Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
§26. Өсіргіш заттардың өсімдіктерге әсер ету механизмі.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
11 сынып ЖМБ №22
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Өсіргіш заттар. Ауксин мен
гибериллиннің әсері. §26. Өсіргіш заттардың өсімдіктерге әсер ету
механизмі.
(Сабақ тақырыбы)
Бөлім: |
Координация және реттелу |
Педагогтің аты-жөні: |
|
Күні: |
|
Сыныбы: 11 «ә» ЖМБ |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Өсіргіш заттар. Ауксин мен гибериллиннің әсері. §26. Өсіргіш заттардың өсімдіктерге әсер ету механизмі. |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.1.7.3 - өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер ету механизмін зерттеу; |
Сабақтың мақсаты: |
өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер ету механизмін зерттейді; |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы Бұрынғы білімін еске түсіру |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Ойнайық та, еске түсірейік» әдісі. Бұрынғы кілт сөздер: Өсу Даму Транспирация Жарық Ауа Жылу |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Оқушылар үй жұмысы бойынша өткен білімдерін еске түсіреді. Берілген тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: -тапсырманың әр дұрыс жауабы үшін -1 балл; -әр кілт сөздің дұрыс мазмұны үшін - 1 балл; |
Интерактивті панель, презентация https://quizizz.com/join/quiz/67388514b8a22a8d11168948/start?studentShare=true |
Оқушылардың назарын аудару |
«Жалғасын тап» әдісінде сөйлемнің басы жазылған парақшалар немесе слайд оқушыларға көрсету, олар ойды жалғастырып сөйлемді толықтырып айтулары керек. Өсу заттарының өсімдіктерге әсер ету механизмдері олар.... Өсімдіктерге өсуді реттеу принциптері олар... Ауксиннің өсімдіктерге әсер етуі былайша...... Гибберилиннің өсімдіктерге әсер етуі былайша.... «Қызықты деректер» - Тақырыпқа байланысты қызықты фактілер, оқиғалар немесе нақты өмірден алынған мысалдар оқушылардың назарын аударуға көмектеседі және олардың материалды жақсырақ есте сақтауына ықпал етеді. |
Сабақтың оқу мақсатын ашу мақсатында сөйлемнің басы көрсетіледі. Оқушылар сөйлемнің жалғасын толықтырып айтады, бір-бірімен пікір алмасады. Ой қозғау жүзеге асырылады. |
Дескриптор: -тапсырманың әр дұрыс жауабы үшін -1 балл; |
Интерактивті панель, презентация, |
Сабақтың мақсатын таныстыру |
11.1.7.3 - өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер ету механизмін зерттеу; Жаңа кілт сөздер: Гормон Ауксин Гибберилин |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады. |
Дескриптор: -әр кілт сөздің дұрыс мазмұны үшін - 1 балл; |
Интерактивті панель, презентация Биология 11-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2020 ж |
Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Бейнетүсіндіру» әдісі. мұғалім жаңа сабақты бейне сурет, кесте арқылы түсіндіру. «Ойнайық та, түсінейік!» |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды. Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: -тапсырманың әр дұрыс жауабы үшін -1 балл; |
Интерактивті панель, презентация https://quizizz.com/join/quiz/6738a1c3e2f77e187ef95bea/start?studentShare=true
|
Құндылық: «жасампаздық және жаңашылдық» |
Теориялық білім: өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер ету механизмін сипаттайды; Практикалық дағдылар: өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер ету механизмін зерттейді; Функционалдық сауаттылық: өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер ету механизмін түсіндіреді; |
