Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні |
Информатика |
|
Бөлім: |
Python тілінде программалау (информатика – 6-сынып) |
|
Педагогтың аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
16.Тіл әліпбиі. Синтаксис. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.3.2.1 Python тіліндегі сызықтық алгоритм дерді жазу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
– python программалау тілінде амалдарды жазу ережелерін біледі; – python программалау тілінде программа жазуды үйренеді. |
|
Сабақтың кезеңі |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту (3 мин)
Үй тапсырмасын сұрау (5 мин)
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасып, сынып оқушыларын түгендеу. «Ақ тілек» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне жақсы тілектер білдіреді.
https://qazmath.net/сайты арқылы топқа бөлу
Үй тапсырмасын сұрау. «Үздік бағдарламашы» байқауы арқылы www.flippity.net бағдарламасында тест тапсырмасын орындау.
1.Python тілін қай жылы, кім ойлап тапқан? Россум 2. Алгоритм дегеніміз не? 3.Программа құрудың кіріктірілген ортасы дегеніміз не? 4.Программада жаңа терезе ашу қадамдарын ата. 5. Экранға нәтиже шығару үшін қолданылатын функция? 6.Сызықтық алгоритм дегеніміз не? |
Амандасады.
Жұпта бір-біріне тілектер айтады.
Топқа бөлінеді.
Тест тапсырмасын орындайды. Сертификат алады.
1.Ж:1991 жылы, Гвидо ван 2. Ж: берілген есепті шешуде нақты ережелер бойынша орындаушыға берілген реттелген нұсқаулар тізбегі 3.Ж: программалаушыға программалық жасақтаманы дамытуға жағдай жасайтын қосымша 4.Ж: File=New File 5. Ж:print 6.Ж: командаларды тізбектей орындау |
Бағалау парақшасы
|
Презентация (1 -2 слайд) https://www.flippity.net/cq.php?k=1PbXGEv6Mq2ZgUzmq7yQfXy9-DoRM1qPNvT5FYBpLbMk
|
|
Жаңа сабақ Мағынаны ашу (15 мин) |
Сурет арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу.
Тақырып: Тіл әліпбиі. Синтаксис. Сабақтың мақсатымен таныстыру. – python программалау тілінде амалдарды жазу ережелерін біледі; – python программалау тілінде программа жазуды үйренеді.
Жаңа сабақты түсіндіру. 86 бет.
Рython тілінің әліпбиі программаның
элементтерін құруда Программалау тілінің синтаксисі: Программадағы жолдардың соңына нүкте мен үтір қою міндетті емес; Бірнеше команданы бір жолда нүктелі үтір (;) арқылы жазуға болады; Қажет болған жағдайда олардың орнына 4 бос орын немесе шегініс (табуляция) қойылады. Айнымалылар атауы – әріппен басталатын цифрлар мен әріптер тізбегі. Яғни, айнымалылар деп программаның орындалуы барысында әртүрлі мәндерді қабылдау алатын шамларды айтамыз. Топтық жұмыс Берілген мысалдардан айнымалының жасалу жолын, айнымалының мәнін , атын анықтаңдар. Тапсырманы https://jamboard. Тақтасы арқылы орындау.
|
Оқушылар суреттен көргендерін айтады.
Сабақта меңгеретін мақсаттарды біледі.
Жаңа тақырыпты меңгереді. Мұғаліммен бірге компьютерде орындайды. Кез келген екі санның қосындысын есептеу программасын жазады.
a=int(input('a-nu engis')) b=int(input('b-nu engis')) print('kocundu', a+b)
Оқушылар оқулықты пайдалана отырып постер жасап, қорғайды.
