Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу |
Мектеп: «К.Боранбаев атындағы негізгі мектебі» КММ |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Сеитова Г.К |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.2.2.4 түріндегі теңдеулерді шешу, мұндағы a және b – рационал сандар; |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар:
сызықтық теңдеуді шешуде координаталық түзудегі нүктелердің арақашықтығын пайдаланады;
сызықтық теңдеуді шешуде санның модулінің анықтамасының формуласын пайдаланады;
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушылар:
сызықтық теңдеуді шешуде координаталық түзудегі нүктелердің арақашықтығын пайдалана алады;
сызықтық теңдеуді шешуде санның модулінің анықтамасының формуласын пайдалана алады;
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
- Оқушылар өзара қарым-қатынаста адал және шынайы айқын; - Өзгенің пікірін құрметтеу; - Өз бетінше білім алу қабілеттерін дамыту; |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақ әдебиет |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Амалдарды орындауда белгісіз компоненттерді табу ережелерін білу. Теңдеулерді шеше алу. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0 – 3 мин |
Ұйымдастыру. Амандасу. Оқушылардың көңіл күйлерін біліп, психологиялық ахуал тудыру. Оқушылар бір-біріне жылылық сыйлау. Психологиялық ахуал Өмірде ойлап тұрсаң,
бәріде есеп, Үй тапсырмасын тексеру, оқушылар бір-бірінің дәптерлерін тексереді, түсінбеген сұрақтарын тақтада орындайды. |
Презентация |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 4 – 8 мин |
«Кім жылдам?» ойыны. Шапшаңдыққа берілген есептер.
|
Презентация Смайликтер Қосымша 1 |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
9 – 20 мин |
Жұптық жұмыс №1 Теңдеуді шешіңдер: а) ; б) ; в) . Дескриптор: Білім алушы - теңдеудің шешімі бар жоқтығын анықтайды; - модульдік теңдеуден сызықтық теңдеуге көшеді; - рационал сандарға амалдар орындайды; - модулі бар теңдеудің түбірін табады. № 2 Теңдеуді шешіңдер:
Дескриптор: Білім алушы - сыртқы модульді ашады; - ішкі модульді ашады; - модульдік теңдеуден сызықтық теңдеуге көшеді; - модулі бар теңдеудің түбірін табады. |
Қосымша 2 |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
21 - 22 мин |
Сергіту сәті «Бір-екі-үш-төрт-бес» әдісі Қатысушылардың бәрі бір мезгілде, алдымен оң қолын, сонан соң сол қолын жоғары қарай сермеп тұрып, бірден беске дейін санайды. Келесі жолы төртке дейін, сосын үшке, сосын екіге дейін, ең соңынан бірге дейін санайды. Әр тілде санаудың орнына «Ха-ха», Хи-хи» деп айтуға да болады. |
Презентация
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
23 – 37 мин |
Өз беттік жұмыс 1-тапсырма Теңдеуді шешіңіз: 2-тапсырма Теңдеуді шешіңіз: 3-тапсырма Теңдеуді шешіңіз: Дескриптор: Білім алушы - түрлендірулерді орындайды; - сызықты теңдеулерге көшеді;
- сызықтық теңдеулерді
шешеді; Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық
теңдеу
Мектеп: «К.Боранбаев атындағы негізгі мектебі»
КММ
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:Сеитова
Г.К
Сынып:
Қатысқандар
саны: Қатыспағандар
саны:
Сабақ
тақырыбы
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген
бір айнымалысы бар сызықтық
теңдеу.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме) 6.2.2.4 түріндегі теңдеулерді
шешу, мұндағы a және b – рационал
сандар;
Сабақ
мақсаттары Оқушылар:
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы
бар
сызықтық теңдеуді шешуде координаталық түзудегі
нүктелердің
арақашықтығын пайдаланады;
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы
бар
сызықтық теңдеуді шешуде санның модулінің анықтамасының
формуласын
пайдаланады;
Есептеулерде санның
модулінің қасиеттерін
пайдаланады;
Бір айнымалысы бар
теңдеудің қасиеттерін
біледі;
Бір айнымалысы бар
сызықтық теңдеулерді шешеді.
Бағалау
критерийлері Оқушылар:
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы
бар
сызықтық теңдеуді шешуде координаталық түзудегі
нүктелердің
арақашықтығын пайдалана
алады;
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы
бар
сызықтық теңдеуді шешуде санның модулінің анықтамасының
формуласын
пайдалана алады;
Есептеулерде санның
модулінің қасиеттерін пайдалана
алады;
Бір айнымалысы бар
теңдеудің қасиеттерін
біледі;
Бір айнымалысы бар
сызықтық теңдеулерді шеше
біледі.
