|
Білім беру ұйымының атауы: |
|
||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Координация және реттелу |
||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Күн: |
23.11 |
||||||||||||||||||||
|
Cынып: |
Қатыcушылар cаны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өсіргіш заттар. |
||||||||||||||||||||
|
Oқу бағдарламасына cәйкес оқу мақсаттары |
11.1.7.3 - өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер ету механизмін зерттеу; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
- Қоректік заттардың өсімдіктерге әсерін түсіндіреді. - Өсімдік жасушасының өсуіне әсер ететін факторлардың механизмін талдайды |
||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Жағымды психологиялық ахуал /Әр оқушы «Мен қандаймын?» өзінің есімінің алғашқы әріпіне байланысты жақсы тілек айтады. Топқа бөлу Өткен білімді пысықтау:
|
Оқушылар амандасып, жағымды ахуал тудырады. Топқа бөлінеді. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ. “Мадақтау” әдісі Дескрипторлар - Оқушылар сұрақтарға жауап береді; – 1 балл
|
Үлестірмелі материал |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 4 мин |
«Ой қозғау» әдісі. Суретпен жұмыс
Неліктен кейбір өсімдіктердің өсу қарқыны әртүрлі? Өсімдіктердің өсуіне қалай ықпал ете аламыз? |
Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгендерін ұжымда талқылап айтады; Сұрақтарға жауап бере отырып, сабақтың тақырыбын ашады, мақсатын анықтайды. |
ҚБ. “Мадақтау” әдісі |
ДК экран |
|||||||||||||||||
|
12 мин |
1 – тапсырма. «Әткеншек» әдісі. Топтық жұмыс. 1 топ. Ауа мен жарықтың өсімдіктерге әсерін сипаттаңдар. 2 топ. Су мен жылудың тамырлардың өсуіне әсерін сипаттаңдар. |
Мәтінді оқып, топта талқылайды. Топтар арасында ақпарат алмасады. |
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі Дескрипторлар - Ауа мен жарықтың өсімдіктерге әсерін сипаттайды; – 1 балл - Су мен жылудың тамырлардың өсуіне әсеріне мысал келтіреді; – 1 балл; |
Оқулық 124 бет, |
|||||||||||||||||
|
6 мин |
2-тапсырма. «Кестемен жұмыс». Жұптық жұмыс. Қоректік заттардың пайдасы мен зиянын түсіңдіріндер.
|
Оқушылар кестені толтырады. |
ҚБ. “Мадақтау” әдісі Дескрипторлар - Қоректік заттардың пайдасын сипаттайды; – 1 балл - Қоректік заттардың зиянын сипаттайды; – 1 балл; - Қоректік заттардың өсімдіктерге әсерін түсіңдіреді; – 2 балл; |
|
|||||||||||||||||
|
7 мин |
3-тапсырма. ФС. Тапсырмасы. Транспирациялық коэффициент – белгілі салмақ мөлшеріндегі құрғақ зат түзілу үшін жұмсалатын ылғал мөлшері. Түрлі дақылдардың транспирациялық коэффициенттерімен оның өнімі де әртүрлі. Транспирациялық коэффициентті әрбір дақылдарды және сорттарды белгілі бір топырақ– климат жағдайында өсіргенде мұқият ескеру қажет. Түрлі дақылдардың өсуінің вегетациялық кезеңіне және қай аймақта өсірілетініне байланысты ылғал пайдалануы да әртүрлі болады. Топыраққа атмосферадан түсетін ылғалдың сіңуі және оның біршама мөлшерінің сақталуы, оның суөткізгіштігі мен сусыйымдылығына байланысты.Ал бұл қасиеттердің өзі топырақтың механикалық құрамына, құрылымына, органикалық және қарашірік заттар мөлшеріне тығыз байланысты болады. Топырақтың су режимін жақсарту, оның суөткізгіштігі мен сусыйымдылығын жақсартатын бірқатар шараларды жүзеге асыру – мол өнімнің кепілі.
