|
Білім беру ұйымының атауы |
№ 156 ЖББ мектеп |
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
7.2 Отарлау және ұлт-азаттық күрес |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Зайтова Рабиям Аюпжановна |
|||||
|
Күні: |
13.12.2021ж |
|||||
|
Сынып: 7 «Н» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі. Зерттеу сұрағы: Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлын қандай ортақ идея біріктірді? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.5 қазақ халықының отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау 7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
1836-38жж болған ұлт-азаттық көтеріліс барысындағы тұлғалардың тарихтағы орнын талдайды |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Қызығушылықты ояту.Өткен материалды еске түсіру. (Б) Оқушылар әңгіме, сұрақ-жауап пен өткен материалды еске түсіріледі. Оқушыларды осы сабақта басты зерттелетін мәселеге ойларын шоғырландырудан бұрын, өткен материалды еске түсіріп, пысықтап алуға назар аударылады. Оқушыларға үй тапсырмасында қосымша материал ретінде Бөкей хан, Жәңгір хан және Шығай хандар туралы ақпарат жинауға берілген. Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Үйге тапсырмасы бойынша: Тапсырма№1 Өздері таңдаған стикердің түсіне сәйкес қосымша материал тақырыбын талдайды. Ол тақырып бойынша мағлумат береді және талқылайды.
Оқушылар өздері таңдаған тақырып бойынша берілген әр бір ақпарат үшін 1 алма стикері топ түсіне сай беріліп, ол плакатта берілген «Жетістік ағашына» жабыстырылады. Ағашты жауаптар арқылы күтіп баптайды. Алма ағашының жемісті көп беруіне өз үлестерін қосады. Сабақ соңында алма саны бойынша сабақ бағаланады. Үйге тапсырмасы бойынша: Тапсырма№2 Wordwall программасы мен жасалған тест тапсырмаларымен жұмыс. Тест тапсырмалары интерактивты тақтада беріліп, оқушылар дұрыс жауабын айтады. Тақтадан белгі арқылы дұрыс бұрысы көрінеді. Әр дұрыс жауапқа стикер беріліп, алма ағашына жабыстырылады. Тест сұрақтары өткен сабақта өтілген 23-24 параграфтың 1-2 бөлімдері негізінде жасалған. Тақырыптары: 1.Бөкей Ордасы 2.Көтерілістің негізгі себептері 3.Көтерілістің басталуы Ой шақыру. Тақырыпқа шығу. Оқушылардың жауабы тыңдалып болғаннан кейін, бүгінгі өтетін тақырыптың алдыңғы тақырыптың жалғасы екендігі ескертіледі.. М Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты пысықталады. Бағалау критерийлері таныстырылады. Тарихи концепт (себеп пен салдар), зерттеу сұрағына назар аударылады. Слайд және видеоматериал арқылы бүгінгі тақырып бойынша ақпарат беріледі. Арасында сұрақтар қойылып оқушылар жауап береді. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мадақ тау |
Слайд Сүреттер Таратпа материалдар Слайд Wordwall программасы |
||
|
Жаңа білім |
Зерттеу мен талдау Оқушылар оқулық, жаңа сабақта алған білімдері негізінде зерттеу жұмыстарымен айналысады. Жаңа сабақ бойынша тапсырма №1 Топтарға тақырып беріледі. Сол тақырыпқа кластер түзеді. Кластер түзүш( төмендегі тақырыптар бойынша)
Көтерілістің баталуы, себептері мен мақсаттары, Исатай мен Махамбеттің көтерілістегі ролі, Тастөбе және Ақбулақ шайқастары,көтерілістің нәтижесі мен жеңілу себептерін анықтап, кластер түзеді, қорғайды. Хәритә билән иш: Тапсырма№2 Әр топқа тапсырмалар беріледі 1-топ Кичик жүз қазақлириниң йерини хәритидин көрсәт 2-топ 1771- жили Еділ қалмақлириниң көчүп кәткән йерини көрсәт 3-топ. Бөкей Ордиси қайсу йәрдә қурулди хәритидин көрсәт Жаңа сабақ бойынша тапсырма №3 Сабақты қортындылау, оқушыларды бағалау негізінде жаңа сабақ бойынша Classtime программасы мен жасалған тест жұмысын орындайды. Оқушылар бұл программаға сылка бойынша кіреді. Алған балы бірден интерактивты тақтада көрініп тұрады. Топ мүшелері бір-бірін бағалайды. Оқушылар сабақты бағалайды |
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескриптор: Көтерілістің баталуы, себептері мен мақсаттары, Исатай мен Махамбеттің көтерілістегі ролі, Тастөбе және Ақбулақ шайқастары,көтерілістің нәтижесі мен жеңілу себептерін анықтайды
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» Кері байланыс. Мұғалімнің кері байланыс беруі. «Жетістік ағашы» «Бағдаршам»әдісі «Бас бармақ» тәсілі
|
Слайд Видео материал Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінгі дейін). Бес томдық. ІІІ т. – Алматы: «Атамұра», 2010 ж. Қазақстан тарихы. 8 сынып. Хрестоматия. Classtime программасы Тест Слайд Слайд |
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлын қандай ортақ идея біріктірді? Үйге тапсырма 1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Жетістік ағашы»
|
Ақпараттық карточка |
||
|
Кері байланыс |
«Басбалдақ» әдісі арқылы кері байланыс жасайды. -Не түсініксіз? -Нені білгіңіз келеді? -Мақсатымызға жеттік пе? |
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Оқулық Слайд |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі.
1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі.
|
Білім беру ұйымының атауы |
№ 156 ЖББ мектеп |
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
7.2 Отарлау және ұлт-азаттық күрес |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Зайтова Рабиям Аюпжановна |
|||||
|
Күні: |
13.12.2021ж |
|||||
|
Сынып: 7 «Н» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі. Зерттеу сұрағы: Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлын қандай ортақ идея біріктірді? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.5 қазақ халықының отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау 7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
1836-38жж болған ұлт-азаттық көтеріліс барысындағы тұлғалардың тарихтағы орнын талдайды |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Қызығушылықты ояту.Өткен материалды еске түсіру. (Б) Оқушылар әңгіме, сұрақ-жауап пен өткен материалды еске түсіріледі. Оқушыларды осы сабақта басты зерттелетін мәселеге ойларын шоғырландырудан бұрын, өткен материалды еске түсіріп, пысықтап алуға назар аударылады. Оқушыларға үй тапсырмасында қосымша материал ретінде Бөкей хан, Жәңгір хан және Шығай хандар туралы ақпарат жинауға берілген. Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Үйге тапсырмасы бойынша: Тапсырма№1 Өздері таңдаған стикердің түсіне сәйкес қосымша материал тақырыбын талдайды. Ол тақырып бойынша мағлумат береді және талқылайды.
Оқушылар өздері таңдаған тақырып бойынша берілген әр бір ақпарат үшін 1 алма стикері топ түсіне сай беріліп, ол плакатта берілген «Жетістік ағашына» жабыстырылады. Ағашты жауаптар арқылы күтіп баптайды. Алма ағашының жемісті көп беруіне өз үлестерін қосады. Сабақ соңында алма саны бойынша сабақ бағаланады. Үйге тапсырмасы бойынша: Тапсырма№2 Wordwall программасы мен жасалған тест тапсырмаларымен жұмыс. Тест тапсырмалары интерактивты тақтада беріліп, оқушылар дұрыс жауабын айтады. Тақтадан белгі арқылы дұрыс бұрысы көрінеді. Әр дұрыс жауапқа стикер беріліп, алма ағашына жабыстырылады. Тест сұрақтары өткен сабақта өтілген 23-24 параграфтың 1-2 бөлімдері негізінде жасалған. Тақырыптары: 1.Бөкей Ордасы 2.Көтерілістің негізгі себептері 3.Көтерілістің басталуы Ой шақыру. Тақырыпқа шығу. Оқушылардың жауабы тыңдалып болғаннан кейін, бүгінгі өтетін тақырыптың алдыңғы тақырыптың жалғасы екендігі ескертіледі.. М Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты пысықталады. Бағалау критерийлері таныстырылады. Тарихи концепт (себеп пен салдар), зерттеу сұрағына назар аударылады. Слайд және видеоматериал арқылы бүгінгі тақырып бойынша ақпарат беріледі. Арасында сұрақтар қойылып оқушылар жауап береді. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мадақ тау |
Слайд Сүреттер Таратпа материалдар Слайд Wordwall программасы |
||
|
Жаңа білім |
Зерттеу мен талдау Оқушылар оқулық, жаңа сабақта алған білімдері негізінде зерттеу жұмыстарымен айналысады. Жаңа сабақ бойынша тапсырма №1 Топтарға тақырып беріледі. Сол тақырыпқа кластер түзеді. Кластер түзүш( төмендегі тақырыптар бойынша)
Көтерілістің баталуы, себептері мен мақсаттары, Исатай мен Махамбеттің көтерілістегі ролі, Тастөбе және Ақбулақ шайқастары,көтерілістің нәтижесі мен жеңілу себептерін анықтап, кластер түзеді, қорғайды. Хәритә билән иш: Тапсырма№2 Әр топқа тапсырмалар беріледі 1-топ Кичик жүз қазақлириниң йерини хәритидин көрсәт 2-топ 1771- жили Еділ қалмақлириниң көчүп кәткән йерини көрсәт 3-топ. Бөкей Ордиси қайсу йәрдә қурулди хәритидин көрсәт Жаңа сабақ бойынша тапсырма №3 Сабақты қортындылау, оқушыларды бағалау негізінде жаңа сабақ бойынша Classtime программасы мен жасалған тест жұмысын орындайды. Оқушылар бұл программаға сылка бойынша кіреді. Алған балы бірден интерактивты тақтада көрініп тұрады. Топ мүшелері бір-бірін бағалайды. Оқушылар сабақты бағалайды |
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескриптор: Көтерілістің баталуы, себептері мен мақсаттары, Исатай мен Махамбеттің көтерілістегі ролі, Тастөбе және Ақбулақ шайқастары,көтерілістің нәтижесі мен жеңілу себептерін анықтайды
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» Кері байланыс. Мұғалімнің кері байланыс беруі. «Жетістік ағашы» «Бағдаршам»әдісі «Бас бармақ» тәсілі
|
Слайд Видео материал Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінгі дейін). Бес томдық. ІІІ т. – Алматы: «Атамұра», 2010 ж. Қазақстан тарихы. 8 сынып. Хрестоматия. Classtime программасы Тест Слайд Слайд |
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлын қандай ортақ идея біріктірді? Үйге тапсырма 1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Жетістік ағашы»
|
Ақпараттық карточка |
||
|
Кері байланыс |
«Басбалдақ» әдісі арқылы кері байланыс жасайды. -Не түсініксіз? -Нені білгіңіз келеді? -Мақсатымызға жеттік пе? |
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Оқулық Слайд |
||
шағым қалдыра аласыз














