Материалдар / 3.1 Табиғатты пайдалану
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

3.1 Табиғатты пайдалану

Материал туралы қысқаша түсінік
10.3.1.5 экологиялық таза өндірістік жобаларды ұсыну (жергілікті / аймақтық компоненттің негізінде)
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Қазан 2024
230
2 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін________________________

Қазақстанның Оқу – ағарту министрлігі

_____________________________________

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Экологиялық таза өндірістерді жобалау

(Сабақтың тақырыбы)

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

География

Бөлім:

3.1 Табиғатты пайдалану

Педагогтің аты-жөні:


Күні:

.09.2024

Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Экологиялық таза өндірістерді жобалау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

10.3.1.5 экологиялық таза өндірістік жобаларды ұсыну (жергілікті / аймақтық компоненттің негізінде)

Сабақтың мақсаты

Экологиялық таза өндірістік жобаларды ұсынады

Құндылықтарды дарыту

Тәуелсіздік және Отаншылдық

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Педагогтің іс - әрекеті

Білім алушының іс – әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


10 мин


(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару.

Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушыларды назарын сабаққа аудару

Үй жұмысы

«Ыстық орындық» әдісі

Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді

Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндау;


Сұрақтарға жауап береді

Мұғалім тапсырмалар бойынша бағалайды

1-10 балл аралығында


Дескриптор:

Жалпы – 2 балл:

Оқушылар табиғатты пайдалану қағидаттары тақырыбында тоқталады;









Сабақтың ортасы


10 мин















10 мин

Жаңа сабақ

«Миға шабуыл» әдісі



Мағынаны ашу

Бейнеролик: Экологиялық таза елдер

  • Әлемдегі таза елдер?

  • Бұл елдер қандай шаралардың нәтижесінде экологиялық таза елдерге айналды?



  1. Тапсырма

Жеке жұмыс

Презентация әдісі

Оқушылар экологиялық таза өндірісті сипаттайды

Жасанды интеллект мүмкіншілігін пайдаланып төмендегі тақырыптардың біріне презентация дайындайды

  • Мұнай саласында

  • Машина жасау саласында

  • Азық түлік саласында

  • Химия өнеркәсібінде


Бейнеролик: Экспо 2017

  • Экспо 2017 символы

  • Негізгі тақырыптары


  1. Тапсырма

Жеке жұмыс

Мемлекеттерді сипаттаңыз.Елдердің таза экологиялық өндіріске қосқан үлесін сипаттаңыз

  • Швеция

  • Сингапур

  • Швейцария

  • Германия


  1. Тапсырма

Тест

Миға шабуыл әдісі арқылы сурет көрсетіледі. Оқушылар суретке қарай отырып сабақтың тақырыбын анықтауы қажет. Сабаққа мақсат қояды


Ұжымдық оқушылар бейнероликті экологиялық таза өндірісті атайды




Оқушылар тізімдегі тақырыптардың бірін пайдаланып презентация дайындайды








Оқушылар экспо 2017 көрмесіне тоқталып сипаттайды.


Оқушылар мемлекеттердің таза экологиялық өндіріске қосқан үлесіне баға береді




Оқушылар тест тапсырмаларын орындайды


«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.















Дескриптор:

Жалпы – 4 балл:

Тақырыпқа сәйкес презентация дайындайды












Дескриптор:

Жалпы – 2 балл:

Елдерді сипаттайды





Дескриптор:

Жалпы – 2 балл:

Тест тапсырмаларын орындайды












https://youtu.be/Ro7AFt0j30M?si=IHa4QXiL316dXh5H





https://gamma.app/











https://youtu.be/CZHceLcE8ow?si=1pwFRQqgEP1QpXg_

Сабақтың соңы

5 мин


Рефлексия

Үйге тапсырма

Параграф 15 - 16



Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айтады


Мұғалім оқушыларды 1 – 10 балл арасында бағалайды











ТЕСТ

  1. Қазіргі таңда дүниежүзіндегі әрбір тұрғынның жан басына шаққанда, орташа есеппен жылына неше тоннаға жуық шикізат өндіріледі?