Айнымалылар латын әріптерінен, төменгі сызу таңбасынан (_) және 0 мен 9 арасындағы цифрлардан құралады. Айнымалы – мәні мен типі бар шама. Программамен жұмыс барысында айнымалылардың мәні өзгеріп отырады. |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.
|
Презентация (4-16 слайд)
Оқулық 6-сынып Авторлары: Г.И.Салғараева, Г.А.Көпеева, Ә.Ә.Қаптағаева, А.Ғ.Юсупова
Оқулық 87 бет https://jamboard.google.com/d/1w2ZMn9UdxPsdVxZzfocQ3Xzv1z-45wu8slKeT-4ZIDM/edit?usp=sharing |
|
Практикум (5 мин) |
1.Екі санның көбейтіндісін есептейтін программа құрыңдар. (8 , 7) Ж: 56
2. Екі таңбалы немесе одан да көп таңбалы екі санның қосындысын есептейтін программа құрыңдар. (66, 99) Ж: 165 |
Жаңа тақырыпты практикада қолдану арқылы меңгереді a=int(input('a-nu engis')) b=int(input('b-nu engis')) print('kobeuty', a*b) нәтижесі: a-nu engis 8 b-nu engis 7 kobeutindi 56 |
Бағалау критерийлерін ұсыну
|
Оқулық 89 бет
Презентация (19-20 слайд) |
|
Сергіту сәті (1 мин) |
Көз жаттығуларын
орындау |
Көз жаттығуларын орындайды. |
|
|
|
Бекіту (5 мин) |
Сәйкестендіру тапсырмасы арқылы тақырыпты меңгергенін анықтау
|
Рython тілінің әліпбиін сәйкестендіреді.
|
|
https://wordwall.net/ru/resource/66084961 |
|
Қорытынды (2 мин) |
Сабақты қорытындылау, – Рython программалау тілінде амалдарды жазу ережелерін білдік; – Рython программалау тілінде программа жазуды үйренедік. |
Рython программалау тілінде амалдарды жазу ережелерін білді. Рython программалау тілінде программа жазды. |
|
|
|
Үйге тапсырма |
16.Тіл әліпбиі.Синтаксис тақырыбын оқу. Дәптерге
орындайық, |
Жазып алады. |
|
|
|
Кері байланыс (4 мин) |
Jamboard тақтасымен БББ әдісі арқылы оқушылардың бүгінгі сабақты қаншалықты меңгергенін анықтау. |
БББ әдісі арқылы Google Jamboard тақтасында бүгінгі сабаққа кері байланыс береді. |
Өзара бағалау |
Jam-файл без названия - Google Jamboard |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
16.Тіл әліпбиі. Синтаксис.
16.Тіл әліпбиі. Синтаксис.
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні |
Информатика |
|
Бөлім: |
Python тілінде программалау (информатика – 6-сынып) |
|
Педагогтың аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
16.Тіл әліпбиі. Синтаксис. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.3.2.1 Python тіліндегі сызықтық алгоритм дерді жазу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
– python программалау тілінде амалдарды жазу ережелерін біледі; – python программалау тілінде программа жазуды үйренеді. |
|
Сабақтың кезеңі |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту (3 мин)
Үй тапсырмасын сұрау (5 мин)
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасып, сынып оқушыларын түгендеу. «Ақ тілек» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне жақсы тілектер білдіреді.
https://qazmath.net/сайты арқылы топқа бөлу
Үй тапсырмасын сұрау. «Үздік бағдарламашы» байқауы арқылы www.flippity.net бағдарламасында тест тапсырмасын орындау.
1.Python тілін қай жылы, кім ойлап тапқан? Россум 2. Алгоритм дегеніміз не? 3.Программа құрудың кіріктірілген ортасы дегеніміз не? 4.Программада жаңа терезе ашу қадамдарын ата. 5. Экранға нәтиже шығару үшін қолданылатын функция? 6.Сызықтық алгоритм дегеніміз не? |
Амандасады.
Жұпта бір-біріне тілектер айтады.
Топқа бөлінеді.
Тест тапсырмасын орындайды. Сертификат алады.
1.Ж:1991 жылы, Гвидо ван 2. Ж: берілген есепті шешуде нақты ережелер бойынша орындаушыға берілген реттелген нұсқаулар тізбегі 3.Ж: программалаушыға программалық жасақтаманы дамытуға жағдай жасайтын қосымша 4.Ж: File=New File 5. Ж:print 6.Ж: командаларды тізбектей орындау |
Бағалау парақшасы
|
Презентация (1 -2 слайд) https://www.flippity.net/cq.php?k=1PbXGEv6Mq2ZgUzmq7yQfXy9-DoRM1qPNvT5FYBpLbMk
|
|
Жаңа сабақ Мағынаны ашу (15 мин) |
Сурет арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу.
