Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
1 (I)-топ элементтері және олардың қосылыстары. №6көрсетілім «Натрийдің сумен әрекеттесуі»
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
ДӘІЖО___________
Бөлім: |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
Күні: |
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
1 (I)-топ элементтері және олардың қосылыстары. №6көрсетілім «Натрийдің сумен әрекеттесуі» |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.1.1 -атом құрылысы негізінде сілтілік металдардың жалпы қасиеттерін түсіндіру 9.2.1.2-сілтілік металдардың оксидтері мен гидроксидтерінің негіздік қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру |
Сабақтың мақсаты: |
Атом құрылысы негізінде сілтілік металдардың жалпы қасиеттерін сипаттап, қосылыстарының негіздік қасиетін сиппаттайтын реакция теңдеуін жазу |
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 2 мин Топқа бөлу 1 мин Өткен тақырыпты қайталау,үй тапсырмасын тексеру 4мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып тәртібін қадағалау. Психологиялық ахуал туғызу «Мен ......тілеймін» тренингі өткізіледі (оқушылар химиялық элементтердің қасиеттеріне сай бір –біріне жақсы тілектер айтады). Мысалы: күмістей сабырлы,судай мөлдір,хромдай берік,сутегідей адал,алтындай қымбат болуларыңызға тілектеспін. «Флешка» әдісі арқылы оқушыларды топқа бөлу. «Тест» әдісі. Жеке жұмыс. «Quizizz» платформасы арқылы өткен тақырып « Металдар » тақырыбы бойынша тест сұрақтарын беру. |
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, мотивациялық сөздер айтады. Оқушылар «Флешка» әдісі арқылы 3 топқа бөлінеді.
|
Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. Бағалау: Платформа арқылы автоматты бағалау Дескриптор: - металдық байланыс пен металдық кристалдық тор жайында біледі; -металдарға тән физикалық және химиялық қасиеттерді және металл атомдарының тек тотықсыздандырғыш қасиет көрсететінін біледі Жалпы – 2 балл; Мұғалім : Оқушылардың белсенділігін арттыратын ынталандыру сөздер: «Жарайсыңдар!» Дағды: материалды жинақтау |
Мотивациялық сөздер
Жетістік Ұмтылыс Талпыныс Мейірімділік Кең пейілділік Қуаныш Бақыт https://quizizz.com/join/quiz/6370b8dc826a6a001e1b57d8/start
|
Жаңа сабаққа кіріспе Мағынаны білу 6 мин |
«Суретті сөйлет» әдісі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой талқылау. Оқушылардың ойын тыңдағаннан кейін мұғалім толықтырады |
Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгенін айтады; |
Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
презентация
|
Сабақтың ортасы мағынаны түсіну 5мин
|
Оқушыларға тақырып бойынша видео көрсетіледі, жалпылама төмендегі сұрақтар беріледі.
Сілтілік металдар неге сілтілік деп аталады?
Сілтілік металдар қанша металл және қандай металдар жатады?
Оларды неге керосин астында немесе парафин майында сақтайды?
Мұғалім тақырып бойынша мәліметтерді жинақтайды,қорытындылайды. |
(Видео бойынша оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады.) |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
презентация
https://www.youtube.com/watch?v=jSoP1bDR_bA
|
Сабақтың ортасы Мағынаны қолдану 5мин |
«Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі.Жұптық жұмыс. Оқушыларға жалпылама «learningapps» платформасынан қолдану тапсырмалары беріледі |
Бағалау критерийі: - сілтілік металдардың оксидтері мен гидроксидтерінің негіздік қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру |
Бағалау: ҚБ Түрі: өзін -өзі бағалау Дағды:креативті ойлау Дескриптор: -сілтілік металл мен су арасындағы химиялық теңдеуді жазады; -химиялық реакция теңдеулері бойынша заттың массасын,көлемін табады; Жалпы – 2 балл; |
Презентация,
https://learningapps.org/display?v=pmk4z9zq223
|
Сабақтың ортасы мағынаны жинақтау 14
|
«Болжау» әдісі.Топтық жұмыс. Бұл металл- сілтілік метал өкілі.Бұл металдың атомында төрт энергетикалық қабат бар. Қосылыстарының жалынның түсі –күлгін. Бұл металдың химиялық реакцияда белсенділігі литийден қарағанда жоғары, ал цезийден қарағанда төмен. Ежелден ата – бабаларымыз бұл металдың тұзын «сақар» деп атап, сабын алуда қолданған. Бұл метал оттегімен шабытты әрекеттесіп, метал оксидін түзеді. Осы оксидке су қоссақ, сілті түзіледі.Сілті түзілгенін фенолфталейн ерітіндісін қосу арқылы анықтайды, яғни ерітінді түсі таңқурай түске өзгереді. Енді осы ерітіндіге тұз қышқылы ерітіндісін қоссақ, ерітінді түсі түссізденеді, бұл дегеніміз бейтараптану реакциясы жүргенін дәлелдейді. 1. Мәтінде қай сілтілік метал жайлы айтылған? ______________________ 2. Не себепті бұл металл литийден қарағанда химиялық рекцияларда белсендірек екенін түсіндір _______________________________________________ 3. Мәтінде келтірілген химиялық реакция теңдеуерін жаз 1.___________________________ 2.____________________________ 3.____________________________ |
Бағалау критерийі:
|
Бағалау: «Қошемет» Түрі: топтар дескриптор арқылы бір –бірін бағалайды. Дағды:ойын ғылыми түрде жеткізу,қарым –қатынас Дескриптор: - сілтілік металдың атауын жазады - не ceбепті Li ден белсеендірек екенін атом құрылысы тұрғысынан түсіндіреді - сілтілік металл мен су арасындағы химиялық теңдеуді жазады - сілтілік метал гидроксиді мен тұз қышқылы арасындағы химиялық реакция теңдеуін жазады Жалпы - 4 балл; |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері,үлестірме
|
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |