Материалдар / 5-сынып "Жол ережесін сақтаймыз"

5-сынып "Жол ережесін сақтаймыз"

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімдермен тәжірибе алмасу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Тамыз 2019
4184
34 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Макешева Еркежан Оралгазиновна

Сынып: 6

Оқушылар саны: 20

Қатыспағандар: 1

Сабақтың тақырыбы

«Үлкенге құрмет, кішіге ізет» . Эвфемизм, дисфемизм.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

О6.2.2.1 Ауызекі сөйлеу және көркем сөйлеудің стильдік ерекшеліктерін қолданылатын тілдік құралдар арқылы тану.

Сабақтың мақсаттары


Барлық оқушылар орындай алады: Берілген мәтінді мұқият оқиды, ақпаратты түсінеді.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Стиль ерекшеліктерін біледі және мәтіннің стилін анықтай алады.

Кейбір оқушылар орындай алады: Стильдік ерекшелікке байланысты қолданылатын тілдік құралдарды ажыратады.

Мәңгілік Елдің құндылықтар

Мәдениет пен тілдің біртұтастығы

Ойлау деңгейлері

Білу, түсіну, қолдану.

Пәнаралық байланыс

Әдебиет, өзін-өзі тану.

Ресурстар

Интербелсенді тақта, бейнежазба, бейджик, төсбелгі, сурет, мәтін, жеміс-жидек, куәлік

Бағалау критерийлері

  1. Мәтінді түсініп оқиды, стилін ажыратады.

  2. Ауызекі сөйлеу мен көркем сөйлеудің стилдік ерекшеліктерін түсінеді.

  3. Сөйлеу стильдеріне тән тілдік бірліктерді орынды қолданады (Эвфемизм, дисфемизм)

Алдыңғы оқу

«Құрмет, ізет» сөздеріне байланысты мақал-мәтел, қанатты сөздер жаттау.

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Ресурстар

Сабақтың басы





2 мин.





1 мин.





3 мин.

І.Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылар назарын сабаққа аударып, сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.

ІІ.Қызығушылықты ояту

«Үлкенді құрметтей білейік» тақырыбында қысқа бейнежазба көрсету.

Топқа бөлу: Оқушылар бейджик таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді. (Басшы, хатшы, тайм-кипер, спикер)

Үй тапсырмасы: «Ой шебері» әдісі арқылы «Құрмет, ізет» сөздеріне байланысты мақал-мәтелдерді, қанатты сөздерді сұрау.

Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы



Бейнежазба, интербелсенді тақта.







Қанатты сөздер, мақал-мәтелдер.

Сабақтың ортасы



7 мин.

Бағалау критерийі







Дескриптор





Бағалау


1-тапсырма : Топпен жұмыс. «Ақылды оқылым» әдісі арқыллы әр топқа оқылым мәтінін ұсыну. Оқыған мәтіннің стилін анықтау және соған сәйкес тілдік бірліктерді теріп жазу.

1.Мәтінді түсініп оқиды, стилін ажыратады.

2.Ауызекі сөйлеу мен көркем сөйлеудің стильдік ерекшеліктерін түсінеді.

3.Сөйлеу стильдеріне тән тілдік бірліктерді орынды қолданады (Эвфемизм, дисфемизм)

  1. Мәтінді мұқият оқиды. Стилін анықтайды.

  2. Мәтін стиліне сәйкес тілдік бірліктерді дұрыс таба алады.

«Құрмет ордені» тәсілімен тапсырманы дұрыс орындаған топтарға төсбелгі беру.













Мәтін, төсбелгі






10 мин.











Бағалау критерийі









Дескриптор



Бағалау

2-тапсырма: Топпен жұмыс. «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы мәтін құрау. Интербелсенді тақтадан тақырыпқа сәйкес суреттер көрсетіп, топтық тапсырма орындату:

1-топ: Суреттерді пайдалана отырып, ауызекі сөйлеу мәтінін құру.

2-топ. Суреттерді пайдалана отырып, көркем мәтін құру.

3-топ. Суреттер арқылы жағдаяттық көрініс көрсету.

1. Суреттерді тақырыпқа сай орынды қолданады және мәтін құрады.

2. Ауызекі сөйлеу мен көркем сөйлеудің стильдік ерекшеліктерін түсінеді және .

3. Сөйлеу стильдеріне тән тілдік бірліктерді орынды қолданады (Эвфемизм, дисфемизм)

  1. Топтық жұмыс барысында суреттерді дұрыс қолданады және тілдік бірліктерді орынды пайдаланады.

«Пайдалы дәрумен» әдісімен топтарды жеміс-жидектер арқылы бағалау.







Суреттер, интербелсенді тақта, жеміс-жидектер.
















Сергіту сәті

2 мин

«Пирамида» әдісі арқылы «Мен үлкенді құрметтеймін» атты ширату жаттығуы.

Пирамида суреті

10 мин.















Бағалау критерийі





Дескриптор

Бағалау



Саралау

3-тапсырма: Жеке жұмыс. «Дүние базарына саяхат» Берілген сұрақтарға «2 өтірік, 1 шындық» әдісімен жауап беру.

  1. Үлкендермен сөйлескенде қандай сөздерді қолданасың?

  2. Кішілерге қаншалықты дөрекі сөйлейсің?

  3. Тілдесім барысында көркем сөйлеу қаншалықты маңызды?

  4. Әңгімелесуші жұбыңның сөйлеу стиліне қаншалықты мән бересің?

1. Берілген сауалдарға сай нақты жауап береді.

2. Ауызекі сөйлеу мен көркем сөйлеудің стилдік ерекшеліктерін түсінеді.

3. Сөйлеу стильдеріне тән тілдік бірліктерді орынды қолданады (Эвфемизм, дисфемизм)

1.Өздерінің сөйлеу тілі мен іс-әрекеттерінен хабар береді.

«Шыншыл оқушы» куәлігі арқылы бағалау.



  1. Қолдауды қажет ететін оқушылар: «Мен қандаймын» парағын толтыру

  2. Қолдауды қажет етпейтін оқушылар: Абай қарасөздерінің үлгісімен «Үлкенге құрмет – адамдық белгісі» тақырыбында қарасөз жазу.

Интербелсенді тақта, сұрақтар.



Абай қарасөзі, өзіңді тану кестесі

Соңы

Үй тапсырмасы

1 мин.



«Қарттарым – қазынам, жастарым – болашағым» тақырыбында сипаттама мәтінін жазу.


Қорытынды бағалау

2 мин.

Үздік топқа «Көркем сөз шеберлері» деген мадақтама қағазын беру.

Мадақтама қағазы


Рефлексия

2 мин.

«Желкенді қайық» әдісі. Оқушыларға желкенді қайықтың суретін ұсыну.

1.Сабақ түсінікті болса, қайықтың желкенін жасылмен бояйды.

2.Ұсыныс болса, сабақта қиындық болса, сарымен бояйды.

3. Егер мұғалім көмегінсіз тапсырманы орындай алмаса, қызылмен бояйды.

Қайық суреті





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