Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
§18. Иммунитет. Гуморальдық және жасушалық иммунитет.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
8 сынып №20
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Иммунитет. Гуморальдық және жасушалық иммунитет. Лейкоциттердің түрлі типтері және олардың қызметтері. Т – және В- лимфоциттердің әрекет етуі. §18. Иммунитет. Гуморальдық және жасушалық иммунитет.
(Сабақ тақырыбы)
Бөлім: |
«Заттардың тасымалдануы» |
Педагогтің аты-жөні: |
|
Күні: |
|
Сыныбы: 8 «а,б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Иммунитет. Гуморальдық және жасушалық иммунитет. Лейкоциттердің түрлі типтері және олардың қызметтері. Т – және В- лимфоциттердің әрекет етуі. §18. Иммунитет. Гуморальдық және жасушалық иммунитет. |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.3 - лейкоциттердің түрлі типтерінің қызметтерін сипаттау; 8.1.3.4- гуморальдық және жасушалық иммунитетті салыстыру; |
Сабақтың мақсаты: |
лейкоциттердің түрлі типтерінің қызметтерін сипаттайды және гуморальдық және жасушалық иммунитетті салыстырады; |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы Бұрынғы білімін еске түсіру |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. Бос орындарды дұрыс сөздермен толтырыңыз. 1.Қан сұйық бөліктен тұрады, оны __ деп атайды, және қан жасушаларынан. 2.Сүтқоректілерде қан жасушаларының негізгі түрлері эритроциттер, __ және тромбоциттер болып табылады. 3.Сүтқоректілердің эритроциттерінде __ жоқ, бұл оларға көбірек оттегі тасымалдауға мүмкіндік береді. 4.Құстар мен рептилиялардың эритроциттері __ пішінді және ядросы бар. 5.Лейкоциттер ағзаны инфекциялардан __ маңызды рөл атқарады. Кілт сөздер: сопақ, қорғауда, ядросы, лейкоциттер, плазма |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Бос орындарға тиісті кілт сөздерді жазады. Жауабы: Бос орындарды толтыру: 1.плазма 2.лейкоциттер 3.ядросы 4.сопақ 5.қорғауда |
Дескриптор: - Бос орындарға тиісті кілт сөздерді жазады -3 балл; |
Интерактивті панель, презентация Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж |
Оқушылардың назарын аудару |
«Кіру сұрағы» әдісі бойынша оқу мақсатына сай сұрақ қойылады. Ағзаны қандай жасушалар қорғайды? Олардың құрылысының ерекшелігі неде? Олардың амебаға қандай ұқсастығы бар? Лейкоциттік формула дегеніміз не? |
Кіру сұрағында қойылған сұрақтарға жауап береді, ой қозғау жүзеге асады. |
Дескриптор: -берілген сұраққа жауап береді -3 балл; |
Интерактивті панель, презентация |
2.Сабақтың мақсатын таныстыру |
8.1.3.3 - лейкоциттердің түрлі типтерінің қызметтерін сипаттау; 8.1.3.4- гуморальдық және жасушалық иммунитетті салыстыру; |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж |
Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Мәтінмен жұмыс» Мұғалім сабақ басында жаңа тақырып бойынша тақтада шағын мәтінмен түсіндірме жұмысын жасайды. |
Білім алушылар мәтінді мұқият тыңдай отырып ой қозғау жүзеге асады. Өз ойлары мен пікірлерін білдіреді. |
Дескриптор: - мәтінді оқиды және өз түсінгенін сипаттайды -1 балл; |
Интерактивті панель, презентация Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж |
Сабақтың ортасы Оқушыларға бағыт бағдар беру |
«Кинометафора» әдісі. Мақсаты: Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту. Бір мәселе бойынша бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін білуге болады. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. |
Дескриптор: - бейнефильмнен өз түсінгенін сипаттайды -2 балл; |
Интерактивті панель бейнефильм https://drive.google.com/file/d/1NTIOMvFGMcZWVTVQaIJ-xNjjMVYJc5lr/view?usp=drive_link https://drive.google.com/file/d/14l4ieHj1YDNm1Fl-O6Dx3PdPvLpRLJDJ/view?usp=drive_link |
Практикалық тапсырмалар беру. |
АКТ платформасында оқу масатына сай тапсырмаларды орындайды. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. |
Дескриптор: - лейкоциттердің түрлі типтерінің қызметтерін сипаттайды – 5 балл; - гуморальдық және жасушалық иммунитетті салыстырады – 5 балл; |
Интерактивті панель, презентация https://wordwall.net/play/80695/921/269 https://wordwall.net/play/80696/467/827 |
