Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
5- сынып. Жаратылыстану пәнінен "Мұхиттарды зерттеу тарихы" тақырыбында сабақ жоспары
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАР. ЖАРАТЫЛЫСТАНУ 5- СЫНЫП.
Ұзақ мерзімді жоспар. 5.1. В Адам. Жер. Ғалам |
Мектеп: Талдықорған қаласы ДБАЛ №20 КММ |
|||||
Күні: 20.10.2020 |
Мұғалім: Абдрахманова Айтхан Солтановна |
|||||
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: - |
||||
Сабақтың тақырыбы |
Мұхиттарды зерттеу тарихы |
|||||
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.2.6.2. Мұхиттарды зерттеу тарихын сипаттау |
|||||
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Мұхиттардың бір-бірінен айырмашылығын, ерекшелігін біледі. |
|||||
Оқушылардың басым бөлігі: Мұхит атауларының мағанасы мен зерттеу тарихы жайлы түсінеді |
||||||
Кейбір оқушылар: Мұхиттарды зерттеген саяхатшылардың еңбектерінің маңыздылығын дәлелдей алады |
||||||
Ойлау дағдысы |
Білу және түсіну |
|||||
Бағалау критериі |
|
|||||
Тілдік мақсат |
Оқылым: тақырып мәтінін оқиды, мұхитты зерттеушілердің тарихын, ерекшеліктерін, атауларының мағынасын анықтайды |
|||||
Тыңдалым: шағын топтарда мәтінің мазмұнын талқылайды, бір-бірінің пікірлерін тыңдайды, тапсырманы орындайды, баяндайды |
||||||
Жазылым : ресурстарды қолданады, тапсырмаларды орындау барысында мұхиттар мен зерттеген саяхатшылардың еңбектерн ажыратады,терминдерді тіркеп жазады. |
||||||
Айтылым: өз ойын ауызша жеткізе біледі, диалогка түседі, пікірінің маңыздылығын дәлелдейді. |
||||||
Негізгі терминдер мен ұғымдар: промилле (лат:Pro mille – мыңға),эхолот, гидросфера, Панама, Оңтүстік теңіз Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік- біліктілік
|
||||||
Құндылықтарды дамыту |
Табиғат ресурстар үнемдеуге, азаматтық жауапкершілік, құрмет,сенім, ашықтық, ынтымақтастыққа , өзара түсіністік арқылы құндылықтарды қалыптастыру |
|||||
Пәнаралық байланыс |
тарих, Физика, математика |
|||||
Сабақтың кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 5 мин Негізгі бөлім: Сабақтың ортасы 15 мин 1 мин 10 –мин. 1 мин 10 мин 1 мин Қорытынды Сабақтың соңы 7 мин |
(К) Сәлемдесу, түгендеу, “Жүректен жүрекке” әдісі арқылы бір біріне тілек айтып, сыныпта ынтымақтастық орнатады, оқушыларды «Тынық», «Атлант », «Үнді», «Солтүстік мұзды» мұхитар атаулары жазылған кеспе қағаз бойынша топқа бөлу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару (тақтада суреттер көрсету)
Васо да Гамма, Магеллан, Колумб «Визуалды айғақтар» әдісі Интербелсенді тақтада зерттеуші саяхатшылардың суреттері көрсетіледі 1.Тақтағы суреттерде кімдер бейнеленген? 2.Топ атауын осы суреттермен байланыстырсақ сабағымыз не жайлы болмақ? ( оқушылар сабақтың мақсатын анықтайды) 3.Не себепті мұхиттарды дүниежүзілік мұхит деп атаймыз? 4.Кейбір кезде мұхит материктерді жақындатады дейді. Бұл сөздің мағынасын қалай түсінесің? (Жж) 1 - тапсырма «Түртіп алу стратегиясы» ( тапсырма интерактивті тақтада көрсетіледі) Оқулықтағы 51-53 беттегі 14 тақырып мәтінін, атлас картадағы мәліметтерді пайдаланып а) гидросфераның ерекшеліктерін, мұхит атауларының мағынасын, зерттеушілердің тарихи еңбектері жайлы мәліметтермен танысады; б) эхолоттың көмегімен нені анықтайды? в) дәптерге жаңа кездескен ұғымдар мен терминдарды жазады; Дескриптор:
Дескриптор:
ФБ - мадақтау және түстер арқылы бағалау (жасыл-толық, нақты сары –толықтыру қажет, қызыл – тым аз) (Т) 2- тапсырма Оқушылар жоспар бойынша өз топтарының атауына сұлбаға жазып, картадан көрсетіп сипаттама бер Мұхитты сипаттау жоспары: 1. Мұхиттың атауы; 2. Ауданы. Басқа мұхиттардың арасында алатын орны; 3. Географиялық орналасуы; 4. Шайылатын материктер (қандай материктердің жағасын шаяды); 5. Орташа тереңдігі мен ең терең жері кеменің бортынан мқхиттың табанына эхолот арқылы жіберілген дыбыс 4 сек. кейін кері қайтты, кеменің тұрған жерінің тереңдігін есепте. 2 3
1 4 5 Дескриптор: 1.мұхиттың атауын, географиялық орнын біледі, 2. құрамдас бөліктерін атайды 3. ауданын, пайыздық көрсеткішін басқа мұхиттармен салыстырады 4. орташа тереңдігі мен ең терең жерін анықтайды, 5. эхолоттың көмегімен мұхит түбіне жіберген жаңғырық 6 минуттан кері қайтты, тереңдігін есептеп шығарады. (физика, математика)
Ф – топтар бірін –бірі бас бармақ арқылы бағалайды, түсінбеген оқушыдан себебін сұрайды (Д) 3 – тапсырма саралау 10 сұрақ
Дескриптор: -берілген сұрақтар бойынша өздерінің жеке жауаптарын береді. Ф - бағдаршам арқылы бағалау мұнда тақырыпты түсінбеген оқушыны байқап көмек көрсету Кері байланыс. «Тақтадағы сөйлемді толықтыр»
Сабақтың соңында оқушылар: Нені білгендерін туралы пайымдай алады; Өз жұмысын және сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады Рефлексия: «Блоб ағашы» тәсілі арқылы оқушылар бүгінгі тақырып бойынша білімдерін өздері бағалайды |
Үлестірмелі материалдар Интербелсенді тақта 5 сынып «Жаратылыстану» Атамұра 2017 ж. 51-53 бет «Атлас карта» «Алматы» 2014-2016 ж. Тапсырма жазылған үлестірмелі материалдар, схема Сұрақтар жазылған үлестірмелі материалдар
Кері байланыс парақшасын беру |
||||
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық
байланыстар. |
||||
Мұхит ерекшеліктерін, адам өміріндегі маңызын түсіну үшін нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелерге бағытталған тапсырмалар дайындалады, оқудан күтілетін нәтижелер анықталады. Қабілеті жоғары
оқушыларды ынталандыру үшін қиындығы жоғары тапсырмаларды орындау
кезінде берілген мəселенің бірегей шеш Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |