Материалдар / 10-сынып қаз тарихы ҚМЖ 1-тоқсан

10-сынып қаз тарихы ҚМЖ 1-тоқсан

Материал туралы қысқаша түсінік
10-сынып қаз тарихы ҚМЖ 1-тоқсан
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Қырқүйек 2024
160
0 рет жүктелген
630 ₸ 700 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

«№.... орта мектебі» КММ_
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары-1

Бөлім:

1-бөлім. Өркениет: даму ерекшеліктері

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)


Күні:


Сынып:10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

«Өркениет» түсінігі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

10.1.1.1 тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін «өркениет», «өркениет типі» терминдерін қолдану;

10.1.1.2 «Өркениет» түсінігін зерттеудің негізгі әдістерін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін «өркениет», «өркениет типі» терминдерін қолдану, «Өркениет» түсінігін зерттеудің негізгі әдістерін түсіндіру

Құндылықтар

Ұлттық мүдде: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту;

Талап: физикалық белсенді болу;

Ар-ұят: Отбасының,өз ортасының абыройын асыру;


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-тыру




Өткен білімді еске түсіру

7 минут










Жаңа тақырыпқа қадам

3 минут




Сыныпқа сұрақ:

Суреттерге қарап бүгінгі сабақтың тақырыбын болжап көріңіздер.


Тақырыпты анықтағаннан кейін оқу мақсатымен, бағалау критерийлерімен таныстыру.

Терминдермен жұмыс. Терминдермен таныса отырып, өз түсініктерімен бөлісу.

Өркениет – тарихи дамудың белгілі бір кезеңіндегі белгілі бір ұлтқа тән материалды, рухани және әлеуметтік өмірдің сапалық ерекшеліктері.

Өркениет типтері – дамудың ортақ қырлары, элементтері және заңдылықтары белгілі бір мәдени-тарихи кезеңдерге бөлінген процесс

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Тақырыптық суреттер

Сабақтың ортасы

Жаңа білім

5 минут













10 мин






5 минут







10 минут

Мәтінмен жұмыс

1 тапсырма.

Оқушыларға үлестірме материалдар таратылады. Осы мәліметтер көмегімен оқушылар «Өркениет түсінігі. Өркениеттік дамудың негізгі типтері»тақырыбында кластер құрастырады.

ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау

2 тапсырма.

Кестемен жұмыс


Адамзат өркениетін қандай болашақ күтеді?





жеке өркениеттер жиынтығы


Пікіріңіз қажет!

Бұл мәселе бойынша қандай пікіріңіз бар?

Қазіргі Қазақстан қай өркениетке жатады ?(Батыс, Шығыс)?

ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды


Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды


Дискрипторлар

Тарихи процестер заңдылықтарына сәйкес түрлі өркениеттердің байланысын көрсету.

Өркениеттің адамзаттың тарихи дамуына әсер етуі туралы қорытынды жасау




Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады






ҚБ «Алақан-жұлдыз»





ҚБ «Ең үздік жауап»







ҚБ «Өзін-өзі бағалау»


Ақпараттық мәтін


Үлестірмелі қағаздар







Суреттер





Тірек-сызбалар

Кесте


Карта




ҚБ парағы

Сабақтың соңы

5 минут



Кері байланыс

Тақырыпты толық түсіне алмадым

Тақырып ашылды, барлығы түсінікті

Сұрақтар туындады


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект


Үй тапсырмасы

«Өркениет» түсінігі






















«№.... орта мектебі» КММ_
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары-2

Бөлім:

1-бөлім. Өркениет: даму ерекшеліктері

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)


Күні:


Сынып:10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Өркениеттің дәстүрлі (аграрлықтүрі: көшпелі және отырықшы-егіншілік

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

10.1.2.1 өркениеттің дәстүрлі түрінің ерекшеліктерін түсіндіру;

10.1.2.2 шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдау

Сабақтың мақсаты

1.Өркениеттің дәстүрлі түрінің ерекшеліктерін білеміз

2.Шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдаймыз

Құндылықтар

Ұлттық мүдде: Қазақстан мүддесіне қызмет етуге ұмтылу:

Талап:салауатты өмір салтын ұстану;

Ар-ұят:Шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну;


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-тыру




Өткен білімді еске түсіру

7 минут


Жаңа тақырыпқа қадам

3 минут



Ой қозғау

1 .Суреттерде не көріп отырсыздар?
2.Не ерекше болды?
3.
Осы жәдігерлер туралы не білесіздер?
4. Тақырыпты болжап көріңіз....

Болжамдарын негіздейді

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Тақырыптық суреттер

Сабақтың ортасы

Жаңа білім

5 минут













10 минут

































5 минут


















10 минут



Мәтінмен жұмыс

1 тапсырма

Отырықшы және көшпелі өркениеттердің ұқсатығы мен айырмашылығын анықтаңыз

Отырықшы өркениет

көшпелі өркениет



ұқсатығы



Айырмашылығы



ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау

2 тапсырма.Кестені тотырыңыз. Төменде берілген дәстүрлі қоғамның белгілері қоғамның өмірінің қай саласына жататынын анықтаңыз. Көрсетілген салаларға сәйкес дәстүрлі қоғамның белгілерін толықтырыңы

Дәстүрлі қоғамның белгілері

Экономика/техника/әлеуметтік өмір

Шаруашылықтың аграрлы-шикізаттық сипаты.