Тақырып: Тіл әліпбиі. Синтаксис. Сабақтың мақсатымен таныстыру. – python программалау тілінде амалдарды жазу ережелерін біледі; – python программалау тілінде программа жазуды үйренеді.
Жаңа сабақты түсіндіру. 86 бет.
Рython тілінің әліпбиі программаның
элементтерін құруда Программалау тілінің синтаксисі: Программадағы жолдардың соңына нүкте мен үтір қою міндетті емес; Бірнеше команданы бір жолда нүктелі үтір (;) арқылы жазуға болады; Қажет болған жағдайда олардың орнына 4 бос орын немесе шегініс (табуляция) қойылады. Айнымалылар атауы – әріппен басталатын цифрлар мен әріптер тізбегі. Яғни, айнымалылар деп программаның орындалуы барысында әртүрлі мәндерді қабылдау алатын шамларды айтамыз. Топтық жұмыс Берілген мысалдардан айнымалының жасалу жолын, айнымалының мәнін , атын анықтаңдар. Тапсырманы https://jamboard. Тақтасы арқылы орындау.
|
Оқушылар суреттен көргендерін айтады.
Сабақта меңгеретін мақсаттарды біледі.
Жаңа тақырыпты меңгереді. Мұғаліммен бірге компьютерде орындайды. Кез келген екі санның қосындысын есептеу программасын жазады.
a=int(input('a-nu engis')) b=int(input('b-nu engis')) print('kocundu', a+b)
Оқушылар оқулықты пайдалана отырып постер жасап, қорғайды.
Айнымалылар латын әріптерінен, төменгі сызу таңбасынан (_) және 0 мен 9 арасындағы цифрлардан құралады. Айнымалы – мәні мен типі бар шама. Программамен жұмыс барысында айнымалылардың мәні өзгеріп отырады. |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.
|
Презентация (4-16 слайд)
Оқулық 6-сынып Авторлары: Г.И.Салғараева, Г.А.Көпеева, Ә.Ә.Қаптағаева, А.Ғ.Юсупова
Оқулық 87 бет https://jamboard.google.com/d/1w2ZMn9UdxPsdVxZzfocQ3Xzv1z-45wu8slKeT-4ZIDM/edit?usp=sharing |
|
Практикум (5 мин) |
1.Екі санның көбейтіндісін есептейтін программа құрыңдар. (8 , 7) Ж: 56
2. Екі таңбалы немесе одан да көп таңбалы екі санның қосындысын есептейтін программа құрыңдар. (66, 99) Ж: 165 |
Жаңа тақырыпты практикада қолдану арқылы меңгереді a=int(input('a-nu engis')) b=int(input('b-nu engis')) print('kobeuty', a*b) нәтижесі: a-nu engis 8 b-nu engis 7 kobeutindi 56 |
Бағалау критерийлерін ұсыну
|
Оқулық 89 бет
Презентация (19-20 слайд) |
|
Сергіту сәті (1 мин) |
Көз жаттығуларын
орындау |
Көз жаттығуларын орындайды. |
|
|
|
Бекіту (5 мин) |
Сәйкестендіру тапсырмасы арқылы тақырыпты меңгергенін анықтау
|
Рython тілінің әліпбиін сәйкестендіреді.
|
|
https://wordwall.net/ru/resource/66084961 |
|
Қорытынды (2 мин) |
Сабақты қорытындылау, – Рython программалау тілінде амалдарды жазу ережелерін білдік; – Рython программалау тілінде программа жазуды үйренедік. |
Рython программалау тілінде амалдарды жазу ережелерін білді. Рython программалау тілінде программа жазды. |
|
|
|
Үйге тапсырма |
16.Тіл әліпбиі.Синтаксис тақырыбын оқу. Дәптерге
орындайық, |
Жазып алады. |
|
|
|
Кері байланыс (4 мин) |
Jamboard тақтасымен БББ әдісі арқылы оқушылардың бүгінгі сабақты қаншалықты меңгергенін анықтау. |
БББ әдісі арқылы Google Jamboard тақтасында бүгінгі сабаққа кері байланыс береді. |
Өзара бағалау |
Jam-файл без названия - Google Jamboard |
шағым қалдыра аласыз


