А)20 тонна В)30 тонна С)40 тонна Д)50 тонна Е)60 тонна

  1. Қазіргі таңда дүниежүзіндегі әрбір тұрғынның жан басына шаққанда, орташа есеппен жылына ______ тонна су мен ______ кВт энергияны пайдаланып, азық – түлік өнімдері өңделеді. Олардың _______% - ы қалдық ретінде қайта шығарылады?

  2. Дамыған елдерде:Ауылшаруашылық қалдықтарының қанша % қайта өңделеді?

А)20% В)30% С)40% Д)50% Е)90%

  1. Дамыған елдерде:Автокөлік қораптарының қанша % қайта өңделеді?

А)20% В)30% С)98% Д)50% Е)90%

  1. Дамыған елдерде:Техникалық майлардың қанша % қайта өңделеді?

А)20% В)30% С)98% Д)50% Е)90%

  1. Қайта өңделген және өңделмеген өнеркәсіптік қалдықтар көлемі жыл сайын өсіп, әлемде шамамен неше млрд тоннаға жететін қалдық заттар жинақталуда?

А)100 млрд тонна В)30 млрд тонна С)40 млрд тонна Д)50 млрд тонна Е)60 млрд тонна

  1. 1979 жылы Қоршаған ортаны қорғау саласы бойынша Жалпы Еуропалық кеңес өтті?

А)Сингапур В)Берлин С)Стокгольм Д)Женева Е)Ақтөбе

  1. Экологиялық таза өндірістің негізгі ұстанымдары?

1_____________________ 2_______________________ 3__________________________

  1. Шикізат пен энергиялық ресурстарды толық пайдалануға, сондай – ақ қоршаған ортаны қорғауға бағытталған нақты шаралар қандай 3 топқа бөлінеді?

1_____________________ 2_______________________ 3__________________________

  1. Құбырлар мен құрал – жабдықтарды коррозиядан қорғау жұмыстары аса маңызды болып саналады?

А)Технологиялық В)Химиялық С)Физикалық Д)Ұйымдастыру - басқарушылық Е)Арнайы

  1. Басшы қызметтегілер мен кәсіби мамандар үшін аса қажет, әсіресе олардың кәсіби экологиялық дайындығы қоршаған ортаны қорғау шараларын дәл тиімді ұйымдастыруға мүмкіндік береді?

А)Технологиялық В)Химиялық С)Физикалық Д)Ұйымдастыру - басқарушылық Е)Арнайы

  1. Қалдықтар көбінесе күрделі _______________ және _______________жүйе түрінде кездеседі?

  2. Биологиялық нысандардың тіршілік әрекеті өнімдеріне, бактерияларды көбейтуге, олардың метоболизмдеріне, энергия мен заттардың табиғи алмасу жолына негізделген технологиялық үдерістерді құру? А)Технологиялық В)Химиялық С)Физикалық Д)Бактериялы – химиялық сілтісіздендіру Е) Биотехнологиялық әдіс

  3. Биотехнологияны пайдаланудың мысалы ретінде су еретінділерін қолдануға негізделген кен қазбаларынан металдарды алудың гидро – металлургиялық әдісін қолдануды көрсетуге болады, оның бір түрі металдарды? А)Технологиялық В)Химиялық С)Физикалық Д)Бактериялы – химиялық сілтісіздендіру Е) Биотехнологиялық әдіс

  4. Мұнаймен бірге шығатын ілеспе газдар және көмір өндіру кезінде түзілетін метанды биотехнологиялық жолмен залалсыздандыру әдісі _________________________________________________________________________________

  5. Энергетикалық мақсаттармен қатты қалдықтарды өңдеу биотехнологиясына жатады?