Сабақтың оқу мақсатымен байланысты басты құндылықтармен танысады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация |
Сабақтың ортасы Оқушыларға бағыт бағдар беру |
«Кинометафора» әдісі. Мақсаты: Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту. Бір мәселе бойынша бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін білуге болады. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. |
Дескриптор: -бейнефильмнен көрген, түсінгенін сипаттайды-2 балл; |
Интерактивті панель бейнефильм https://www.youtube.com/watch?v=EZ5tU45Ti_g |
Практикалық тапсырмалар беру. |
Практикалық жұмыс тапсырмасы ҚМЖ қосымшасында орналасқан. |
Практикалық жұмыс тапсырмаларын орындайды. Ой қозғау жүзеге асады. |
Практикалық жұмыс тапсырмасының дескрипторы ҚМЖ қосымшасында орналасқан. |
Интерактивті панель, презентация Жұмыс дәптері Үлестірме парақтар |
Бағалау |
Функционалдық сауаттылықты арттыру тапсырмасы ҚМЖ қосымшасында орналасқан. |
Функционалдық сауаттылықты арттыру тапсырмаларын орындайды. Ой қозғау жүзеге асады. |
Функционалдық сауаттылықты арттыру тапсырмасының дескрипторы ҚМЖ қосымшасында орналасқан. |
Интерактивті панель, презентация Жұмыс дәптері |
Сабақтың соңы Кері байланыс беру |
Кері байланыс: «БББ» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация Білгенім..... Білдім..... Білгім келеді.... |
Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Шығармашылық жұмыс. §27.Гаметогенез. |
Оқушылар берілген тақырып бойынша тірек-сызба жасайды. Келесі сабаққа дайын болып келеді. Келесі тақырыпты біледі. Өзін өзі бағалайды. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Жұмыс дәптері Биология 11-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2020 ж |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
Қызықты фактілер мен нақты өмірден алынған мысалдар:
-
"Жасуша биотехнологиясы": Ғалымдар өсімдіктердің өсу гормондарын қолдана отырып, мәдени өсімдіктердің жаңа түрлерін шығаруда зерттеулер жүргізеді. Бұл өсімдіктер құрғақшылыққа немесе ауруларға төзімді болуы мүмкін.
-
"Табиғи стимуляторлардың ашылуы": Ауксиннің ашылу тарихы өсімдіктердің өсуіндегі маңызды жаңалық болды. Бұл гормонды алғаш рет голландиялық ғалым Фриц Вент зерттеген. Ол зерттеуінде өсімдіктердің күнге қарай иілуін бақылап, өсуді реттеуші заттың бар екенін анықтады.
«Бейнетүсіндіру» әдісі. мұғалім жаңа сабақты бейне сурет, кесте арқылы түсіндіру.
Өсіргіш Зат |
Өсімдіктерге Әсері |
Әсер Механизмі |
Мысалдар |
Азот |
Өсімдіктердің өсімін, жапырақтарының жасыл түсін арттырады |
Хлорофилл синтезі, ақуыздардың түзілуі |
Нитраттар, аммоний |
Фосфор |
Түбір жүйесінің дамуына, жемістердің сапасын арттыруға көмектеседі |
Энергияның (ATP) өндірісі, клеткалық бөліну |
Фосфаттар |
Калий |
Су мен қоректік заттардың балансын ұстап тұрады, жемістердің пісуін жақсартады |
Осмос, фотосинтез процессінде рөл атқарады |
Калий сульфаты, калий хлориді |
Магний |
Хлорофиллдің құрамына кіреді, фотосинтез процесін қолдайды |
Клеткалық тыныс алу, ферменттік реакциялар |
Магний оксиді, магний сульфаты |
Кальций |
Түбір мен жапырақтардың құрылымын нығайтады, ауруларға төзімділікті арттырады |
Клетка қабырғасының құрамында, сигнализация |
Кальций карбонаты, кальций хлориді |
Контекст: Бұл кестеде өсімдіктердің дамуына және өсуіне әсер ететін негізгі өсіргіш заттардың түрлері, олардың әсері мен механизмдері көрсетілген. 11-сынып оқушылары осы деректерді пайдалана отырып, өсімдіктердің өсуінде және дамуының маңызды аспектілерін талдай алады.
