Материалдар / 13 (ІІІ)-топ металдары. Алюминий және оның қосылыстары. № 7 көрсетілім. «Алюминий мен оның құймалары» № 9 зертханалық тәжірибе. «Алюминийдің қышқыл және сілті ерітінділерімен әрекеттесуі»
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

13 (ІІІ)-топ металдары. Алюминий және оның қосылыстары. № 7 көрсетілім. «Алюминий мен оның құймалары» № 9 зертханалық тәжірибе. «Алюминийдің қышқыл және сілті ерітінділерімен әрекеттесуі»

Материал туралы қысқаша түсінік
-- Мына ыдыстар неден жасалған? -- Қандай металдан жасалған? Олай болса, біздің жаңа сабағымыз: Алюминий және оның қосылыстары. Тақтада бір элементтің атом құрылысы берілген, ойланып бұл қай элемент екенін табыңдар? + 13Э ) ) ) 2 8 3 Aлюминий элементі III топтың негізгі топшасында орналасқан элемент....
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Мамыр 2023
253
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
2500 тг 1875 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

9.2С I,II,III топ элементтері және олардың қосылыстары

Педагогтің аты-жөні:

Тумишева Алия Айтбаевна

Мектеп: М.Исламқұлов атындағы жалпы орта мектебі

Күні:

20.12.2022ж

Сыныбы: 9

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың

тақырыбы:

13 (ІІІ)-топ металдары. Алюминий және оның қосылыстары.

7 көрсетілім. «Алюминий мен оның құймалары»

9 зертханалық тәжірибе. «Алюминийдің қышқыл және сілті ерітінділерімен әрекеттесуі»

Оқу

бағдарламасына

сәйкес оқу

мақсаты

9.2.1.5-атом құрылысы негізінде алюминийдің қасиеттерін түсіндіру, оның маңызды қосылыстары мен құймаларынның қолдану аймағын атау

9.2.1.6-алюминий, оның оксиді мен гидроксидінің екідайлы қасиеттерін зерттеу


Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

  • Алюминий атом құрылысын біледі;

  • Алюминийдің қасиеттерін түсіндіреді.

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Алюминийдің маңызды қосылыстары мен құймаларының қолдану аймағын атайды.

Кейбір оқушылар үшін:

Алюминийдің оксиді мен гидроксидінің екідайлы қасиеттерін зерттейді.

Құндылықтарға баулу:

Бір-біріне деген құрметін дамыту,ынтымақтастықты арттыру, еңбек және шығармашылық қасиеттерін, өзіндік білім алу дағдаларын дамыту.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі:

Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.



Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру:

Топқа бөлу.Қиынды қағазда жазылған химиялық формулалар арқылы топқа бөлінеді

AShape2 Shape1

Al2S3

Аl+S

l2S3





Shape3

2Al+3S=Al2S3







1-топ реагент

2-топ өнім

3-топ реакция теңдеуі


Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру.

Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.

слайд


Қима қағаздар арқылы


«Үштік» әдісі

Үй – жұмысын тексеру.

«Үштік» әдіс үш оқушы тапсырмаға бірлесіп жауабын береді және толықтарады.

  • Кермек сулар дегеніміз?

  • Тұрақты кермек суды қалай тұщытады?

  • Уақытша кермек суды қандай əдіспен тұщытады?

Кері байланыс: бас бармақ


Слайд, қиынды қағаздар




Сабақтың ортасы


«Миға шабуыл» Топтық жұмыс.





























































Оқытушы өзінің сабағын түсіндіріп, жану процесін кез-келген уақытта тоқтатып, оқушылардан айтылып жатқан тақырыпты түсінгенін немесе түсінбегендерін сұрау. Бұл үшін ұстаз алдын-ала оқушыларға қолмен белгі көрсетулерді үйретеді.


«Тілсіз суреттер» (5-мин)

-- Мына ыдыстар неден жасалған?

-- Қандай металдан жасалған?

Олай болса, біздің жаңа сабағымыз:

Алюминий және оның қосылыстары.
Тақтада бір элементтің атом құрылысы берілген, ойланып бұл қай элемент екенін табыңдар?

+ 13Э ) ) )

2 8 3
Aлюминий элементі III топтың негізгі топшасында орналасқан элемент....

І топ.

Алюминийдің периодтық жүйедегі орнын анықтап,валенттілік электрондары бойынша валенттіліктері мен тотығу дәрежесін атаңдар.

Алюминий қандай бейметалдармен

әркеттеседі? Реакция теңдеуін жазыңдар.

ІІ топ

Мына өзгерістерді жүзеге асыруға болатын реакция теңдеулерін жазыңдар;тізбекте тұрған заттарды жіктеңдер, тотығу-тотықсыздану реакцияларын теңестіріп, гидролизге түсетін тұздардың гидролиздену реакциясының теңдеуін жазыңдар:

Al → Al2O3 → Al2(SO4)3 → Al(OH)3→ AlCl3

NaAlO2

ІІІ топ

Мына реакция теңдеулерін аяқтап,оларды теңестіріңдер.

Al2O3 + НCl →

Al2O3 + NaOH →

Сызбада көрсетілген алюминийдің оксиді мен гидроксидінің қасиеттерін түсіндіріңдер.




Дескриптор:

  • Алюминийдің периодтық жүйедегі орнын біледі, атом құрамын анықтайды;

  • Валенттілік электрондары бойынша валенттіліктері мен тотығу дәрежесін көрсетеді;

  • Алюминий қандай бейметалдармен

әркеттесетінің біледі;

  • Реакция теңдеуін жазады.



Дескриптор:

  • Өзгерістерді жүзеге асыруға болатын реакция теңдеулерін жазады.

Дескриптор:

  • Реакция теңдеулерін аяқтап,оларды теңестіреді.



Қалыптастырушы бағалау.

«Қолмен белгі беру» әдісі.

Мен түсініп отырмын және түсіндіре аламын. (қолдын бас бармағы жоғары бағытталады)

Мен әлі түсінбей отырмын

(қолдын бас бармағы жанына қарай жантаяды)

Мен түсінгеніме сенімді емеспін_

(қолды бұлғау)




«Эйлер шеңбері» әдісі. Жұптық жұмыс.

Тақырып бойынша негізгі идеяларды жинақтап, саралау.Эйлер шеңбері сызылып, кезекпен идеялар талқыланып, жазылады. Не? Қалай? Неге? Нәтиже? деген Мәселер бойынша идеялар сараланады


Талқылау сұрақтары

  • Алюминий мен оның құймаларының қасиеттерінің ұқсастығы мен айырмашылығын салыстырыңыз?

  • Құймаларының қасиеттері мен қолданылуларының арасындағы байланысты анықтаңыз?

  • Сіз қандай қорытынды жасайсыз?

Дескриптор:

  • Алюминий мен оның құймаларының қасиеттерінің ұқсастығы мен айырмашылығын салыстырады.

  • Құймаларының қасиеттері мен қолданылуларының арасындағы байланысты анықтайды.

  • Қорытынды жасайды.

Қалыптастырушы бағалау.

«Қолмен белгі беру» әдісі.


Реакция уақыты. Жеке жұмыс.



Қалыптастырушы бағалау.

«Қолмен белгі беру» әдісі.























Pisa халықаралық зерттеуінің жаратылыстану -ғылыми сауаттылық тапсырмала-ры


Сабақтың со

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!