Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні
:
|
Сынып:
3
Пән:
|
Қатысқандар:
Қатыспағандар
саны:
|
|
Сабақ
тақырыбы
|
Фотосинтез
үдерісі
|
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары
|
3.2.1.1 өсімдіктердің
фотосинтез үдерісінде оттегіні бөлуін
түсіндіру
|
Сабақ
мақсаты
|
Барлық
оқушылар:Қазақстан ақпарат құралдары туралы түсініктерін
кеңейту,ақпара құралдарын дұрыс қолдану үшін
үйрету
Оқушылардың басым
бөлігі:ақпарат құралдары туралы
білімдерін, тарихи деректермен түсінік бере
отыру
Кейбір
оқушылар: жаңа сабақта алған білімдерін
өмірде қолданады.
|
Бағалау
критерилері
|
Қосымша ақпарат көзінен алған
мәліметтерді түсінеді;
Мәліметтерді кесте, диаграмма,
сызба, шартты белгілер түрінде оқи алады және ұсына
алады
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқылым-айтылым: Мәтіндегі негізгі ойды
бірлесе оқиды,тапсырмаларды орындау барысында оқушылар топтық
талқылаулар арқылы бір- бірімен пікір алмасады,пікірталас,диалогке
қатысады.
Тыңдалым-жазылым:Ойларын ортаға салады,
дәлелдейді, зерттеу жұмыстарын жүргізеді.Зерттеу барысында
туындаған қиындықтардан шығу жолдарын
қарастырады
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Сымбатты болып өсуінің
маңыздылығы жайлы айта келе салауатты өмір салтына
тәрбиелеу.
Азаматтық жауапкершілік және
табиғатқа, оның бөліктеріне құрметпен қарауға, өмір бойы оқып
үйренуге баулу.
|
Алдыңғы меңгерілген
білім
|
Мөлдір денелер және
материалдар
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстарқағаз, желім,
фломастер
|
Сабақтың
басы
|
. Ұйымдастыру
кезеңі.
Психологиялықсәт:
- Қайырлы таң,
көздерім!
-Ояндыңдар ма? (қабақтарын
сипайды).
-Қайырлы таң,
құлақтарым!
-Ояндыңдар ма? (құлақтарын
сипайды).
-Қайырлы таң,
қолдарым!
-Ояндыңдар ма? (қолдарымен
шапалақтайды).
-Қайырлы таң,
аяқтарым!
-Ояндыңдар ма? (аяқпен жерді
тебу).
-Қайырлы таң,
ұстазым!
-Мен ояндым!. (Күлімсіреп,
күнге қолдарын созады)
Оқушылар орындарына
отырады.
Өткенді
пысықтау.
-
Балалар сендер қандай табиғат
түрлерін білесіңдер?
(Жанды және
жансыз.)
-Жанды табиғатқа не
жатады?
-Жанды табиғатқа қатысты ең
басты ерекшеліктер қандай
|
|
Сабақ
ортасы
|
1.Ақпарат көздеріне нелерді
жатқызамыз?
Ақпараттың
түрлері
Адамның ақпаратты қандай
ақпараттық арнамен қабылдауына байланысты, ол әртүрлі
болады.
Мысалы, таңертең сағаттың
шылдырын адам есту мүшесі – құлақпен қабылдайды. Ақпарат көзі
қоңыраулы сағат болып табылады. Ал ақпаратты қабылдаушы – адам.
Ақпарат ұйқыдан оянатын уақыт келгені туралы мәліметті жеткізіп
тұр. Ақпараттың мұндай
түрі естілетін ақпарат деп
аталады.