Оқушыға беретін мәтін
Ауксин
Ауксиндер - бұл жасушаның өсуіне, бүйректің пайда болуына және тамырдың басталуына оң әсер ететін қосылыстар. Олар басқа гормондардың пайда болуына ықпал етеді және цитокининдермен бірге сабақтардың, тамырлардың және жемістердің өсуін бақылайды және сабақтарды гүлге айналдырады. Ауксиндер өсудің реттегіштерінің бірінші класы болды. Олар жасуша қабырғасының иілгіштігін өзгерту арқылы жасушаның созылуына әсер етеді. Олар мербиемалық жасушалардың қосалқы түрін, кумбиді қоздырады, бөлінеді және сабақтарда қайталама ксилеманың дифференциациясын тудырады. Ауксиндер бүйректің сабақтарының астынан өсуіне жол бермейді (апикальды үстемдік), сонымен қатар бүйірлік және кездейсоқ дамуына және тамырдың өсуіне ықпал етеді. Жапырақтардың құлауы өсімдіктің өсу нүктесінен басталады, ол ауксиндер шығаруды тоқтатады. Тұқымдардағы ауксиндер белгілі бір ақуыздың синтезін реттейді, өйткені олар тозаңданудан кейін гүлде дамиды, нәтижесінде гүлде дамып келе жатқан тұқымдары бар жеміс пайда болады. Ауксиндер жоғары концентрациядағы өсімдіктерге улы; олар екі денелі өсімдіктер үшін ең уытты, ал монокотилондар үшін аз.
Цитикининдер
Цитикининдерді 1957 жылы Скоог пен Миллер ашқан; жағдайында каллуса жұмыс кезінде жылы экстракорпоральды . Олар өзектерден және тамырдан тұратын элементтерден тұратын каллус жақсы дамитыны анықтады. Тек тығын жасушалары бар түсіндірмелер каллусты тудырады, бірақ ауксиндердің оңтайлы концентрациясы болса да, оның одан әрі өсуі тоқтайды. Себебі, каллустегі жасуша қандай да бір түрде жасушаның бөлінуіне қабілетсіз болады. Егер мұндай каллусты тамырлы тіндер, тамырлы ұлпа сығындысы, кокос сүті немесе уыт сығындылары ауыстырса, сүйек кемігінің өсуі қалпына келеді және жасушалар митоздық белсенділік көрсетеді. Бұл әсер ауыстырылған кокос сүтінде қандай да бір белсенді принциптің болуына байланысты. Кокос сүтіндегі цитокининдер басқа гормондармен немесе олардың аксессуарларымен үйлесімде әр түрлі қызмет атқарады. Тидиазурон - цитокининдердің жаңа класы, ол цитокинин оксидазасын тежейді, сондықтан өсімдік тіндерінің мәдениетінде кеңінен қолданылады. 200 немесе одан да көп синтетикалық цитокининдер бар.
Гиббереллиндер
Гиббереллиндер (GA) өсімдіктер мен саңырауқұлақтар табиғи жолмен шығаратын көптеген химиялық заттарды қамтиды. Олар алғаш рет жапон зерттеушілері, соның ішінде Эйичи Куросава, күріш өсімдіктерінің өсуіне себеп болатын Гибберелла фуджикурой саңырауқұлақтан пайда болған химиялық затты байқап, ашқан кезде табылды . Кейінірек ГА-ны өсімдіктердің өздері шығаратындығы және олар өмір бойы дамудың көптеген аспектілерін бақылайтындығы анықталды. GA синтезі ұрықтану кезінде тұқымға күшті енеді, сондықтан оның болуы өну үшін қажет. Көшеттерде және ересектерде GA жасушалардың ұзаруына айтарлықтай ықпал етеді. ГА сонымен қатар вегетативті және репродуктивті өсу арасындағы ауысуға ықпал етеді және ұрықтану кезінде тозаң қызметі үшін қажет.