Иерархиялық стратификация.


Нарықтың болмауы немесе назар дамуы.


Натуральды шаруашылықтың басым болуы.


Қарапайым еңбек құралдарыныңпайдаланылу


ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды

3 тапсырма. Берілген суретті дереккөздерге сүйене отырып, өздігінен дәстүрлі қоғамының белгілерін құрастыруы керек.

ЕББ оқушыға суреттер/иллюстрациялар ұсынылады;

Дескрипторы

Экономика саласындағы дәстүрді қоғамның белгілерін анықтайды. -Техникалық даму саласындағы дәстүрлі қоғамның білгілерін анықтайды. -Әлеуметтік саладағы дәстүрлі қоғамның білгілерін анықтайды. -Экономика, әлеуметтік өмір және техниканың даму саласындағы дәстүрлі қоғамның белгілерін толықтырады.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады








ҚБ «Алақан-жұлдыз»









ҚБ «Ең үздік жауап»







ҚБ «Өзін-өзі бағалау»





Ақпараттық мәтін







Үлестірмелі қағаздар










Суреттер








Тірек-сызбалар

Кесте






Карта




ҚБ парағы

Сабақтың соңы

5 минут



Кері байланыс

Жалғастырыңыз:

Маған ... қызықты болды

Бұл ... қиындық туғызды

Осы ... мені ойландырды

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект


Үй тапсырмасы

«Өркениет типтері» тақырыбына эссе жазу


«№.... орта мектебі» КММ_
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары-3

Бөлім:

1-бөлім. Өркениет: даму ерекшеліктері

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)


Күні:


Сынып:10

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Өркениеттің индустриалдық және постиндустриалдық даму кезеңі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

10.1.2.2 шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдау;

10.1.2.3 өркениеттің индустриалды түрінің ерекшеліктерін түсіндіру.

10.1.2.4 өркениеттің постиндустриалды дамуының ерекшеліктерін түсіндіру;

10.1.2.5 ақпараттық технологиялардың қазіргі өркениеттің дамуына әсерін анықтау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар орындайды: Инсдустриялды өркениетің даму кезеңін анықтайды

Басым бөлігі орындайды: Дәстүрлі өркениет пен индустриялық өркениет түрінің ерекшелігін сипаттайды

Кейбір оқушылар орындайды: Жапония елі мен АҚШ-ғы индустрияландыруды салыстырады, қорытындылайды

Құндылықтар

Ұлттық мүдде:қоғам игілігі үшін қызмет ету;

Талап:технологиялық және цифрлық дағдыларды ілгерлету;

Ар-ұят:Әдеп нормаларын ұстау;


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-тыру


Өткен білімді еске түсіру

7 минут

Жаңа тақырыпқа қадам

3 минут

Ой салу

«Өркениетттік индустриялық даму кезеңі» деген бейне таспа көрсете отырып, бүгінгі сабақтың

тақырыбымен мақсатын анықтаймын

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Тақырыптық суреттер

Сабақтың ортасы

Жаңа білім

5 минут













10 минут

































5 минут










10 минут



Мәтінмен жұмыс

«СТОП-кадр» әдісі

1-тапсырма

Өркениеттің индустриялды дамуын анықта

Инсдустриялды өркениетің даму кезеңін анықтаңдар

Берілген тақырып бойынша бұрыннан білетінім

Мәтінді оқып жаңадан білгенім

Болжамдар

Тың ақпараттар

 

 

 

 

ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.

2-тапсырма

Шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты индустриялық түрінің ерекшелігін анықта

Ақпаратты кестеге жинақтау.

Алынған дерек






ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.

3-тапсырма

Еуропаның көптеген елдерімен мен АҚШ-ғы индустрияландыруды анықта

Еуропаның көптеген елдерімен мен АҚШ-ғы индустрияланды



ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.

4-тапсырма

«Эйлер шеңбері» әдісі

Дәстүрлі өркениет, индустриялық өркениет түрінің ерекшелігін сипаттайды, қорытындылайды

А-4 параққа Эйлер шеңбері сызылып, кезекпен идеялар талқыланып, жазылады. Не?Қалай? Неге? Нәтиже? деген Мәселер бойынша идеялар сараланады.

ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды

Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды





Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.

