Материалдар / 4 сынып, Жасанды мұхит
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

4 сынып, Жасанды мұхит

Материал туралы қысқаша түсінік
4 сыныпқа арналған қысқа мерзімді жоспар
Авторы:
11 Наурыз 2024
183
5 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы

Тараз қаласының білім бөлімінің Әлихан Бөкейханов атындағы №1 гимназиясы» КММ

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

Табиғат құбылыстары

Педагогтің аты-жөні

Асилдин Ә.Е

Күні:


Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жасанды мұхит

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.1.3.1* тыңдаған материалдың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/ кесте толтыру/кластер құрастыру/

4.4.5.2 сөзге қосымшалар жалғау кезінде үндестік заңын сақтау

Сабақтың мақсаты

тыңдаған материалдың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді, кесте толтырады,кластер құрастрады

сөзге қосымшалар жалғау кезінде үндестік заңын сақтайды

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс-тар

Басы































Ортасы





























Соңы


Берілген суреттер арқылы оқушылар бір -бірімен амандасады. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.

Топқа бөлу.

«Балықтар» әдісі.


Үй тапсырмасын бекіту – 2

«Көршіңді тексер» әдісі.

Қасында отырған оқушының үй тапсырмасын тексереді.

«Ұстап ал» әдісі арқылы жаңа сөздерді қайталайды.


Сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстыру.

Сөздікпен жұмыс.

Жаңа сөздермен сөз тіркесін, жай сөйлемдер құрайды. Тақырыпқа байланысты жаңа сөздерді сөздік дәптерлеріне жазып алады.

Тұз – соль

Су перісі - русалка

Балдыр - водоросль

Мұхит -океан

Жасанды – искусственный

Тыңдалым алды тапсырмасы.

Жетекші сұрақтар

Дескриптор:

  • сұрақтарға дұрыс жауап береді


1 – тапсырма. Тыңдалым тапсырмасы

Топтық жұмыс.

Экраннан «Океанариум туралы» видеоматериал көреді. Мәтінді тыңдайды.

1 топ тапсырмасы

Тыңдалым материалы бойынша сұраққа жауап беріңдер.

Океанариум дегеніміз не?

Қазақстанда океанариум қашан, қай қалада ашылды?

Жасанды мұхит не себепті рекордтар кітабына жазылды?

Жасанды мұхитта қанша теңіз жануары бар?

«Думан» океанариумына қанша тонна мұхит құмы әкелінді?

Жасанды мұхитқа неше литр су керек болды?

Жасанды мұхиттың тағы қандай қалада болғанын қалайсың?

Дескриптор:

  • тыңдаған материалдың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді – 2 балл

  • айтылым барысында орфоэпиялық нормаларды сақтайды -1балл

2 топ тапсырмасы

Тыңдалым материалы бойынша негізгі ақпараттарды тауып, кластер толтыр.

Дескриптор:

  • тыңдаған материалдың мазмұны бойынша кластер құрастырады – 2 балл

  • айтылым барысында орфоэпиялық нормаларды сақтайды – 1 балл

3 топ тапсырмасы

Тыңдалым материалы бойынша «Оқиғаны тап» кестесін толтырыңдар.

Дескриптор:

  • тыңдаған материалдың мазмұны бойынша кесте толтырады – 2 балл

  • айтылым барысында орфоэпиялық нормаларды сақтайды – 1 балл

Сергіту сәті. «Мұхитта әдісі»

Тілдік дағды. Сан есімнің -ау ,- еу, жұрнағы

 Балалар нешеу? деген сұраққа жауап беретін сан есімдерді өтеміз. Олар бірден жетіге дейінгі сандар. ОБұл сан есімдерге -ау (-еу) жұрнақтары жалғанады. Мысалы: Беретін затың нешеу? Түйе біреу, ат екеу, қасқыр бесеу. Дауысты дыбысқа бітетін екі алты жеті деген септік сан есімдерге -ау, -еу жұрнағы жалғанғанда, түбірдің соңындағы - ы, - і дауысты дыбыстары түсіріліп қолданылынады..


2 – тапсырма. Жазылым.

«Ойлан, жаз, жұптас» әдісі

Сан есімнің -ау ,- еу, жұрнағын жалға. Берілген суреттегі заттардың нешеу екенін жазып, көршіңмен салыстыр.

Үлгі: Менің бірінші суретімде акула екеу. Сенің бірінші суретіңде акула нешеу?

Дескриптор:

  • -ау, -еу қосымшаларын қолдана алады – 1балл

  • сөзге қосымшалар жалғау кезінде үндестік заңын сақтайды -1 балл

3-тапсырма.

Тыңдалымнан кейінгі тапсырма

Жеке жұмыс.

Сандарды әріппен жазыңдар. -ау, -еу, жұрнақтарын жалғап сөйлемдерді толықтар.

Қазақстанда жасанды мұхиттың саны 1.

6-ымыз океанариумға бардық.

Су перісінің 3-ін көрдік.

Акуланың 2-імен суретке түстік.

Дескриптор:

  • сандарды әріппен жазады – 1 балл

  • -ау, -еу, жалғауларын жалғайды – 1 балл

  • сөзге қосымшалар жалғау кезінде үндестік заңын сақтайды – 1 балл

Қорытынды: Оқушыларды сабақ барысында алған білімін қорытындылау.

«Кездейсоқ дөңгелек» әдісі.

Wordwall тақтасында берілген сұрақтарға жауап бер.

Дескриптор:

  • Тыңдалым материалының мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді

  • ау ,- еу, жұрнағын жалғап айта алады

  • айтылым барысында орфоэпиялық нормаларды сақтайды

Бағалау. Рефлексия.

«Білім қоржыны» әдісі арқылы кері байланыс жасау.


Мұғаліммен бірге қайталайды. Алдыңғы сабақта өткен тақырыптарды қайталайды.. Сұрақтарға жауап береді.

















Сұрақтарға жауап береді.










Мәтінді тыңдайды.


Сұрақтарға жауап береді, кесте толтарады, кластер құрастырады.






























































Ережені дәптерлеріне жазып алады.












Берілген суреттегі заттардың нешеу екенін жазып, көршісімен салыстырады.

















Сандарды әріппен жазады. -ау, -еу, жұрнақтарын жалғап сөйлемді аяқтайды.

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!