№3 практикалық жұмыс «Оттекті алу және оның қасиеттерін тану»

Тақырып бойынша 11 материал табылды

№3 практикалық жұмыс «Оттекті алу және оның қасиеттерін тану»

Материал туралы қысқаша түсінік
1. Зертханалық жағдайда калий перманганаты мен сутек пероксидінен оттегіні алады. 2. Калий перманганатын, сутек пероксидін қыздырғанда болатын өзгерісті бақылайды, түсіндіреді және айырылу реакция теңдеулерін жаза алады. 3. Ауаны, суды ығыстыру әдісімен оттек газын жинауға болатынын түсіндіреді. «Ауаны ластамаудың тиімді жолдары» - зерттеулер, ұсыныстар, жобалар, шығарма дайындайды.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы:

8.2 D Сутек. Оттек және озон.

Мектеп: Түркістан облысы Қазығұрт ауданы үш тілде оқытатын мамандандырылған «Дарын» мектеп - интернаты

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Имадуллаев О.Р

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

3 практикалық жұмыс «Оттекті алу және оның қасиеттерін тану»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.4.2.3-оттекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын зерттеу.


Сабақтың мақсаты

1. Зертханалық жағдайда калий перманганаты мен сутек пероксидінен оттегіні алады.

2. Калий перманганатын, сутек пероксидін қыздырғанда болатын өзгерісті бақылайды, түсіндіреді және айырылу реакция теңдеулерін жаза алады.

3. Ауаны, суды ығыстыру әдісімен оттек газын жинауға болатынын түсіндіреді. «Ауаны ластамаудың тиімді жолдары» - зерттеулер, ұсыныстар, жобалар, шығарма дайындайды.

Бағалау критерийі

-Оттекті алу әдісін зерттейді

-Оттекте тән қасиетті анықтайды

-Оттектің қолданылуын зерттейді

Ойлау дағдылары

Білу. Түсіну.Қолдану

Тілдік мақсаттар


Тілдік емес пәндер үшін қалыптастырылады.

Заттардың агрегаты күйлері: қатты, сұйық, газ.

Лексика мен сөз тіркестерінің мысалдарын қамтитын тілдік мақсаттарды анықтаңыз.

Катализатор, ингибитор, сутек пероксиді, калий перманганаты, Дьюар, газометр.

Пәнгеқатыстысөздікқор мен терминдер.

1.     Катализатор реакция жылдамдығын ……………………

2.      Ингибитор реакция жылдамдығын ………………………

3.KMnO4 -калий перманганаты, тұрмыста “……………………” 

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

Зертханада оттек газын газ өлшегіш ..............................деп аталатын қалың қабырғалы шыны ыдысқа толтырып сақтайды.

Сұйық оттекті сақтайтын термостат ............ ыдысы ................ баллон. 

Құндылықтарға

баулу

Теория жүзінде алған білімдерін шығармашылық тұрғыда өмірде қолданаалуға, өзбетінше жұмыс жасауға тәрбиелеу.

Жұптық жұмыс жасата отырып, қарым –қатынас, ғылыми-зерттеу дағдыларын қалыптастырту. Сыни тұрғыда ойлату.

Пәнаралық байланыс

Физика – кинетикалық теория.

Биология–сутек пероксиді, калий перманганаты қолданылады.

Математика–реактивтердің өлшемін алуда сандарды қолданады.

Алдыңғы білім


7.4.2.1 кендерді құрамында пайдалы компонеттері концентрацияланған, оларды бөліп алу экономикалық тұрғыдан пайдалы табиғи минералды қосылыстар деп түсіну;

7.4.2.2 кеннің негізгі құрамы металдар мен олардың қосылыстарынан тұратындығын түсіну.

7.4.2.3 кеннен негізгі металдарды алу процесін модельдеу.

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин






10 мин

Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгелдеу, сыныптың тазалығына мән беру, сабаққа назар аударту.

Үй тапсырмасын сұрау. «Сұрағыма - жауап» әдісі арқылы өткен тақырыптардан сұрақтар қоя отырып, үй тапсырмасын сұраймын. Осы кезде оқушылардың оқылым, тыңдалым,жазылым, айтылым және еске түсіру дағдылары қалыптасады.