Дескриптор:

- Инсдустриялды өркениетің даму кезеңін анықтайды; -мәтінді топта оқып, талқылайды, әр топқа барып түсіндіреді;

- Шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты индустриялық түрінің ерекшелігін анықтайды;

- Еуропа елдері мен АҚШ-ғы индустрияландыруды анықтайды -өзара бір-бірлерін бағалайды;


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады






ҚБ «Алақан-жұлдыз»





ҚБ «Ең үздік жауап»







ҚБ «Өзін-өзі бағалау»





Ақпараттық мәтін


Үлестірмелі қағаздар







Суреттер





Тірек-сызбалар

Кесте


Карта




ҚБ парағы

Сабақтың соңы

5 минут



Кері байланыс

Бүгінгі сабақтан мен не білдім?

Сабақ барысында қандай қиындыққа кездестің?

Сабақ барысында қандай сұрақ туындады?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект


Үй тапсырмасы

Өркениеттің индустриалдық және постиндустриалдық даму кезеңі





«№.... орта мектебі» КММ_
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары-3

Бөлім:

1-бөлім. Өркениет: даму ерекшеліктері

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)


Күні:


Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Өркениеттің индустриалдық және постиндустриалдық даму кезеңі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

10.1.2.2 шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдау;

10.1.2.3 өркениеттің индустриалды түрінің ерекшеліктерін түсіндіру.

10.1.2.4 өркениеттің постиндустриалды дамуының ерекшеліктерін түсіндіру;

10.1.2.5 ақпараттық технологиялардың қазіргі өркениеттің дамуына әсерін анықтау

*Тарихи ойлау дағдысы

*Тарихи концепт

Тарихи талдау мен түсіндіру

Маңыздылық.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар орындайды: Инсдустриялды өркениетің даму кезеңін анықтайды

Басым бөлігі орындайды: Дәстүрлі өркениет пен индустриялық өркениет түрінің ерекшелігін сипаттайды

Кейбір оқушылар орындайды: Жапония елі мен АҚШ-ғы индустрияландыруды салыстырады, қорытындылайды

Құндылықтар

Ұлттық мүдде:Қазақстанның қауіпсыздыгін қамтамасыз етуге дайын болу;

Талап:дұрыс қарым-қатынас орната білу;

Ар-ұят:Халқына адал қызмет ету;


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-тыру


Өткен білімді еске түсіру

7 минут

Жаңа тақырыпқа қадам

3 минут

Ой салу

«Өркениетттік индустриялық даму кезеңі» деген бейне таспа көрсете отырып, бүгінгі сабақтың

тақырыбымен мақсатын анықтаймын

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Тақырыптық суреттер

Сабақтың ортасы

Жаңа білім

5 минут













10 минут

































5 минут










10 минут



Мәтінмен жұмыс

«СТОП-кадр» әдісі

1-тапсырма

Өркениеттің индустриялды дамуын анықта

Инсдустриялды өркениетің даму кезеңін анықтаңдар

Берілген тақырып бойынша бұрыннан білетінім

Мәтінді оқып жаңадан білгенім

Болжамдар

Тың ақпараттар

 

 

 

 

ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.

2-тапсырма

Шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты индустриялық түрінің ерекшелігін анықта

Ақпаратты кестеге жинақтау.

Алынған дерек






ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.

3-тапсырма

Еуропаның көптеген елдерімен мен АҚШ-ғы индустрияландыруды анықта

Еуропаның көптеген елдерімен мен АҚШ-ғы индустрияланды



ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.

4-тапсырма

«Эйлер шеңбері» әдісі

Дәстүрлі өркениет, индустриялық өркениет түрінің ерекшелігін сипаттайды, қорытындылайды

А-4 параққа Эйлер шеңбері сызылып, кезекпен идеялар талқыланып, жазылады. Не?Қалай? Неге? Нәтиже? деген Мәселер бойынша идеялар сараланады.

ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды

Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды





Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.

Дескриптор:

- Инсдустриялды өркениетің даму кезеңін анықтайды; -мәтінді топта оқып, талқылайды, әр топқа барып түсіндіреді;

- Шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты индустриялық түрінің ерекшелігін анықтайды;

- Еуропа елдері мен АҚШ-ғы индустрияландыруды анықтайды -өзара бір-бірлерін бағалайды;


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады






ҚБ «Алақан-жұлдыз»





ҚБ «Ең үздік жауап»







ҚБ «Өзін-өзі бағалау»





Ақпараттық мәтін


Үлестірмелі қағаздар







Суреттер





Тірек-сызбалар

Кесте


Карта




ҚБ парағы

Сабақтың соңы

5 минут



Кері байланыс

Бүгінгі сабақтан мен не білдім?

Сабақ барысында қандай қиындыққа кездестің?

Сабақ барысында қандай сұрақ туындады?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект


Үй тапсырмасы

Өркениеттің индустриалдық және постиндустриалдық даму кезеңі







«№.... орта мектебі» КММ_
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары-4

Бөлім:

1-бөлім. Өркениет: даму ерекшеліктері

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)


Күні:


Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ежелгі әлем өркениеті

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

10.1.2.2 шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдау;

10.1.3.1 ежелгі өркениеттердің ерекшеліктерін оларға тән белгілерін салыстырмалы талдау негізінде анықтау;

10.1.3.2 ежелгі өркениеттердің дамуына діни сенімдердің әсерін анықтау;

10.1.3.3 мемлекет пен қоғамның дамуы туралы ежелгі философиялық ілімдерді зерттеу

*Тарихи ойлау дағдысы

*Тарихи концепт

Тарихи талдау мен түсіндіру

Ұқсастық пен айырмашылық

Сабақтың мақсаты

Ежелгі антикалық өркениеттерінің ерекшеліктерін анықтаңыз.