Абсцис қышқылы
Абсцис қышқылы ( ABA деп те аталады ) өсімдік өсуінің маңызды ингибиторларының бірі болып табылады. Ол екі түрлі атпен ашылды және зерттелді, оның химиялық қасиеттері толығымен белгілі болмай тұрып, оны Дормин және Абцицин II деп атады . Екі қосылыстың бірдей екендігі анықталғаннан кейін оны абцис қышқылы деп атады. Абцис қышқылы деген атау берілді, өйткені ол жуырда жоғалған немесе жаңадан құлаған жапырақтарда жоғары концентрацияда болған.
Бұл ПГР класы химиялық қосылыстардан тұрады, әдетте өсімдіктердің жапырақтарында, хлоропластардан пайда болады, әсіресе өсімдіктер күйзеліске ұшыраған кезде. Жалпы алғанда, ол бүйректің өсуіне, сондай-ақ тұқым мен бүйректің демалу күйіне әсер ететін ингибиторлық химиялық қосылыс ретінде әрекет етеді. Апикальды меристемадағы өзгерістерге делдал болады, бүйректің ұйқысыздығын және жапырақтың соңғы қатарының бүйректің қорғаныс қабығына айналуын тудырады. Ол жақында төмендетілген жапырақтарда табылғандықтан, бұл жапырақтардың табиғи түсу процесінде маңызды рөл атқарады деп сенді, бірақ кейінгі зерттеулер мұны жоққа шығарды. Дүние жүзінің қоңыр бұрыштарынан шыққан өсімдік түрлерінде ол өсуге кедергі келтіретін жапырақтары мен тұқымдарының ұйқысыздығында маңызды рөл атқарады, бірақ ол тұқымдардан немесе бүршіктерден таралғандықтан, өсу басталады. Басқа өсімдіктерде ABA деңгейі төмендеген кезде өсу гиббереллин деңгейі жоғарылаған кезде басталады. АВА болмаса, бүршіктер мен тұқымдар қыстың жылы кезеңінде өсе бастайды және олар қайтадан қатқан кезде өледі.
Этилен
Этилен - метиониннің ыдырауы нәтижесінде пайда болатын газ, ол барлық жасушаларда болады. Этилен суда өте шектеулі ерітіндіге ие және жасуша ішінде жиналмайды, бірақ жасушадан бөлініп, өсімдіктен шығады. Оның өсімдік гормоны ретіндегі тиімділігі оның атмосфераға шығарылу жылдамдығымен салыстырғанда өсу жылдамдығына байланысты. Этилен тез өсетін және бөлінетін жасушаларда, әсіресе қараңғыда, тезірек өндіріледі. Жаңа өсінділер мен өсіп шыққан көшеттер өсімдік қалдыратыннан гөрі көп этилен шығарады, бұл жапырақтардың кеңеюіне жол бермейтін этиленнің көбеюіне әкеледі. Жаңа қашу жарыққа ұшырағандықтан, өсімдік клеткаларындағы фитохромдық реакциялар жапырақтардың кеңеюіне мүмкіндік беретін этилен өндірісін азайту туралы сигнал береді. Этилен жасушаның өсуіне және жасуша формасына әсер етеді; өсіп келе жатқан өсінді жер астындағы кезде кедергілерге тап болған кезде, этилен өндірісі едәуір артады, бұл жасушаның созылып кетуіне жол бермейді және сабақтың ісінуіне әкеледі. Алынған қалың баған затқа қатты қысым көрсетіп, оның бетіне түсуіне жол бермейді. Егер қашу беткейге жетпесе және этиленнің қоздырғышы ұзаққа созылса, бұл магистральдың табиғи геотропты реакциясына әсер етеді, ол объектінің айналасында өсуіне мүмкіндік беретін тігінен өсуден тұрады.
ПРАКТИКАЛЫҚ ЖҰМЫС
Оқушының аты-жөні: _____________________________________________сыныбы___________
«Өсімдіктің өсуі мен дамуына ауксиннің әсерін зерттеу»
Жұмыстың мақсаты (зерттеу сұрағы)
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Болжам (егер …. , онда ….)