Сұрақ: Өсімдік жасушасының өсуіне белгілі бір факторлар әсер етсе, қандай өзгеріс байқалады? |
Оқушылар мәтін мен кестеге сүйене отырып, сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ. “Мадақтау” әдісі Дескрипторлар - Өсімдік жасушасының өсуіне әсер ететін факторлардың механизмін талдайды; – 2 балл
|
|
|||||||||||||||||
|
3 мин |
4-тапсырма. «Сұрақ-жауап» әдісі.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ. “Мадақтау” әдісі Дескрипторлар - Оқушылар сұрақтарға жауап береді; – 1 балл
|
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
ҚБ. “Мадақтау” әдісі
|
|
|||||||||||||||||
Кретивті ойлау тапсырмасы.
Транспирациялық коэффициент – белгілі салмақ мөлшеріндегі құрғақ зат түзілу үшін жұмсалатын ылғал мөлшері. Түрлі дақылдардың транспирациялық коэффициенттерімен оның өнімі де әртүрлі. Транспирациялық коэффициентті әрбір дақылдарды және сорттарды белгілі бір топырақ– климат жағдайында өсіргенде мұқият ескеру қажет. Түрлі дақылдардың өсуінің вегетациялық кезеңіне және қай аймақта өсірілетініне байланысты ылғал пайдалануы да әртүрлі болады. Топыраққа атмосферадан түсетін ылғалдың сіңуі және оның біршама мөлшерінің сақталуы, оның суөткізгіштігі мен сусыйымдылығына байланысты.Ал бұл қасиеттердің өзі топырақтың механикалық құрамына, құрылымына, органикалық және қарашірік заттар мөлшеріне тығыз байланысты болады. Топырақтың су режимін жақсарту, оның суөткізгіштігі мен сусыйымдылығын жақсартатын бірқатар шараларды жүзеге асыру – мол өнімнің кепілі.
|
Дақылдар |
Транспирациялық коэффициент |
Транспирациялық өнімділігі |
|
Бидай |
518 |
1,93 |
|
Арпа |
529 |
2,79 |
|
Күріш |
710 |
1,41 |
|
Тары |
304 |
3,33 |
Сұрақ: Өсімдік жасушасының өсуіне әсер ететін факторлардың механизмін негіздеңдер.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
11 сынып ҚМЖ Өсіргіш заттар.
11 сынып ҚМЖ Өсіргіш заттар.
|
Білім беру ұйымының атауы: |
|
||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Координация және реттелу |
||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Күн: |
23.11 |
||||||||||||||||||||
|
Cынып: |
Қатыcушылар cаны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өсіргіш заттар. |
||||||||||||||||||||
|
Oқу бағдарламасына cәйкес оқу мақсаттары |
11.1.7.3 - өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер ету механизмін зерттеу; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
- Қоректік заттардың өсімдіктерге әсерін түсіндіреді. - Өсімдік жасушасының өсуіне әсер ететін факторлардың механизмін талдайды |
||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Жағымды психологиялық ахуал /Әр оқушы «Мен қандаймын?» өзінің есімінің алғашқы әріпіне байланысты жақсы тілек айтады. Топқа бөлу Өткен білімді пысықтау:
|
Оқушылар амандасып, жағымды ахуал тудырады. Топқа бөлінеді. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ. “Мадақтау” әдісі Дескрипторлар - Оқушылар сұрақтарға жауап береді; – 1 балл
|
Үлестірмелі материал |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 4 мин |
«Ой қозғау» әдісі. Суретпен жұмыс
Неліктен кейбір өсімдіктердің өсу қарқыны әртүрлі? Өсімдіктердің өсуіне қалай ықпал ете аламыз? |
Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгендерін ұжымда талқылап айтады; Сұрақтарға жауап бере отырып, сабақтың тақырыбын ашады, мақсатын анықтайды. |
ҚБ. “Мадақтау” әдісі |
ДК экран |
|||||||||||||||||
|
12 мин |
1 – тапсырма. «Әткеншек» әдісі. Топтық жұмыс. 1 топ. Ауа мен жарықтың өсімдіктерге әсерін сипаттаңдар. 2 топ. Су мен жылудың тамырлардың өсуіне әсерін сипаттаңдар. |
Мәтінді оқып, топта талқылайды. Топтар арасында ақпарат алмасады. |
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі Дескрипторлар - Ауа мен жарықтың өсімдіктерге әсерін сипаттайды; – 1 балл - Су мен жылудың тамырлардың өсуіне әсеріне мысал келтіреді; – 1 балл; |
Оқулық 124 бет, |
|||||||||||||||||
|
6 мин |
2-тапсырма. «Кестемен жұмыс». Жұптық жұмыс. Қоректік заттардың пайдасы мен зиянын түсіңдіріндер.
