың соңы

3 мин




3 мин




















Рефлексия



Үйге тапсырма.






Қосымша ақпарат

АКТ мүмкіндіктерін пайдалану арқылы «Қоспаларды бөлу әдістері» бейнеролигін көрсету.

(Бейнеролик https://www.youtube.com/watch?v=bzlLeGvEOpI)


Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және

қауіпсіздік техникасын сақтау



1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.

2.Барлық оқушылар гигиена ғылымының қолданатын әдістерін біледі. Сынып оқушыларының басым бөлігіне әдістерін баяндау ұсынылса, қабілеті жоғары оқушыларға қорытынды жасау, мысалдар келтіреді.

1.Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, өзара

2жұлдыз 1ұсыныс беру бойынша жетістіктерін айқындау.

3. Кері байланыс (ауызша)

Қауіпсіздік техникасы ережелері

Сергіту жаттығуы

Әуенмен қозғалу.






Рефлексия

Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.







Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1:


2:


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1:


2:


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?










Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!