Материалдар / 11 сынып ИНсулин, өсіргіш заттар ҚМЖ
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

11 сынып ИНсулин, өсіргіш заттар ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
Инсулин мысалында гормондардың нысана жасушаларға әсер ету механизмі (2сағ) Өсіргіш заттар. Өсіргіш заттар механизмі
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Қараша 2023
134
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
250 тг 188 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

11.2А Координация және реттелу

Педагогтің Т.А.Ә.



Күні:



Сынып: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Инсулин мысалында гормондардың нысана жасушаларға әсер ету механизмі (2сағ)


11.1.7.2 - гормондардың әсер ету механизмін түсіндіру


Сабақтың мақсаты

- «нысана –жасушалар» ұғымымен танысады

- гормондардың нысана-жасушаға әсер ету механизмін сипаттайды

- гормондардың нысана-жасушаға әсер ету механизмін талдайды

Бағалау критерийі

Инсулин гормонының нысана-жасушаға әсер ету механизмін сипаттап,талдай алады.


Бекітемін:

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5-минут











- Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.

Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру:

«Жылы лебіз» әдісі арқылы.

Оқушылар бір – біріне жақсы сөздер арқылы бүгінгі күнге сәттілік тілейді.



«Биологиядағы басқару жүйесі» термині бойынша топқа бөлемін

қағаз қиындыларындағы суреттер арқылы 2 топқа бөлінеді

1-топ Инсулинр 2-топ Эстрагон

3-топ Адреналин

Алдыңғы білім

«Барабан» әдісі арқылы өткен сыныптағы тақырыпқа қатысты сұрақтарды платформада жасақтап ұсынады

1.Гормон ұғымына анықтама беріңіз?

2.Инсулин мен глюкагон сипаттама беріңіз?

3.Стеройды гормондарды атаңыз?

4. Пептидке жататын гормондарды атаңыз?

5. Инсулин мен эстроген нысана жасушаларына қалай әсер ететінін болжаңыз? 6. Қант диабеті туралы не білесің?

7. Ішкі секреция бездері, сыртқы секреция бездері туралы не білесіңдер?

8. Аралас секреция бездеріне қандай гормондар жатады

Оқушылар мұғадімдерімен амандасып, бір біріне жылы лебіздерін білдіреді. Топқа бөліну кезінде топ атауларына мән береді

Оқушылар: ДНҚ моделін қолдана отырып белок синтезі мен генетикалық ақпарат арасындағы байланысты түсіндіреді.




Оқушылар өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында барабанды айналыдар отырып сұрақтарға жауап бередіБерілген сұарқтарға оқушы барабан айналыдра отырып жауап береді, сыныптастыра ойын толықтырады. Ұжымдық талқы жүзеге асады



шеңбер болып, «Сен білімдісің!» , «Сен көшбасшысың!» секілді жақсы сөздермен бір – бірінің көңілдерін көтереді, сабаққа деген қызығушылықтары





ҚБ: «Жарайсың!»

«Жақсы» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.




Дескриптор:

-сұрақтарға жауап береді
















https://wordwall.net/ru/resource/63683023

Сабақтың ортасы

15-минут


















Жеке жұмыс

10мин


















Функционалдық сауаттылық тапсырмалары

25мин





































Жұптық жұмыс

15мин









10мин














10мин

«Ой қозғау» мақсатында суреттер көрсетіледі, соған қатысты оқушылар ойларын айтады.


  1. Ағзада жүретін көптеген үдерістер ненің әсерінен реттеледі?

  2. Инсулин гормоны ұйқыбездің қай бөлігінен синтезделеді?

  3. Инсулиннің негізгі қызметі қандай?

  4. В-жасушалар қай кезде іске қосылады?

«Кинометафора» әдісі

Оқушыларға сұрақтар ұсынылады. «Инсулин мысалында гормондардың нысана жасушаларға әсер ету механизмі » тақырыбына бейне жазба көрсетіледі, бейнежазбадан төменде берілген сұрақтарға жауап іздейді.

Бүгінгі сабақтың тақырыбы,мақсаты айтылады

Анаграмма тапсырмасын орындатады. Термин сөздерді жазып алады


Теорияны бекіту тапсырмасы

Learningapps платформасы арқылы төмендегідей тапсырмаларды орындайды.

Сәйкестігін табу:

Гликогенолиз

Гликогеннің глюкозаға айналуы

Полидипсия

Организмнің суды көп мөлшерде талап етуі

Инсулин бөлінеді

Лангерганс аралшығының В жасушаларынан

Гликогенез

Глюкозаның гликогенге айналуы

Инсулин горомоны жасушалар глюкозаны қабылдау үшін немен байланысады?

Жасуша мембранасындағы рецептормен


Инсулин гормоны Инсулинніңжеткіліксізбөлінуінденемесежеткіліксізсинтезіндедиабетауру ыдамиды.Клиникалықтүрдеанықталатынсимптомдарыменқатар,қантдиабетінде заталмасупроцестерініңкөптегенбұзылуларыбайқалады.Инсулин жетіспеушілігі гипергликемиямен, гликозуриямен, май қышқылдары синтезінің тежелуімен, сонымен қатар май қышқылдары тотығуының белсендірілуімен және кетонды денелердің түзілуімен сипатталатын қант диабетке себеп болады. Науқасқаинсулинеккенненкейінбарлық аталған ауытқулар жойылады. Ұйқы бездің эндокриндік қызметі инсулин, глюкагон гормондарын бөледі.