Құндылықтар

Ұлттық мүдде:ұлттық мәдениетті дәріптеу;

Талап:уақыт пен қаржыны тиімді жоспарлау;

Ар-ұят:Отбасының,өз ортасының абыройын асыру; Өзін отбасының,сыныптың,мектептің,қоғамның,Отанның бір мүшесі екенін сезіну


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-тыру




Өткен білімді еске түсіру

7 минут



Жаңа тақырыпқа қадам

3 минут




Ой шақыру: (ПСМ) Мұғалім оқушыларға бейнебаянды көрсетіп,сабақтың тақырыбын анықтатады. https://www.youtube.com/watch?v=Gj6g7TDs5oc

Бұл оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын қалыптастыру үшін мүмкіндік береді; сабақ мақсатына жетуді бағалау критерийлерін құрастырады.


Мұғалім оқушыларды Ежелгі Шығыс елдерінің өркениеттерінің ерекшеліктерін еске түсіруге шақырады,

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Тақырыптық суреттер

https://www.youtube.c

om/watch?v=Gj6g7TDs5oc

Сабақтың ортасы

Жаңа білім

5 минут













10 минут























5 минут













10 минут



Мәтінмен жұмыс

Ойлану.

Сұрақты талқылау: Ежелгі өркениеттерді зерттейтін критерийлерді ұсынады. Сынып тақырыпты зерттейтін критерийлерді құрастырады және ұсынады.

(К) (ф) Экономика, саясат, қоғам, дін бағыттары бойынша мұғалім оқушыларды топтарға бөледі.

ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі.

Зерттеу. Дереккөзбен танысыңыз. Берілген критерийлер негізінде ежелгі өркениеттердің сипаттамасын жасаңыз.

(К. ф) Оқушылар деректермен танысып,ежелгі антика өркениетінің экономика,саясат және дін тақырыптары бойынша постер мен кластерлер жасайды.

Жұмыстың соңында оқушылар 4 топта қорғайды кем дегенде 2 минут ішінде. Өзара бағалау оқушының жасаған критерийлеріне сәйкес жүзеге асырылады.

Тапсырма: Алынған ақпарат негізінде оқушылар « Батыс пен Шығыс өркениетттері» салыстырмалы кестесін Вена диаграммасы түрінде толтыруға тапсырма береді.

DrawObject3 DrawObject1 DrawObject2






ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды

Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды





Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.

Дескрипторы

Ежелгі өркениеттің кемінде 3 негізгі ерекшелігін қамтамасыз ету

Тарихи дереккөздер негізінде дәлелдерді ұсыну.

Сұрақтың толықтығы

Кем дегенде 3 дереккөзін қолдану.

Сапалы безендіру ( схема, таблица, ментальді карта т.с.с)


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады









ҚБ «Алақан-жұлдыз»





ҚБ «Ең үздік жауап»







ҚБ «Өзін-өзі бағалау»





Ақпараттық мәтін


Үлестірмелі қағаздар

_Антика өркениеттері http://www.historie. antichnye-civilizacii-mira.html


әлемдік өркениеттері жайлы

http://history-thema.com/kratko-o-mirovyih-tsivilizatsiyah



Суреттер





Тірек-сызбалар

Кесте


Карта




ҚБ парағы

Сабақтың соңы

5 минут



Кері байланыс

Сабақ мақсаты қандай?

Сабақ мақсатына қайлай қол жеткіздік?

Оқу мақсаты қандай?

Оқу мақсатына жету үшін қандай іс-әрекет көмектесті?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект


Үй тапсырмасы

«Өркениеттердің экономикалық / саяси / әлеуметтік дамуы»













«№.... орта мектебі» КММ_
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары-5

Бөлім:

1-бөлім. Өркениет: даму ерекшеліктері

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)


Күні:


Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Африка, Америка, Австралия және Океанияның дәстүрлі өркениеттері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

10.1.2.2 шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдау;

10.1.3.2 ежелгі өркениеттердің дамуына діни наным-сенімдердің әсерін анықтау;

10.1.3.4 жергілікті өркениеттердің ерекшеліктерін, оларға тән белгілерін салыстырмалы талдау негізінде анықтау;

10.1.3.5 аймақтардың өркениеттік ерекшеліктер трансформациясының себептерін анықтау

*Тарихи ойлау дағдысы

*Тарихи концепт

Тарихи талдау мен түсіндіру

Маңыздылық.

Сабақтың мақсаты

аймақтардың өркениеттік ерекшеліктер трансформациясының себептерін анықтау

Құндылықтар

Ұлттық мүдде:Қазақстан мемлекеттілігін нығайтуға атсалысу;

Талап: Сыни және креативті ;

Ар-ұят: Академиялық адалдық қағидасын қолдау;


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-тыру

Өткен білімді еске түсіру

7 минут


Жаңа тақырыпқа қадам

3 минут

Сабаққа дайындық. Сәлемдесу.

П ПСМ: "Американы Колумб ашады" көрінісін немесе бейнебаянды көрсету және оқушыларды ҰГА ға(Ұлы географиялық ашылулар) байланысты оқиғаларды: жаңа жерді ашқан саяхатшыларды, күнді, бағыттарды атауларын сұрау

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Тақырыптық суреттер

Сабақтың ортасы

Жаңа білім

5 минут













10 минут

































5 минут











10 минут



Мәтінмен жұмыс

Зерттеу сұрағы. Әрбір жұп Африка, Америка және Океания тізімінен бір өркениетті таңдап алып, «Еуропалық өркениет Африка, Америка, Австралия және Океанияныі дәстүрлі өркениеттерін өзгертті?». атты тақырыпта зерттеу жүргізеді.

  1. қытай өркениеттін зерттейді

  2. жапон өркениетін зерттейді

  3. латынамерикалық өркениетті зерттейді

  4. Африка халықтарының өркениеттерін зерттейді

  5. Океания және т.б. өркениеттерді зерттейді

Тапсырма соңында диаграмма қрастырады.

Өзгерістер дәрежесі 1 мен 5 шкаласы арасында көрсетілген.

ЕБҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды;

Диаграмма бойынша жұмыс. Диаграмма негізінде өркениеттердің трансформациялану дәрежесі анықталады.

ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі.

«Нысана» стратегиясы. Африка, Америка және Океания дәстүрлі өркениеттерінің трансформациялануының ұзақ, орта және қысқа мерзімді себептерін анықтаңыз

ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды

Пікірталас ұйымдастыру. Ең үлкен өзгерістер аймағын құру жөніндегі жұмысты талқылау


Пленарлық тапсырма: Трансформацияланудың 2-3 (ұзақ, орта, қысқа) себептерін анықтаңыз. Таңдауыңызға дәлелдеме келтіріңіз

ЕБҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды;

Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды





Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.

Дескрипторлар:

Африка, Америка және Океанияның дәстүрлі өркениеттерінің трансформациялануының

  • ұзақ мерзімді себептерін анықтайды

  • орта мерзімді себептерін анықтайды

  • қысқа мерзімді себептерін анықтайды



ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады






ҚБ «Алақан-жұлдыз»





ҚБ «Ең үздік жауап»







ҚБ «Өзін-өзі бағалау»





Ақпараттық мәтін


Үлестірмелі қағаздар







Суреттер




https://www.youtube.com/

watch?v=1wtHEqpAvlA


Тірек-сызбалар

Кесте


Карта




ҚБ парағы

Сабақтың соңы

5 минут



Кері байланыс

Табыс сатысы» әдісі: кәдімгі сатының суреті, сатының

1 - баспалдағы Мен.............. БІЛЕМІН

2 - баспалдағы Мен.................. ТҮСІНЕМІН*,

3 - баспалдағы Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект


Үй тапсырмасы

Африка, Америка, Австралия, Мұхиттық аралдардың дәстүрлі өркениеттерінің трансформациялануын анықтау.










«№.... орта мектебі» КММ_
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары-6

Бөлім:

1-бөлім. Өркениет: даму ерекшеліктері

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)


Күні:


Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Әлемдік діндер және өркениеттердің дамуы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

10.1.3.6 әлемдік діндердің даму кезеңдері мен ерекшеліктерін сипаттау;

10.1.3.7 әлемдік діндердің философиялық негіздерін түсіндіру;

10.1.3.8 әлемдік діндер ілімдерін дегі жалпы адамгершілік құндылықтарды анықтау;

10.1.3.9 қазіргі кездегі өркениет жағдайында әлемдік діндердің даму тенденцияларын анықтау;

10.1.3.10 қазіргі кездегі деструктивті діни ұйымдар мен ағымдардың қоғамға әсерін бағалау

*Тарихи ойлау дағдысы

*Тарихи концепт

Тарихи дерекөздерді түсіндіру

Дәлел

Сабақтың мақсаты

әлемдік діндердің ерекшеліктерін анықтау

Құндылықтар

Ұлттық мүдде: Қазақстанның оңтайлы имиджін қалыптастыруға үлес қосу;

Талап: Жеке және командамен жұмыс істей білу;

Ар-ұят: Адал еңбекті құрметтеу; Достарына,сыныптастарына,отбасы мүшелеріне қамқор болу,мейрімділік таныту;


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-тыру




Өткен білімді еске түсіру

7 минут










Жаңа тақырыпқа қадам

3 минут




Ұйымдастыру сәті. Оқушылармен амандасу. Алғашқы білімдерін еске түсіру

Тақырыпты және сабақ мақсатын таныстыру


Әлемдік діндердің таралу картасын көрсету,діндердің пайда болу уақыты мен негізгі қағидалары туралы сұрақтар қою:

1.Біз қандай әлемдік діндерді білеміз?