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Құрал- жабдықтар
Суреттер, қысқа мәтінді сурет (плакат), кесте, қарындаш, сызғыш
Жұмыс барысы
1.1-cуретті қараңыз, әр түрлі цифрмен көрсетілген үдерістерді сипаттап, түсіндіріңіз
1.1-сурет
1-үдеріс
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2-үдеріс
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
3-үдеріс
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
4-үдеріс
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2.Өсімдіктегі жарықтың бағыты мен гормонның орналасуы (локализация) арасындағы тәуелділікті түсіндіріңіз
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
3.1-суретте Вент тәжирибесі көрсетілген, суреттен мыналарды белгілеңіз:
- жасушаның созылу аймағын;
- гормонды ферменттермен ыдырату аймағын;
- гормонның атауын жазыңыз
3.1-сурет
4. Өсімдіктің жарыққа қарай иілу себебін және осы гормонның сабақ жасушасына әсер ету принципін түсіндіріңіз
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
5. Біршама ауксинге бай өсімдік бөліктерін атаңыз (5-тен кем емес)
______________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________
6. 6.1-суретті қараңыз. Әр өткізілген тәжірибені сипаттаңыз және алынған қорытындыны талқылаңыз
6.1-сурет
Тәжірибе А
______________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Тәжірибе Б
______________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________
Тәжірибе В
______________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________
Тәжірибе Г
______________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________
Неліктен Б тәжірибесі нәтижесін ала отырып, В тәжірибесін өткізу қажеттелігі туындады?
______________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________
6.1-сурет бойынша қорытынды жасаңыз
Мәліметтер мен нәтижелер:
7.1-суретті қарастырыңыз. Тамыр мен өркен өсуінің ауксин концентрациясына тәуелділігі (логарифмдік шкала түріндегі абсцисса осі бойынша көрсетілген)
7.1-сурет
7 (а) 7.1-суреттегі мәліметті қолдана отырып, 1-кесте сызыңыз және оны толтырыңыз – Өркен мен тамыр өсуінің ауксин концентрациясына тәуелділік көрсеткіштері
(b) Ауксин концентрациясы бір уақытта тамыр мен өркеннің өсуіне қалай әсер ететінін түсіндіріңіз және неліктен?
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(c) Өркеннің максимальды өсуіне ауксинның қандай концентрациясы оптимальды болып табылады?
_____________________________________________________________________________________________
(d) Тамырдың максимальды өсуіне ауксинның қандай концентрациясы оптимальды болып табылады?
____________________________________________________________________________________________
(e) Неліктен ауксин концентрациясы 10-6 тен 10-4 млн-1 дейінгі дипазонда тамыр жүйесінің максимальды дамуы кезінде өркеннің өспейтіндігін ойланыңыз
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Қорытынды: (болжамның расталуы немесе жоққа шығуы туралы қорытынды, алынған нәтижелерді тиісті әдебиетпен салыстыру)
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Практикалық жұмыс дескрипторы:
- суреттегі өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер ету механизмін зерттейді – 2 балл;
- өсімдіктегі жарықтың бағыты мен гормонның орналасуы (локализация) арасындағы тәуелділікті түсіндіреді – 1 балл;
- Вент тәжирибесі көрсетілген, суреттен жасушаның созылу аймағын, гормонды ферменттермен ыдырату аймағын, гормонның атауын жазады – 1 балл;
- өсімдіктің жарыққа қарай иілу себебін және осы гормонның сабақ жасушасына әсер ету принципін түсіндіреді – 2 балл;
- біршама ауксинге бай өсімдік бөліктерін атайды – 1 балл;
- суреттегі әр өткізілген тәжірибені сипаттайды және алынған қорытындыны талқылайды – 1 балл;
- тамыр мен өркен өсуінің ауксин концентрациясына тәуелділігін зерттейді және болжамның расталуы немесе жоққа шығуы туралы қорытындыны салыстырады – 2 балл;