А)Технологиялық В)Химиялық С)Физикалық Д)Анаэробты ферментация Е) Биотехнологиялық әдіс

  1. Оттегінсіз ортада әртүрлі микроорганизмдер тобының көмегімен іске асырылады?

А)Технологиялық В)Химиялық С)Физикалық Д)Анаэробты ферментация Е) Биотехнологиялық әдіс

  1. Бүгінгі таңда көлік түрлерін металл ұнтақтарынан дайындау технологиясы жолға қойылған – Ол металдарды пайдалану тиімділігінің коэффицентін көрсетіп отыр?

А)20% В)30% С)98% Д)50% Е)95%

  1. Зерттеушілердің дәлелдеуі бойынша таза өнім технологиялары осы өндіріс орындарын өзара байланыстырып неше миллионнан астам адамды жұмыспен қамтуға көмектеседі?

А)100 млн В)30 млн С)40 млн Д)50 млн Е)2,5 млн

  1. «Азық – түлік өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігі туралы» ҚР заңы қай жылғы 8 сәуірдегі №543 – ІІ шықты?

А)2004 ж В)2010 ж С)2012 ж Д)2015 ж Е)2000 ж

  1. Химия өнеркәсібінде экологиялық таза өнімдер шығаруға ден қоюда әсіресе – неге шектеу қоюда?

А)Кремний В)Хлор С)Озот Д)Магний Е)Фреон

  1. Қазақстанда өткізілген ЭКСПО – 2017 көрмесінің символы – Диаметрі неше метрлік сфера типтес ғимарат?

А)250 м В)200 м С)100 м Д)150 м Е)300 м

  1. Қазақстанда өткізілген ЭКСПО – 2017 көрмесінің символы – Диаметрі 150 метрлік сфера типтес ғимарат оның негізгі тақырыбы _____________________________________________________________

  2. Қоқыс қалдықтары электр қуаты ретінде пайдаланылады?

А) Швеция В)Германия С)Сингапур Д)Мали Е)Хорватия

  1. Қоқыстың 90% - ы қайта өңделетін ел?

А) Швеция В)Германия С)Сингапур Д)Мали Е)Хорватия

  1. Қоқыстардың қайта өңделуі

Германияда_______%, Жапонияда _______%, АҚШ________%Швейцария________% қайта өңделіп іске жаратылады?

  1. Мұхиттағы қоқыстардан (балық аулауға арналған торлардан) спорттық аяқ киім тігітен Германияның компаниясы?

А)Nike В)Adidas С)Puma Д)Reebok Е)Buka

  1. Мұхиттағы пластиктерден спорттық күртелер шығаруды жоспарлап отырған компания?

А)Nike В)Adidas С)Puma Д)Reebok Е)Buka

  1. Қазақстанда жылына неше млн тоннадан астам қалдық шығарылады?

А)10 млн тонна В)3 млн тонна С)4 млн тонна Д)5 млн тонна Е)6 млн тонна

  1. Алматыда жылына неше млн тоннаға жуық қоқыс шығарылады?

А)1 млн тонна В)3 млн тонна С)4 млн тонна Д)5 млн тонна Е)6 млн тонна

  1. Астанада жылына 300 мың тонна қоқыс шығарылады, тәулігіне неше тоннаны құрайды?

А)100 тонна В)300 тонна С)400 тонна Д)500 тонна Е)800 тонна

  1. Заңнамаға сәйкес тұрмыстық қалдықтар неше жыл ғана сақталу қажет?

А)10 жыл В)3 жыл С)5 жыл Д)6 жыл Е)8 жыл

  1. Бүгінгі таңда Алматы облысы аумағында неше миллион тоннадан артық қалдық жиналып қалған?

А)8,7 млн В)30 млн С)40 млн Д)50 млн Е)2,5 млн

  1. Жылына 185 мың тоннадай тұрмыстық және өндірісті қалдықты шығарылатын қала?