Сонымен, адамның
қабылдау тәсілдері бойынша ақпарат көрінетін, естілетін, дәм сезу,
иіскеу және сезу арқылы болып бөлінеді. Бір ақпараттың өзі әртүрлі
бейнеленуі мүмкін: сан, мәтін немесе сурет түрінде. Мәселен,
автотұрақтағы машиналардың саны 5 санымен, «бес» сөзімен жазылған
мәтінмен және олардың суретін салу арқылы бейнелеуге болады . Яғни
ақпарат тағы бейнелеу тәсілдеріне қарай да түрге бөлуге
болады.
1
топр -------
интернет
2-топ--------газет,аудандық
»Достық»газеті Әр топ слайд бойынша
өз
3-топ --------жарнама
тақырыптарын қорғайды.
.»Кестені толтыр» тапсырмасымен
жұмыс
Сөз
|
аудармасы
|
Сөйлем құрау
|
жарнама
|
|
|
танымал
|
|
|
оқиға
|
|
|
Жұптық
жұмыс
Сұрақтар:
-Ақпарат құралдары дегеніміз
не ?
-Қазақстан Республикасында
ақпарат құралдары пайда болған ба?
-Сендер ақпарат құралдары
туралы не білесіңдер?
-Сендер қандай ақпарат
құралдарын көрдіңдер ?
-Ақпарат тағы қандай болуы
мүмкін?
|
сазды
аспаптар;
«Адамныңдене мүшелері»
бейнекөрінісі;
|
Сабақтың
соңы
|
Қорытынды.
-Бүгінгі сабақтан не
білдіңдер?
-Сендер үшін не маңызды
болды?
-Сабақтың басында айтылған
мақсатымызға жеттік пе?
- Дене мүшелерінің барлығы сау
болу үшін не істеуіміз қажет деп
ойлайсыңдар?
(ҚБ)Бүгінгі сабаққа барлығымыз
жақсы қатыстық. Бас бармақ арқылы озімізді
бағалайық.
Рефлексия: Балалар алған білімдері
бойынша өздерін өздері бағалайды. Бағалаудың үш сатысына стикерлер
жапсырады.
1.Барлық дене мүшелерін атай
аламын және олардың атқаратын қызметін білемін дегендер жетістік
баспалдағының ең жоғарғы бөлігін таңдайды
2. Атауларын білемін, бірақ
кейбір дене мүшелерінің қызметін білмеймін дегендер одан төменгі
бөлігін таңдайды.
3. Білемін, бірақ шатастырамын
дегендер төменгі бөлігін таңдайды.
Бүгін не
үйрендік?
Қандай дыбыс түрлері
бар?
Кері
байланыс
Бағдаршам әдісі
арқылы.
Барлығы
түсінікті
Сұрағым
бар
Түсінбедім
|
|
Дифференциация – оқушыларға
көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін тексеру
жоспарыңыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
Дифференциация іріктелген
тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес
қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың дербес
қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият
теориясы) түрінде көрінуі мүмкін.
Дифференциация уақытты
ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез келген кезеңінде
қолданыла алады
Зертте. Қандай
жерлерде бәсең
дыбыстар
қажет? Қандай жерлерде қатты
дыбыстар қажет?cұрақтарына жауап беруге қиналған оқушыға жеке
қолдау көрсету.
|
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ
барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді
жазасыз
Зерттеу барысында оқушылардан
сұрақ: «Неге
кейбір орындарда тыныштықты
сақтау қажет?
(Адамдар ұйықтап жатады,
демалып жатады,
науқастанып тұруы мүмкін, үй
жануарлары болуы
мүмкін т.б.) Ондай орындарды
қалай бақылау керек?
(Үндемей, ешкімге кедергі
келтірмей.) Осылайша
оқушылар айналадағы нысандар,
құбылыстар және
үдерістерді зерттеуге қажетті
жағдайлар мен
дағдыларды анықтай
алады.
|
Денсаулық сақтау
технологиялары.
Сергіту сәттері мен
белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы
сабақта
Қауіпсіздік техникасының
ережелерінен қолданатын
тармақтар
Сергіту сәттерін
ұйымдастыру
|