Жаратылыстану 6-сабақ
kairshanz@mail.ru
|
Бөлім: |
Жанды табиғат. Адам. |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Курмантаева Ж |
|
|
Күні: |
18 қараша.2022ж |
|
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Өкпені шынықтыру |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.3.3 тыныс алу жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар: адамның қалай дұрыс тыныс алу керектігін біледі; тыныс алу ағзаға оттектің түсуі мен көмірқышқыл газдың шығуын қамтамасыз ететін үдеріс екенін түсінеді. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі 2 мин Өткен білімді еске түсіру 8 мин Жаңа сабақ 8 мин 5 мин |
І. Ұйымдастыру. Сыныпқа қалыпқа келтіру.
Бұл амандасу күнделікті амандасудан өзгеше. Дене мүшелерімізбен амандасамыз.
1.Үй тапсырмасы 1 жаттығу Терең тыныс ал.Ал енді деміңді сыртқа шығар. Не өзгерді, не байқадың?( дем алғанда кеудеміз жоғары көтеріледі. Дем шығарғанда кеудеміз басылады. Орныңнан 5 рет секір көр. Тыныс алуың өзгерді ме?( Сен ентігіп қалдың 2. Сурет
беру Тыныс алу жүйесін қандай мүшелер құрайды 3. Тыныс алу үдерісі қалай жүреді? Түсінік айтып беру Жұппен жұмыс ZipGrade.Тест сұрақтарын беру Ненің суреті шықты Тыныс алудың ең негізгі басты мүшесі – өкпе. Ендеше , сабағымыз осы өкпеге арналады. Тақырып Өкпені шынықтыру. Өкпе кеуде қуысын алып жатқан қос ағза.Өкпе тыныс алу жүйесінің басты ағзасы.Оның көлемі мен пішіні тыныс алу кезінде өзгеріп отырады. Шарды алып үрлеп ауа жіберіп көрейік. Сосын ауаны тартыңдар. Не байқадық . Қалай тыныс алады екенбіз? Суреттерге назар аударайықышы Балалардың қайсысы жиі тыныс алады деп ойлайсыңдар? Біз денемізге күш түскен кезде тынысымызды жиі аламыз. Сондықтан ұйықтап жатқан балаларға қарағанда футбол ойнап жатқан балалар жиі тыныс алады деп қорытынды жасауға болады. Сен білесің бе?Ересек адам тыныштықта минутына орта есеппен 14 рет тыныс алу қозғалысын жасайды. Балалар 20-30 рет тыныс алады. Бір жасқа дейінгі бала 30-40 рет, жаңа туған сәби 40-60 рет тыныс алу қозғалысын жасайды . Марафоншылар алысқа жүгіруге мүмкіндік беретін арнайы тыныс ырғағын қалыптастырады. Олар әр екі қадам сайын демін ішке тартып, келесі екі қадам аттағанда демін сыртқа шығарады. Зерттеу жасау. Зерттеу жұмысын жоспарлау. Жеке жұмыс.
|
Психологиялық дайындық 1.Қолмен амандасу. 2.Көзбен амандасу. 3.Иықпен амандасу. 4.Иекпен амандасу. 5.Ыммен амандасу Өте жақсы көңіл – күйге сәттілік тілеу, сабақтың жақсы өтуіне тілектестік білдіру. Дескриптор: Терең тыныс алады. Демін сыртқа шығарады. Орныңнан 5 рет секіріп көреді Дескриптор: Тыныс алу жүйесін қандай мүшелер құрайтынын айтады. ZipGrade.Тест сұрақтарына жауап береді. Дескриптор: Шарды алып үрлеп ауа жіберіп . Сосын ауаны тартады Зерттеу жасайды Зерттеу жұмысын жоспарлайды |
ClassDoje арқылы бағалау. |
Шар
|
|
5 мин |
Өзектендіру. Дәптермен жұмыс 1- топ: Жоқ сөздерді толықтыр. Сөйлемдегі бос орындарды толықтыр. Әр тыныс алу мүшесінің өз қызметі бар. Тыныс алу мүшелеріне мұрын, кеңірдек, _______________, өкпе жатады. Демді ішке тартқанда өкпе ____________ толады. Ал демді шығарғанда өкпе қысылып, _______________газды сыртқа шығарады. Тыныс алуға _______________ көмектеседі. Тыныс алғанда көкет_______________, тыныс шығарғанда ол түседі. Көмекші сөздер:ауатамырлар, көмірқышқыл, ауаға, көкет, көтеріледі. 2.Постер құр. «Таза өкпе»
|
1- топ: Жоқ сөздерді толықтырады. 1- топ: Жоқ сөздерді толықтыр. 2 Постер құр. Ереже құрастырады. 2 Постер құр. «Таза өкпе» |
|
|
|
5 мин |
Бейнежазба «Тыныс алу – тыныс шығару». Оқушылар көргендері бойынша әңгімелейді.