А)Астана В)Шымкент С)Ақтөбе Д)Тараз Е)Орал

  1. Бүгінгі таңда Алматы облысы аумағында 8,7 миллион тоннадан артық қалдық жиналып қалған.Бұл мәселені шешудің жалғыз жолы ____________________________________________

  2. Жылына 200 мың дай қалдықты қайта өңдейтін зауыты бар қала?

А)Астана В)Шымкент С)Ақтөбе Д)Тараз Е)Орал

  1. Қоқыстардың сақталу уақыты: Бір реттік қағаз ыдыс _______ жыл, Қаңылтыр қалбыр ____ жыл

Пластик шөлмек _______ жылдай




















Бекітемін________________________

Қазақстанның Оқу – ағарту министрлігі

_____________________________________

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Экологиялық таза өндірістерді жобалау

(Сабақтың тақырыбы)

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

География

Бөлім:

3.1 Табиғатты пайдалану

Педагогтің аты-жөні:


Күні:

.09.2024

Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Экологиялық таза өндірістерді жобалау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

10.3.1.5 экологиялық таза өндірістік жобаларды ұсыну (жергілікті / аймақтық компоненттің негізінде)

Сабақтың мақсаты

Экологиялық таза өндірістік жобаларды ұсынады

Құндылықтарды дарыту

Тәуелсіздік және Отаншылдық

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Педагогтің іс - әрекеті

Білім алушының іс – әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


10 мин


(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару.

Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушыларды назарын сабаққа аудару

Үй жұмысы

«Суреттер сөйлейді» әдісі

Өткен тақырып бойынша суреттер көрсетіледі


Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндау;


Сұрақтарға жауап береді

Мұғалім тапсырмалар бойынша бағалайды

1-10 балл аралығында


Дескриптор:

Жалпы – 2 балл:

Оқушылар табиғатты пайдалану қағидаттары тақырыбында тоқталады;









Сабақтың ортасы


10 мин















10 мин

Мағынаны ашу

Бейнеролик: Қалдықсыз технология

  • Қалдықсыз технология?

  • Қайта өңдеу?

  1. Тапсырма

Жеке жұмыс

Оқушылар экологиялық таза өндірісті сипаттайды

Қоршаған ортаны қорғауға бағытталған шаралар

Сипаттамалары

Химиялық


Технологиялық


Ұйымдастырушы - басқарушылық


  1. Тапсырма

Жеке жұмыс

Суретпен жұмыс

  • Суретке қарап биогаздың пайда болу жолын сипаттаңыз

  1. Тапсырма

Автокөліктерге қойылатын Евро 1,2,3,4,5 стандарттарын сипаттап салыстырады.

  • Ең экологиялық таза стандарт?

  • Қазақстанда қандай стандарт?

  • Екі стандартты салыстыр ерекшеліктерін ата?

Ұжымдық оқушылар бейнероликті экологиялық таза өндірісті атайды


Оқушылар экологиялық таза өндірісті сипаттайды.






Оқушылар биогаз технологиясын сипаттайды. Өзі тұратын аймақта сипаттайды




Оқушылар тест тапсырмаларын орындайды




Оқушылар автокөліктерге қойылатын евростандарттарын салыстырады

«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.


Дескриптор:

Жалпы – 4 балл:

Қоршаған ортаны қорғауға бағытталған шараларды атайды

Дескриптор:

Жалпы – 2 балл:

Биогаз технологиясын сипаттайды









Дескриптор:

Жалпы – 2 балл:

Евро стандарттарын салыстырады

https://youtu.be/XdNzW6403MU?si=d4Yd4EMVr2nJMhvF
























https://chatgpt.com/

Сабақтың соңы

5 мин


Рефлексия

Үйге тапсырма

Параграф 15 - 16



Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айтады


Мұғалім оқушыларды 1 – 10 балл арасында бағалайды










Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!