  1. Оттектің физикалық қасиеттері?

  2. Оттектің периодтық кестедегі орны?

  3. Оттектің табиғатта таралуы?

  4. Атмосферда оттектің пайызы қанша?

  5. Оттек латын тілінен аударғанда қандай мағынаны блдіреді?

  6. Адам организміндегі оттектің массалық үлесі?

  7. Оттекті зертханада алынуы?

  8. Өдірісте оттекті қалай алады?

  9. Зертханада оттектің алынуы?

  10. Жану дегеніміз не?

  11. Табиғатта бос күйдегі оттекті бөліп шығаратын бір ғана реакция бар, ол-....

  12. Оттектің химиялық қасиеттері?

ҚБ – түрлі – түсті геометриялық фигуралар арқылы бағалау

Үлестірме қағаздар

Д.И.Менделеевтің периодтық кестесі











Shape1

Керемет

Shape8

Жарайсың

Shape10



Жақсы

Сабақтың ортасы



7 мин


























12 мин

























































4 мин







Жаңа сабақ тақырыбы: №3 практикалық жұмыс «Оттекті алу және оның қасиеттерін тану».

Ребусты шешу, төмендегі сұрақтарға жауап ала отырып, жаңа сабақтың тақырыбын және мазмұнын ашамын.

Picture 4 Picture 4 Picture 8 Picture 6 , , ,,У

  1. Оттекті алудың қанша жолы бар, атаңыз?

  2. Зертханада оттекті алудың қандай реакциялары бар , атаңыз?

  3. Оттекті зертханада қалай аламыз?

  4. Сіз білесіз бе? Оттек газын өлшейтін құрал қалай аталады?

  5. Сұйық оттекті сақтайтын ыдыс қалай аталады?

Мұғалімнің түсіндірмесі.

1.Сабақ тақырыбын хабарлау. Оқушылармен біріге отырып,сабақ мақсатын  айқындау.

Жаңа материалды оқып үйренудің  практикалық қажеттілігін көрсету.

2.Практикалық жұмысты орындау.

3. Практикалық жұмыс есебін жазу.

4. Жұмыс орнын ретке келтіру

«Жұптық жұмыс» әдісі. Оқушыларды Дьюар, газометр сөздері жазылған стикерлерді таңдау арқылы жұптарға бөлемін. Дьюар, газометр сөздерінің арқасында «Сутек пероксидін катализатор қатысқанда айыру және тұрмыста жиі қолданылатын «марганцовканы» айыру арқылы оттекті алу» тақырыбында практикалық жұмыс жасатамын.

Жұмыстың мақсаты: оқушылардың оттегін

алу және оның химиялық, физикалық қасиеттері туралы білімдерін бекітіп, ауаны, суды ығыстыру арқылы газ жинау іскерлігін қалыптастыру.

Жұмысқа қажетті құралдар мен реактивтер:  зертханалық штатив, спиртшам, газ жіберетін тығын, тығынмен сынауық, су, стақан, Петри табақшасв, калий перманганаты KМnO4, сутек пероксиді H2O2 -20 мл, марганец (IV) оксиді MnO2-1г

Жұмыстың орындалуы:
1. Тұрмыста жиі қолданылатын
«Марганцовканы» айыру. Ол үшін құрғақ сынауыққа аздаған түйірлерін салып, оның аузын газ шығатын түтігі бар тығынмен жауып қыздырамыз. Сонда мына реакция жүреді:
2КМnO4→К2МnО4+MnO2 +O2
2. Петри табақшасына сутек пероксидінің ерітіндісін құямыз. Бөлме температурасында сутек пероксиді баяу ыдырайды.(реакцияның белгісі білінбейді) алайда ерітіндіге марганец (IV) оксидінің бірнеше түйіршігін салып, бұл процесті жылдамдатуға болады.қара түсті оксид түйіршектерінің маңайынан бірден газ түзіле бастайды. Бұл – оттек.Қанша уақыт тұрса да марганец (IV) оксидінің түйіршіктері ерімейді.Яғни марганец (IV) оксиді реакцияны жылдамдатады, бірақ өзі өзгеріске ұшырамайды. Сонымен марганец (IV) оксиді сутек пероксидінің айырылу реакциясында өршіткі қызметін атқарады. Оттекті анықтау. Оттек бөлініп жатқан Петри табақшасына бықсыған шыраны жақындатамыз. Шыраның тұтағанын байқаймыз.

