Күні:
Сынып: 6
|
Мектеп: Б.Момышұлы атындағы 131 мектеп-лицейі
КММ
Мұғалімнің аты-жөні: Кожакулова Калима
Кулбаевна
Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Тарау:
|
6.1В Ғалам. Жер. Адам
|
Сабақтың тақырыбы:
|
§15. Сағаттық белдеулер және
жергілікті уақыт
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу
мақсаттары
|
6.2.5.5 сағаттық белдеулер картасын пайдаланып,
уақытты анықтау
|
Ойлау дағдыларының
деңгейі
|
Түсіну, қолдану, талдау
|
Сабақтың жалпы
мақсаты
|
Сағаттық белдеулер картасын
пайдаланып, уақытты анықтай алады
|
Бағалау критерийі
|
Барлық оқушылар орындай
алады:
Сағаттық белдеулер
картасын пайдаланып, уақытты анықтай
алады. Оқушылардың көпшілігі
орындай
алады:
Сағаттық белдеулер картасынан белдеулік уақытты
анықтайды.
Барлық
оқушылар: Сағаттық белдеулер картасын
пайдаланып, уақытты анықтау.
Кейбір оқушылар орындай
алдаы: Сағаттық белдеулер картасынан Жергілікті
жердің сағаттық белдеулерін анықтайды және уақытты
есептейді.
|
Тілдік мақсат
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен
терминдер:
Сағаттық белдеу, жергілікті уақыт, дата
ауыстыру
сызығы
|
Талқылауға арналған
сұрақтар:
Уақыт бірліктері не үшін қажет?
|
Құндылықтарға баулу
|
Өмір бойы білім алу.
Басқаларды
үйрете жүріп біз өзіміз үйренеміз.
Сенека
|
Пәнаралық байланыс
|
География, математика
|
Алдыңғы оқу:
|
Картада аудан мен арақашықтықты өлшеу. Градус
торы және координаталар
|
Сабақ барысы
|
Уақыт
|
Жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Қалыптастырушы бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы 10-15
минут
|
3 минут
|
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу
Психологиялық ахуал
қалыптастыру;
Топқа бөлу 5 (4)
|
|
Сандық жүйе бойынша
|
7
минут
|
Үй тапсырмасын
тексеру:
* Масштаб бойынша қашықтыққа
есептер шығару.
Дескриптор: Білім
алушы
-Масштаб бойынша карта
бетіндегі қашықтықты анықтайды.
-Масштаб бойынша жер бетіндегі
қашықтықты анықтайды.
* Географиялық координата
қалай анықталады?
Дескриптор: Білім
алушы
-географиялық ендігі анықталад;
-географиялық бойлығы
анықталады.
|
Жауап берген оқушыларды берген жауаптарына
лайық «жақсы», «тамаша», «жарайсың» деген сөздермен
мадақтау.
|
Оқулықпен
жұмыс.
|
2
минут
|
Миға шабуыл
1. 1 жылда неше тәулік бар?
2. 1 тәулікте неше сағат бар?
3. 1 сағатта қанша минут бар?
4. 1 минутта қанша секунд бар?
5. Ертеде адамдар уақытты қалай
анықтады?
|
Жауап берген оқушыларды берген жауаптарына
лайық «жақсы», «тамаша», «жарайсың» деген сөздермен
мадақтау.
|
Оқулықпен жұмыс.
|
Сабақ ортасы 20-25 минут
|
21
минут
|
Топтық жұмыс:
* Сағаттық белдеу, жергілікті
уақыт, дата ауыстыру сызығы ұғымдарына анықтама беріп, сағаттық
белдеу картасымен талдай алады.
Дескриптор: Білім
алушы
- сағаттық белдеу ұғымына
анықтама береді;
-
жергілікті уақыт ұғымына
анықтама береді;
- дата ауыстыру сызығы ұғымына
анықтама береді;
-
сағаттық белдеу
картасымен жұмыс жасайды.
* Сағаттық белдеу картасын пайдаланып есептер
шығара алады.
Дескриптор: Білім
алушы Сағаттық белдеу картасын
пайдаланып есептер шығарады.
|
Топта бірін-бірі бағалайды.
Оқушылар топта бірін-бірі
бағалайды.
|
Оқулықпен жұмыс
Қалыптастырушы бағалау бойынша тапсырмалар
жинағы
Жаратылыстану атласында берілген карталар
жинағы
|
Сабақтың соңы 3-4 минут
|
2 минут
|
Үй тапсырмасы: §15
оқу
|
Үй
тапсырмасын жазып алады.
|
3
минут
|
Рефлексия:
Табыс сатысы:
Қолдана аламын...
Білгім келеді...
Білемін...
|
Оқушылар кері байланыс береді.
|