Qr code
|
|
|
|
|
3 мин |
Жұмбақтар шешу. 1.Жанды мотор сынбайды, 2. Тарам-тарам бір ғалам, Күні-түні тынбайды Айқыш-ұйқыш шырғалаң. Кейде оның жүрісін, Толған ағыс тоқтаса, Дәрігерлер тыңдайды. (Жүрек) Жоғалады бірге адам. (Қантамырлар) Соғады күні-түні алмай тыным, Құлайды ол тоқтаса таудай тілің. (Жүрек) |
Бой сергіту |
|
|
|
3 мин |
Дәптермен жұмыс Жазылым. Оқушылар жеке жазу жұмысымен айналысады. Ойтолғау «Өкпені қалай шынықтыруға болады?» |
|
|
|
|
4 мин |
Сабақты қорытындылау: «Plikers» әдісі арқылы сұрақтар алу |
Сұрақтарға жауап береді |
|
|
|
Кері байланыс 2 мин |
Ватцап желісі арқылы алынды Үй тапсырмасына оқып келу. |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
3 сынып жаратылыстану
3 сынып жаратылыстану
Жаратылыстану 6-сабақ
kairshanz@mail.ru
|
Бөлім: |
Жанды табиғат. Адам. |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Курмантаева Ж |
|
|
Күні: |
18 қараша.2022ж |
|
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Өкпені шынықтыру |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.3.3 тыныс алу жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар: адамның қалай дұрыс тыныс алу керектігін біледі; тыныс алу ағзаға оттектің түсуі мен көмірқышқыл газдың шығуын қамтамасыз ететін үдеріс екенін түсінеді. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі 2 мин Өткен білімді еске түсіру 8 мин Жаңа сабақ 8 мин 5 мин |
І. Ұйымдастыру. Сыныпқа қалыпқа келтіру.
Бұл амандасу күнделікті амандасудан өзгеше. Дене мүшелерімізбен амандасамыз.
1.Үй тапсырмасы 1 жаттығу Терең тыныс ал.Ал енді деміңді сыртқа шығар. Не өзгерді, не байқадың?( дем алғанда кеудеміз жоғары көтеріледі. Дем шығарғанда кеудеміз басылады. Орныңнан 5 рет секір көр. Тыныс алуың өзгерді ме?( Сен ентігіп қалдың 2. Сурет
беру Тыныс алу жүйесін қандай мүшелер құрайды 3. Тыныс алу үдерісі қалай жүреді? Түсінік айтып беру Жұппен жұмыс ZipGrade.Тест сұрақтарын беру Ненің суреті шықты Тыныс алудың ең негізгі басты мүшесі – өкпе. Ендеше , сабағымыз осы өкпеге арналады. Тақырып Өкпені шынықтыру. Өкпе кеуде қуысын алып жатқан қос ағза.Өкпе тыныс алу жүйесінің басты ағзасы.Оның көлемі мен пішіні тыныс алу кезінде өзгеріп отырады. Шарды алып үрлеп ауа жіберіп көрейік. Сосын ауаны тартыңдар. Не байқадық . Қалай тыныс алады екенбіз? Суреттерге назар аударайықышы Балалардың қайсысы жиі тыныс алады деп ойлайсыңдар? Біз денемізге күш түскен кезде тынысымызды жиі аламыз. Сондықтан ұйықтап жатқан балаларға қарағанда футбол ойнап жатқан балалар жиі тыныс алады деп қорытынды жасауға болады. Сен білесің бе?Ересек адам тыныштықта минутына орта есеппен 14 рет тыныс алу қозғалысын жасайды. Балалар 20-30 рет тыныс алады. Бір жасқа дейінгі бала 30-40 рет, жаңа туған сәби 40-60 рет тыныс алу қозғалысын жасайды . Марафоншылар алысқа жүгіруге мүмкіндік беретін арнайы тыныс ырғағын қалыптастырады. Олар әр екі қадам сайын демін ішке тартып, келесі екі қадам аттағанда демін сыртқа шығарады. Зерттеу жасау. Зерттеу жұмысын жоспарлау. Жеке жұмыс.
|
Психологиялық дайындық 1.Қолмен амандасу. 2.Көзбен амандасу. 3.Иықпен амандасу. 4.Иекпен амандасу. 5.Ыммен амандасу Өте жақсы көңіл – күйге сәттілік тілеу, сабақтың жақсы өтуіне тілектестік білдіру. Дескриптор: Терең тыныс алады. Демін сыртқа шығарады. Орныңнан 5 рет секіріп көреді Дескриптор: Тыныс алу жүйесін қандай мүшелер құрайтынын айтады. ZipGrade.Тест сұрақтарына жауап береді. Дескриптор: Шарды алып үрлеп ауа жіберіп . Сосын ауаны тартады Зерттеу жасайды Зерттеу жұмысын жоспарлайды |
ClassDoje арқылы бағалау. |
Шар
|
|
5 мин |
Өзектендіру. Дәптермен жұмыс 1- топ: Жоқ сөздерді толықтыр. Сөйлемдегі бос орындарды толықтыр. Әр тыныс алу мүшесінің өз қызметі бар. Тыныс алу мүшелеріне мұрын, кеңірдек, _______________, өкпе жатады. Демді ішке тартқанда өкпе ____________ толады. Ал демді шығарғанда өкпе қысылып, _______________газды сыртқа шығарады. Тыныс алуға _______________ көмектеседі. Тыныс алғанда көкет_______________, тыныс шығарғанда ол түседі. Көмекші сөздер:ауатамырлар, көмірқышқыл, ауаға, көкет, көтеріледі. 2.Постер құр. «Таза өкпе»
|
1- топ: Жоқ сөздерді толықтырады. 1- топ: Жоқ сөздерді толықтыр. 2 Постер құр. Ереже құрастырады. 2 Постер құр. «Таза өкпе» |
|
|
|
5 мин |
Бейнежазба «Тыныс алу – тыныс шығару». Оқушылар көргендері бойынша әңгімелейді.
Qr code
|
|
|
|
|
3 мин |
Жұмбақтар шешу. 1.Жанды мотор сынбайды, 2. Тарам-тарам бір ғалам, Күні-түні тынбайды Айқыш-ұйқыш шырғалаң. Кейде оның жүрісін, Толған ағыс тоқтаса, Дәрігерлер тыңдайды. (Жүрек) Жоғалады бірге адам. (Қантамырлар) Соғады күні-түні алмай тыным, Құлайды ол тоқтаса таудай тілің. (Жүрек) |
Бой сергіту |
|
|
|
3 мин |
Дәптермен жұмыс Жазылым. Оқушылар жеке жазу жұмысымен айналысады. Ойтолғау «Өкпені қалай шынықтыруға болады?» |
|
|
|
|
4 мин |
Сабақты қорытындылау: «Plikers» әдісі арқылы сұрақтар алу |
Сұрақтарға жауап береді |
|
|
|
Кері байланыс 2 мин |
Ватцап желісі арқылы алынды Үй тапсырмасына оқып келу. |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз




















