Мектеп: №46 А.С.Пушкин атындағы мектеп-лицейі
|
Күні:
| Мұғалімнің есімі: Әбдиева Сандуғаш |
Сынып: 10 «А», «Ә» | Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы: §2. Әлемнің ақпараттық бейнесі, ақпараттық жүйелер және ресурстар
|
Оқу мақсатары
| Әлемнің ақпараттық бейнесі, ақпараттық жүйелер және ресурстарын таныстыру;Біліңғм жетістіктерін әділ бағалауды қамтамасыз ету. |
Жетістіктер критерийлері
| Барлық оқушылар |
| Әлемнің ақпараттық бейнесі, ақпараттық жүйелер және ресурстарымен танысады;Біліп үйренгендерін қолданып, практикалық және теориялық түрде берілген тапсырмаларды орындайды. |
| Оқушылардың басым бөлігі: |
| Әлемнің ақпараттық бейнесі біледі;Түсінеді, талдайды, білімін қолданады. |
| Кейбір оқушылар: |
| Білімін жинақтайды, рефлекция жасайды: Ақпараттың түрімен танысады. |
Өткен тақырып | «Кубизм» стратегиясы арқылы өткен тақырыпты қайталау |
Қолданылатын әдіс – тәсілдер | «Қошемет», «Жетістік», «БББ: білемін, білгім келеді, білдім» рефлексиясы |
Қолданылатын ресурстар | Флипчарт, слайд, оқулық.
|
Пән аралық байланыс | Математика, қазақ тілі
|
Жұмыс түрлері | Тапсырмалар, қосымшалар | Мұғалімнің іс - әрекеті | Оқушының іс – әрекеті (нәтижесі) |
І кезең |
Ұйымдастыру кезеңі | Оқушылар шеңбер бойымен 1,2,3,4 деп санап, топқа бөлінеді. | Сынып оқушыларының зейінін сабаққа аудару. Психологиялық ахуал қалыптастыру, топтастыру. | Оқушылар ақпарат таратушы құралдар арқылы топтасады. Жаңа тақырыпты оқушылар өздері құрастырған сурет қиындылары арқылы анықтайды. |
Үй тапсырмасын тексеру | Үй тапсырмасын талқылау | Үй тапсырмасы бойынша тақырыптарды талқылауға беру | Оқушылар қауіпсіздік ережесі туралы жазып келген тапсырмаларын оқиды
|
Қызығушылығын ояту, мәселе қою | Көпір тапсырмасы бойынша сұралады.Қауіпсіздік ережесінің дегеніміз?Қандай жаттығулар бар? | Мұғалім көпір тапсырмасын сұрайды, толықтырады. | Көпір тапсырмаларында берілген сұрақтар бойынша өз ойларын айтады. |
ІІ кезең |
Теория бойынша «Білу», «Түсіну», «Талдау», «Жинақтау» тапсырмалары (топтық жұмыс, презентация, мұғаліммен бірге талдау) | Мазмұнды сызбамен жұмыс. Әр топ берілген тақырып бойынша: ақпарат ұғымы туралы мазмұнды сызба дайындау және қорғау тапсырмасы беріледі. 1-топ. Әлемнің ақпараттық бейнесі, 2-топ. Ақпараттық жүйелер; 3-топ. Ақпараттық ресурстар. Оқулықтағы тапсырмалар: «Білу» тапсырмасындағы сұрақтарға жауап береді.«Түсіну» тапсырмасы нда сыни сұрақтар қойылады.«Талдау» тапсырмасында позициялық және позициялық емес санау жүйелерін салыстырады. «Жинақтау» тапсырмасында кесте бойынша бос орындарды толтырады. | Жаңа сабақты меңгерту мақсатында жаңа ұғымдармен, материалдармен таныстыру, слайдтар көрсету арқылы мәліметтер беру.
Әр қадам тапсырмаларына нұсқау беру, тексеру. Топ бойынша жасалған жұмыстарды тексеру
| Оқушылардың мұндағы мақсаты – берілген тапсырмаларды қатесіз, топпен бірлесе отырып орындау.Оқулықпен жұмыс жасау.
Қадам тапсырмаларын қатесіз орындау, тексеру |
Сергіту сәті | Ән тыңдау арқылы жаттығу жасау | Оқушылармен бірге сергіту жасау | Интербелсенді тақтадағы бейнероликтегідей жаттығу жасайды. |
ІІІ кезең |
«Қолдану» және «Баға беру» тапсырмалары | Оқулықтағы есептерді орындау.«Қолдану» тапсырмаларын орындайды.«Бағалау» тапсырмасы. Күнделікті өмірде санау жүйесі нәтижеге жете ма? Қандай жағдайда жетпей қалуы мүмкін екендігі туралы оқушылар пікір алмасады. | Тақырып бойынша алған білімдерін практикада қолдану мақсатында тапсырмалар береді. Теория бойынша оқушыларға өз ойларын айтуға мүмкіндік жасайды. | Оқушылар тақырып бойынша алған білімдерін практикада қолдана отырып, тапсырмаларын орындайды. Теориялық білімін бекіту арқылы біліктілігі қалыптасады. |
Бағалау, кері байланыс (бағалау парағы бйынша) | Бағалау кезеңінде оқушылар өздерін бағалайды. 3-2-1 (үш қызықты нәрсе, екі есте қалғаны, 1 ұсыныс) әдісі бойынша кері байланыс алынады. | Бағалау парағына оқушылардың бағаларды қойғанын қадағалайды. Кері байланысты ұйымдастырады. | Оқушылар сабақ кезеңдері бойынша өздеріне баға қояды. 3-2-1 әдісі бойынша сабақтың кері байланысын толтырады. |
Үй тапсырмасы: § 1. Орындап келу | Оқушыларға бағдар беру, түсіндіру, үй тапсырмасының қалай орындалу керектігіне шолу жасау. | Оқушылар үй тапсырмасын орындайды. |
Қорытынды: Сабақтың соңына дейін әр оқушы қадам тапсырмаларын үлгергенінше орындайды, қалғанын үйге алады. Сабақтың соңғы үш минутында сыныпта жиналған балл санын әр оқушы өздерінің жеке бағалау парағына белгілейді. Оған келесі сабақтың басында үйде жинаған балы қосылып, барлық балл саны мониторингке тіркеледі, сәйкес бағасы сынып журналына қойылады. |
Қосымша ақпарат |
Саралау – оқушыларға алдыңғы тақырыптар бйынша білімдерін еске түсіруге бағыт беремін. Тапсырмалар топтық болғандықтан қабілеті жоғары оқушылар бар топтың тапсырмасын күрделі етіп беруге тырысамын. | Бағалау критерийлері бойынша әр оқушының қосқан үлесін әділ бағалауларына назар аударамын. | Оқушыларға қауіпсіздік ережесін сақтау ескертіліп, тақырып бойынша мазмұнды сызбаны түсінікті етіп дайындау айтылады. АКТ-мен байланыс жасау. Бір – бірін топта тыңдау, сыйластық таныту. Бірлескен жұмыс нәтижесіне қол жеткізу |
РефлексияСабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетініне не білдім?
|