Материалдар / 3 - сынып математика пәні "Санның квадраты"

3 - сынып математика пәні "Санның квадраты"

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл материал 3 сыныпқа математика пәнінен беретін мұғалімдерге өте қажет. Дайын ҚМЖ. Сабақта қолдануға қажет.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Қараша 2020
379
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады







Бөлімі: Кестеден тыс көбейту және бөлу

81-сабақ. Тақырыбы: Санның квадраты

Мектеп: №17 орта мектеп КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспаған оқушылар:

Оқу мақсаты:

3.1.2.1 санның квадратын - бірдей екі көбейткіштің, ал кубын - бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісі ретінде түсіну

Сабақтың

мақсаты:

Оқушылардың барлығы :

Бірдей екі көбейткіштің көбейтіндісін санның квадраты екенін түсінеді.

Оқушылардың көпшілігі:

Бірдей екі көбейткіштердің санның квадраты ретінде көрсету және бірдей екі көбейткіштің квадратын таба алады.

Оқушылардың кейбірі:

Санның квадратын құрайтын өрнектерді құрастырады.

Бағалаукритерийлері

  • Санның квадратын бірдей екі көбейткіштің көбейтіндісі ретінде көрсету;

  • Санның квадратын бірдей екі көбейткіштің көбейтіндісі ретінде есептей алады.

Ғылыми тіл

Пәндік терминология мен тірек сөздер: санның квадраты, бірдей көбейткіштер, көбейтінді

Диалог пен жазу үшін пайдаланылатын сұрақтар:

Талқылау:

  • Бірдей екі көбейткіштің туындысы ретінде санның квадратын ұсына аласыз ба?

  • Бірдей екі көбейткіштің туындысы ретінде санның квадратын есептеңіздер?

Көбейткіштер қандай болуы керек, екі санның туындысын санның квадраты ретінде көрсету мүмкін бе?

Құндылықтар

Жұппен және топпен жұмыс үстінде ұйымшылдыққа, өзара көмек беруге ұмтылады.

Пәнаралық байланыс

Тапқырлыққа арналған тапсырмада логикамен, тәжірибиелік тапсырмаларда көркем еңбекпен байланысады.

АКТ қолдану дағдылары

Тапсырмалар бойынша нұсқаулар АКТ арқылы көрсетіледі.

Алдыңғы меңгерілген білім

Сандарға амалдар қолдану.Көбейту мен бөлу кестелері.

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Оқушылардың жоспарланған іс-әрекеті

Ресурстар


Сабақтың басы


Белсендіру. Сабақ ұжыммен « Ойға шабуыл» ойыны арқылы ауызша сұрақтарға тез жауап алумен басталады.

  1. (Ұ.Ж) «Ойға шабуыл» ойыны

  2. 1.Білім ордасы не? (Мектеп)

  3. 2. Тәуліктің үштен бір бөлігі неше сағатқа тең? (8)

3. Оңынан да, солынан да бірдейоқылатын, жазылатынсандарқайсы?(11,22,33,44,55,66,77,88,99)

4. 9-дан 100-ге дейінгісандардақанша 9 саны кездеседі? ( 11 )

5. Ойлағансанға 119-ды қосқанда 800 шықты. Ойлағансанды тап.(681)

6. 5 тоннаныңекіденбірбөлігіндеқанша килограмм бар? (2500 кг )

7. 1000теңгенің 711 теңгесінесаудажасасаң, қаншатеңгеңқалады? (289)

8. 1килограмм алма 360 теңге тұрса, 3кг алма қанша тұрады? (1080тг)

9. Ұшақтың жылдамдығы 850км. Ол 3сағатта неше км ұшады? 5 сағатта ше?(2550км, 4250км)

Әр жауап сайын «шапалақ» арқылы бағалау жүргізу.


Оқушылардың назарын шахмет тақтасына аудару. Онда 8қатар көлденең және 8 баған тігінен торкөздер бар. Барлық торкөздер қанша? Қалай оңай табуға болады?

Жауап : 64. Қалай табуға болады қатардағы санға бағандағы санды көбейтеміз. 8х8. Осы көбейтіндіде 8 саны көбейткіш ретінде неше рет алынды?

Жауап: 2 рет

Олай болса


Бірдей екі көбейткіштің көбейтіндісін көбейткіштің квадратымен алмастыруға болады. Мысалы, 8х8=82 және 8х8=64, 82=64

Оқылуы: «8-дің квадраты»


Керісінше 42 (4-тің квадраты) берілсе, көбейтінді түрінде жазуға болады. 42= 4х4,

Тапсырманы орындау барысында оқушылар көбейткіштері бірдей көбейтіндіні атайды. Оны қысқартып: 22 деп жазып, «екінің квадраты» деп оқиды.