Н2О2 →Н2 ↑+О2

Карточка- нұсқау

Не істедік

Не байқадық

Реакция теңдеуі,қорытынды

 


 

 

Төмендегідей сұрақ беру:

  1. А ) Неге шырпы жанады? 

  2. Ә)Оттегіні су ығыстыру арқылы жинауға болады, неге түсіндіріңіз?

  3. Б)Эксперимент нәтижелерін кестеге толтырып, қорытынды жасаңдар. Реакция теңдеулерін жазып, теңестіріңіз?


Дескриптор

  1. Техника қауіпсіздігін сақтау

  2. Тәжірибені дұрыс жүргізгендігі

  3. Жұмысты орындау үшін реактивтер мен приборларды қолдана білуі

  4. Жұмыс барысындағы ұқыптылығы мен ұйымдастыра білу іскерлігі

  5. Жұмыс бойынша қорытынды жасауы


«Ойлан, жұптас бөліс» әдісі. Оқушыларға оқулықтан немесе дерекөздерден оттектің қолданылуын зерттеп, жұптарда талқылауға мүмкіндік беремін. Мүмкіндік бере отырып, оқылым, айтылым, тыңдалым, жазылым дағдыларын дамытамын.


  1. Дескриптор

  2. 1. Оттектің қолданылуын зерттейді.

  3. 2. Оттектің қолданылуын айтады.

  4. ҚБ – бас бармақ арқылы бағалау

Оқулық















































Shape11

Дьюар











Shape12

Газометр































Оқулық ,

ғаламтор, электрондық оқулықтар



















































Сабақтың соңы

5 мин













Сабақты бекіту. « Кім жылдам» әдісі

  1. Калий перманганатын (KМnO4) тұрмыста қалай атайды?

  2. Сутек пероксидінен оттекті алу реакциясында қолданылатын катализатор?

  3. Оттектің қолданылуы?

  4. Оттекті зертханада қандай тәсілдермен алдық?

«Бортты журнал» әдісі арқылы сабаққа кері байланыс жасату.

Болжам

Жаңа ақпарат

Тақырып бойынша бұрыннан не білемін? Бұл туралы не білуім керек?

Бұл туралы енді не білдім? Қандай маңызды сәттерді мен енді анықтадым



Үйге тапсырма беру. №3 практикалық жұмыс «Оттекті алу және оның қасиеттерін тану»

«Оттек – тіршілік көзі» тақырыбында эссе жазу.



Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



Оқушылардың қабілетін, қажетіліктерін ескере отырып, тақырыпты оқулық бетінен ізденіп, жұбымен жұмыс жасауға бағыт-бағдар беремін.

1.16 грамм оттек алу үшін қажетті калий перманганатының зат мөлшерін және массасын табыңдар.

2. Калий перманганаты КМnO4 құрамындағы оттектің массалық үлесін % табыңдар.

3. «Сәйкестік тесті» әдісі

1

Зертханада оттек газын өлшегіш

Газометр

2

Оттекті өндірісте алу реакциясы

Н2О2 →Н2 ↑+О2


3

Оттектің бөлінуін немен анықтайды.

Дьюар

4

Сұйық оттекті сақтайтын термостат

Н2О →Н2 ↑+О2

5

Оттекті зертханада алу реакциясы

Шырпы


«Сұрағыма -жауап»- түрлі – түсті геометриялық фигуралар арқылы бағалау.

«Жұптық жұмыс» және «Ойлан, жұптас бөліс»

ҚБ – бас бармақ арқылы бағалау


Ұмытуға болмайды: жылу тоқтатудан бұрын, судан газ жүретін түтік ұшын алып тастаңыз.


Сабақбойыншарефлексия







Жалпы бағалау


Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.08.2018
12384
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі