Материалдар / 21 желтоқсанға арналған ашық сабақ
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

21 желтоқсанға арналған ашық сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
материал мұғалім-дефектологтарға, тәрбиешілерге қажет болады. Нашар еститін балаларға арнайы сабақты өткізуге арналған әдістемелік құрал.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Ақпан 2021
499
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

«Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру және есту қабілетін дамыту»

Мектеп:« № 4 нашар еститін балаларға арналғанинтернат» КММ

Күні: 21 желтоқсан 2020 жыл

Мұғалімнің аты-жөні: Нурмадиева Н.С.

сынып: 1

Ашық сабақ 1 сынып оқушы: Серікқан Мирас ( нейросенсорлық құлақ мүкістігі 4 ст.КИ оң жақта, ЗПР, ОНР – 1 уровня)



Сабақтын тықырыбы: ДАҚ: Л дыбысты қою. О-Ө дыбыстарды ажырату. ЕКД . Тақырып: БІЗДІ ҚОРШАҒАН ӘЛЕМ

Мәтін: «Шырша»

Пән

Оқу мақсаты:

Тілдік материал:

Дыбыс нормаларын сақтау.

1) Л дыбыстың буында, сөзде, сөз тіркестерінде дұрыс айтылуын білу

2) о-ө айтылуы жақын дыбыстарды буында, сөзде, сөз тіркестерінде бір-бірінен ажырата білу. Фонематикалық қабылдауын дамыту, есте сақтау қабілеттерін дамыту.

3) Артикуляциясы жақын дыбыстарды ажырата білу. Фонематикалық қабылдауын дамыту


Жалпы білім беретін пәндерді оқуға қатысты материалдар

Дыбыстын айтуын қалыптастыру

Есту қабілетін дамыту:

Тақырып: БІЗДІ ҚОРШАҒАН ӘЛЕМ


Мәтін: «Шырша»


Жалпы білім беретін пәндерді оқуға қатысты материалдар





- дыбысталуы таныс сөздерді, қысқа сөз тіркестерін,таныс мәтіндерді қабылдап ажырата алу.

- Мұғалім және білім алушы арасындағы сұрақ жауаппен алмасып қабылдап, танып, ажырату

- Түрлі жағдаяттарда этикет сөздерін қолдана білу өзін-өзі бағалауға тәрбиелеу.

- Адамгершілік тәрбие беру.
-
Сана сезімін, ойлау қабілетін дамыту.

Қазір қай жыл мезгілі?

Қыста ауа-райы қандай болады?

Қандай мейрам жақындап келеді?

Мәтін:

«Шырша»


Көрнекіліктер:

( КИ); экран, табличкалар, мәтін, айна, профиль, кеме суреті, шырша, аяз ата туралы түрлі түсті суреттер)


Сабақ барысы:

Жоспар-

ланған сабақ кезендері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері:


Дереккөздер



Мұғалімның қызметі

Оқушының жұмысы




С

А

Б

А

Қ

Т

Ы

Ң



Б

А

С

Ы






Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыны отырғызу. Есту аппаратын тексеру тексеру.

Сен қалай естисын?


- Мен отырдым.

- Мен жақсы(нашар, естімедім)

тақтайшалар




Сабаққа нұсқама



- Сен қалай сөйлейсін?






- Мен түсінікті, анық, қатты сөйлеймін, дыбыстарды дурыс айтамын.

Тірек тақтайшалар




Фонетикалық жаттығу

А______О________У________И________Э_________Ы

Ә_____________ О________


Мен дыбыстарды жақсы анық айтамын





Артикуляциялық жаттығулар.

« Күрекше», «Күлімдеу», «Инеше», «Шыны аяқ», «Әткеншек», «Күрке тауық».


- Біз гимнастика жасадық.(Біз тілге жаттығулар жасадық)

- Мен гимнастика жасадім.(Мен тілге жаттығулар жасадым)

артикуляциялық гимнастика

папкасы




Дұрыс тыныс алу жаттығулар:тыңда, қайтала

«Қайық»( домалайтын қалам және ағаш шығыршықты үстелдің үстіне қойып балаға «үрлеу» керектігін айту. Деммен ол зат айналып, домалайды. )


- Біз дурыс дем аламыз, карандашка үрлейміз

- Мен дурыс дем алдым,үрледім








Кезекшілік дыбыстар «Р-Л».

А-ра, а-ра, а-ралар

А-лан, а- ра а- ралар.

Оқушы буындарды; сөздерді оқып, сүреттерді атайды







С



А



Б



А



Қ



Т



Ы



Ң
















О



Р



Т



А




С



Ы

































































































  1. Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру.

1-2 сабақ:

Буындарды ақырын – қатты дауыстап айтамыз:

ТАТА ТАта татаТА

таТА ТАТАта таТАта

Бүгінгі сабақ тақырыбы:

«Л дыбысты қою. О-Ө дыбыстарды ажырату»

  • Қандай дыбыстармен жұмыс істейміз?

Бүгін сабақта Л дыбысын анық айтамыз.

Дыбыстың артикуляциясын, оның жеке айтылуын анықтау, сипаттама беру. / Л дыбысының артикуляциясын көрсету./

«Л» дыбысы дұрыс шығуы үшін тістердің арасы ашық тұруы керек, ал тіл ұшы үстіңгі тістің түбіне немесе қызыл иегіне барып тіреледі.

Еріннің қалпы л дыбысынан кейінгі дауысты дыбысқа байланысты өзгеріп тұрады

- Л дыбысы дауыссыз, үнді. 

Кеме қалай гуілдейді?







  1. Дыбыстық гимнастика (сурет бойынша):

(Л дыбысын саусақпен дыбыстық жолмен жүргізіп отырып анық, және ұзақ дыбыста ЛЛЛ__________А; ЛЛЛ____________О и тд)









  • Ж ақсы, сен не істедің?

  1. 2.Тапсырма:
    буындарды дұрыс айт, анық айт.
    Ла - ла - ла Ал – ал – ал
    Ло - ло - ло ол - ол- ол

Лу –лу –лу ул – ул –ул

(экранмен жұмыс: қайтала ло – ло – ло: ул –ул –ул)

  1. Дыбыс сөздің басында: лақ, лимон

Дыбыс сөздің ортасында: алма, алмұрт, балапан

Дыбыс сөздің соңында: тіл, мал, бал

С өз тіркестерінде, сөйлемде қайтала:

Кішкентай лақ. Пысқан алма. Біздін бақта алмағаштар өседі.

4.Мына сөздерде Л дыбысы қай жерде (басында, ортасынды, соңында) естіледі?

ЛАҚ, ҚАЛАМ, БАЛ

5. Карточкамен жұмыс: Тиісті әріпті жаз.

Ба . а,

Да .а,

Қо. а

578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!