Тапсырмалармен жұмыс

Ұ.Ж. «Шығар, дәлелді, оқы»

Көбейтіндіні көбейткіштің квадраты түрінде, санның квадратын бірдей көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде жазып көрсет оқы.

Бұл тапсырманы ұжыммен түсіндіре отырып шығару. Түсіндіре отырып жауап беру үшін үлгі: «n-ді n-ге көбейткенде n квадратқа тең болады» немесе «n2 n∙ n тең болады».

4х4, 92, 02, 10х10, 7х7, 62.

«Басбармақ» әдісі арқылы бағалау.

Ойынға қажетті сұрақтар, шахмат тақтасының суреті, түсіндірме кесте

3 слайд







Дәптер, сабаққа арналған тұсаукесер



4 слайд










Сабақтың ортасы














Ж.Ж. «Ойлан, талқыла, тап» Теңдеудің түбірі нешеге тең екенін тауып көр.

Жұптық жұмыс, шешуі дұрыс болу үшін айнымалылардың мәні нешеге тең болуы мүмкін екенін талқылау. Жұптың жауабын тыңдау. Егер жауап дұрыс болмаған жағдайда таңдау әдісін ұсыну және қолдау, бағыттау.

х*х=25 у*у=81 а*а=1 в*в*в=0

Жауабы: а) х=5б) у=9 в) а=1 г) в=0


«Смайлик» арқылы бағалау

Сергіту сәті(интербелсенді тақта арқылы)

(Т. Ж) Ауданын тап. Оқушыларға топтық жұмыс ұсыну. Оқушыларға геометриялық фигуралардың ауданын табу ережесін міндетті түрде естеріне түсіру қажет. Фигураны, парақшаларды таратып фигура ауданын табады түсіндіре отырып жауапты ламинатталған параққа жазады. . «Әткеншек» әдісі арқылы жауаптарды топтар арасында ауыстыру. Әр топтың жауабын тыңдап, бағалау. Егер оқушылар шаршының ауданы оның жақтарының квадратына тең деген ойды айтпаса, көмектесу.

S


a


a




= . .









4 см









9 см






Белгі беретін кеспеқағаздар; үлестірмелі парақтар.

5 слайд



https://youtu.be/hexOj8LqKZA

6 слайд

7 слайд





























Ламинатталған парақ, маркерлер, фигуралар сызылған парақшалар

Сабақтың соңы




(Ж.Ж) Жұппен «Мұғалім-оқушы» ойынын ойнау. Жұптар көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде көрсету үшін мұғалім сандар жасырады, егер екі бірдей көбейткіштер аталса, онда санның квадраты ретінде атауға болады. Мысалы:мұғалім12 санын атайды. Оқушыбарлық көбейтінділерді атайды: 3∙4; 4∙3; 6∙2. Егер барлық көбейтінділер дұрыс аталса, онда келесі санды атайды. Егер 36 саны аталса, онда 6∙6 көбейтіндісі немесе 62 деп атайды. Ойын бірнеше мәрте қайталанады, мұғалім мен оқушы ролі ауысады.


Қалыптастырушы бағалау

Ө.Ж. «Есепте, тап» Көбейтіндінің мәні бойынша көбейткішті табу.

Ары қарай өзін-өзі тексеру үшін үлгі беріледі, үлгі бойынша өзін-өзі тексеріп, бағалайды.


______2 = 100


______2 = 49


______2 = 0


_____2 = 64


_____ 2 = 4


_____2 = 1


______2 = 36


______2 = 81


10, 7,0, 8, 2, 1, 6, 9

Бұлай әр оқушы жаңа тақырыпты түсінгенін не түсінбегенін анықтайды.

Ұ.Ж. Өткенді қайталау. Амалдарды орындау дағдыларын дамыту мақсатында орындалады





+9


:3



+12





-15



:2


*12



Мен:

  • Санның квадратын бірдей екі көбейткіштің көбейтіндісі ретінде көрсету;

  • Санның квадратын бірдей екі көбейткіштің көбейтіндісі ретінде есептей аламын.

Қорытынды. Не үйреніп,не білдік?

  • Сабақта не қызық болды?

  • Қандай қиындықтар кездесті?

  • Не маңызды болды деп ойлайсыңдар?

Келесі сабақта қандай жұмыс түрімен жұмыс жасау

Кері байланыс

Ө зін-өзі «Пайыздық көрсеткіш» арқылы бағалау.




8 слайд









Бағалау парағы, қарындаштар.

9 слайд

































10 слайд































11 слайд





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