2. Діндерді «жастарына» қарай орналастырыңыз, әр дін қай кезде пайда болғаны туралы есіңізге түсіріңіз

Буддизм;

Христианство;

Ислам.

3.Осы діндердің пайда болуы қандай тарихи тұлғалардың есімімен байланысты?

4.Өнерде діни образдарды қалай атайды?

5.Будданы суреттеген кезде қандай канондарды негізге алады?

6.Будданың денесінің қай жерлері ерекше роль атқарады?

7. Дева Мария – ол кім болған?

8.Христостың басындағы нимб нені білдіреді?

9. Неге исламда Мұхаммед пайғамбардың көркем образы жоқ?

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Тақырыптық суреттер

Сабақтың ортасы

Жаңа білім

5 минут













10 минут















5 минут








10 минут



Мәтінмен жұмыс

Оқушыларды атақты философтардың дінге дейтін көзқарасымен қысқаша таныстыру

Оқушыларға келесі дереккөздерін беру:

1. Христостың уағызы;

2. Мұхаммедтің қоштасу уағызы;

3. Будистердің сегізгерлік құтқару жолы

Осыдан кейін оқушылар әлемдік діндердің жалпы моральдық құндылықтарын табады (12 минут).

Қорытынды шығару үшін әр оқушыға ортақ зерттеудің нәтижесі туралы үш сөйлемнен жазып және басқа оқушылардың алдында оқып беруін ұсыну

ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды

Тапсырманы саралау. Альтернативті тапсырма ретінде жекелеген оқушыларға келесі тақырыпта қысқаша эссе жаздыруға болады:«Дін – қысқа, жүрекке арналған даналық».

Қандай аргументтер айтылған ой-пікірді қолдайтынын, қандай аргументтер қолдамайтынын анықтаңыз;

тұжырымдалған мәселеге өзіндік ой-пікіріңізді дәйектеңіз


Дінге қарсы

Дінге қарсы емес

1.

1.

2.

2.

3.

3.

4.

4.

ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды

Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды







Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды.







Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.

Дескриптор:

оқушылар өзара бағалау үшін жазбаша есептердің критерийлерін қалыптастырады.

- оқушылар өздерін анықтай алады.


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады






ҚБ «Алақан-жұлдыз»





ҚБ «Ең үздік жауап»







ҚБ «Өзін-өзі бағалау»




Ақпараттық мәтін

Будистердің сегізгерлік құтқару жолы

https://indiada.ru/r

eligia/buddizm-


Суреттер





Тірек-сызбалар

Кесте


Карта




ҚБ парағы

Сабақтың соңы

5 минут



Кері байланыс

1. Сабақта не ұнады?

2. Сабақ туралы не ұнаттыңыз?

3. Сіз не туралы көбірек білгіңіз келеді?

4. Сыныпта ең маңызды ақпарат қандай болды?

5. Сіз немен келіспейсіз?


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект


Үй тапсырмасы

«Әлемнің түрлі елдеріндегі халықтың діни көзқарастарының арақатынасы»



«№.... орта мектебі» КММ_
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары-7

Бөлім:

1-бөлім. Өркениет: даму ерекшеліктері

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)


Күні:


Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Өркениеттер әрекеттестігінің сауда- экономикалық, дипломатиялық және әскери-саяси аясы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

10.1.4.1 себеп-салдарлық байланысты анықтай отырып, әлемдік сауданың өркениет дамуындағы рөлін анықтау;

10.1.4.2 әлемдік экономиканың дамуындағы халықаралық ұйымдардың рөлін анықтау

10.1.4.3 өркениеттерді жақындас тыру факторы ретінде дипломатияның маңызын анықтау;

10.1.4.4 қазіргі өркениеттің дамуындағы дипломатияның рөлін анықтау.

10.1.4.5 ежелгі және орта ғасырлардағы жаулап алушылық жорықтардың себептерін түсіндіру;

10.1.4.6 отаршыл экспансия мен қазіргі замандағы жаһандық мәселелердің себеп-салдарлық байланысын анықтау;

10.1.4.7 қазіргі өркениеттің даму контекстінде әскери қақтығыстар дың ерекшеліктері мен салдарларын анықтау

*Тарихи ойлау дағдысы

*Тарихи концепт

Тарихи талдау мен түсіндіру

Себеп пен салдар.