|
Оқушылар кестені толтырады. |
ҚБ. “Мадақтау” әдісі Дескрипторлар - Қоректік заттардың пайдасын сипаттайды; – 1 балл - Қоректік заттардың зиянын сипаттайды; – 1 балл; - Қоректік заттардың өсімдіктерге әсерін түсіңдіреді; – 2 балл; |
|
|||||||||||||||||
|
7 мин |
3-тапсырма. ФС. Тапсырмасы. Транспирациялық коэффициент – белгілі салмақ мөлшеріндегі құрғақ зат түзілу үшін жұмсалатын ылғал мөлшері. Түрлі дақылдардың транспирациялық коэффициенттерімен оның өнімі де әртүрлі. Транспирациялық коэффициентті әрбір дақылдарды және сорттарды белгілі бір топырақ– климат жағдайында өсіргенде мұқият ескеру қажет. Түрлі дақылдардың өсуінің вегетациялық кезеңіне және қай аймақта өсірілетініне байланысты ылғал пайдалануы да әртүрлі болады. Топыраққа атмосферадан түсетін ылғалдың сіңуі және оның біршама мөлшерінің сақталуы, оның суөткізгіштігі мен сусыйымдылығына байланысты.Ал бұл қасиеттердің өзі топырақтың механикалық құрамына, құрылымына, органикалық және қарашірік заттар мөлшеріне тығыз байланысты болады. Топырақтың су режимін жақсарту, оның суөткізгіштігі мен сусыйымдылығын жақсартатын бірқатар шараларды жүзеге асыру – мол өнімнің кепілі.
Сұрақ: Өсімдік жасушасының өсуіне белгілі бір факторлар әсер етсе, қандай өзгеріс байқалады? |
Оқушылар мәтін мен кестеге сүйене отырып, сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ. “Мадақтау” әдісі Дескрипторлар - Өсімдік жасушасының өсуіне әсер ететін факторлардың механизмін талдайды; – 2 балл
|
|
|||||||||||||||||
|
3 мин |
4-тапсырма. «Сұрақ-жауап» әдісі.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ. “Мадақтау” әдісі Дескрипторлар - Оқушылар сұрақтарға жауап береді; – 1 балл
|
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
ҚБ. “Мадақтау” әдісі
|
|
|||||||||||||||||
Кретивті ойлау тапсырмасы.
Транспирациялық коэффициент – белгілі салмақ мөлшеріндегі құрғақ зат түзілу үшін жұмсалатын ылғал мөлшері. Түрлі дақылдардың транспирациялық коэффициенттерімен оның өнімі де әртүрлі. Транспирациялық коэффициентті әрбір дақылдарды және сорттарды белгілі бір топырақ– климат жағдайында өсіргенде мұқият ескеру қажет. Түрлі дақылдардың өсуінің вегетациялық кезеңіне және қай аймақта өсірілетініне байланысты ылғал пайдалануы да әртүрлі болады. Топыраққа атмосферадан түсетін ылғалдың сіңуі және оның біршама мөлшерінің сақталуы, оның суөткізгіштігі мен сусыйымдылығына байланысты.Ал бұл қасиеттердің өзі топырақтың механикалық құрамына, құрылымына, органикалық және қарашірік заттар мөлшеріне тығыз байланысты болады. Топырақтың су режимін жақсарту, оның суөткізгіштігі мен сусыйымдылығын жақсартатын бірқатар шараларды жүзеге асыру – мол өнімнің кепілі.
|
Дақылдар |
Транспирациялық коэффициент |
Транспирациялық өнімділігі |
|
Бидай |
518 |
1,93 |
|
Арпа |
529 |
2,79 |
|
Күріш |
710 |
1,41 |
|
Тары |
304 |
3,33 |
Сұрақ: Өсімдік жасушасының өсуіне әсер ететін факторлардың механизмін негіздеңдер.
шағым қалдыра аласыз















