Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
§23.Жүйке импульсінің пайда болуы және әртүрлі нейрон типтерінде оларды өткізу көрсеткіштері.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Миеленді, миеленсіз аксондарда жүйке импульстарының туындауы және өткізілуі. Өткізу жылдамдығы.
Модельдеу «Жүйке импульстарының туындауы мен таралу жылдамдығын зерттеу».
§23.Жүйке импульсінің пайда болуы және әртүрлі нейрон типтерінде оларды өткізу көрсеткіштері.
Бөлім: |
«Координация және реттелу, биофизика» |
Педагогтің аты-жөні: |
|
Күні: |
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Миеленді, миеленсіз аксондарда жүйке импульстарының туындауы және өткізілуі. Өткізу жылдамдығы. Модельдеу «Жүйке импульстарының туындауы мен таралу жылдамдығын зерттеу». §23.Жүйке импульсінің пайда болуы және әртүрлі нейрон типтерінде оларды өткізу көрсеткіштері. |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.1.7.3 - жүйке импульсінің туындауы мен өтуін сипаттау; |
Сабақтың мақсаты: |
жүйке импульсінің туындауы мен өтуін сипаттайды және жүйке импульстарының туындауы мен таралу жылдамдығын зерттейді; ЕБҚ ( қабылдауы баяу): сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын сипаттайды; |
Сабақтың барысы: Ганье теориясы бойынша 9 сабақ бөлімі
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы 1.Оқушылардың назарын аудару |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Ұғымдарды сәйкестендіру» әдісі бойынша оқу мақсатына сай тапсырма беріледі. |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Ұғымдар мен кілт сөздерді ауызша атау арқылы сәйкестендіреді. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель, презентация |
2.Сабақтың мақсатын таныстыру |
Оқу мақсаты: 9.1.7.3 - жүйке импульсінің туындауы мен өтуін сипаттау; Сабақ мақсаты: жүйке импульсінің туындауы мен өтуін сипаттайды және жүйке импульстарының туындауы мен таралу жылдамдығын зерттейді; |
Жаңа сабақтың мақсатын жазады. |
«Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Интерактивті панель, презентация Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж
|
3.Бұрынғы білімін еске түсіру |
«Кілт сөздерді сәйкестендіру» әдісі. Алдыңғы оқу мақсатына сай кілт сөздерді мазмұнымен беріледі. Оқушылар кілт сөздерді мазмұнымен сәйкестендірулері қажет. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Бір-бірімен пікір алмасады. Өткен білім бойынша білімдерін қорытындылайды. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж |
Сабақтың ортасы 4.Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Тұжырымдаманы талқылау» әдісі. № 3 модельдеу «Жүйке импульсінің пайда болу және оны беру жылдамдығын зерттеу» |
Берілген тұжырымдаманы талқылайды. Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Бір-бірімен пікір алмасады. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж |
5.Оқушыларға бағыт бағдар беру |
«Жарнама» әдісі. Мұғалім жаңа тақырыпты жарнамалап бағыт бағдар беру. Тапсырма арқылы нақтылыққа үйрету. «Миелинденген аксон» «Миелинденбеген аксон» |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді.Ұжымдасып өз ойларымен бөлісе алады. Нақтылыққа үйренеді. Оқушылардың айтылым, жазылым, тыңдалым дағдылары қалыптасады. Түйінді идея айтуға дағдыланады. |
«Ду қол шапалақ» әдісі арқылы бағалау. «Мадақтау!» «Жарайсың!» |
Интерактивті панель, презентация |
6.Практикалық тапсырмалар беру |
Жұптық жұмыс. «Демонстрация» әдісі. Жеке жұмыс тапсырмалары ҚМЖ қосымшасында орналасқан |
Оқушылар жұптық тапсырмаларын орындайды. Бір-бірімен пікір алмасады. Ой қозғау жүзеге асады. Оқушылардың айтылым, жазылым, тыңдалым дағдылары қалыптасады. Түйінді идея айтуға дағдыланады. Жеке жұмыс тапсырмаларын орындайды. |
«Өзара бағалау және Өзін-өзі бағалау» әдісі Жұптық және жеке жұмыс тапсырмаларының дескрипторы ҚМЖ қосымшасында орналасқан |
Интерактивті панель, презентация А3,А4,А5 формат қағаздары, маркер. Жеке жұмысқа арналған үлестірме парақтар. |
7.Кері байланыс беру |
1,2-«Бүгін сабақта зерттедім» 3- «Бүгінгі сабақта маған түсіну қиынға соқты» 4-«Менің жеңісім» |
Білім алушылар өздері зерттеген, қиынға соқтырған және өз жеңісін жазады, кері байланыс береді. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация |
Сабақтың соңы 8.Бағалау |
Жеке жұмыс. ЕБҚ тапсырма: «Борт журналы» - тақырыпты оқып үйренуде өз ойларын жазуға үйретудің әртүрлі әдіс-тәсілдерін қамтитын жалпылама атауы. «Борт журналы» қарапайым түрде мәтінді оқу алдында және оқу материалымен танысқан соң қолданылады. |
Оқушылар келесі сұрақтарға жауап жазады: Берілген тақырып бойынша маған не белгілі? Мен не білемін? Мәтіннен қандай жаңалық туралы білдім? |
Дескриптор: - сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын сипаттайды – 7 балл; |
Интерактивті панель, презентация Жұмыс дәптері |
9.Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Шығармашылық жұмыс. Тірек сызба «§24.Тірі ағзалардағы электр үдерістері.» |
Берілген тақырып бойынша тірек сызба жасайды. |
«Ду қол шапалақ» әдісі арқылы бағалау. «Мадақтау!» «Жарайсың!» |
Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж |
«Ұғымдарды сәйкестендіру» әдісі бойынша оқу мақсатына сай тапсырма беріледі.
Ұғымдар |
Кілтті сөздер |
|
|
Ұғымдар |
Кілтті сөздер |
|
|
Ұғымдар |
Кілтті сөздер |
|
|