Топтық жұмыс.

1889 жылы неміс физиологы Оскар Минковский ас қорытудағы ұйқы безінің маңыздылығы өте жоғары екенін көрсету үшін тәжірибе жасап, сау иттен безді алып тастады. Тәжірибе басталғаннан бірнеше күн өткен соң, зертханалық жануарларды бақылап жүрген Минковскидің көмекшісі тәжірибелік иттің зәріне шыбындардың көптеп келгенін байқады. Зәрді тексергеннен кейін ол иттің зәрімен қант бөлетінін анықтады. Бұл ұйқы безі мен қант диабетінің жұмысын байланыстыруға мүмкіндік берген алғашқы бақылау болды.

Қант диабетін диагностикалау үшін дәрігер гормондардың зертханалық зерттеулерін, қан мен зәрдің биохимиялық сынақтарын тағайындауы керек. Сонымен, қант диабетін диагностикалау үшін глюкозаға, гликозилденген гемоглобинге және фруктозаминге қан тапсыру керек.

1- топ тапсырмасы

А) Ғылыми деректерді қолданып, қант диабетімен ауыратын адамның және сау адамның қан сараптамаларында қандай ерекшелік бар екенін салыстырып, кестені толтырып, қорытынды жасаңыз.

сараптамалар

Сау адам

Қант диабеті ауруына шалдыққан адам

глюкоза



глюкогемоглобин



фруктозамин



Б) Эритроцит және гепатоцит мембранасындағы рецептор нәруыздарының мөлшерін салыстырыңыз. Ол неге байланысты?

В) Қант диабеті ауруы не себепті пайда болады?





Есептеңіз.

Адам және жануарлар қанында 0,1% дейін  глюкоза болады  Глюкоза спирттік ашығанда, көлемі 112л (қ.ж)  көмірқышқыл газы (СО2)   түзілді.   Ашыған глюкозаның массасын есептеңдер.

Түсіндіріңіз:

1.Неліктен глюкоза ағзаға түскенде мембранадағы калий каналдары жабылып, кальций каналдары ашылады?

2.Неге инсулин гормоны глюкозаның гликогенге айналуы кезінде активатор болады?



Тапсырма « Бес сұрақ » әдісінде ақпарат жинақтауға арналған әдіс «қалай» немесе «неге» деген сұрау есімдіктері қолданылып сұрақтар қояды. 1. Қант диабеті ауруының қандай түрлері бар? 2.Инсулиннің нысана –жасушаларға әсері қандай? 3.Гормондардың бұзылуы қандай ауруларға әкеліп соғады? 4.Ұйқы безі гормонының қызметі қандай? 5. Қазіргі таңда қанша адам қант диабеті аурына шалдыққан себептері?



Бекіту тапсырмасын гугл дисктен тест тапсырмаларын ұсынады


Оқушылар берілген суреттегі тағамдардың адам ағзасына әсерін, исулин гармонын сипаттайды

Берілген сұрақтарға болжамды жауап береді

Анаграмма тапсырмасын орындап тақырыптың термин сөздерін анықтайды



Оқушылар берілген тапсырмаын орындайды


Гормон, рецептор, мембрана, нысана-жасушалары, инсулин, эстрагон








Оқушылар берілген тапсырманы кестені қолдана отырып орындайды














Оқушылар мәтінді қолдана отырып тест тапсырмасын орындап шығады











Ғылыми деректерге негізделген деректермен жұмыс жасайды.






Оқушылар интернет көздерінен қосымша ақпарат іздеп, кестені толтырады,қант диабеті ауруының не себепті пайда болатынын зерттейді.










2-топ тапсырма

А)«Инсулиннің мембрана рецепторымен байланысу сызбасы » моделін құрастыру

Тапсырма : Берілген суреттерді,құралдарды пайдалана отырып , инсулиннің мембрана рецепторымен байланысу сызбасы


Shape3 Shape2



3-топ тапсырмалары

«Қант диабетіне шалдықпас үшін қандай шараларды қолдану қажет?» тақырыбына таныстырылым дайындау.


Қалыптастырушы бағалау: «Келіспеймін келіспеймін»






Математикалық есептеулер жүргізеді.Инсулиннің активатор болу себебін,кальций каналдарының неліктен ашылатынын түсіндіреді







Дәптермен А4 парақтары мен жұмыс жасайды.

Қант диабеті аурының көбеюін анықтайды Гормондар бұзылуының ағзаға кері әсерін анықтайды Ұйқы безі гормонның қызметін айтады

Тапсырма дескрипторы:


ҚБ: Белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» «Керемет!» мадақтау сөздерімен ынталандыру






Тапсырма дескрипторы:

-анаграмма тапсырмасынан термин сөздерді табады











Дескриптр:

-сійкестігін табады

Ірбңр жауап -1балл






























Дескриптор:

-қан құрамын анықтайды 1ұпай

-рецептор нәруыздардың мөлшерін салыстырады

1ұпай

-қант диабетінің не себептен пайда болатын түсіндіреді 1ұпай




Дескриптор:

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!