Материалдар / 1300-1500 жылдар аралығында Еуропадағы өнер қалай және неліктен өзгерді? 6 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

1300-1500 жылдар аралығында Еуропадағы өнер қалай және неліктен өзгерді? 6 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
тарих пәні мұғалімдеріне
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Қараша 2018
1009
12 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 4А бөлімі-Қайта өрлеу дәуірі

Мектеп: 54 орта мектеп, Тараз қаласы

Мұғалімнің аты-жөні: Даутова Назгуль Абдуллаевна

Күні: 02.03.18ж

Сынып: 6 Қатысқандар:24 Қатыспағандар:о

Сабақтың тақырыбы:

1300-1500 жылдар аралығында Еуропадағы өнер

қалай және неліктен өзгерді?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.3.2 гуманистік идеялардың орта ғасырлық мәдениеттің дамуына ықпалын

анықтау.

Сабақтың мақсаты

Барлығы: қайта өрлеу мәдениетінің негізін салушыларды біледі, еңбектерін

атай алады (білу, түсіну)

Басым көпшілігі: қайта өрлеу мәдениетінің негізін салушылардың өнер

туындыларын талқылайды. (талдау)

Кейбірі: өнер туындыларының құндылықтарын анықтайды және бағалайды (жинақтау, бағалау)

Бағалау критерийі


Қайта өрлеу дәуірінің мәдениетінің ерекшелігін көрсетеді.

Тілдік мақсаттар

Тыңдалым: қайта өрлеу дәуірі туралы бейнеролик көреді және сабақ барысында оқушылардың пікірін тыңдайды.

Оқылым : тарихи деректермен мәтінмен жұмыс істейді.

Жазылым: топтық тапсырмалар орындау барысында жазбаша жұмыстар жасайды.

Айтылым: мұғалімнің сұрақтарына жауап беруі барысында топтарда талдайды.

Құндылықтарға баулу

-жауапкершілік;

- өзге елдің мәдениетіне;

көзқарастарына құрметпен қарау;

-қарым- қатынас жасау қабілеті.

Пәнаралық байланыс

география

Алдыңғы білім

6.3.2.7 – «отаршылдық саясат» ұғымын түсіндіру ( Испания және Португалияның жаулап алуының мысалында ) «Желпуіш әдісі» арқылы білім алушылардың

мәдениет туралы түсінігі қалыптасады

Қалыптастырушы бағалау «Бармақ» әдісі

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

(5мин )


Ұйымдастыру кезеңі

оқушылармен сәлемдесу, кезекші мәліметі

Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру

Тренинг «Жауын»


Сабақтың мақсаты:

6.2.3.2 гуманистік идеялардың орта ғасырлық мәдениеттің дамуына ықпалын анықтау

Бағалау критерийі:

Қайта өрлеу дәуірінің мәдениетінің ерекшелігін көрсетеді

Топқа бөлу: «Алтын қобдиша» ғалымдардың суреттері бойынша

5 топқа бөлу




Т.Мор Т.Кампанелла Рембрант Веласкес Альбрехт



Слайд




Сабақтың ортасы

(25 мин )

1. «Қайта өрлеу» видео корсету

кері байланыс: пікір алмасу

2. Мәтінмен жұмыс( 3мин )

Қалыптастырушы бағалау . «Сұрақты қағып ал»

3. Топтық «Болжам ағашы » (5 мин)


Дескриптор:

-Нақты жазушыны,өмір сүрген жылын және шығармасын атайды

-Түйінді идеясын анықтайды

-Құндылығын табады

Кері байланыс: көршінің бағалауы


https://www.youtube.com/watch?v=

N4GyVVcvWSM

пікір алмасу


Сабақтың соңы

(10 мин )

Картамен жұмыс

Әр топқа дүниежүзі картасы

беріледі



Дескриптор:

-Гуманист ғалымдардың атын жазып оның шыққан жерін картадан тауып сол жерге жабыстырып түсінік беру.

кері байланыс: ауа - райының құбылыстары арқылы өзара бағалау.



Сәйкестендіру


Сәйкестендіру

Томас Мор


Инфанта Маргарита

Томмазо Кампанелла


Төрт салт атты

Рембрант Харменс


Утопия

аралы

Веласкес Диего


Күн қаласы

Дюрер

Альбрехт


Адасқан ұлдың қайта оралуы


Кері байланыс: Білім шыңы

Білім шыңы:

1 маңызды ақпарат;

2 негізгі оқиға;

3 мәселені айтады.


дүниежүзі картасы





Сәйкестендіру

Томас Мор


Инфанта Маргарита

Томмазо Кампанелла


Төрт салт атты

Рембрант Харменс


Утопия

аралы

Веласкес Диего


Күн қаласы

Дюрер

Альбрехт


Адасқан ұлдың қайта оралуы






Білім шыңы:

Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда

қабілетті білім алушыға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау- сіз білім алушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз


Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Барлығы: білім алушылар видеоны көріп және мәтінді оқу арқылы қайта өрлеу мәдениетінің негізін салушыларды білді, еңбектерін атады.