Тілдік
мақсаттар
Оқушылар:
сызықты теңдеудің анықтамасын және түрін, санды
теңдіктердің қасиеттерін, модуль анықтамасын
біледі;
тепе-тең түрлендірулерді орындай отырып, теңдеулерді
сызықты түрге келтіреді;
теңдеулердің қасиеттерін айта
алады;
сызықты теңдеулердің коэффициенттерін нұсқай отырып,
сызықты теңдеулерді сипаттайды;
теңдеулердің қасиеттерін қолдана отырып, теңдеулердің
шешіміне түсінік береді;
х
a=
b, түріндегі теңдеулерді
шешеді, мұндағы a
және b
– рационал
сандар;
сызықты теңдеулерді және оларға келтірілетін теңдеулерді
шығарады;
модуль анықтамасын ауызша
тұжырымдайды;
Пәнге қатысты лексика
мен терминология:
теңдеу;
теңдеудің түбірі;
теңдеудің сол жағы;
теңдеудің оң жағы;
тепе-тең түрлендіру;
сызықты теңдеу;
сызықты теңдеудің
коэффициенттері;
модулі бар теңдеу;
Диалогқа/жазылымға
қажетті
тіркестер:
теңдеу деп – құрамында мәнін табу қажет болатын айнымалысы
бар теңдікті айтамыз.
теңдеудің түбірі деп ...;
теңдеуді шешу дегеніміз -
...;
сызықты теңдеу деп ...;
егер теңдеудің екі жағына бірдей санды қоссақ, онда
...;
егер теңдеудің екі жағын нөлден өзге бірдей санға
көбейтсек, онда ...;
«х
...
болсын»;
... екенін біле отырып, теңдеуді құрамыз және
шығарамыз;
... белгілі болса, онда ... теңдеуін
құрамыз;
теңдеуді шешіп, есептің жауабы болып табылатын айнымалының
мәнін табамыз.
Құндылықтарды
дарыту
- Оқушылар өзара
қарым-қатынаста адал және шынайы
айқын;
- Өзгенің пікірін
құрметтеу; - Өз бетінше білім алу
қабілеттерін дамыту;
Пәнаралық
байланыстар
Қазақ
әдебиет Бастапқы білім Амалдарды орындауда
белгісіз компоненттерді табу ережелерін білу. Теңдеулерді шеше
алу. Сабақ
барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
Ресурстар Сабақтың
басы 0 – 3
мин Ұйымдастыру.
Амандасу. Оқушылардың көңіл күйлерін
біліп, психологиялық ахуал тудыру. Оқушылар бір-біріне жылылық
сыйлау. Психологиялық
ахуал Өмірде ойлап тұрсаң,
бәріде есеп,
Үй тапсырмасын
тексеру, оқушылар бір-бірінің дәптерлерін тексереді, түсінбеген
сұрақтарын тақтада
орындайды.
Презентация Сабақтың
ортасы 4 – 8
мин «Кім
жылдам?» ойыны. Шапшаңдыққа
берілген есептер.
жауаптар
теңдеуді шешу
5
-3;
3
-1; 2,5
-8; 8
Презентация
Смайликтер
Қосымша 1
9 – 20 мин
Жұптық
жұмыс
№1
Теңдеуді шешіңдер:
а) ; б) ; в) .
Дескриптор: Білім
алушы
- теңдеудің шешімі бар жоқтығын
анықтайды;
- модульдік теңдеуден сызықтық теңдеуге
көшеді;
- рационал сандарға амалдар
орындайды;
- модулі бар теңдеудің түбірін
табады. №
2
Теңдеуді шешіңдер:
Дескриптор: Білім
алушы
- сыртқы
модульді
ашады;
- ішкі
модульді
ашады;
- модульдік теңдеуден
сызықтық теңдеуге көшеді;
- модулі бар теңдеудің түбірін
табады.
Қосымша
2
21 - 22 мин
Сергіту сәті
«Бір-екі-үш-төрт-бес» әдісі
Қатысушылардың бәрі бір мезгілде, алдымен оң қолын, сонан
соң сол қолын жоғары қарай сермеп тұрып, бірден беске дейін
санайды. Келесі жолы төртке дейін, сосын үшке, сосын екіге дейін,
ең соңынан бірге дейін санайды. Әр тілде санаудың орнына «Ха-ха»,
Хи-хи» деп айтуға да болады.
Презентация
23 – 37 мин
Өз беттік жұмыс
1-тапсырма
Теңдеуді шешіңіз:
2-тапсырма
Теңдеуді шешіңіз:
3-тапсырма
Теңдеуді шешіңіз:
Дескриптор: Білім
алушы
- түрлендірулерді
орындайды;
- сызықты теңдеулерге
көшеді;
- сызықтық теңдеулерді
шешеді; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













