Материалдар / 1 сынып. Белгісіз азайғышы бар теңдеуді шешу
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

1 сынып. Белгісіз азайғышы бар теңдеуді шешу

Материал туралы қысқаша түсінік
Бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Желтоқсан 2018
2139
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Пәні: Математика

Ортақ тақырып: «Саяхат»,

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Теңдік және теңсіздік.Теңдеу

Күні:

Сынып: 1

Мектеп:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Белгісіз азайғышы бар теңдеуді шешу


Оқу мақсаты

1.2.2.2. Теңдеуді іріктеу арқылы және қосу,азайту байланысының негізінде шешу

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Теңдеуді іріктеу арқылы және қосу,азайту байланысының негізінде теңдеу шеше алады

Көптеген оқушылар:

Теңдеуді іріктеу арқылы және қосу мен азайту амалдарының байланысының негізінде құрылған теңдеу туралы тірек сөздер мен ереже құрайды.

Кейбір оқушылар:

Теңдеуді іріктеу арқылы және қосу мен азайту амалдарының байланысын негізге ала отырып,теңдеулерді сурет ,сызба түрінде модельдейді.

Бағалау критерийлері

Теңдеуді іріктеу арқылды және қосу мен азайту амалдарының байланысының негізінде теңдеулерді шешеді.

Тілдік мақсаттар:

Оқушылар орындай алады:

Теңдеу шешуде термин сөздерді дұрыс қолданады.

Пәнге тән лексика мен терминология:

Белгісіз азайғыш, бүтін, бөлік

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

-Белгісіз азайғыш дегеніміз не?

- Белгісіз азайғыш бүтін немесе бөлік болып табылады ма?

- Белгісіз азайғышты қалай табады?

Құндылықтарды дарыту

«Мәңгілік Ел» ұлттық идеясының зайырлы қоғам және руханият құндылығы негізінде оқушылардың бойында сыни ойлауды,шығармашылық және танымдық қабілеттерін дамыту

Пән аралық байланыс

Жаратылыстану, музыка, дене шынықтыру, бейнелеу

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта, презентация

Бастапқы білім

Теңдеу ,белгісіз сан, әріпті өрнек

қосу мен азайтудың компонеттерін біледі.

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин







Ұйымдастыру

Оқушылар интербелсенді тақтада жазылған ребусты шешу арқылы теңдеу сөзін шығарады:

Топқа бөлу

Оқушыларды спорт үйірмелерінің аты жазылған парақшаларды таңдату арқылы үш топқа бөлемін

І топ -Шаңғышылар

ІІ топ -Конькишілер

ІІІ топ- Мергендер


Интербелсенді тақта




Шаңғышылар,конькишілер,мергендер сөздері жазылған парақшалар

Сабақтың ортасы




4 мин






















6мин

-Балалар, қазіргі уақытта спорттық үлкен сайыс болып жатыр, ол қандай сайыс? Ол қай жерде өтіп жатыр? Ал сол олимпиаданың басты белгісі не? Ендеше, балалар бүгінгі сабағымызда міне осындай ақ аюы бар фишкаларды қай топ көбірек жинаса сол топ Пхенчхан қаласында болып жатқан ақ олимпиадаға жолдама алады.

Олай болса, 1-тапсырма;

(Ұ) Орнымды тап:

Интербелсенді тақтада өрнектер жазылып тұрады . Өрнектерді жіктете отырып теңдеуді табады.

1.5-3=4-2; 2. 6+4 ≠ 2+7; 3. 9-2<7+3;

4. х+3; 5. 70-а; 6. 50+40; 7. х-2=6;

Оқушылар теңдеудің белгісіз азайғышты табуға арналғандығын айтады.


ҚБ: «Олимпиада бойтұмары» әдісі арқылы жүргізіледі

2-тапсырма

(Т) Суретті боя, теңдеу құр.

Топтардағы оқушыларға сызбадағы сөздердің мәнін ашатындай заттың суретін салып, белгісіз азайғыш-тың не зат екенін табу тапсырылады.

