Материалдар / §5. Нәруыздар. Олардың қасиеті мен қызметі.

§5. Нәруыздар. Олардың қасиеті мен қызметі.

Материал туралы қысқаша түсінік
8.4.1.3 - нәруыздардың биологиялық құрылымы мен қызметі.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Қырқүйек 2024
51
0 рет жүктелген
405 ₸ 450 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

8 сынып №5

ДӘІЖО___________

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Нәруыздар, қасиеттері мен қызметтері. §5. Нәруыздар. Олардың қасиеті мен қызметі.БЖБ (20-мин)

(Сабақ тақырыбы)


Бөлім:

Молекулалық биология

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 8 «а»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Нәруыздар, қасиеттері мен қызметтері. §5. Нәруыздар. Олардың қасиеті мен қызметі. БЖБ (20-мин)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.4.1.3 - нәруыздардың биологиялық құрылымы мен қызметі.

Сабақтың мақсаты:

нәруыздардың биологиялық құрылымы мен қызметін сипаттайды және бөлім бойынша жиынтық бағалау тапсырмасын орындайды;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы





Бұрынғы білімін еске түсіру

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау.


7.4.1.3 азық-түліктер құрамындағы нәруыз, май, көмірсулардың бар болуын дәлелдеу;

§17. Азық-түліктердегі көмірсулардың, нәруыздардың және майлардың маңызы.


«Бұрынғы атаулар» әдісі.

Қоректік заттар, нәруыздар, майлар, көмірсулар.

Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды.





«Бұрынғы атаулар» әдісінде берілген тірек сөздердің мағынасын айтады, мазмұнын сипаттайды,ой қозғайды, пікір алмасады.

Қосымша балл үшін дескриптор:

-кілт сөздердің анықтамасын сипаттайды-4 балл;

Интерактивті панель, презентация


Биология. Жалпы білім беретін мектептің 7-сыныбына арналған оқулық/ Очкур.Е.А, Құрманғалиева.Ж.Ж-Алматы,Мектеп,

2017ж.

Оқушылардың назарын аудару

«Кіру билеті» әдісі бойынша оқу мақсатына сай сұрақ қойылады.


- Нәруыздар дегеніміз не?

- 1 г нәруыз ыдыраған кезде қанша энергия бөлінеді?

- Жасушада қандай органикалық заттар көп?

- Нәруыздар қандай

құрам бөліктерден тұрады?

- Нәруыздар мен ДНҚ-ның арасында қандай бай-

ланыс бар?

- Ген дегеніміз не?

- Неліктен барлық тірі жасушаларда рибосомалар

болады?

Кіру билетінде берілген сұрақтарға жауап береді, ой қозғау жүзеге асады.

Қосымша балл үшін дескриптор:

-сұрақтарға жауап береді- 2 балл;

Интерактивті панель, презентация


Сабақтың мақсатын таныстыру

8.4.1.3 - нәруыздардың биологиялық құрылымы мен қызметі;

Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель, презентация


Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж,

21-бет.

Сабақтың ортасы





Жаңа тақырыпты таныстыру

«Қазіргі атаулар» әдісі

Мұғалім сабақ басында жаңа тақырып бойынша тақтаға бірнеше атау (терминдер) жазып қойып (3-4 атау), оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны және өзара қатынасы мен байланысы туралы ойлануын сұрайды.


Биополимерлер,

аминқышқылдар, тұқымқуалайтын ақпарат, ферменттер,

гормондар, инсулин,

гликоген, фибриноген,

антиденелер, оссеин,

коллаген, актин,

миозин, гемоглобин,

меланин.

«Қазіргі атаулар» әдісінде берілген термин сөздердің мағынасы мен мазмұнын айтады. Бір-бірімен пікір алмасады, ой қозғау жүзеге асырылады.

Дескриптор:

-кілт сөздердің анықтамасын сипаттайды-5 балл;

Интерактивті панель, презентация



Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж,

23-бет.

Оқушыларға бағыт бағдар беру

«Кинометафора» әдісі.

Мақсаты: Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту.

Бір мәселе бойынша бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін білуге болады.

Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.

өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді.

Қосымша балл үшін дескриптор:

-бейнефильмнен түсінгенін сипаттайды- 2 балл;

Интерактивті панель


бейнефильм

https://youtu.be/AF7PiKJm97U?si=R_MGhg7sX2jLZUji


Практикалық тапсырмалар беру.

Топтық/жұптық жұмыс.


«SWOT талдау?» әдісі


Тақтаға түйінді 9-10 тірек сөздер жазылады.

Әр білім алушы берілген тірек сөздердің .