Бағалау |
Жеке жұмыс. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы ҚМЖ қосымшасында орналасқан. |
Білім алушылар ҚБ тапсырмаларын орындайды. Ой қозғау жүзеге асады. |
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасының дескрипторы ҚМЖ қосымшасында орналасқан. |
Интерактивті панель, презентация Жұмыс дәптері |
Сабақтың соңы Кері байланыс беру |
Кері байланыс «4 себеп» әдісі арқылы. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
Презентация 1.Мен түсіндім, себебі ... 2.Мен түсінбедім, себебі ... 3.Мен қолдана аламын, себебі ... 4.Маған тиімді болмады, себебі .../ұсыныс…….. |
Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Шығармашылық жұмыс. Тірек сызба §19. Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу шаралары. |
Білім алушылар келесі тақырыптың тақырыбымен және тірек сызба сызады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Жұмыс дәптері Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
Мәтінмен жұмыс
• Иммунитет – бұл ағзаның жұқпаларға (бактериялар мен вирустарға) және кез келген бөтен бөлшектерге қарсы тұру қасиеті
• Иммунитет туралы ілім негізін жасады: Мечников пен Эрлих
• Ағзаны жұқпалардан қорғауды қамтамасыз етеді: Қанның ақ жасушалары – Лейкоциттер
• Лейкоциттер ағзаны 2 әдіспен қорғайды:
1) микробтарды жояды – фагоцитоз;
2) микробтарды жоятын немесе арнайы қорғаныш нәруыздар – антиденелерді жасайды
• Микробтарды жою әдістері негізінде иммунитет 2-ге бөлінеді
➢ Жасушалық – Фагоцитоз
➢ Гуморальдық – Антидене
• Фагоцитоз (жасушалық иммунитет) жұмысын зерттеді: Мечников
• Антидене (гуморальдық иммунитет) жұмысын зерттеді: Эрлих
• Фагоцитоз – қатты бөлшектерді жасушалардың жалған аяқтары арқылы ұстап қалуы
• Фагоцитозға қабілетті: Амеба мен Лейкоциттер
• Амеба мен Лейкоциттерді атайды: Фагоциттер
• Жасушаның кез келген жерінде пайда болатын цитоплазманың уақытша өсінділері: Жалған аяқтары
• Антиденелер – лимфоциттердің кейбір түрлерін бөгде заттардың – антигендердің енуіне жауап ретінде бөліп шығаратын ерекше нәруыздар
• Микроағзаларды өзара жабыстырып, оларды жоя алады: Антиденелер
• Улы заттардың молекулаларымен химиялық реакцияға түсіп, оларды бейтараптайды: Антиденелер
• Молекулалары ағзаның зақымданған жасушаларын жою үшін «белгілеп алады: Антиденелер
• Лейкоциттердің неше типі бар: 5
Атауы |
Қызметі, ерекшеліктері, құрылысы |
Мөлшері |
Нейтрофилдер |
➢ Белсенді микрофагтар; ➢ Жасушааралық кеңістікте, теріде және т.б. мүшелерде кездеседі |
50–70% |
Лимфоциттер |
➢ Антиденелер жасау; ➢ Гуморальдық және жасушалық иммунитет |
24% |
Моноциттер |
➢ Макрофагтар; ➢ Қан арнасынан тыс - буын, плевра сұйықтығында зиянды бөлшектерді жояды |
4% |
Эозинофилдер |
➢ Бөтен нәруыздарды; ➢ Тіршілігін жойған ұлпа нәруыздарын залалсыздандырады |
1,5–5% |
Базофилдер |
➢ Қанның басқа жасушалары үшін тамырлардың өткізгіштігі; ➢ Қан ұюы үшін маңызды рөл атқарады |
0,5–1% |
• Ең белсенді микро - макрофагтар:
➢ Нейтрофилдер - ұсақ
➢ Моноциттер - ірі
• Микро- және макрофагтар – «бірінші қорғау шебін » қамтамасыз ететін зор фагоцитоздық жүйе
• Жасушалық иммунитетті қамтамасыз етеді: Фагоциттер
• Ауру қоздырғыштарын «тани» алмайды, оны «белгілей алмайды», жұқпамен күресу әдістерін зерттей алмайды: Фагоциттер
• Нақты бір қоздырғыштарға қарсы «арнайы қаруды» жасау және жауларын «тану» сияқты күрделі жұмысты атқарады: Лимфоциттер
• Лимфоциттердің түрлі типтерінің барлық жасушалары пайда болатын орын: Сүйек кемігі
• Лимфоциттердің 2 типі:
➢ Т-лимфоциттер
➢ В-лимфоциттер
• Т-лимфоциттер жетіледі: Айырша безде – Тимуста
• В-лимфоциттер жетіледі: Сүйек кемігінде
• Тек бір «жауын» – нақты бір ауру қоздырғышын тани алады: В-лимфоциттер
• Ағзаға жаңадан белгісіз антиген түскен кезде оның пайда болуына арнайы жасалады: Антидене
• Гуморальдық иммунитетті қамтамасыз етеді: В-лимфоциттер
• Егер «жау» ағзаға қайтадан енсе, оны лезде таниды да, осы қоздырғышқа қарсы антидене жасайтын жасушалардың жаңа ұрпағын береді: В-лимфоциттер
• ЖИТС –жұқтырып алған иммундық тапшылық синдромы.