Басым көпшілігі: білім алушылар картамен жұмыс, сәйкестендіру әдісі арқылы қайта өрлеу мәдениетінің негізін салушылардың өнер туындыларын талқылады.

Кейбірі: «Болжам ағашы » әдісі арқылы

өнер туындыларының құндылықтарын анықтады және бағалады.

Пікір алмасу әр топ тақырыпқа байла -нысты 5 сұрақ дайындап стикердің бірінші жағына сұрағын, ал жауабын екінші жағына жазып, келесі топпен стикерлерін ауыстырады. Әр топ көшбасшысы белгі бергенде барлығы

өз жауаптарын ашып, қаншалықты

дұрыс екенін талқылап, дұрыс жауаппен салыстырады.

Сұрақты қағып ал доп лақтырып сұрақ қойылады.

Топтар өзара дескриптор арқылы ауа – райы құбылыстары арқылы бағалайды.

Көршінің бағалауы қошемет арқылы жүргізіледі.

Білім шыңы:

1 маңызды ақпарат;

2 негізгі оқиға;

3 мәселені айтады.

Сыныпта техника қауіпсіздігін сақтау.

АКТ –ны дұрыс пайдалану .

Интертақтаны ережеге сай қолдану;

Тазалықты сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма ?

Барлық білім алушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

Егер білім алушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыздар?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңызба?

Сабақ жоспарынан ауытқулар болдыма және неліктен?

Сабақ мақсатына сай барлық білім алушылар гуманист ойшылдардың орта ғасырлық мәдениет

тің дамуына қосқан үлесін, ерекшеліктерін сипаттады.

Әртүрлі әдістерді ала отырып, топ болып жұмыс істеу және болжам жасау қабілеттерін жетілдірді.


Кейбір білім алушылар өнер туындыларының құндылықтарын анықтады және бағалады

Жалпы бағалау

Сабақта жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1. Болжам ағашына ақпараттарды жазу

2.Картамен жұмыс жасау

Сабақтың бұдан жақсы өтуіне не ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1. регламентті дұрыс қою

2. бағалау әдістерін түрлендіру

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекеленген білім алушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?










Күні:10-11.09.18ж

11-сынып. Адам. Қоғам. Құқық

Сабақтың тақырыбы: Философия ой-сапа мектебі

Сабақтың мақсаты: философия мектептеріне өз үлестерін қосқан ғұламалар жайлы мағлұмат беру.

Сабақтың міндеттері:

  • Философиядағы «материя», қозғалыстың философиялық мәніқозғалыс және оның мәні, шексіз және мәңгілік дүние ұғымдары туралы түсінік беру.

  • Оқушылардың коммуникативтік қабілеттерін шыңдау.

  • Қоғамдық көзқарасы дұрыс қалыптасқан, көзі ашық, көкірегі ояу, ұлтжанды білімді азамат тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: сыныптық

Әдісі: әңгіме

Көрнекілік: кітап, нақыл сөздер

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқу құралын тексеріп түгелдеу

  • Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:

  1. «Табиғат», «Әлем», «Дүние» ұғымдары

  2. Дүниенің ғылыми және философиялық суреттемесі

  3. Философияның негізгі суреттемесі. Материализм және иеализм. Монизм және дуализм.

  4. Философия пәні және оның салалары

Жаңа сабақтың жоспары:

  1. Философиядағы «материя» ұғымы

  • Левкипп

  • Демокрит

  • Ленин

  1. Қозғалыстың философиялық мәніҚозғалыс және оның түрлері

  2. Шексіз және мәңгілік дүние

  • Кеңістік-материяның объектівтік, яғни адам сана-сезіміне тәуелсіз өмір сүру формасы


Кеңістіктің екі тұғырнамасы мен оның сипаттамалары

Тұғырнама

Сипаттамалар


Сабақты бекіту:

  • «Қозғалыс» ұғымының философиялық мәні неде?

  • Қозғалыстың түрлерін атай отырып, оны белгілі ұстанымдар бойынша топқа бөліңдер

  • А.Эйнштейннің салыстырмалық теориясының қағидаларына қалай қарайсыңдар, олар сендердің көкейлеріңе қона ма?

Бағалау: өзін-өзі




Сабақ: Адам. Қоғам. Құқық

Мектеп:54

Күні:10-11.09.18ж

Мұғалімнің аты-жөні: Даутова Н

Сынып: 10

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақтың

тақырыбы:


Дүниетанымның қоғамдық тарихы және жеке сипаты.

