Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
4 сынып оқушыларына арналған қазақ тілі пәнінен қысқа мерзімді жоспар
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
Пән: Қазақ тілі |
Мектеп: |
||||||
Күні: |
Машықкердің аты-жөні: |
||||||
Сынып: 4-сынып |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|||||
Сабақ тақырыбы |
Жай сөйлем мен құрмалас сөйлем |
||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
4.3.7.1. Сөйлемнің жай және құрмалас түрімен танысу, ажыратып үйрену. 4.3.7.2. Құрмалас сөйлемнің тыныс белгісін дұрыс қоюды үйрету. |
||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Жай сөйлем мен құрмалас сөйлемді ажырата алады; құрмалас сөйлемнің тыныс белгісін қоя алады. Оқушылардың басым бөлігі: Мәтіннен құрмалас сөйлемді тауып жаза алады. Кейбір оқушылар: Өлең мазмұнына сәйкес бір жай сөйлем, бір құрмалас сөйлем құрастырып айта алады. |
||||||
Бағалау критерийлері |
|
||||||
Тілдік мақсаттар |
Тілдік дағдылар: айтылым, оқылым, жазылым |
||||||
Арнайы пәндік лексика мен терминология: жай сөйлем, құрмалас сөйлем |
|||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: Сөйлем құрылымына қарай нешеге бөлінеді? Жай сөйлем деген не? Құрмалас сөйлем дегеніміз не? |
|||||||
|
|||||||
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы: Тіл мен мәдениет Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет; Ынтымақтастық; Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу, өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады. |
||||||
Пәнаралық байланыстар |
Әдебиеттік оқу, өзін – өзі тану |
||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу; |
||||||
Бастапқы білім
|
Сөйлем жайлы жалпы мәліметті біледі |
||||||
Сабақтың барысы |
|||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
Сабақтың басы 3 минут
2 минут
3 минут
|
І. Ұйымдастыру бөлімі:
«Көңіл-күй неге ұқсас?» әдісі Мақсаты: Жағымды эмоция орнату, оқушыларды ынтымақтастық қарым-қатынасқа түсіру.
Әрбір күн – таңертеңнен басталады. Біз көңіл-күйімізді реттеуге тиіспіз. Бұл үшін мен келесіні ұсынамын – мен сендерге өлең оқимын, сендер оны қимылмен орындайсыңдар. Қарашы күз келді, күз келді, Жапырақ жауыпты іздерді. Құс біткен керуен тізеді, Қара бұлт қабағын түйеді.
Жұмыс ережесін келісу
Сабақтың мақсатымен танысу: Сөйлемнің жай және құрмалас түрімен танысу, ажыратып үйрену.
Алдыңғы білімді еске түсіру «Серпілген сауал » әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау; 1.Сөйлем дегеніміз не? 2. Сөйлем неден құралады? 3.Сөйлем қандай әріптен басталады? 4.Сөйлемдегі сөздер қалай жазылады? 5.Сөйлем аяқталған соң қандай тыныс белгісі қойылады? 6.Айтылу мақсатына қарай неше түрге бөлінеді? 7.Сөйлем түрлерін ата. |
https://infourok.ru/psihologiyali-saba-kilky-zhne-densauli-
А3 форматта жазылған ереже
Сұрақты бағыттау үшін допты пайдалану |
|||||
Сабақтың ортасы 6 минут
5 минут
4 минут
4 минут
5 минут
|
ІІ. Негізгі бөлім. «Білгенге маржан» айдары Шарты: Жай және құрмалас сөйлем жайлы түсінік қалыптастыру, анықтамаларымен таныстыру. Вен-диаграммасы арқылы жай және құрмалас сөйлемдерді ажырату. (жұмыс оқушылармен бірге, ақылдаса жүзеге асады)
Жай сөйлем — бір немесе бірнеше сөз бен сөз тіркестерінен құралып, тиянақты бір ғана ойды білдіретін сөйлем. Құрмалас сөйлем — екі немесе бірнеше жай сөйлемнен құралып, күрделі ойды білдіретін, мағыналық жағынан өзара байланысты біртұтас сөйлем.Оның құрамындағы жай сөйлемдер мағыналық ж ағынан байланысып,үтірмен ажыратылған.
Шарты: Оқушылардың жазылым дағдысы мен жаңа тақырыпты бекіту мақсатында жасырылған сөйлемнің тыныс белгілерін қою. Біздің сынып шәкірттері тәртіпті, білімді болса ұстаз қуанады, туған жерге туыңды тік, туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас, мен өз елімді сүйемін, бірлік болмай тірлік болмайды. Талқылауға арналған сұрақ:
Дескриптор:
Бағалау: «Смайликтер» әдісі
Шарты: Оқушылар көршілерімен арақашықтықты сақтап, қарама-қарсы тұрады, әр жұп кезегін сақтап, айтылым дағдысын дамыту мақсатында бірінші оқушы жай сөйлем құрайды, ал екінші оқушы сол жай сөйлемді құрмалас сөйлемге айналдырады. Үлгі: 1. Ертең ағаларым далада жұмыс жасайды. 2. Ертең ағаларым далада жұмыс жасайды, мен де оларға көмек қолымды созамын. Дескриптор:
Бағалау: «Оташашу» әдісі
|