Биополимерлер,

аминқышқылдар, тұқымқуалайтын ақпарат, ферменттер,

гормондар, инсулин,

гликоген, фибриноген,

антиденелер, оссеин,

коллаген, актин,

миозин, гемоглобин,

меланин.

Тақтада берілген түйінді тірек сөздердің айырмашылықтарын сипаттайды, бір-бірімен пікір алмасады, ой қозғау жүзеге асады.

Дескриптор:

- нәруыздардың биологиялық құрылымы мен қызметін сипаттайды – 4 балл;

- тақтада берілген түйінді тірек сөздерді талдайды – 4 балл;




Интерактивті панель, презентация


керекті құрал-жабдықтар: А3 формат қағаз, маркер.


Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж,

23-бет.

Бағалау

Білім алушыларға арналған

Жеке тапсырма: «Жасушалық биология. Молекулалық биология»
бөлімі бойынша жиынтық бағалауға арналған тапсырмалар.


«Жасушалық биология. Молекулалық биология»

бөлімі бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларын орындайды.

- суретте А ж/е Д әрпімен көрсетілген бактерия жасушасының құрылымын нықтайды- 2 балл;

- суретте С және L әрпімен көрсетілген өсімдік жасушасының құрылымын анықтайды- 2 балл;

- суретте берілген өсімдік ұлпасының түрін анықтайды – 1 балл;

- ұлпалардың түрлері: бұлшықет, дәнекер және эпителий ұлпаларының құрылысын және қызметтерін сәйкестендіреді – 3 балл;

- полимер болатын қосылысты анықтайды – 1 балл;

- мономер мен полимерге сипаттама береді және мономер мен полимерге мысал келтіреді – 3 балл;

- берілген тұжырымдамаларға сәйкес көмірсу,май және нәруыздар қасиеттері мен қызметтерін сәйкестендіреді – 3 балл;

Интерактивті панель, презентация

Жұмыс дәптері

Сабақтың соңы



Кері байланыс беру

«Биологиялық кері байланыс» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.


Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.

Кері байланыс:

«Мадақтау» әдісі

«Жарайсың!»

«Тамаша жауап»

т.б


Презентация


Бүгінгі тақырып бойынша түсінгенім......................

Бүгінгі тақырып бойынша маған ең қиын болған тұсы..............

Бүгінгі биология сабағы мен үшін.......................болды.

Келесі биология сабағында мен ............................ болып келемін.

Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру

Шығармашылық жұмыс.

Тірек сызба

«Өсімдік бөлімдерінің ерекше белгілері»

Білім алушылар келесі тақырыптың тақырыбымен және тірек сызба сызады. Ой қозғау жүзеге асады.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Жұмыс дәптері


Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж


ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША


6.Практикалық тапсырмалар беру. «SWOT талдау?» әдісі.


Shape1




Бағалау.

Контекст «Нәруыздар. Олардың қасиеті мен қызметі»


Нәруыз әр түрлі қасиеттермен ерекшеленеді. Сол қасиеттердің бірі нәруыздың суда ерігіштігінің әр түрлі дәрежеде болуы. Нәруыздардың көбісі суда жақсы, кейбіреулері нашар ериді, ал кейбір нәруыздар ерімейді. Нәруыздың екінші бір қасиеті − сыртқы орта жағдайларының әсеріне төзімділігі біркелкі болмайтындығында.Нәруыз молекуласының тағы бір қасиетіне оның әр түрлі әсерлерден табиғи құрылымының өзгеруі жатады. Бұл құбылысты денатурация деп атайды.Нәруыздың организм тіршілігіндегі маңызы өте зор болғандықтан алуан түрлі қызмет атқарады.


1-тапсырма: «Ашық тест»

Түсі бар нәруыздар қандай қызмет атқарады:

А) тасымал

Б) пигметтік

В) қорғаныш

С) тірек

Жауабы: Б


2-тапсырма: «Жабық тест»

1г нәруыздан неше кДж энергия бөлінеді? Жауабыңды жаз.

_____________________________________________________________________________


3-тапсырма: «Сәйкестендіру»

Сұрақ

әріп

Жауабы

1

Ферменттер табиғаты жағынан

А

Аминқышқылы

2

Ақуыз құрамына кіреді

Б

Аминқышқылы

3

Нәруыз молекуласындағы аминқышқылы

В

Ақуыздар

4

Нәруыз полимерінің мономері

Г

20



4-тапсырма: «Иә» / «Жоқ»

Сұрақтар

«Иә»

«Жоқ»

1

Жасуша мен цитоплазма органоидтерінің мембраналары нәруыз молекуласынан тұрады.



2

Қанның құрамында жасушаның мембранасы мен цитоплазмасын және ядроның арасын байланыстыратын ерекше тасымалдаушы нәруыз болмайды.



3

Организмнің қорғаныс қызметіне бұлшық еттің талшығы мен ұлпалардың түрлі жиырылғыштық жүйесіне әсер ететін арнайы нәруыздар қатысады.



4

Нәруыздар организмді түрлі жұқпалы аурулардан қорғайды. Егер жануарлардың немесе адамның организміне зиянды нәруыздар енетін болса, оған қарсы тұратын ерекше нәруыздар − антиденелер түзілмейді.





«Жасушалық биология. Молекулалық биология» бөлімі бойынша жиынтық бағалауға арналған тапсырмалар.


1.Тапсырма

Суретте А және Д әрпімен көрсетілген бактерия жасушасының бөлігі

A.мембрана

B.шырышты капсула

C.ДНҚ-ның сақинасы

D.рибосома

E.цитоплазма

2.Тапсырма
Суретте С және L әрпімен көрсетілген өсімдік жасушасының бөлігі


A.ядро

B.митохондрия

C.хлоропласт

D.лизосома

E.вакуоль

3.Тапсырма
Суретте көрсетілген өсімдік ұлпасының түрі


A. сабақ ұшындағы түзуші ұлпа

B. ағаш қабығындағы жабын ұлпа

C. сабақтың өткізгіш ұлпалары

D.жапырақ жұмсағындағы негізгі (фотосинтездеуші) ұлпа

4.Тапсырма
Ұлпалардың түрі мен құрылысын және қызметін сәйкестендіріңіз

Ұлпа түрлері

Құрылысы

Қызметі

Бұлшықет ұлпасы (A)

Жасушалары бір-біріне тығыз жанасады, жасушаралық заттары нашар дамыған (1)

Қоректік,тасымалдау және қорғаныш қызметтерін атқарады (d)

Дәнекер ұлпасы (B)

Ұлпа ұзындығы 1-45 мм, кейбірі 12 санти-метрге жететін көп ядролы ет талшық-тарынан тұрады (2)

Зат алмасуды реттеуге қатысады

(e)

Эпителий ұлпасы(C)

Жасушааралық заттар қызметіне байланысты әр

түрлі болып келеді (3)

Жиырылу және жазылу қызметін атқарады

(f)


5 тапсырма

а) Полимерге жататын қосылысты белгілеңіз.

А.амин қышқылдары

В.глюкоза

С.сутегі

Д.крахмал

в) Мономер мен полимердің айырмашылықтарын сипаттаңыз. Биологиялық мысалдар келтіріңіз.

Мономер

 

Полимер

 

 

 

 

Мысалдар

 

 

6.Тапсырма

Кестені толтырыңыз, тұжырымдаманы сәйкестендіріңіз.

Көмірсулар

Майлар

Нәруыздар

Тұжырымдамалар.

A. Өсімдік жасушаларында қорға жиналатын зат – крахмал.

B. Энергетикалық қызмет атқарады, 1 грамы ыдырағанда 38,9кДж энергия түзіледі.

C. Мақта талшығында 98 пайыз целлюлоза болады.

D. Адам және жануарлардың асқорыту жүйесінде ферменттер маңызды рөл атқарады.

E. Тасымалдау қызметін гемоглобин атқарады.

F. Тері, шаш және көздің нұрлы қабықшасында меланин түс береді.


Бағалау критерийі

Тапсырма №

Дескриптор

Балл

Білім алушы

Прокариот және эукариот жасушаларының құрылысын салыстырады.

1

суретте А ж/е Д әрпімен көрсетілген бактерия жасушасының құрылымын нықтайды

2

2

суретте С және L әрпімен көрсетілген өсімдік жасушасының құрылымын анықтайды

2

Өсімдіктер мен жануарлардың ұлпаларын жіктейді.

4

 

суретте берілген өсімдік ұлпасының түрін анықтайды;

1

ұлпалардың түрлері: бұлшықет, дәнекер және эпителий ұлпаларының құрылысын және қызметтерін сәйкестендіреді;

 

3

Полимерлер мен мономерлердің арасындағы айырмашылықты биологиялық мысалдар арқылы сипаттайды.

5 а)

 

 

в)

 

полимер болатын қосылысты анықтайды;

1

мономер мен полимерге сипаттама береді және мономер мен полимерге мысал келтіреді

3

Көмірсулар мен липидтердің құрылымы мен қызметін сипаттайды.

6

берілген тұжырымдамаларға сәйкес көмірсу,май және нәруыздар қасиеттері мен қызметтерін сәйкестендіреді;

3

Жалпы балл саны

15


















Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!