Болғаны

?

Сырғанағаны

3

Қ алғаны

2

Болғаны

?

Тепкені

2

Қ алғаны

5

Болғаны

?

Жарысқаны

4

Қ алғаны

7

1. х-3=2 2. х-2=5 3. х-4=7

ҚБ: «Түсті белбеулер» әдісі арқылы жүргізіледі.








Дескриптор

Өрнектерді ажырата алады.

Теңдеуді табады.

Теңдеудің белгісіз азайғышты табуға арналғандығын анықтайды.







Дескриптор

Сызбаға қарап спортшылардың сырғанағаны, тепкені, жарысқаны деген сөздердің мәнін ашатын затты табады.

Суретін салады.

Не белгісіз екенін табады.

Белгісіздің азайғыш екенін ажыратады.

Белгісіз азайғышты табу үшін қосу , азайту амалын пайдаланады

4мин












2 мин










8 мин



8 мин


3-тапсырма

Ал осы олимпиадаға бару үшін мынандай көліктер берілген, тапсырманы жылдам орындау арқылы сендер өз көліктеріңді таңдай аласыңдар.

(Ө) Кім жылдам?

Берілген теңдеулерді шеш және өз көлігіңді меншіктен.

Тақтаға теңдеулер жазылған парақшалар ілінеді. Белгіленген уақыт ішінде өз тобына берілген тапсырманы жылдам орындаған оқушылар ұшақ көлігін меншіктей алады,жылдамдықтары сәл төмен оқушылар автобусқа мінеді,ал тапсырманы соңында

аяқтағандар айрашанаға отырады.

9-х=4 6+х=8 х+50=90

ҚБ : «Доп » әдісі арқылы жүргізіледі.

Сергіту сәті: «Спорт,спорт» әнінің әуеніне спорттық жаттығулар элементтерін пайдаланып қимыл –қозғалыстар жасату

4-тапсырма «Галлереяға саяхат» әдісі

(Ұ) Олимпиада қалашығына саяхат тапсырмасы

Сыныптың қабырғасына теңдеу жазылған суреттерді ілемін.

Оқушылар қолдарындағы әйнекшедегі 7,18,12

цифрлары бойынша белгісіз санның жауабына сәйкес келетін теңдеуді табады , ереже құрайды.

«Белгісіз азайғышты табу үшін азайтқышқа айырманы қосу керек» деген ережені қалыптастыра кетеді.

ҚБ: «Спорттық бас киім» әдісі арқылы жүргізіледі

5-тапсырма:(Т) «Мәреге жету» әдісі арқылы теңдеуді модельдеу.

Әр топқа конверттегі тапсырма беріледі.

І топ - х+17=19

ІІ топ - 20-х=12

ІІІ топ- х-16=2

1- теңдеудің моделі

Shape2 х 17

Shape3 Shape4


19


2- теңдеудің моделі

-х =


Қб: «Ұшқыр ой медалі» әдісі арқылы жүргізіледі.



Көлік суреттері бар

парақтар



Стикерде орындау




Дескриптор

Теңдеуде не белгісіз екенін ажыратады.

Белгісіз азайғышқа тең санды анықтайды.

Белгісіз санды табу жолына сүйене отырып ереже құрап айтады.


Сынып қабырғасына ілінген суреттер, цифрлары бар әйнекшелер




Конверт,тапсырма жазылған парақтар





Дескриптор

Теңдеудегі белгісіз компонентті анықтайды

Белгісіз компонентті табу ережесін еске түсіреді

Теңдеуді модельдеуді орындайды


Сабақтың соңы

3 мин


Кері байланыс «Табыс тұғыры»

1. Білемін!

2. Білдім!

3. Білгім келеді!

Ә р түрлі стикерлер

Саралау- оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлағаным туралы айтып өтемін




Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. Интербелсенді тақтамен жұмыс істе ережесі

Ламинатталған қағазды,түрлі түсті қарындаштарды ұқыпты пайдалану.












Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!