• ЖИТС-тің қоздырушысы – АВЖ - адамның вирустық жұқпасы
• Өте өзгергіш – тұмау вирусынан 100 еседей өзгергіш: АВЖ
• ЖИТС белгілері:
➢ Қалтырау байқалады
➢ Лимфа түйіндері ұлғаяды
➢ Теріде ұсақ бөртпелер пайда болып, олар жараға айналады
➢ Дене температурасы көтеріледі
➢ Іші өтеді, арықтайды
➢ Қаназдық байқалады, шаршайды
➢ Буындары және басы ауырады
➢ Өкпесі қабынады
• АВЖ-ның жұғу жолдары (ЖИТС):
➢ Жыныстық қарымқатынас арқылы
➢ Қан құю және егу кезінде
➢ Әйелден болашақ баласына
• АВЖ жұқпайды:
➢ Ауа-тамшы арқылы жөтелу және түшкірген кезде
➢ Қол алысып амандасқанда
➢ Моншада
➢ Жәндіктер шағып алғанда
ҚАЛЫПТАСТЫРУШЫ БАҒАЛАУ ТАПСЫРМАЛАР
Оқушының аты-жөні: _____________________________________________сыныбы___________
Иммунитет туралы мәтінге негізделген сұрақтар:
-
Бір өмірмен байланысты тапсырма: Иммунитеттің қандай түрлері бар? Мәтінде оларды қалай сипаттайды?
-
Көп таңдауы бар тапсырма: Лейкоциттердің қандай типтері мәтінде аталған? Төмендегі опцияларды таңдаңыз:
-
A) Т-лимфоциттер
-
B) В-лимфоциттер
-
C) Эритроциттер
-
D) Макрофагтар
-
-
Салыстыру тапсырмасы: Гуморальдық иммунитет пен жасушалық иммунитеттің арасындағы негізгі айырмашылықтар қандай? Мәтінде олар қалай салыстырылған?
-
Сәйкестендіру тапсырмасы: Т-лимфоциттер мен В-лимфоциттердің қызметтерін дұрыс сәйкестендіріңіз:
-
1) В-лимфоциттер
-
2) Т-лимфоциттер
-
A) Антиденелерді шығарады
-
B) Инфекциялардың жойылуына қатысады
-
-
Шындық немесе жалған тапсырмасы: "Гуморальдық иммунитет тек Т-лимфоциттермен ғана байланысты." Бұл сөйлем шын ба, әлде жалған ба?
-
Дұрыс реттілікті анықтау тапсырмасы: Лейкоциттердің әрекет ету процесін дұрыс реттілікпен орналастырыңыз:
-
A) Инфекцияны анықтау
-
B) Лейкоциттердің белсенділігі
-
C) Иммундық жауаптың күшеюі
-
-
Бір дұрыс жауабы бар тапсырма: Лейкоциттердің қандай қызметі иммунитетті қамтамасыз етуде маңызды рөл атқарады?
-
A) Ас қорытуды жақсарту
-
B) Инфекцияларды жою
-
C) Тыныс алу процесін қолдау
-
-
Көп таңдауы бар тапсырма: Гуморальдық иммунитеттің негізгі компоненті қандай?
-
A) Лейкоциттер
-
B) Антиденелер
-
C) Эритроциттер
-
D) Плазма
-
-
Салыстыру тапсырмасы: Т-лимфоциттер мен В-лимфоциттердің иммундық жауаптағы рөлдерін салыстырыңыз. Жауаптарыңызда нақты фактілерді қолдануға тырысыңыз.
-
Шындық немесе жалған тапсырмасы: "В-лимфоциттер тек бактерияларға қарсы әрекет етеді." Бұл сөйлем шын ба, әлде жалған ба?
Жауаптар кілті:
-
Гуморальдық және жасушалық иммунитет.
-
A) Т-лимфоциттер, B) В-лимфоциттер.
-
Гуморальдық иммунитет антиденелерді шығарады, ал жасушалық иммунитет инфекциялардың жойылуына қатысады.
-
1) A, 2) B.
-
Жалған.
-
A, B, C.
-
B) Инфекцияларды жою.
-
B) Антиденелер.
-
Т-лимфоциттер инфекцияларды жоюға қатысады, ал В-лимфоциттер антиденелерді шығарады.
-
Жалған.