Сабақтың мақсаты

Әртүрлі тарихи кезеңдердегі халықаралық сауданың маңызын анықтау

Құндылықтар

Ұлттық мүдде: Ұлттық мұраға ұқыпты қарау;

Талап: Білуге,жаңаны тануға құштар болу;

Ар-ұят:Сөзіне берік,ісіне адал болу;


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-тыру




Өткен білімді еске түсіру

7 минут










Жаңа тақырыпқа қадам

3 минут




БЫМ:оқушыларға төмендегі қанатты сөздерді көрсету

1. «Сауда әлі бірде-бір елді күйреткен жоқ». Бенджамин Франклин

2. «Сауда барлық адамзатты бір мүдде мен қажетілікке бағытталған тұтас ағайындыққа ұйымдастырады ». Джеймс Абрахам Гарфилд

3. «Сауда - бұл әлем елдері арасындағы серкітестікті нығайтатын немесе әлем елдері арасындағы қақтығыстарды туындататын құрал». А. Смит.

Оларды осы сөздердің төңірегінде өз ойларын ортаға салып, айтылған сөздерге дәлел бола алатындай мысалдар келтіруін сұраңыз.

ЕҚБ маңызды кездесетін термин сөздерді атайды не жазып көрсетеді

  1. Сабақ тақырыбымен танысу, дәптер бетіне түсіру.

Мұғалім сабақтың тақырыбын жазуға және зерттеу сұрағына жауап беру үшін орындалуы керек әрекеттер туралы ойлануға кеңес береді.

  1. Мақсатты белгілеу; зерттеу бағытын құру; оқу мақсаттары, бағалау критерийлері мен тақырыптың тарихи тұжырымдамасымен танысу.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.





Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу






Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Тақырыптық суреттер

Сабақтың ортасы

Жаңа білім

5 минут













10 минут

































5 минут






















10 минут



Оқушылардың білім белсенді ету мақсатында әңгіме жүргізіңіз:

- Айырбас қашан пайда болды?

- Халықаралық сауда деген не?

- Адамдар өміріндегі сауданың орны қандай?

- Ортағасырлар мен жаңа замандағы өзіңізге белгілі сауда бағыттарын атаңыз.

Оқушыларғы әлемнің кескін картасын таратып, сауда бағыттарын түсіруді (сызуды) сұраңыз.

ЕБҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады;

1. Ұлы жібек жолы

2. «Алтын үшбұрыш»

3. «Колумб жолы» («Колумб дорогу»)

Осы халықаралық сауда жолдарының адамзат үшін маңызы мен рөлі туралы қысқаша аннотация жазуларын сұраңыз.

Топта талқылау және өз ойларын ортаға салу; екі жұлдыз бір тілек тәсілімен баға беру.

Сынып оқушыларымен кішігірім-дебат ұйымдастырыңыз «Халықаралық сауда қоғамға көп пайда/зиян әкелді»

Әр спикерді 1 минуттан арттық сөйлемеуін талап етіңіз.

Талқылау: Неліктен мемлекеттер саудамен айналысады? Едер арасындағы сауда-саттық негізі қандай?

Мұғалімнің түсіндермесі: Жалпы алғанда, халықаралық сауда специализацияны дамытады, ресурстардың өнімділігін арттырады және жалпы өндірісті ұлғайтады. Егеменді мемлекеттер, жеке тұлғалар мен компаниялар салыстырмалы нәтиже бере алатын өнімдерді шығарып, оны өндірісі тиімсіз тауарға айыр бастау арқылы пайда көре алады.

Қалған оқушылар берілген мәтін бойынша, Қазақстан үшінДСҰ-ның оң және теріс жақтарын кестеге толтырады.

«+»


«-»




ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды

Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды

Дескрипторлар:

  • Кескін картада Ұлы Жібек Жолының бағыттарын анықтайды;

  • ҰЖЖ-ның сауда ерекшеліктерін сипаттайды;

  • ҰЖЖ-ның адамзат үшін маңызын анықтайды;

  • Кескін картада “Қара үшбұрыш” бағытын анықтайды;

  • Қара үшбұрыш” саудасының ерекшеліктерін көсетеді;

  • Адамзат үшін маңыздылығын сипаттады;

  • Кескін картада “Колумб жолының” бағытын анықтайды;

  • Колумб жолы” саудасының ерекшеліктерін көсетеді;

  • Адамзат үшін маңыздылығын сипаттады;

Дескрипторы:

  • Әлемдік сауда артықшылықтарына 3 дәлел келтіреді;

  • Әлемдік сауда кемшіліктеріне 3 дәлел келтіреді;

  • Контраргументтер келтіреді.


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады












ҚБ «Алақан-жұлдыз»











ҚБ «Ең үздік жауап»









ҚБ «Өзін-өзі бағалау»





Ақпараттық мәтін

Ұлы Жібек жолы

https://www.youtube.com/

watch?v=Ae7QAZ5pdEo

Үлестірмелі қағаздар













Суреттер





Тірек-сызбалар





Кесте







Карта




ҚБ парағы

Сабақтың соңы

5 минут

Кері байланыс

Не білдім?

Не көрдім?

Не түсіндім?