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Сабақ барысында оқушылардың дүниетаным ұғымы, дүниетаным құрылымы, дүниетанымның негізгі элементтері, дүниетанымның қоғамдық-тарихи және жеке сипаты, өмірлік-практикалық және теориялық дүниетаным. гуманитарлық көзқарастың ерекшелігі туралы ойлау, талдау, салыстырып, қорытынды жасау және қабілеттерін қалыптастыру

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар істей алады:

Тақырып аясында сөйлей алады, өз пікірін айта алады, ережені қолдана алады;

Оқушылардың көпшілігі істей алады: Тірек сөздер бойынша әңгімелей алады, ережені сөйлеу барысында қолдана алады;

Кейбір оқушылар істей алады: жоғары деңгейдегі тапсырмаларды орындай алады, жаңа сөздермен сөйлем құрастыра біледі, өз бетімен тірек сызба құрастыра біледі;


Тілдік мақсат

Оқушылар:

1. Түрлі ақпарат көздерінен мәлімет алады, тұжырым жасайды, пікір алмасады (оқылым, тыңдалым, айтылым дағдылары).

2. Деректердің мазмұнын түсінеді, тарихи интепретация жасай алады, мінездеме жазады (оқылым және жазылым дағдылары).

Негізгі сөздер мен тіркестер:

. дүниетаным, дүниетаным құрылымы, дүниетанымның негізгі элементтері,

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған сұрақтар:

дүниетаным ұғымы

дүниетаным құрылымы

дүниетанымның негізгі элементтері

дүниетанымның қоғамдық-тарихи және жеке сипаты

өмірлік-практикалық және теориялық дүниетаным

гуманитарлық көзқарастың ерекшелігі

Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар:

Біздің анықтағанымыз...

Қорытындысында...

Келесі себептер/факторлар әлеуметтік/

экономикалық/

саяси/мәдени болып табылады.

Келесі себептер/ факторлар қысқа

мерзімді/ орта мерзімді/ ұзақ мерзімді

болып келеді.

Берілген дерек қандай мағлұмат береді?

Берілген дерек бізге келесі мәлімет

Құндылықтарға баулу

Кең ауқымдағы дағдылармен бірлікте жеке қасиеттердің дамуы «ынтымақтастық», «еңбек пен шығармашылық», «ашықтық», «өмір бойы білім алу» сияқты білім берудің басты құндылықтарды оқушыларға дарыту

Алдыңғы оқу


Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз

  1. Үй тапсырмасын сұрау

  2. Жаңа тақырыпқа ену

  3. Топтық жұмыс, жобалар қорғау

  4. Жұптық жұмыс, тапсырмалар орындау

  5. Бағалау

  6. Рефлексия

Өз бетінше тапсырмалар құрастыру әдіснамасын игеруге көмектесу. Құрастырған тапсырмалармен топтар ауыстырып бірлесе жауап іздейді.

Ресурстар











Басы

1мин


5мин

Жағымды ахуалды қалыптастыру.


Сұрақтарға жауап беру:

Мақсаты: Сұрақтарға жауап беру арқылы оқу мақсатын анықтау


Адамның көзқарасы немен байланысты?

Көзқарастың өзгеруіне не ісер етеді?

Қоршаған ортаны танудың маңыздылығы?

Оқушылар дайындаған апсырмалар

Ортасы

5мин




20 мин






Топтарға стикерлер арқылы бөлу, топтар жұмыс істеу ережелерін құрастырады, топ жетекшілері тағайындалады



Топтық жұмыс: ДЖИГСО әдісі

әр топ алған тапсырмасы бойынша жоба жасайды және оны қорғайды. Барлық топтарға берілетін тапсырма:

І топ – дүниетаным ұғымы, дүниетаным құрылымы

ІІ топ – дүниетанымның негізгі элементтері

ІІІ топ – дүниетанымның қоғамдық-тарихи және жеке сипаты

ІҮ топ - өмірлік-практикалық және теориялық дүниетаным

Постер дайындау барысында тақырыбы бойынша 3 сұрақ дайындайды

Критерий:

«Толық, дұрыс жауап» - 3 ұпай

«жауабы толық емес, бірақ негізгі мәселе қозғалған» - 2 ұпай

«жауап жоқ» - 1 ұпай

стикерлер







Соңы


7 мин



3-мин








Үй тапсырмасы

Жұптық жұмыс: топтық жұмыста оқушылар дайындаған тапсырмалармен жұмыс.

Критерий:

«Толық, дұрыс жауап» - 3 ұпай

«жауабы толық емес, бірақ негізгі мәселе қозғалған» - 2 ұпай

«жауап жоқ» - 1 ұпай

Бағалау. Формативті және суммативті.

8-9 ұпай – «5»

6-7 ұпай – «4»

4-5 ұпай – «3»



Тақырып бойынша 3 сұрақтан құрылған тапсырма дайындау



Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс

.



Рефлексия

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

- Бүгін оқушылар не білді?

- Сыныптағы ахуал қандай болды?

- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?


1.оқушылардың сабақтың әр кезеңінде

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

2.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім

Үйге тапсырма: конспектіні оқу


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!