Нені жетілдіруім керек?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект

Үй тапсырмасы

«Қазақстан не себепті ДСҰ қосылды?» тақырыбында оқушыларға қысқаша есеп жазуды ұсыныңыз

Мұғалім төменде берілген халықаралық экономикалық ұйымдарды қолданып, ұсына алады

ӘСҰ (ВТО)

ОПЕК

ШЫҰ (ШОС)

ХВҚ (МВФ)

ЕАЭО (ЕАЭС)

ЕврАзЭС (ЕврАзЭО)











































«№.... орта мектебі» КММ_
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары-8

Бөлім:

1-бөлім. Өркениет: даму ерекшеліктері

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)


Күні:


Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Мәдениеттер диалогі


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

10.1.4.8 әртүрлі өркениеттердің жетістіктерін зерттей отырып, мәдениеттердің өзара әрекеттестігі мен өзара ықпалын сипаттау;

10.1.4.9 жаһанданудың жағымды және жағымсыз жақтарын анықтай отырып, оның қоғамның рухани дамуына әсерін бағалау

*Тарихи ойлау дағдысы

*Тарихи концепт

Тарихи дерекөздерді түсіндіру

Дәлел

Сабақтың мақсаты

«Мәдениеттердің өзара әрекеттестігі мен өзара әрекеттесуін сипаттары және жаһанданудың оң және теріс аспектілер қандай болады?» сұрағын зерттеу үшін жағдай жасау.

Құндылықтар

Ұлттық мүдде: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту;

Талап: физикалық белсенді болу;

Ар-ұят: Отбасының,өз ортасының абыройын асыру;


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-тыру

Өткен білімді еске түсіру

7 минут

Жаңа тақырыпқа қадам

3 минут


Ойлау қызметін белсендіру және зейін қою үшін оқушыларға тапсырма – суретке қатысты бірнеше ассоциация жазу. Окушылар сабақ тақырыбының атауын оқиды. Сабақтың эпиграфың талқылау.

Талқылау – оқытудың мақсаттары және оған қол жеткізудің критерийлері қандай болуы мүмкін. Оқушылармен бірге сабақтың мақсатын және оған қол жеткізу критерийлерін айқындау.


Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Тақырыптық суреттер

Сабақтың ортасы

Жаңа білім

5 минут













10 минут

































5 минут
























10 минут



1-тапсырма.

Мәдени жетістіктер тізімін қарастырыңыз. Кестедегі тізім деректерін санат бойынша үлестіріп, олардың сандарын тиісті бағанда жазыңыз.

GREАT кестесі бойынша әртүрлі өркениеттер мәдениетінің жетістіктерін тиісті бағандарға бөледі, талқылайды.

G (Groundbreaking) - елеулі/ бетбұрысты


R (Remembered) - есте қаларлық


E (Events) - маңызды оқиға


А (Affected) - болашаққа әсері


T (Terrifying) кездескен қиындықтар


.

ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.

2-тапсырма.

Мәдениеттің жетістіктерін елдерден тұратын дөңгелек диаграммада таратыңыз. Оқушылардын жорамалдарын мұқият тыңдаймын, кейбір жағдайларда олардың ойларының бағытын көтермелеуге немесе түзетуге тырысамын.

ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды

3 тапсырма.

«Зерттеудің негізінде қандай тұжырым жасауға болатынын жазыңыз, кем дегенде 2 мысал келтіріңіз».

Ақпаратты кестеге жинақтау.

Алынған дерек






ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі.

4 тапсырма.

Мәтінді оқып, А-4 парағындағы SWOT талдау әдісімен талдау.

S-мықты жағы

W-әлсіз жағы

O-мүмкіндіктер

T-қауіп-қатер


ЕБҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады;

Талқылау.

  • Аяқталған кестелерді сағат тілімен ауыстыру.

  • Әрбір топтың жазбаларын 1 минутқа біліңіз

  • Топқа оралыңыз, талқылаңыз, толықтырулар жасаңыз немесе түзетіңіз (қажет болса).

Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды

Дескриптор

-мәдени табыстарды кестеде көрсетілген санаттар бойынша дұрыс таратады.




Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.



Дескрипторы

кем дегенде екі мысал келтіріп, мәдениеттердің өзара әрекеті мен өзара әрекеттесуі туралы қорытынды жасайды.




Дескриптор

кемінде 3 күшті жақтарын (S)

кем дегенде 3 әлсіз жақтарын (W)

кемінде 3 мүмкіндікті (О)

кемінде 3 қауіпті (T) сипаттайды

Қорытынды жасаңыз


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады






ҚБ «Алақан-жұлдыз»





ҚБ «Ең үздік жауап»







ҚБ «Өзін-өзі бағалау»





Ақпараттық мәтін


Үлестірмелі қағаздар







Суреттер





Тірек-сызбалар

Кесте


Карта




ҚБ парағы

Сабақтың соңы

5 минут



Кері байланыс

Мен оны қолданып көремін......

Қызықты болды.....

Мені таңғалдырды....

Қиын болғаны....

Сабақтан өмірге алғаным......

Мен мына тапсырманы орындадым.....

Менің қосарым.....

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект


Үй тапсырмасы

«Мәдениеттердің өзара әрекеттестігі»Эссе


Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!